Temný snílek Temný snílek komentáře u knih

Nabídka, která se neodmítá... Nabídka, která se neodmítá... Martin Sládek

Kniha je prvotina Martina Sládka, nehraje si nic velkolepého, přesto (i právě proto) stojí za pozornost fanoušků postapokalyptických světů, akčních přestřelek a drsných hrdinů, které je lepší neštvat, pokud tedy netoužíte sbírat své zuby (a možná i střeva) z podlahy.

Velkým kladem knihy bylo, že jsou všechny příběhy napsané čtivě a svižně, proto si četbu užijete, i když předvídáte každý krok postav, které jsou jednoduché, stejně jako dějové linie. Všechno rychle odsýpá, přestřelky doplňují hlášky, mrtvoly, a dojde i na sex. Co více si od odychovky přát?

Nabídka, která se neodmítá... je zdařilou prvotinou českého autora, jehož příběhy mě zaujaly a dalším se bránit nebudu. Pokud máte rádi sci-fi, které si nebere servírky s ničím, tak to pro vás bude tahle kniha to prvé.

Smrtelný hřích Smrtelný hřích Lisa Jackson

Jednotlivé postavy jsou výborně propracované, jak už jejich charakter, tak i emoce a myšlenky, kterých tu není málo, proto působí silně realisticky. Ovšem jen několik postav je pro příběh opravdu důležitých, ostatní jsou spíše jen do počtu, což je škoda, kdyby byly více zapřáhnuty do děje, tak by mohly víc překvapit.

Hlavní postavou je Abby Chastainová, která v dětství zažila děsivý okamžik, jenž vytěsnila z paměti, přesto se jí smrt matky stále opakuje ve snech. Byla to sebevražda, vražda nebo nehoda? Ani po dvaceti letech se s tím nedokázala vyrovnat, ale nyní přišel čas, aby se minulost vrátila, aby zjistila pravdu. Chce ji však opravdu slyšet?
Detektiv Montoya je tvrdý policajt, který si s podezřelými příliš nepáře. Proč však s Abby zachází jako v rukavičkách? Je vůbec podezřelá z vraždy svého exmanžela? A proč ho tolik přitahuje?

A pak celou knihou prochází vrah, jehož myšlenky prokládají děj, který vybírá své oběti podle určitého vzorce, ten však policii dlouho uniká. Jde snad o minulost, která se přihodila před dvaceti lety? Stal se v sanatoriu hřích, který je potřeba pomstít?

Děj je plný napětí, při kterém často čtenáři běhá mráz po zádech, a určité scény jsou vážně děsivé. Vraždy působí brutálně až chladně, proto kniha rozhodně není pro citlivé duše, ty by si nejspíše nedokázali užít tak, jako milovník tvrdých thrillerů.

Šmírák Šmírák Charlotte Link

Kniha vyšla v edici světový bestseller, ale mě osobně nenadchla tak, jak jsem si představovala, přesto šlo o velmi vydařený thriller s napínavou atmosférou a téměř geniálním závěrem, kde se teprve ukáže, čeho je kdo schopen a nemyslím tím, jen vraha. Akorát až se konečně vyjeví i motiv, zjistíte, že je trochu otřepaný a z tohoto důvodu už vraždilo mnoho lidí. Pomsta je prostě sladká, a vůbec nevadí, že se mstíte někomu, kdo s tím nemá nic společného, nebo o tom alespoň neví. Čekala jsem sice více, ale rozhodně nejsem zklamaná.
Z počátku se vše zdálo až příliš jasné, ale postupně se zápletka komplikuje s přibývajícím počtem postav i udušených těl. V závěru už jede napětí na plné obrátky, jen chvílemi se mi děj zdál trochu natahovanější, ale to je jen další malá vada na kráse, jenž si v zápalu čtení ani nemusíte povšimnout.

Šmírák je ideální čtení pro příznivce detektivek i thrillerů, kteří ocení propracovaný děj knihy i zajímavý způsob provedení vražd. Kdo je vrahem, na to si musíte počkat až do konce, tedy pokud v sobě nemáte detektivní schopnosti a neobjevíte ho mnohem dříve.

Sváteční vraždy Sváteční vraždy Daniela Fischerová

Jednotlivé novely jsou samostatné s uzavřenou krimi zápletkou, přesto však na sebe velice volně navazují. Jak? To se pozná již dle názvů, první příběh je dušičkový, další se odehrává těsně před Vánocemi a poslední je masopustní. Kniha se tak odehraje v rozmezí několika měsících, ale naši hrdinové nelení a i přes svůj pokročilý věk jsou čiperní až až.

Detektivní zápletky jsou propracované, stejně jako jednotlivé postavy, jen tu na můj vkus bylo málo vodítek vedoucí k vrahovi, anebo jsem je neviděla, což je klidně také možné. Přesto se nemusí bát, v závěru Medard všechno objasní, takže o vysvětlení určitě nepřijdete.
Jen od knihy nesmíte očekávat příliš akce, protože to by naši hrdinové v důchodovém věku nejspíš nezvládli. Jsou to sice čiperní staříci, ale vědí, kde jsou jejich hranice, tedy pokud zrovna neskáčou přes lavičku, aby potěšili svou polovičku.
Honičky či přestřelky tu tedy nejdete, ale přesto je obdivuji, jak jen z několika málo informací dokáží vydedukovat, kde je vrah a ještě ho usvědčit před příjezdem policie, která tu je jen na okrasu, případy za ně vyřeší naši hrdinové.

Kniha Sváteční vraždy obsahuje tři příběhy klasické detektivky, které zaujmou nejen svými zápletkami, ale též humorem a příběhy. Jedná se o výbornou odpočinkovou četbu, která nenudí a čtenář si ji užije.

Pozemšťan! Pozemšťan! Mark Fearing

Komix pro děti od 9 let, které si příběh o stejně starém Budovi jistě užijí a najdou si v něm mnoho paralel s jejich každodenním životem a školou.
Bud se totiž musí vypořádat s novou školou, neznámým prostředím i cizími spolužáky, a to vše musí zvládnout, pokud chce zapadnout. Ve škole jsou hodní i zlí lidé (tedy vlastně mimozemšťané), kteří stojí proti němu a je zde i náznak šikany. Bud však má nové kamarády, kteří ho podpoří a v nouzi vypomohou. Chlapec tak není na všechno sám a dílo se mu daří.

Kniha mě bavila, i když jsem měla trochu strach z komixu, jenž jsem nikdy nerecenzovala a vlastně tomuto žánru nikdy nepřišla tak úplně na chuť.
„Pozemšťan!“ byl však vtipný a četl se skvěle, jen lituji, že mi už není devět let, protože bych si čtení jistě užila ještě více. Malá dítka mohou popustit uzdu fantazii a společně s Budem prožívat jeho dobrodružství.

29.08.2015 4 z 5

Zkažené sémě Zkažené sémě Ondřej S. Nečas (p)

Zkažené sémě je městské fantasy namíchané s detektivní zápletkou, což vytvořilo zajímavé počtení, které nadchne jak příznivce fantasy, tak i detektivek, tedy pokud jim nebude vadit, že se tu nestřílí z pistolí, ale místo toho se lidi masakrují meči.

Zimní krypta Zimní krypta Anne Michaels

Kniha je napsaná čtivě a bravurně propracovaně, takže všechno zapadá kam má. Jen záleží na čtenáři, zda bude mít trpělivost, aby ocenil nádherný jazyk, který je patrný ve všech slovech. Děj se odkrývá pomalu a často odbočuje do minulosti a vzpomínek, plane pozvolna, ale s vytrvalostí, a tak čtenář bude odměněn za výdrž.

Zimní krypta hořký příběh, který se zabývá historií lidstva z pohledu obyčejného lidu, který ve válkách ztrácí často naprosto všechno, nejen domovy, ale i rodiny a blízké. Kniha jistě zapůsobí na každého, kdo se do ní plně ponoří. Jen je škoda, že podobně krásnou literaturu nečte více mladých lidí.
Dle mého názoru jde o jednu z nejlepších knih, které jsem kdy četla.

29.08.2015 5 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Oproti prvnímu dílu je tedy tento trochu lepší a jako lehké čtivo plně dostačující, jen nesmíte očekávat překvapivý či složitý děj, to byste se totiž nedočkali. Jinak to není nic velkolepého, ale zase to není úplně k zahození. Ženy, co rády čtou červenou knihovnu, budou nadšeny, jelikož se dočkáme lásky, hádek, usmiřování a sexu. Kniha vás nudit nebude, jen kdyby byla tak o polovinu kratší, tak by jí to prospělo.

Padesát odstínu temnoty je erotický román s nepříliš originálním dějem, který sice nepřekvapí, ale je čtivý. Nenáročná oddychovka pro ženy.

Na Sibiř Na Sibiř Per Petterson

Přestože se jedná o útlou knihu, která má necelé dvě stovky stran, tak je tu zachycena hloubka příběhu, která místy až bere dech. Postavy jsou velmi dobře propracované a tím vynikne jejich vývoj v myšlení i pocitech. Z dětí se postupně stávají dospělí lidé, kteří si však ponechávají trochu snů a tužeb.
To čtenáře nutí, aby se ponořil až do útrob příběhu, který ve vás zanechá dojmy i po otočení poslední strany. Jedná se o skvělý literární požitek, který přivál až z chladného severu a díky knize tam můžete i nahlédnout.

Na Sibiř je smutný příběh ženy, plný melancholie, která prostupuje celým jejím životem a dělá jej výjimečným. Na tuto knihu od dánského autora dlouho nezapomenete a rádi se k í budete vracet.

Ovčákova dcera Ovčákova dcera Elizabeth Moon

Ovčákova dcera je první díl fantasy trilogie Paksenarrion, která vypráví o stejnojmenné dívce, která se stala válečnicí, přestože se narodila jako dcera chovatele ovcí a tím se postavila svému osudu poslušné ženušky, která se stará o domácnost, manžela a rodí děti.

Příběh se čte jedním dechem a nenechá vás ani na okamžik vydechnout. Sice je zde popisován fantasy svět, ale to nijak nenarušuje děj, takže se nenudíte a můžete si vychutnat svižně plynoucí příběh, který je zajímavý a zachycuje více jak dva roky života Paksenarrion, který je více než nabitý. Holka toho zvládla hodně zažít a hlavně to přežít.

Od této knihy jsem neměla příliš očekávání, také proto mě hodně překvapila, protože se četla skvěle a příběh utíkal rychle a plynule, proto je čtivý. Bitvy byly velkolepé a skvěle popsané, takže jsem si připadala, jako bych tam byla a prožívala dobrodružství společně s Paks. Dokonale jsem se s ní dokázala porozumět a fandila jí, aby všechno zvládla.

V jámě lvové V jámě lvové Carole Mortimer

„V jámě lvové“ je historická romance, kde jde především o lásku, ale najdou se zde i momenty napětí, jako požár, nebo když je bezbranná žena unesena a hrozí jí znásilnění. Je to skvělá oddychovka, která pobaví a čtenářky si jí užijí.
Jde o první díl série o třech sestrách a již netrpělivě čekám na další díl.

Koho krysák kousne Koho krysák kousne Lynne Jonell

Velmi povedený „fantasy“ příběh pro 10-ti až 12-ti leté děti, kde hlodavci mají kouzelnou moc změnit povahu člověka, zmenšit ho nebo třeba ho změnit v krysu. Pro děti to bude jistě velké dobrodružství plné napětí i humoru, až lituju, že je mi už pětadvacet a nemohla jsem tedy příběh vidět jejich očima. O intenzivní prožitek jsem tedy byla ochuzena, ale i tak jsem si četbu velmi užila, protože příběh byl mile vyprávěn a ráda jsem si tuto „pohádku“ přečetla.

Děj je jednoduchý, nikam neodbočuje a záhady jsou brzy rozluštěny, jen u některých musíme vydržet až do poslední části knihy, proto si tuto „pohádku“ děti užijí a vůbec nepostřehnou větší počet stran (přes tři sta) oproti jiným pohádkovým příběhům určený jim.

Chuť na hřích Chuť na hřích Veronika Černucká

Co povídka, to vražda (někdy i více vražd), pokaždé jde o něco jiného. Někteří vraždí neplánovaně, jiní to mají promyšlené, přesto nemají jistotu, že se to neobrátí proti nim, klidně totiž mohli narazit na silnějšího nepřítele, než se domnívali. Občas je to náhoda a jindy si v tom vrah libuje. Jedno je však jisté, policie z toho nikdy není nadšená a stejně málokdy něco odhalí, natož aby vraha zatkli.

Každý případ je něčím zajímavý, ale kdybych si měla vybrat, které povídky mě oslovily nejvíce, tak by to byly tyto - Smolný den Boba Kerbyho, Co zavinila paní Cooperová a Cínový vojáček. A pak je tu ještě Bestie od Měsíčního jezera, kde byl závěr až k smíchu, tedy pro toho násilníka ne, ale já se jen škodolibě smála. Tak dlouho „ho“ strkal, kam neměl, až se mu vymstilo...

Chuť na hřích je výborná krimi povídková kniha, kterou si jistě oblíbí všichni milovníci detektivek i thrilleru, a nejen oni, ale všichni čtenáři napětí. Některé povídky jsou vážně drsné, takže to není moc pro citlivky.

Země prokletých Země prokletých Liliana Lazar

„Země prokletých“ je zajímavý román, který je výjimečný hloubkou příběhu i vykreslením postav, jejich povah i myšlení. Přestože se zabývá různými tématy jako je politika, víra, spáchání zločinu i touha po spáse, tak je čtivý a plně vás pohltí. Je to nádherná kniha, která stojí za přečtení a na čtenáře dolehne její síla. což ve vás zanechá stopu ještě dlouho po otočení posledního listu.

Rváč Rváč Niall Leonard

Kniha mě bavila a čtení jsem si užila, není to sice nejlepší thriller, jaký jsem četla, ale zase to nebylo tak hrozné, aby se to nedalo vydržet. Je to takový lepší průměr, který nemusí někoho nadchnout, ale jiného ano.
Niall Leonard má ještě co vypilovávat, ale jako prvotina to rozhodně není nikterak špatné. Píše čtivě i napínavě, jen mi chyběla hloubka příběhu, ale zápletka byla skvělá.

„Rváč“ je dějově zajímavý thriller pro mládež s překvapivým závěrem, který dokáže zaujmout, tedy pokud neočekáváte nic velkolepého. Jako příjemné počtení k odpočinku to však není vůbec k zahození a mladí čtenáři si knihu jistě užijí.

Tajemství ze záhrobí Tajemství ze záhrobí Charlaine Harris

Detektivní zápletka zesílila a postupně gradující napětí z předchozích dílů nabralo na intenzitě a závěr je proto ohromující. Jen mohl být pomalejší, takhle nejen mě, ale i Harper, čekaly vypjaté okamžiky a chvílemi to bylo vážně drsné.
Tohle byl nejlepší díl ze série, a co se týče detektivky, tak Sookie na Harper prostě nemá. Pravá krev je spíše o vztazích, kdežto Harper je o kriminální zápletce. Obě série však srovnávat nejde, už jen kvůli tomuto rozdílu.

Tajemství ze záhrobí je skvělá detektivka, kde se kloubí nádech tajemna a napínavý thriller. Přečíst si to může kdokoliv, protože ani nepotřebujete znát předchozí děj, kniha ho výborně shrne a připomene. Četbu si užijí nejen příznivci této série, ale i milovníci kvalitních detektivek.

Pláž utonulých Pláž utonulých Domingo Villar

Zajímavě zpracovaný kriminální román od španělského autora Dominga Villara, který pracuje na filmových i televizních scénářích a v roce 2006 mu vyšla knih „Ojas deagua“ (Oči v barvě vody), kde se poprvé objevil inspektor Leo Caldas. V roce 2009 následovala kniha „La playa de los ahogados“ (Pláž utonulých), která je zároveň od tohoto autora první knihou vydanou v ČR.

Kniha je zvláštní hlavně tím, že přestože detektivní zápletka čiší ze všech stránek, tak stejně důležité je i pozadí zobrazující život v malé rybářské vesnici na jihu Galécie. Čtenáři je tak předložena nejen napínavá detektivka, ale i obraz lidí, kteří tvoří semknutou komunitu a cizí lidi mezi sebe nepouštějí. Vždy se na sebe mohou spolehnout, a pokud se někdo třeba odlišuje, tak ho neodsuzují, protože k nim patří. O to horší je pro ně jen pouhá myšlenka, že by mezi nimi byl vrah.

„Pláž utonulých“ se čte velmi snadno, je totiž rozdělena do krátkých kapitol, to udržuje čtenáře ostražitého a nutí ho přemýšlet nad dějem. Sice se nedočkáme akčních scén jako v nějakém thrilleru, ale za to si užijeme poctivou detektivní práci, za kterou by se nemusel stydět ani Sherlock Holmes. Policie zde musí z maličkostí poskládat případ a rozhodně se tohoto úkolu inspektor Caldas zhostil na výbornou.
Je to skvělá krimi detektivka, kde převažuje deduktivní myšlení a zkušenosti s místními lidmi.

Bez víry Bez víry Karin Slaughter

Takhle vypadá drsný psychologický thriller, který vás nenechá ani na okamžik vydechnout a nutí vás číst stále dál, atmosféra se místy dá krájet a napětí prostupovalo celou knihou.

Je tu sice hlavní zápletka, kdy policie řeší případ dívky zaživa pohřbené a její až fanaticky náboženskou rodinu, ale zároveň se zde objevuje další téma, a to domácí násilí a týrané ženy.
Vše je popsáno velmi věrohodně, týraná žena nechce od muže odejít, i když ji už několikrát zmlátil a veškerou vinu za násilí svaluje na sebe a vůbec nezáleží, zda je to žena v domácnosti nebo policistka. Nedokáže v sobě najít odvahu odejít a manželovi výhružky bere vážně. Ovšem pořád tu je naděje, i když nepatrná, že tragický konec jedné ženy, může pomoci najít sílu jiné ženě.

Závěr byl dech beroucí, protože až nyní se ukázala pravá tvář hlavního záporáka, který se vždy oháněl vírou, ale pak máchal pistolí u hlavy dítěte. Najednou se všem rozsvěcuje a vidí, jaký je to ve skutečnosti šílenec. Naštěstí ještě není pozdě změnit se, to však v reálném životě bývá málokdy.

29.08.2015 5 z 5

Démoni apokalypsy Démoni apokalypsy Darren Shan (p)

Šestý díl série Demonata je plný zvratů a odhalení, konečně se protnou příběhy třech hlavních hrdinů, a těmi jsou Grubbs, Pecka a Bec. Hodně věcí najednou dává smysl, ale jiné otázky ještě na své odpovědi čekají.

Můj oblíbenec Lord Lítost konečně dostal dostatek prostoru, aby mohl předvést svou zvrácenost a odpornosti. V minulém díle v závěru dokázal, že umí vstoupit na scénu ve velkém stylu a tentokrát ve svém vystoupení pokrčuje a dočkáme se i bojových scén, kde se zapojí do souboje. On totiž obvykle jen řeční a všechny kolem komanduje, případně zesměšňuje své nepřátele, nebo jim alespoň slibuje pomstu, ale skutek utek. Teď mu však skutečně teče do bot (které nenosí) a musí přiložit ruku k dílu, pokud si to tedy nerozmyslí a nezmění názor na démonní invazi do světa lidí.

Kniha je čtivá a plná nechutných scén, stejně jako v minulých dílech. Démoni trhají lidi na kusy, požírají je či si s nimi jinak pohrávají. Prostě něco pro silnější povahy, protože některé scény byly vážně dost drsné.

Čistá krev Čistá krev Nancy Gideon

Čistá krev je „vlkodlačí“ romantická detektivka s dávkou lechtivějších scén, které jsou svěží a moc pěně popsané, takže si je čtenářka užije. Je totiž vcelku jasné, že tato kniha je určená ženám, které ocení romantický vztah obou hlavních postav.
Ten je hodně komplikovaný a občas si připadáte jako na horské dráze, protože Cé Cé i Max to prožívají intenzivně, ale jejich práce jim to všechno dělají těžší, takže se neustále hádají, scházejí, milují a rozcházejí. A to dělá knihu velmi dynamickou, protože si nejste jisti, jak to všechno nakonec dopadne.

Pokud hledáte napínavý krimi thriller, tak se do knihy ani nepouštějte, protože tady jde hlavně o vztah Charlotte a Maxe i jejich pocity a myšlenky, které se neustále mění a dlouho jim trvá, než si konečně přiznají své city.
Takže jde o velkou romantiku a taky o sex, který knize dává peprnější nádech. Nudit se rozhodně nebudete.