Terinka-ka Terinka-ka komentáře u knih

Žena v bílém kimonu Žena v bílém kimonu Ana Johns

Hodně silný, emotivní a uplakaný čtení️

02.07.2022 5 z 5

Přečteno za dva dny. Dlouho jsem nečetla něco tak silnýho a čtivýho.

02.01.2022

Prsa a vajíčka Prsa a vajíčka Mieko Kawakami

Tohle je zas uplně jinej pohled na japonskou literaturu než znám. Otázky ženství, umělého oplodnění, postavení žen v patriarchální společnosti Japonska.
Chvílemi se neděje nic, pak zase hodně přemejšlení a pak vás strhne napínavej děj.
Za mě super!

15.08.2021 5 z 5

Kočka a město Kočka a město Nick Bradley

Kniha je poskládaná z několika propletených příběhů. U některých mi chybělo dokončení, ale na celkovém dojmu to nic nemění.
Je psaná japonským stylem, což se mi líbí. Nechybí taková ta záhadná magická atmosféra, která čtenáře udržuje v napětí.
Za mě super!

07.07.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Když se mi tahle knížka dostala do ruky, řikala jsem si “zase další story o pracovní táborech, mučení a líčení těch největších zvěrstev”. Ale tohle je jiný. Úplně obyčejné příběhy všedního života lidí v zemi, kde je všechno jinak a špatně.
Čtivě napsaný. Příběhy jsou vybrány tak, aby se prvoplánově nesnažily šokovat, ale přiblížit život těch lidí a zároveň aspoň aspoň trochu porozumět jejich chování.
Za mě boží!

13.06.2021 5 z 5

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

Tohle je docela nářez, chvílemi mi přišlo, že čtu horor.
Přečetla jsem to na jeden zatajenej dech! Super nechutný, divný, čtivý. Asi to není pro každou povahu, ale mě to bavilo.

25.10.2020 4 z 5

Klasicky tajemná atmosféra s jednoduchým příběhem. Od začátku do konce jsem chtěla vědět, co se teda stane a všemu přijít na kloub. Bavilo me to!
Objevuje se hodně filozofování o smyslu života.
Četla jsem anglickou verzi, takže nevím jak moc zdařilá je verze česká. Obecně se mi ale líp čtou Mutakamiho knížky v angličtině, má to lepší atmošku:))
Dílo je hodně podobný Norskýmu dřevu.

25.10.2020 3 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Do téhle knihy se mi teda nešlo vůbec ponořit. Buď to bylo mnou a nebyla ta vhodná doba na čtení, anebo to je psaný tak nějak nudně:)) některé kapitoly jsem zhltala hned a některé mě tak hrozně nudily, že jsem knížku pořád odkládala a četla ji dost dlouho.
Takže celkovej dojem z toho rozkouskovanýho čtení nic moc.

25.10.2020 2 z 5

Slon Slon Martin Suter

Super příběh, velmi čtivě napsanej.
Trochu to připomínalo knihy od Michaela Crichtona.

22.07.2020 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Budu dělat, že prvních 200 stran neexistuje a pak budu tvrdit, že to bylo dobrý čtení... ale!
Těch milion opakujících se výroků, co věta, to nějaký rádoby moudro, to mě od čtení fakt odrazovalo. Náběh má ta knížka opravdu pomalej a otravnej, kdybych nebyla ten člověk, kterej nedokáže nechat rozečtenou knihu, tak to zabalim.
Četla jsem od Backamana Babička pozdravuje a omlouvá se a tu knížku miluju, tady mi bohužel vadil jeho styl psaní.
“Ještě neví, že toho bude litovat. Kdyby věděla, že se vrátí jako někdo jiný,utekla by. Už nikdy nic nebude jako dřív. V budoucno na to nikdy nezapomene. “
Uf tak tyhle poznámky jsem musela hodně filtrovat, vyignorovat prvních 200 stran a pak už to šlo a konečně to mělo spád.

15.07.2020 2 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Strhujicí příběh!

02.07.2020 5 z 5

Hledání přítomného okamžiku Hledání přítomného okamžiku Ruth Ozeki

Kniha zpracovává několik těžkých témat najednou.
Téma sebevraždy, osamělosti, svědomí, povahy japonské kultury, druhá světová válka, myšlenky buddhismu, kvantová fyzika..je nabitá informacemi a na to, kolik filozofických úvah se v knize objevuje, je příběh psaný čtivě a lehce. Není to ovšem jednohubka, kterou přečtete během dvou dnů. Mozkové závity se u ní nezastaví :)

Kniha mě bavila, ale lépe se mi četla část, kterou vypráví Nao, Ruth mě tolik nezaujala a trochu obtížněji jsem se k ní vracela.
Konec knihy má typicky japonský nádech.

30.03.2020 4 z 5

Všechny barvy nebe Všechny barvy nebe Amita Trasi

Tahle kniha mě překvapila. Sama bych si ji asi nevybrala, ale jsem ráda, že se ke mě dostala.Je krásná, hluboká.
Silný, emotivní příběh o krutosti, obchodu s lidmi a nucené prostituci. Za celým textem visí otázka lidských práv a rovnosti.
Ačkoliv téma je těžké, kniha byla psána lehce až s pohádkovým nádechem.
Od samého začátku jsem nemohla přestat číst, děj mě pohltil natolik, že jsem při čtení měla husí kůži a zaslzené oči.

“Pořád si moc přeju, aby lidé otevřeli oči a pochopili, že lidskost je mnohem důležitější než kasta, nebo vyznání. Že každá lidská bytost má svá práva a že je velký hřích, když se k lidem chováme špatně.”

Jediné, co mi vadilo, bylo velké množství indických slov.

30.03.2020 5 z 5

Má rusínská vyšívanka Má rusínská vyšívanka Barbora Zavadilová

Ta holka má talent!
Je to naprosto skvělá jízda napříč Podkarpatskou Rusí, plná zajímavejch popisů tamních krajů, napínavýho hledání příbuzných a ještě napínavějšího životního příběhu autorčiny babičky.
Kromě toho, že jsem se nemohla odtrhnout od čtení, tak se taky nemůžu zbavit touhy vydat se na Ukrajinu. Díky!

25.03.2020 5 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Šíleně dlouhý věty, přeskakování v ději a jedna velká nuda.
Já už teda nikdy víc.

03.08.2019 1 z 5

Pačinko Pačinko Min Jin Lee

Děsně dobrý!

16.06.2019 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Tu knihu jsem doslova hltala.
Miluju Japonsko a po jeho návštěvě jsem se cítila úplně stejně, jako hlavní hrdinka. Proto mi téma bylo hodně blízké a celou četbu jsem jen nadšeně a souhlasně přikyvovala.
Kniha je psaná hovorově, text plyne jako po másle. Objevuje se tam dost vtipných pasáží, zároveň se v textu skrývá spoustu hlubokých myšlenek, které snadno přejdete, aniž byste jim věnovali větší pozornost.
Přikláním se k názoru, že konec je trošku useknutý, ale možná to byl záměr- zůstat rozdvojený s myšlenkou, která bude nadále přemítat nad osudem Jany a Viktora.

28.05.2019 5 z 5

Borovicové ostrovy Borovicové ostrovy Marion Poschmann

Nádherný přebal, zajímavé téma, moje oblíbené Japonsko-všechno znělo nadějně, dokud jsem nezačala číst.
Ačkoliv mám ráda poetické texty, tento styl psaní mi vůbec nesedl- nekonečné filozofické věty, plné poetických obratů, až se v tom člověk ztrácí. Několikrát jsem si musela věty přečítat dokola a leckdy mi pointa stejně utekla.
Dějově originální, ale vůbec se to nerozjelo.

22.04.2019 2 z 5

Neříkej, že nemáme nic Neříkej, že nemáme nic Madeleine Thien

V knize se prolíná několik dějových linií a zpočátku mi dělalo dost problém udržet tempo a neztrácet se v postavách a ději.
Téma knihy je zajímavé a některé pasáže velmi čtivé, ale přece jen se text nečte úplně lehce a musela jsem se hodně soustředit. Po přečtení se mi ulevilo, že to mám za sebou..
Ačkoliv jsem se dozvěděla mnoho zajímavých informacích o dějinách Číny, knihu už bych znovu číst nechtěla.

24.03.2019 3 z 5

Až přijde noc Až přijde noc Favel Parrett