Hledání přítomného okamžiku

Spisovatelka Ruth najde při procházce na pláži v Britské Kolumbii svačinovou krabičku s obrázkem Hello Kitty. Ta obsahuje vojenské hodinky a ručně psaný deník, ukrytý v deskách knihy Marcela Prousta Hledání ztraceného času. Mohly tyto předměty patřit někomu, kdo zažil tsunami v roce 2011? Mladá tokijská studentka Nao je šikanovaná svými spolužáky. Aby unikla dennodennímu týrání a ponižování, rozhodne se spáchat sebevraždu. Ještě před svou smrtí však chce na stránkách svého deníku popsat fascinující osud své prababičky, buddhistické mnišky Džiko. Deníku, ukrytého v deskách knihy Marcela Prousta…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225127/hledani-pritomneho-okamziku-Ool-225127.jpg 4.376
Vydáno, Motto

A Tale for the Time Being, 2013

Kniha Hledání přítomného okamžiku

salamandrina

Ale jo. Jen ten závěr mi přijde takovej rozpačitej. Nebo jsem ho nepochopila.

Pablo70
04.12.2020

Při čtení dobrého příběhu se dá moje mysl do pohybu a to se mi přihodilo při četbě této knihy. A začaly se mi objevovat i moje příběhy, které jsem prožil. Potěšilo mě i to, že se příběh odehrává na severu Kanady, který jsem navštívil. Jeho drsná příroda je nádherná!
Kniha je vzácná i vylíčením vztahu Ruth a jejího evropského manžela: její japonská sensitivita versus evropská racionalita se tu střetávají a následně i doplňují. Šťastní lidé, kteří tak umí žít!
A je tu i buddhismus, který nám ukazuje na relativitu našich cest a našeho poznání. K tomu připojuji dodatek k základnímu mottu Mistra Dógena: "Studovat Cestu znamená studovat své já. Studovat své já znamená na ně zapomenout. Zapomenout na své já znamená dojít osvícení myriádami všech věcí."
Jak toho dosáhnout?
- Jsou lidé, kteří si myslí, že celý svět je tu kvůli nim, a tak se také chovají. Ale jak by se mohl celý vesmír přizpůsobit jejich sobecným požadavkům?
- Když zkoumáte svět a nacházíte v něm svůj otisk, otevírají se vám nové a nové obzory, čím hlouběji se dostáváte, tím rozlehlejší a nekonečnější jsou. Pochopíte svou roli a místo ve vesmíru a v životě a doberete se k samotné podstatě svého já.
Ozeki dobře ukázala proměňující se realitu svou i hrdinů své knihy. A také poselství babi Džiko, které se vejde do jednoho základního slova. Najděte si ho v příběhu. Klaním se vám i paní spisovatelce.

Terinka-ka
30.03.2020

Kniha zpracovává několik těžkých témat najednou.
Téma sebevraždy, osamělosti, svědomí, povahy japonské kultury, druhá světová válka, myšlenky buddhismu, kvantová fyzika..je nabitá informacemi a na to, kolik filozofických úvah se v knize objevuje, je příběh psaný čtivě a lehce. Není to ovšem jednohubka, kterou přečtete během dvou dnů. Mozkové závity se u ní nezastaví :)

Kniha mě bavila, ale lépe se mi četla část, kterou vypráví Nao, Ruth mě tolik nezaujala a trochu obtížněji jsem se k ní vracela.
Konec knihy má typicky japonský nádech.

Teckovana
28.12.2019

Příběh o životě a smrti, o psaní, osamělosti, o válce a superschopnostech, o zenu a Fukušimě, o komunikaci autora se čtenářem, o měnícím se světě. Autorka dobře popsala paradoxy současného Japonska v době globalizace.

kofee
08.04.2019

Vlny oceánu propojují celý náš svět. Vlny, které se stále okamžik za okamžikem mění, jsou zachytitelné jen v přítomnosti. Propojí i dvě hrdinky na opačné straně oceánu a minulost jedné změní přítomnost té druhé. Nakonec nastane otázka, zda to lze i naopak?

Manifest blech
04.04.2019

Naprosto dokonalé. Miliony emocí. I přes hromadu těžkých témat se to četlo samo. Chvíli jsem přemýšlela, jestli je to založené na skutečnosti. Doporučuju.

TipsyChipsy
14.12.2018

Tato kniha byla velice zvláštní. Autorka americká Japonka dala nahlédnout do dvou světů oddělených Tichým oceánem a metafyzicky je propojila. Do knihy vložila hodně moudra, třeba o smyslu lidské existence a logice sebevraždy. Nebo píše, že v Japonsku nemůže být nikdo svobodný, to by znamenalo být osamělý. Nebo toto: I když nejsi myslitel, o svoji mysl se musíš starat, jinak skončíš s hlavou v kolejišti. Nebo toto téma: Kdo může za Velkou východoasijsou (2. svetovou) válku? Japonci myslí, že američané a naopak. Za masakr v Mandžusku cítí Japonci hanbu, ale mají i svědomí? Možná Japonci žili tak dlouho ve feudální systému, že nemají stejné individuální já jako lidé ze západu. Bylo zajímavé sledovat myšlenky hlavních hrdinek. Metoda komentovaného čtení deníku umožnila se zaobírat a vracet k vážným tématům a vidět je z různých úhlů. Poselství knihy je pozitivní: život a ne sebevražda a svědomí a ne válka.

The Lady
28.10.2018

Je to silná, eklektická, miestami intenzívnu nevoľnosť a nevôľu vyvolávajúca kniha o zene a žene, ktorá kdesi na pol ceste skĺzne do takmer hravého magického realizmu s jemnými ozvenami Sofiinho sveta. Tučný príbeh plný zaujímavých informácií o Japonsku i ekológii, ľudskom svedomí a rozmanitých vetvách časopriestoru trochu trpí nekonzistenciou a občas vyznieva "try hard", ale bolo to veľmi pútavé čítanie, v ktorom kóany a kvantová fyzika súzneli prirodzene.