TeriLin1111 TeriLin1111 komentáře u knih

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Tenhle příběh je vlastně dost jednoduchý, ale zároveň vás donutí přemýšlet o spoustě věcech. Krásně vykreslená doba, postavy, které vám možná budou něčím nesympatické, ale o to víc reálné. Překvapilo mě jak dobře se to četlo, a určitě si jí přidám do maturitního seznamu. Ani nevím co moc napsat, asi jen to, abyste si to přečetli a uvidíte, co si z toho odnesete.

10.07.2022 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Opět skvělý, silný, smutný příběh od autorky. Nemám moc co bych vytknula, ale když tuto knihu porovnám s šedými tony, tak to přece jen není ono. Nestihla jsem si k postavám vybudovat takový vztah. Nicméně stále skvělý příběh, který stojí za přečtení.

09.05.2023 4 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Miluju filmové zpracování z roku 2019, a tak jsem se konečně dostala ke knize. Je to nádherný příběh, ke kterému se ale budu vracet spíše ve filmovém vydání, než v tom knižním. Knížka na mě byla až moc dlouhá. Ano, sice vám nějaké scény lépe přiblíží, než tomu bylo ve filmu, ale zároveň některé pasáže byly až moc popisné. Příběh mi nepřijde nějak naivní, jak to tady psalo spoustu uživatelů přede mnou. Naopak, všechny hrdinky byly své, každá měla chyby a snažily se na sobě zapracovat, najít samy sebe. Ne všechno jim v životě vyšlo sluníčkově, ale tak to v životě chodí. A navíc určitě musíme přihlížet na dobu, ve které byla kniha napsaná. Atmosféra se mi taky moc líbila. Zkrátka, možná by to zkrácené vydání bylo lepší, ale jinak je to milý příběh, který vás pohladí po duši.

21.01.2022 4 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

Další boží díl. Miluju ty postavy, každá je úplně jiná a hezky k sobě sedí. I přes to, že je kniha silnější, rychle utíká a čte se hodně dobře. Moc se těším na zlatý hřeb, neboli čtvrtý díl. Pro mě jedna z nejlepších YA sci-fi co jsem četla a nechci aby tahle série skončila.

24.09.2021 5 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Moc krásný příběh. Sice se přiznám že mě občas hlavní hrdinka trochu štvala ale jinak fajn. Není to dle mého názoru nejlepší kniha od Colleen ale i tak si myslím že stojí za přečtení. :)

23.10.2020 3 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

5/5 ⭐
Tohle je něco skvělého. Všem určitě moc moc doporučuji. Na tuto knihu se přiznám že myslím docela často, příběh byl opravdu velmi silný, poutavý a čtivý. Opravdu mě to dostalo. Hlavní postavy taky byly úžasné. Moc jsem si je oblíbila, všichni byli hrozně stateční a nevzdávali se. Za mě jednoznačné doporučení a určitě budu chtít někdy přečíst znovu :) Tohle nejspíš bude jedna z mých srdcovek.❤

23.10.2020 5 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Čekala jsem mrazivý thriller, a místo toho jsem dostala... hru na honěnou? :D
Zkrátka, jak hlavní hrdinka, tak i hlavní padouch byli v podstatě nesmrtelní a já jen čekala, kdy bude kniha u konce. Četlo se to dobře, ale přišlo mi, že tam bylo až moc blbých náhod, někdy až nelogických. Na druhou stranu, aspoň se to četlo rychle a nebylo to předvídatelné.

07.01.2023 3 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Colleen Hoover, autorka romanťáren, napsala thriller? Byla jsem hrozně zvědavá a autorka nezklamala. Doufám že v psaní thrillerů bude pokračovat, a klidně by tam příště mohla dát více psycho scén (některé scény byly až strašidelné, což mě hodně mile překvapilo). Zhruba za půlkou už mi kniha přišla trochu repetitivní ale konec byl.... no, přinejmenším zajímavý :D. Jak už u autorky bývá zvykem, kniha se četla neskutečně rychle (nevím jak to dělá), a alespoň za omrknutí stojí.

27.01.2022 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Jsem hrozně ráda že jsem nový rok započala s touto knihou. A jsem ráda že jsem si jí přečetla teď, dokud jsem na střední stejně jako hrdinové. Věřím tomu, že pokud bych to četla za několik let, asi by mě to nedostalo tolik jako teď. Tahle kniha je prostě takové coming-of-age vyprávění ze života středoškoláků a co k tomu patří. Pocit že nemáte kamarády, snažit se seznámit v prváku, první chlastačka, první lásky, hodně učení, a tak dále, a tak dále... Je to napsáno takovým krásným stylem, rychle se to čte a najdete zde spoustu výborných myšlenek a pocitů, které možná vnímáme hodně často ale ani si to neuvědomujeme. Setkáme se s různými postavami, které nejsou nijak vyšperkované a vyumělkované, řeší problémy každodenního života, a spousta z nás se s nimi ztotožní. Přesně takhle by měly vypadat young adult knihy. Nevím co napsat dál, je to až moc čerstvé ale jednoznačně to byl úžasný čtenářský zážitek ke kterému se budu vracet. A ti z vás co tohle teď čtou a jsou momentálně na střední nebo se tam teprve chystají, přeju vám ať se vám tam líbí a hlavně si to užijte naplno podle svého!

"A přísahám, že v ten okamžik jsme byli nekoneční".

09.01.2022 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

U mě tady hlavní problém byl v tom, že jsem si knihu vzala v hodně špatnej moment, kdy nebyla moc nálada ani čas. Ale i přes to jsem se tím prokousala, a i když mi to trvalo půl roku, tak to nakonec bylo docela fajn :D. King má velice popisný styl psaní, někdy je to k dobru, protože dokáže suprově vykreslit atmosféru, ale v některých pasážích mi to přišlo trochu zbytečné. Nejlepší byl určitě konec, kdy jsem napjatě četla stránku za stránkou, i přes to že jsem věděla jak to dopadne. K příběhu se ráda někdy vrátím, ale asi spíš ve filmovém provedení.

18.05.2023 4 z 5

Ryby - Útok z hlubin Ryby - Útok z hlubin Džundži Itó

Další skvělá bizarnost z pera pana Itoa. Strhávám jednu hvězdu, protože mě trochu zklamal konec, ale jinak to bylo opět super. A hodně oceňuji dvě povídky na konci. Ryby byly sice nechutné, ale Záhada zlomu v Amigaře je fakt děsivá.

27.11.2022 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Asi takhle. Je mi jasné že Selekce nepatří k té nejkvalitnější literatuře, ale já jí budu asi vždycky zbožňovat. Díky čtenářské výzvě jsem konečně uskutečnila můj dlouho plánovaný re-reading téhle série a užila jsem si to stejně, jako před těmi osmi/sedmi lety kdy jsem to četla poprvé. Po dlouhé době jsem zvládla něco přečíst za méně jak 24 hodin, a naštěstí se můj pohled na sérii nezměnil. Stále miluju ten nápad, stále miluju ty postavy a je mi jedno co kdo říká :D. Asi za to může i ta nostalgie, ale tohle je prostě moje srdcovka.

23.11.2022 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Samozřejmě, je to důležité téma... ale dlouho se mi nestalo že by nějaká kniha utíkala takhle pomalu. Měla jsem pocit, jako kdyby těch stránek bylo 500 místo 250. Obzvlášť druhá polovina se táhla a dělo se tam pořád to samé dokola (vím že je to účel, dokážu si představit že takhle vypadá cyklus té závislosti), ale mě osobně se to prostě číst nechce. Na konci máte radost, protože paní Christiane je už rok čistá, jenže pak se v doslovu dozvíte že v tom opět jede. A pak máte zase radost protože toho nechala a má syna, kterého chce ponaučit, jenže pak googlíte a zjistíte že jí syna sebrali. Aha. Zkrátka nevím co si mám myslet, ale jako nějaké velké ponaučení to na mě nezapůsobilo.

21.11.2022

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

(čteno v angličtině)
Já upřímně nevím moc co napsat. V podstatě žádnou extra zápletku zde nehledejte, tady jde spíš o ten styl psaní a o pocity postav. Už dlouho se mi nestalo, že bych se takhle viděla a sžila se s nějakou postavou. Absolutně nechápu jak autorka mohla tohle všechno dostat na papír, a ještě to popsat tak přesně, správnými slovy. Celkově ten styl mi vyhovoval, uvozovky u přímě řeči mi nechyběly, dalo se na to lehce zvyknout. Nevím co dál napsat, budu nad knihou ještě dlouho přemýšlet.

31.07.2022 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Tak tohle byla zvláštní....věc. :D K téhle jednohubce na jeden večer jsem se dostala skrz čtenářskou výzvu. Nevím úplně co si myslet, ale ilustrace a atmosféra, prostě boží.

21.01.2022 4 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Vzhledem k tomu, že je to starší kniha, jsem se bála toho stylu psaní. Ale bylo to opravdu čtivé, a obzvlášť u konce jsem knihu nemohla odložit. Mě tyhle témata baví, takže pro mě to bylo opravdu super. Svým způsobem kniha patří do hororů, ale byl to spíš takový mrazivý příběh s hororovým nádechem. Atmosféra je rozhodně temná a skvěle vykreslená o tom žádná. Sice jsem tak nějak věděla k čemu se ke konci bude schylovat, ale i přesto jsem nevěděla jak to tedy vlastně všechno dopadne. Doporučuji a moc se těším na film.

16.10.2021 4 z 5

Winter Winter Marissa Meyer

Bohužel jsem tuhle knížku četla zrovna když jsem měla hodně učení, takže jsem jí měla takovou rozkouskovanou, ale konec jsem přečetla na jeden zátah a bylo. to. prostě. boží. Hodně mě mrzí že je to u konce, asi se nějakou chvilku nebudu pouštět do jiné série, protože tohle potřebuju vstřebat a nechci se rozloučit s postavami. Ty postavy byly jednoznačně jedna z nejlepších věcí na téhle sérii. Každá měla jiný charakter a společně tvoří úžasný tým. Autorka prostě umí psát charismatické muže, zákeřné záporáky a naprosto badass holky. Samozřejmě tam byly nějaké mouchy např. !SPOILER! Cinder prostě přijde a řekne: Hej, mimochodem jsem princezna Selene přidejte se ke mně, a všichni jí uvěří. Jsem si říkala, to po ní nechtějí ani nějaký důkaz? !KONEC SPOILERU! Ale budiž, pořád je to jenom fikce a tyhle věci musíme brát trochu s rezervou. Moc se těším na povídkový díl a tohle vám MOC DOPORUČUJI!

10.10.2021 5 z 5

Balónky oběšenců a další hororové příběhy Balónky oběšenců a další hororové příběhy Džundži Itó

Miluju mangu a horory, takže tohle byla jasná volba. Hrozně moc jsem se těšila, autor je hodně vychvalovaný i v zahraničí, a já jsem fakt nadšená. Neskutečně mě to bavilo, kresba je nádherná (pokud to tak můžu říct). Jednoznačně poslední povídka "Tuk" byla třešnička na dortu. Ta se dostala pod kůži i mě. Fuj. Pokud máte rádi takový trochu (nebo docela dost) nechuťárny, tak tohle musíte číst. Autor má naprosto výborné nápady, vůbec nejsou ohrané, a já si jen říkám, jak tohle sakra může někoho napadnout? Doufám že si od autora ještě něco přečtu. Kéž by u nás vycházelo více hororové mangy.

24.09.2021 5 z 5

Psycho Psycho Robert Bloch

Překvapilo mě, jak dobře se kniha četla a jak moc mě nakonec bavila. Film jsem neviděla (ostuda, já vím), takže jsem vlastně nevěděla vůbec co se bude dít, maximálně to, že se něco stane ve sprše :D. Možná by mohla být trochu více zdůrazněna atmosféra, ale koneckonců je to taková jednohubka a konec mě dost překvapil.

31.07.2022 4 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Tak kde se stala chyba? Já zároveň chápu, proč se tahle knížka lidem líbí, ale osobně jsem byla zklamaná. Celkově ten vztah mezi matkou a dcerou byl popsán dobře. Akorát mi přišlo, že celý ten děj je jen o tom, jak se spolu hádají, nebo si na něco stěžují. Jakože jo, je to normální, ale rozhodně to není nic, o čem bych potřebovala číst přes 300 stránek. Žádná z postav ke mě nijak nepřirostla, romantické linky mi byly docela jedno, a mrzí mě, že jsme se nedozvěděli víc o tom tajemstvíčku které se tam objeví.

10.07.2022 2 z 5