Hledání přítomného okamžiku

Spisovatelka Ruth najde při procházce na pláži v Britské Kolumbii svačinovou krabičku s obrázkem Hello Kitty. Ta obsahuje vojenské hodinky a ručně psaný deník, ukrytý v deskách knihy Marcela Prousta Hledání ztraceného času. Mohly tyto předměty patřit někomu, kdo zažil tsunami v roce 2011? Mladá tokijská studentka Nao je šikanovaná svými spolužáky. Aby unikla dennodennímu týrání a ponižování, rozhodne se spáchat sebevraždu. Ještě před svou smrtí však chce na stránkách svého deníku popsat fascinující osud své prababičky, buddhistické mnišky Džiko. Deníku, ukrytého v deskách knihy Marcela Prousta…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225127/hledani-pritomneho-okamziku-Ool-225127.jpg 4.361
Vydáno:, Motto

A Tale for the Time Being (2013)

Kniha Hledání přítomného okamžiku

kofee

Vlny oceánu propojují celý náš svět. Vlny, které se stále okamžik za okamžikem mění, jsou zachytitelné jen v přítomnosti. Propojí i dvě hrdinky na opačné straně oceánu a minulost jedné změní přítomnost té druhé. Nakonec nastane otázka, zda to lze i naopak?

Manifest blech

Naprosto dokonalé. Miliony emocí. I přes hromadu těžkých témat se to četlo samo. Chvíli jsem přemýšlela, jestli je to založené na skutečnosti. Doporučuju.

TipsyChipsy
14.12.2018

Tato kniha byla velice zvláštní. Autorka americká Japonka dala nahlédnout do dvou světů oddělených Tichým oceánem a metafyzicky je propojila. Do knihy vložila hodně moudra, třeba o smyslu lidské existence a logice sebevraždy. Nebo píše, že v Japonsku nemůže být nikdo svobodný, to by znamenalo být osamělý. Nebo toto: I když nejsi myslitel, o svoji mysl se musíš starat, jinak skončíš s hlavou v kolejišti. Nebo toto téma: Kdo může za Velkou východoasijsou (2. svetovou) válku? Japonci myslí, že američané a naopak. Za masakr v Mandžusku cítí Japonci hanbu, ale mají i svědomí? Možná Japonci žili tak dlouho ve feudální systému, že nemají stejné individuální já jako lidé ze západu. Bylo zajímavé sledovat myšlenky hlavních hrdinek. Metoda komentovaného čtení deníku umožnila se zaobírat a vracet k vážným tématům a vidět je z různých úhlů. Poselství knihy je pozitivní: život a ne sebevražda a svědomí a ne válka.

The Lady
28.10.2018

Je to silná, eklektická, miestami intenzívnu nevoľnosť a nevôľu vyvolávajúca kniha o zene a žene, ktorá kdesi na pol ceste skĺzne do takmer hravého magického realizmu s jemnými ozvenami Sofiinho sveta. Tučný príbeh plný zaujímavých informácií o Japonsku i ekológii, ľudskom svedomí a rozmanitých vetvách časopriestoru trochu trpí nekonzistenciou a občas vyznieva "try hard", ale bolo to veľmi pútavé čítanie, v ktorom kóany a kvantová fyzika súzneli prirodzene.

Knihomlok2015
14.05.2018

Víte, co je zvláštní - vlastně by se mi ta kniha asi neměla líbit - ten začátek byl totiž ten nejdepresivnější jakej si dokážete představit (představujte si ještě víc) a ten konec mě taky zrovna nenadchnul. A i když určitě existuje spouta vesmírů, kde jsem tuhle knížku nejspíš ani nedočetla, tady v tomhle to neplatí a já jsem opravdu ráda, že jsem se k ní dostala, protože ten prostředek stojí za to ve všech možných dimenzích.

esma
03.04.2018

Katsushika Hokusai, kterého Velká vlna zdobí obálku této knížky, je uznávaný japonský malíř a dřevorytec. Z jeho obrázků se line krása, technická dokonalost, poklid a harmonie. Spojíte si to s japonskými zahradami a javory a šálkem dobrého čaje a jste plní japonské poezie. A pak se začtete do této knížky a čtete o lidech. Lidech prostých, milujících život a mír a pak o lidech pokřivených, produkujících tak obrovské zlo a destrukci, že vás japonská krutost vyděsí jak malé dítě. Jestli za to může izolovanost této země ležící na vzdálených ostrovech nebo jejich mateřské mléko bylo jiné, faktem je, že políbit vlastní dítě na ulici není společensky únosné, sebevraždy jsou standardem v případě selhání a nedodržování pravidel, empatie, soucitění a nabídnutá ruka luxusem, nechvalně slavné kamikadze má snad srovnání pouze se středověkem.
Děj románu se sice odehrává v přítomnosti - je zde popsáno zemětřesení v Tichém oceánu s důsledky ve Fukušimě, také jedenácté září v NY, které změnilo svět, ale jsou zde i vzpomínky na druhou světovou válku a jako všechny válečné romány i tento vás emocionálně nemine. Každá z postav má svůj příběh a ty nakonec vyústí v poselství : jsme pouze dočasné bytosti, potkávají nás ne zrovna jednoduché události, neubližujme si navzájem.
Není divu, že Ruth Ozeki sklízí za svůj román Hledání přítomného okamžiku veliký úspěch, je úžasný.

Kackatlacka
27.02.2018

Nejak nevim,co napsat.. Ke knizce jsem se vzdy vracela trochu obtizne a obcas jsem se musela premlouvat (to se mi nestava). Ale na druhou stranu je knizka propletena duchovni linkou plnou zenu. Rozhodne Vas vtahne propletenost pritomnosti,minulosti a neceho (prostoru,casu?) co je nekde mezi tim. Realita aktualnosti je trochu tvrda a to at prozivate pritomnost s Ruth ci s Nao (nelze ale rict,ktera pritomnost je ta “spravna” a zda vubec nejaka pritomnost je).
Kazdopadne doporucuji precist, pri kazdem zacteni me knizka bavila.
O hvezdicku mene davam opravdu pouze proto,ze vraceni ke cteni pro me bylo tezsi,nez jsem zvykla. Do cteni se obvykle nemusim nutit.. Po zacteni me ale dej vzdy spolehlive vtahl!

arthera
18.10.2017

Tak to bylo poeticko-románové tsunami plné zenové filosofie, šmrncnuté kvantovou fyzikou! Ještě teď tu úžasnost rozdýchávám a snažím se nefňukat, že jsem knihu dočetla. Po lehkém zemětřesení, kdy člověk váhá, zda ve čtení pokračovat, jsem se lehce zhoupla do světů ze kterých se mi nechtělo odcházet do reality. Děcka-kam se na Ruth Ozeki hrabe Murakami! Dějová linie, propletenost světů, časů, postavy, jazyk...vše propracované.
Kéž by bylo víc takových knih, doporučuji všem ujeťákům, kteří rádi přemýšlí nad životem a časem.

Autor knihy

Ruth Ozeki