Temný snílek Temný snílek komentáře u knih

Strážci dobra Strážci dobra Michaela Burdová

Strážci dobra je počátek trilogie, a tak se tu toho příliš nepřihodí a mnohem více je věnováno vylíčení krajiny a historie Lilandgarie, jenž je plná kouzelných tvorů, ať už dobrých jednorožců, kentaurů a mořského lidu, nebo zlých kirlopů, Dargwlků, vlkodlaků a jiných oblud.
Abych se přiznala, tak mi Lilandgarie hodně připomíná Narnii, jelikož zde spatřuji několik podobných bodů jako je zlý čaroděj/ka, mocní lvi, jenž střeží dobro, různé magické bytosti jako kentauři, jednorožci, fénix... Za to děj mi připomněl Pána prstenu, tady sice skupina nenese někam prsten, ale hledá ztraceného jednorožce, hlavně to mají všichni hrozně daleko. A kirlopové s noxogy jsou podobní skřetům a skurutajům.
Nevím, zda autorka v těchto fantasy dílech hledala inspiraci, nebo je podobnost náhodná, ale mě to nějak bilo do očí. Během čtení mi určité paralely přišli známé a povědomé, ale nejspíš to budou jen mnou.
Fantasy určená spíše čtenářů mladších ročníků, kteří ocení jednoduchý děj, vtipné hlášky, romantický vztah i několik bojových scén s různými potvorami. Jen to putování je trochu zdlouhavé a ti chudáci hrdinové to mají strašně daleko.

23.11.2013 3 z 5

Prokletí harému Prokletí harému Anna Březinová (p)

O zemské dceři Kateřině, přezdívané rytířka z Voráčova, jste mohli slyšet již v knize Rytířka z Voráčova, která dějově předchází tuto knihu (Prokletí harému) a osvětluje, jak se Kateřina dostala až ke dvoru sultána Mehmeda II.
Pokud jste Rytířku z Voráčova nečetli, tak nemusíte zoufat, během čtení se totiž z vypravování Kateřiny dozvíte ve stručnosti, jaká dobrodružství už má za sebou.

Prokletí harému je obsahově velmi nabitá kniha, děj místy utíká až zběsile, takže si určitá dobrodružství nejde příliš užít. Jindy se zase situace objasní až příliš rychle, i to trochu kazí jinak zajímavou knihu.
Přesto se čte velmi dobře a příběh, určený především pro ženské publikum, je chytlavý i zajímavě zpracovaný, takže se během čtení i pobavíte.

Kříž Kříž Ken Bruen

Kniha měla působivě napínavou, někdy až děsivou, atmosféru, při které se ukázalo, čeho všeho je schopen člověk toužící po pomstě. Poznáte, jak málo stačí, aby se z normální rodiny stala banda psychopatů, co se vyžívají v zabíjení a utrpení ostatních.
Jedná se o irský detektivní thriller plný podivného, někdy až zvráceného humoru a samozřejmě napětí, které by se dalo krájet.
Kniha kromě příběhu ukazuje i složitou irskou společnost a povahu lidí, kteří se občas chovají podivně a čert, aby se v nich vyznal.
Děj se čte velmi lehce, přestože je příběh propracovaný a odvíjí se tu hned několik linií, které spolu souvisejí více, než se na první pohled může zdát.
Přímá akce, tedy kromě několika rvaček, tu není. Spíše se o ní pak jen mluví, že se něco stalo, přesto je napětí dobře vyobrazeno, takže si ho všichni užijí.

Měsíční píseň Měsíční píseň Patricia Briggs

První díl série o Mercedes Thompson, kde se sice potkáme s vlkodlaky, upíry, čarodějkami a jinými obludami, ale rozhodně se nejedná jen o další přihlouplou paranormální romanci. Tohle je trochu jiná káva - napětí, rychlý děj a nebezpečné dobrodružství, u kterého se čtenář nudit nebude.

Inferno Inferno Dan Brown

Dan Brown nám předkládá další konspirační teorii, ve které se tentokrát neopřel o církev, ale do společnosti a lidstva jako celku. Planeta Země má omezenou kapacitu a lidé se množí jako králíci, proto je na čase učinit radikální krok k záchraně lidstva. A proč se neinspirovat renesančním dílem a černou smrtí?
Kniha nás zavede po paměti ve Florencii, Benátkách a Istanbulu, profesor Robert Langdon bude váš průvodce, jenž se zastaví u děl z renesance a během vzpomínání na své přednášky shrne všechny důležité informace. Vůbec mu nevadí, že jej honí zabijáci, na vzácné obrazy a sochy je čas vždycky.
Děj se snaží být co nejvíce napínavý a plný akce, ale ne vždy to funguje. Neustále se zde zdůrazňuje hrozba středověkého moru, apokalypsy, pekla a smrti většiny lidí, ale přitom to všechno upadá do pozadí. Vše se točí kolem Roberta Langdona, jeho společnici a šéfky WHO – Světové zdravotnické organizace, která musí řešit hrozbu nákazy a spolupracovat s tajnou organizací, co pomáhá lidem zmizet.
Potíž u více dílných sérií je ten, že po třetím díle dochází k jakémusi výplachu a děj už není tak dobrý jako předchozí knihy. Bohužel stejný problém má i tato kniha, které místy dochází dech, a tak si z ní odnáším rozporuplné dojmy.
Kniha není špatná, a pokud máte rádi různé konspirační teorie, tak budete jistě nadšeni, ale já osobně očekávala více. Děj je totiž dosti katastrofický a chvilkami připomíná hodně vzdálené sci-fi. Hlavně závěr je neuskutečnitelný. Měl nejspíš šokovat, ale je nevěrohodný. V budoucnu to možná bude jediná záchrana pro lidstvo, ale dnes ještě ne.

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Tato kniha je autorovým debutem, ale rozhodně to na ní není vůbec vidět, právě naopak, vše je zde až realisticky popsáno a vykresleno, že by člověk uvěřil, že by to mohla být jedna z možných budoucností lidstva.
Kniha má v sobě i dávku náboženství, když nám ukazuje názory lidí na to, proč je Bůh trestá za jejich činy. Lidé (hlavně na venkově) už dávno ztratili víru v Osvoboditele, který by je mohl zachránit a jen živoří ve svých bídných životech.
Proto v příběhu tolik vyčnívá Arlen, ten se odmítá vzdát a chce lidi přimět, aby opět bojovali o své životy. Na opačné straně je za pouští země bojovníků, kteří neváhají zabíjet pro svou víru. Třeba bývalý Arlenův "přítel" Jardit, neboli Šarúmen Ka (První válečník), který sice chce vyhladit jadrce, ale o osvobození lidstva mu nejde, on touží po moci.
Přes tloušťku knihy děj nikde nedrhne, ale příjemně plyne a v závěru nabere nečekaných obrátek. Období dospívání Arlena a představení Leeshy a Rojera je maličko zdlouhavější, ale ne nudné, takže to vydržte, protože postavy prostě potřebují nějaký začátek a hlavně vývoj.
Zpočátku kniha mírně připomíná román pro mládež, ale postupně přitvrzuje a od poloviny knihy už se rozhodně jedná o velmi temné fantasy. Děj místy dospěje do bitvy, která je sice krvavá, ale v únosné mezi, takže to nevadí ani slabším náturám. Dočkáme se i sexu, ale jen v náznacích, žádné orgie neočekávejte. Kniha nabírá na síle s množstvím přečtených stránek, takže z počátku je maličko slabší, ale pak hodně zrychlí děj má pořádně grády. Takže čtenář čte dál, aby se dozvěděl, co jednotlivé postavy ještě potká.

23.11.2013 4 z 5

Oscar Wilde & vraždy za svitu svíček Oscar Wilde & vraždy za svitu svíček Gyles Daubeney Brandreth

Tato kniha je vlastně z části historický román, ukazuje totiž Anglii a hlavně Londýn tehdejší doby, který nebyl nijak ideálním, vlastně šlo o dost špinavé město plné odpadků, zápachu a krys, a zároveň jde o klasickou detektivku, kde se spisovatel snaží odhalit vraha.
Zavede vás jak do nóbl klubů a bytů bohatých džentlmenů, tak i do domů neřesti i jinou spodinu společnosti. Londýn tu je vykreslen skutečný, tak jaký v té době skutečně byl.
Máme také možnost nahlédnout do života Oscara Wilda, spatříme hlavně jeho složité přátelské vztahy s významnými osobnostmi, ale i umělci, bohémy a někdy až pochybnými existencemi. On nezapuzoval nikoho a rád se obklopoval různorodou společností, kde pak bral inspiraci pro knihy i jeho literární postavy.

Rozhodně jde o velmi zajímavý a originální nápad na zpracování příběhu, kde najdeme nejen útržky z historie literatury, detektivní zápletku, důvtip a smysl pro detail, ale i Oscarův suchý humor a sarkasmus. Jeho chování i přemýšlení i však až příliš připomíná Sharlocka Holmese, i když v knize sám o sobě tvrdí, že by byl "Holmesův líný bratr".
A to jeho velkolepé divadlo, kdy v závěru odhaluje vraha před všemi hlavními postavami, mi přišlo dost přehnané. Asi se hrozně rád poslouchá a miluje publikum, protože všem musí vysvětlit nejen to, kdo je vrah a jaký měl motiv, ale také jakou roli kdo sehrál v Oscarově pátrání.

Věčný národ se strachy netřese Věčný národ se strachy netřese Šani Boianjiu

Pohled ženy na válku a armádní příslušníky, který se značně odlišuje od zaběhnutých názorů. Dívky jsou nuceny narukovat a nikdo se neptá, co si o tom myslí. Jejich úkolem je plnit rozkazy, jenže dospívající dívky svým hormonům neporučí, a tak si nachází milence v řadách vojáků. Avšak nikdo nežije věčně, zvlášť vojáci jsou snadno nahraditelní, proto začínají ztráty, které ženy sice zasáhnou, ale ony nesmějí dávat najevo pocity. A tak to všechno v sobě zadržují. Je jen otázka času, kdy to už prostě nevydrží a buď se zhroutí, nebo citově vyhoří.
Děj je vlastně jednoduchý, ale přesto čtenáře dokáže zaujmout natolik, že se od něj nebude chtít odtrhnout. Přesto to není lehké čtení, protože se neustále posouváme v čase i mezi postavami. Během čtení příběh fascinuje detaily a drobnými zmínkami o pocitech dívek v armádě. Vše je protkané drsným humorem, který děj ukazuje skutečnější a místy i děsivější.

23.11.2013 5 z 5

Dívka z nočních můr Dívka z nočních můr Kendare Blake

Duchařina plná lásky, utrpení a chuti se obětovat pro svého vyvoleného... Ano, jsou tu hororové momenty, kdy duchové útočí a snaží se naše hrdiny sežrat, nebo alespoň zabít, přesto děsivost je v pozadí, protože na prvním místě jsou zde city a velká láska, která překonává smrt.
Většina aktérů jsou náctiletí, proto knihu nejvíce ocení stejná věková skupina. Ostatní ji mohou mít jako lehkou oddychovku, která příliš nenadchne, ale nudu zažene.

V prvním díle se děj alespoň snažil být originální, ale příliš se mu to nedařilo, jelikož něco obdobného tady bylo již mnohokrát, prostě se jen vyměnily kulisy příběhu, ale základ zůstal stejný. V tomto díle se o originalitu už vůbec nehraje, jde jen o směsici béčkového hororu s duchy a nadpřirozené romance. Tajemný řád stojící v pozadí, to je snad to nejotřepanější na celé knize a ta pak působí absurdně.

23.11.2013 2 z 5

Anna krví oděná Anna krví oděná Kendare Blake

Hororová romance? Romantický horor? Anna krví oděná není ani jedno, jde spíše o duchařský horor pro mládež s prvky romance. Určité scény jsou vcelku děsivé, hlavně když duchové ukážou svou pravou tvář, ale není to nic, při čem byste se měli chvět hrůzou. Mládež, hlavně dívky, možná ano, ale dospělejší publikum rozhodně ne, pro ně to bude příjemná oddychovka.
Od knihy jsem čekala trochu více, hlavně co se týče hororu a děsivosti, přece jen tu jsou vraždící duchové. Bohužel tu jsou důležitější emoce postav, které jsou dospívající mládež, a hrají si na přemožitele duchů, ale nikomu to nepřijde podivné.

Motýlí křídla Motýlí křídla Veronika Bicker

Kniha se četla velmi lehce a plynula rychle, jen akce se tu nedočkáme. Tedy až v závěru, kde se konečně něco přihodí a zločin vyjde najevo, jenže nakonec stejně k ničemu vážnému nedojde.
Rozhodně je patrné, že je kniha určena mladším ročníkům, protože zápletka je jednoduchá, bez odboček a snadno se uhádne.
Jen tu téměř žádné napětí není, takže čtete spíše ze setrvačnosti, než abyste s napětím čekali, jak to všechno dopadne.

23.11.2013 2 z 5

Princezna bílých tygrů Princezna bílých tygrů Eva Bešťáková

Princezna bílých tygrů je určena pro dětské čtenáře od 7 let, ale věřím, že si ji společně s nimi rádi přečtou i dospělí. Je to dojemný příběh, který musí jako správná pohádka končit šťastně.
Jen lituji, že už mi není sedm let, abych se mohla s chutí a velkým očekáváním ponořit do krásného a dobrodružného příběhu.

Rasputinovo proroctví Rasputinovo proroctví Steve Berry

Rozhodně se jedná o působivý román se zajímavým dějem, který si pohrává s několika konspiračními teoriemi a skvěle je zapracovává do děje. Tajemství minulosti se před čtenářem pomalu odkrývá a ten se od knihy nemůže odtrhnout, protože je zvědavý, jak to nakonec skončí.
Kniha si výborně zahrává s politickou myšlenkou, jak by vypadalo Rusko, kdyby obnovilo cara a monarchii. Byl by to jen návrat k minulosti nebo krok k lepší budoucnosti?

22.11.2013 5 z 5

Templářské dědictví Templářské dědictví Steve Berry

Templářské dědictví se trochu hůře čte, protože se tu prolínají hned tři linie děje - minulost z dob poprav templářů, hledání Malona a Stephanie a také události v templářském chrámu, kde se volí nový velmistr. Nakonec se všechny tři protnou a my se konečně dozvíme pravdu.
Kniha si pohrává hned s několika teoriemi o templářích a jejich pokladě, ale i o lidství Ježíše Krista.
Přestože mě tyto legendy a teorie dost zajímají a ráda o nich čtu, tak mě tahle kniha zase tak moc nenadchla. Jde jen o lepší průměr.
Děj se totiž odehrává podle běžně zaběhnutého schématu - na začátku dojde k vraždě, je stanoven náznak tajemství, následuje pátrání a boj s "nepřítelem", a na závěr je záhada odhalena a dobro vítězí. To jsem ale už četla mnohokrát, takže ani závěr nebyl nijak překvapivý.

Hrana touhy Hrana touhy Eve Berlin

Konečně kniha, kde si na BDSM nehrají, ale žijí tím!

Po bestselleru Hrana rozkoše, kde byli hlavními protagonisty spisovatelka Dylan a dominantní Alec, přináší Eve Berlinová příběh Danta di Matteo a Kary Crawfordová v Hraně touhy, která ovšem není o nic méně sexuální a zvrhlých scén si tu rozhodně užijete do sytosti. Jen nečekejte nějaké oplzlé hrátky s tvrdým sexem, na to si Karu příliš neužijete, ta dává přednost naplácání na zadeček a dominantní Dante ji mile rád vyhoví.

Hrana rozkoše Hrana rozkoše Eve Berlin

Už když jsem tuto knihu brala do ruky, tak jsem věděla, co od ní očekávat a ničím mě nepřekvapila, ale ani nezklamala. Jde prostě o normální červenou knihovnu, kde je romantický příběh doplněn velkou dávkou sexu a zhýralostí.
Ona i on si hrají jako kočka s myší, často se škádlí, aby nakonec poznali, že bez sebe nemohou být.
Co se týče sexu, tak ho tu je dostatek a je hodně popisován do detailu. Nečekejte ale nějaké něžné polibky na posteli plné plátků růží. Všechno nese sadomasochistické znaky, takže sex je tvrdý, ale i nespoutaný až živočišný. Oba partneři se mu hodně často plně oddávají a prožívají euforii.
Hrana rozkoše je "erotický román" vhodný pro romantický naložené ženy, které v knihách hledají krom lásky i trochu vzrušení a snaží se alespoň na chvilku vypnout z každodenního shonu. Užijí si lehký děj, romantiku, lásku a velkou dávku sexu. Pěkná nenáročná oddychová četba.

22.11.2013 3 z 5

Gjorkové: Tajemství minulosti Gjorkové: Tajemství minulosti Tereza Benešová

Kniha je velmi čtivá a napínavá, čtenář nemá čas se nudit, protože ho autorka neunavuje dlouhými dialogy a přílišným popisováním, přesto je podmořský svět velmi dobře vykreslen, takže jsem si vše mohla dobře představit i vychutnat.
Moc pěkné dobrodružné fantasy plné emocí určené pro mládež od dvanácti let, ale i starší čtenáři si to mohou užít. Mě je skoro pětadvacet a zamilovala jsem si jí.
Pokud máte rádi dobrodružství plné tajemství, fantasy světy a střet trochu naivního pohledu hlavní hrdinky a vcelku kruté reality, tak pro vás tato kniha bude to pravé.

Rozdělená srdce Rozdělená srdce Bettina Belitz

Kniha sice měla zajímavý námět, ale jeho potenciál využit nebyl a vznikla z toho jen romance pro mladé dívky. Nic víc v tom hledat nelze.

Takhle se mi děj ještě nikdy nevlekl. Byl sice čtivý, ale zároveň se 400 stran nic nedělo. Ellie a Colin se jen pronásledovali a odháněli, její otec jim zakazoval ve stýkání a to je všechno. Žádná akce nebo napětí tu nebylo.
Stále jsem čekala, kdy se začne něco dít a ono nic. Kdyby měla kniha tak 200 stran, bylo by to dostačující a jednalo by se o příjemnou oddychovku, ale takhle jsem se šíleně nudila a několikrát se chtěla na knihu vykašlat.

Abych jen neodsuzovala, tak jako romance bez akce to nebylo špatné, jen hrozně zdlouhavé. Ale ten kdo hledá lehkou romantiku, nad kterou nemusí vůbec přemýšlet, tak bude jistě spokojen. Já však od knih chci i něco víc.

22.11.2013 2 z 5

Pan S. – Erotická zpověď Pan S. – Erotická zpověď Emma Becker

Vypravěčkou příběhu je Ellie, která si ve dvaceti letech hraje na lolitku. Vzrušují jí totiž starší muži, s kterými ráda spí. Ano, pan S. není její jediný postarší doktor, ale nejvíc na ní zapůsobil. Jejich vztah je ovšem dlouhodobě neudržitelný.
Ten nápad dvacetileté dívenky a o více než dvacet let staršího muže mě hodně zaujal, jistě by šel podat velmi zajímavě a hlavně vzrušujícím způsobem, ale jak to pojala Emma Beckerová, jejíž je to prvotina, mi přišlo trochu otřepané a hlavně nechutné.

Od knihy jsem měla velká očekávání, která se však nenaplnila a já se více, jak polovinu knihy nudila, dokonce i během sexuálních scén, což mi u erotického románu přijde jako velké mínus.
Nakonec se mi na knize nejvíce líbila ta povedená obálka, která mě původně ke čtení přivedla.

22.11.2013 2 z 5

Až na konečnou tmy Až na konečnou tmy Jonathan Greene

Příběh se zpočátku zdá až příliš jednoduchý, protože hned se dozvíme, kde viník a důvod, proč zabíjel. Jenže pak se vše dramaticky zkomplikuje a nikdo si nemůže být jistý, zda právě po něm nejde vrah. Autoři nám pomalu předkládají indicie o případu i viníkovi, ale přiznám se, že já vraha neuhodla, přesto jsem byla pravdě blízko.
Závěr však byl hodně překvapivý a přišel mi až příliš nereálný. To jediné mi na knize trochu vadilo, jinak se rozhodně jedná o vynikající psychothriller, který vás nenechá ani na okamžik vydechnout. Je plný akce, napětí i mrtvých těl.

Kniha je velmi čtivá a doslova se do ní ponoříte, budete číst a číst, dokud nezjistíte, jak to všechno doopravdy bylo. Něco vás nutí soustředit se na děj a hlavně nad ním pořádně přemýšlet, aby vám nic neuniklo.
Rozhodně na mě kniha udělala dojem a ráda jsem si vychutnala každou její větu, přesto se nejedná o nejlehčí knihu, protože na ni musíte hodně soustředit. Takže to není žádná lehká odpočinková četba.

22.11.2013 5 z 5