Temný snílek Temný snílek komentáře u knih

Autobus sebevrahů Autobus sebevrahů Arto Paasilinna

Autobus sebevrahů se čte jedním dechem a čtenář si užije mnohé naprosto nečekané situace plné humoru a satiry. Kniha se sice zabývá pochmurným tématem sebevraždy, přesto působí až bláznivě a čtená vás bude bavit.
Vynikající oddychová četba pro všechny věkové kategorie. Skvělé počtení!

Stříbrný paprsek Stříbrný paprsek Vlado Ríša

Pěkné počtení pro všechny děti, které touží po nějaké dobrodružství a mají rádi zvířata. Pokud se ke knize zatoulá i nějaký dospělejší čtenář, tak ten si knížečku užije jako lehkou oddychovku a zavzpomínání na dětská léta.

Indiáni na válečné stezce Indiáni na válečné stezce Miloslav Stingl

Indiáni na válečné stezce jsou velice zajímavá kniha, která je doplněna o dobové kresby, rytiny i fotografie. Máme také možnost nahlédnout i do obyčejného života různých kmenů a autor vše doplnil o přehled kmenů a jednotlivých bojů a válek. Vše působí atraktivně, a proto věřím, že zaujme i takové čtenáře, kteří se historií obvykle nezabývají a při hodinách dějepisu obvykle usínali.

Vyčerpávající počtení, na které se musíte soustředit a vnímat historii. Dokonalý zážitek, který stojí za to.

29.08.2015 5 z 5

Stín smrti Stín smrti Darren Shan (p)

Stín smrti je skvělá hororová kniha (pro otrlejší mládež) plný akce, napětí a dramatických momentů. Ale hlavně se dočkáme hotových jatek, pokud se vám minulé díly zdály dost brutálního kalibru, tak se připravte na ještě silnější nechutnosti. Přesto v knize nechybí ani černý humor, který dokáže děj odlehčit, proto jde o pěknou oddychovou četbu.

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Já si z dětství pamatuji hlavně kreslený Večerníček, který je zpracovaný naprosto úžasně. Ovšem i kniha stojí za přečtení, a to nejen příběhu, ale hlavně kvůli nádherným ilustracím od autora Krtečka. Kniha se tak hodí nejen ke čtení, ale i k prohlížení. Jen pozor, aby se děti nebály hrozivého strašidla Barbuchy!

Jen je velká škoda, že už jsem vyrostla, a nemůžu si příběh užít tak jako před dvaceti lety. Přesto mi kniha pomohla se dostat do dětských let alespoň na chvilku, a za to jí patří velké díky.
Děti si však dobrodružství Kubuly a Kuby Kubikuly užijí a budou je jistě doslova prožívat.

29.08.2015 5 z 5

Všetečný vánoční andělíček a jiné příběhy Všetečný vánoční andělíček a jiné příběhy Margot Meusel

Jednotlivé pohádky nám ukazují jiný příběh o tom, kdo nám nosí dárky pod stromeček. V prvním naděluje svatý Mikuláš a andělíčci mu pomáhají s balením, pečením cukroví a zlacením ořechů. V druhém je to Ježíšek, který však až příliš nápadně připomíná Dědu Mráze nebo Santa Clause. A ve třetím to jsou samotní andělíčkové, kteří nejen že vše připravují, ale k tomu je svatý Petr posílá roznášet dárky do rodin s dětmi.

„Všetečný vánoční andělíček a jiné příběhy“ je nádherná knížečka pro malé děti, která se také hodí k předčítání před spaním. Rozhodně doporučuji, protože z jejích stránek na vás dýchne kouzlo vánoční atmosféry.

Pyramidy Pyramidy Terry Pratchett

Katastrofa v podobě pyramid, které svým geometrickým vzhledem způsobují problémy v čase i magii. No a nyní to vše vybouchne. To ovlivní celé království a zástupy mumií se prohání pouští i městy a snaží se poučovat své žijící potomky. Kdo to může zastavit a jak?

Pyramidy jsou další bláznivé dobrodružství v řadě Úžasné Zeměplochy, která nikdy nezklame. Humor je občas trochu tužší a někdy nelogický, ale vy se u toho stejně pobavíte. Někdy mi přišlo, jako by si autor dělal blázny jak z postav, tak i ze čtenářů, protože vymyslet takovouhle fantasmagorii chce vážně obdiv. Terry Pratchett je vážně skvělý spisovatel a jeho série Úžasná Zeměplocha stojí za pozornost.

„Když se nad tím tak zamyslíš, je to bláznivej svět.“
(str. 269)

Pád Pád Simon Mawer

Pád je možná zvláštní kniha, která si však získá každého, kdo nehledá jen oddechové počtení, ale hlavě zajímavý děj, který v sobě ukrývá velké události obyčejných lidí, jenž jako pavučina na sebe postupně navazují a doplňují se. Skvělá kniha, která v sobě skrývá dech beroucí momenty.

Psí škola kocoura Rudochlupa Psí škola kocoura Rudochlupa Gabriela Futová

Příběh je jednoduchý a jednotlivé lekce (neboli kapitoly) na sebe plynule navazují, proto děj odsýpá a na vtipné okamžiky se nemusí dlouho čekat. Kocour Rudochlup vymýšlí samé lotroviny (tu největší so schovává na závěr, když si uvědomí, kde je jeho skutečný domov) a občas jeho „dočasnou“ paničku vážně obdivuji, že to dokáže ustát. Zábava je v plném proudu a neskončí do konce knihy.
A pokračování tohoto příběhu by mohlo být ještě mnohem zajímavější.

Psí škola kocoura Rudochlupa je výborná pohádka pro děti od 7 let, které rádi objevují nové věci a mají rádi zvířata.

Prázdniny s dráčkem Prázdniny s dráčkem Michal Vaněček

Děj je vážně jednoduchý, pomalu plyne a ocení ho každý čtenář, protože nepostrádá vtip i napětí, protože drak ve vesnici se nemusí všem líbit. A to přinese nejedno nedorozumění či dobrobružství.

Stylem vyprávění mi kniha hodně připomněla Maxipsa Fíka od Rudolfa Čechury a knihy by se klidně mohli srovnávat, jen tady není přerostlý pes neznámého plemene, ale drak, který „děsí“ okolí a hlavně „obšťastňuje“ rodinu svými vylomeninami.

Navíc je čtení doplněno bohatými ilustracemi Ondřeje Zahradníčka, takže si je dítě může prohlížet a třeba podle nich odhadovat děj. Dítě se tím zabaví a zároveň si rozvíjí fantazii.

Kniha Prázdniny s dráčkem je skvělá pohádka pro děti od 5 let, ale jistě se dá využít jako čtení krátkých příběhů před spaním. Věřím, že ani rodiče nudit nebude a rádi se k četbě připojí.

O Kanafáskovi O Kanafáskovi Galina Miklínová

Kniha je zpracována podle sedmi dílů Večerníčka, a vlastně jde o takový dětský komix. Textu je tady poskromnu proto knihu zvládnou i ti nejmenší čtenáři, kteří si jistě rádi prohlédnou obrázky. Kniha se výborně hodí jako pohádky před spaním.

Příběhy jsou hravé a zábavné. Děti mohou obdivovat obrázky a diskutovat o nich. Pro ně to bude vždy velké dobrodružství stejně jako pro Jonáše. Až trochu lituji, že jsem již dospělá. Knihu jsem však přečetla jedním dechem a spala jsem po ní jako miminko.

Slepá bohyně Slepá bohyně Anne Holt

V knize je použity zajímavé jazykové kličky a sarkastický humor, který často bere vítr z plachet i těžkým zločincům nebo ostříleným policistům, což působí realisticky. Vše je sladěné a do detailu promyšlené a já nemám, co vytknout.
Tleskám norské autorce Anne Holtové, protože toto je vynikající prvotina a skutečně se těším na další knihy s vyšetřovatelskou dvojicí Hanne Wilhelmsen a Håkon Sand.

Slepá bohyně je severské krimi, které zaujme každého, a to nejen milovníky tohoto žánru. Já ji mohu jedině doporučit všem. Napínavé okamžiky se tu střídají s detektivní prací, výsledky i dumáním nad okolnostmi zločinu. Výborné počtení, které působí živě a reálně.

Analfabeta Negramotná Analfabeta Negramotná Ján Uličiansky

Tahle kniha mě zaujala na první pohled netradiční obálkou i názvem. Holka celá v černém a rozčepýřenými vlasy obvykle nebývá na titulních stranách dětských knih. Co kdyby se nějaké dítko nechalo inspirovat? Proto jsem neváhala a sáhla po ní.

Dívka vzbouřená proti světu dospěláků - to není nic výjimečného, ale častý pohled na vztah puperťáka s rodiči. Tak čím by kniha mohla překvapit? Má příběh, který do sebe vtáhne každé dítě!

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Druhý díl Úžasné Zeměplochy přímo navazuje na Barvu kouzel, která skončila dosti otevřeně - našim hrdinům hrozila smrt, vlastně ji měli už jistou, jako již mnohokrát, ale všechno dopadlo trochu jinak. A tyhle (ne)čekané zvraty udržují čtenáře bdělého.
O zábavu je postaráno od začátku do konce a kniha mi přišla o trochu lepší než první díl (Barva kouzel), kde jsme se s touto předlouhou sérií seznamovali. Tentokrát jsme už měli základy z minula, a tak nic nebránilo tomu, aby mohlo začít další bláznivé dobrodružství.

„Takové věci se mi stávají pořád,“ vmísil se mezi hlasy Mrakoplaš. „V jedné chvíli padám přes Okraj světa, najednou se ocitnu uvnitř knihy, zničehonic zase na létajícím kameni, pak pozoruji Smrťe, jak se učí hrát Přehradu, Splav, nebo co, a vy se divíte, že mě to už pomalu ani nezajímá?“
(str. 353)

Čelisti slov Čelisti slov Steven Hall

Kniha „Čelisti slov“ není příliš originální, jelikož podobně laděných příběhů bylo ve sci-fi napsáno mnoho, přesto jde o knihu s velkým K, protože má velmi hluboký, propracovaný děj, který stojí za přečtení, stejně jako tako kniha. Dokáže se zapsat do vašich myslí a budete o ní přemýšlet ještě dlouho po dočtení. Rozhodně nejde o žádnou lehkou oddychovku, ale o brilantní literární zážitek.

Istanbul - Křižovatka cest Istanbul - Křižovatka cest Joseph Kanon

Tím, že kniha označována jako „špionážní thriller“, tak slibuje akcí nabitý děj, kde tajní agenti riskují životy v honbě za padouchy, bohužel, tady nic takového nenajdete. Je zde několik přestřelek, ale jinak se postavy většinu času schovávají jako krtci ve svých doupatech a vyjdou, jen pokud je to nutné. O to více však mají čas na přemýšlení nad svými rozhodnutími i činy.

Kniha se čte velmi pomalu a chvíli trvá, než se prokoušete zdlouhavějšími pasážemi, ale procítěný příběh volby stojí za to čekání. Děj je fascinující a výborný literární zážitek.

Istanbul: Křižovatka cest je politicko-špionážní drama, kde se všechno soustřeďuje, více než na akci a napětí, na příběh a myšlení postav. Kniha není nelehčí a čtenář musí nad dějem uvažovat, aby si ho dokázal lépe vychutnat

Vytí na měsíc a jiné trapasy Vytí na měsíc a jiné trapasy Tim Collins

O hororových bytostech, jakou jsou upíři či vlkodlaci, lze psát i zábavně a s vtipem, což je dnes v době paranormálních romancí velice originální a neotřelý způsob, jenž zaujme všechny, kteří mají nádherných a sexy upírů plné zuby a nejradši by je rozprášili s kolíkem v ruce.

V této knize to ovšem rozhodně nehrozí, protože hrdinové jsou téměř vyvrhelové mezi studentstvem. V minulých dvou dílech to byl Nigel, který je sice upír, ale měl problémy s pletí, se svým kouzlem i upířími schopnostmi. Pak se to u něho trochu změnilo, ale stejně zůstal podivínem, možná i proto, jak se oblékají jeho rodiče.
Tady je hlavním postavou Luke, jenž se mění ve vlkodlaka, sice získal sílu, rychlost a ve sportu nemá konkurenci, ale zároveň ztratil inteligenci, schopnost se soustředit na učení, a to je pro šprta dost těžké období. Žádný vlkodlak není příliš chytrý, spíše to jsou neotesaní drsňáci, proto si Luke připadá tak trochu osamělý, naštěstí potká Chloe, která se před časem potýkala s podobnými problémy.

Kniha volně navazuje na Deník úúúplně obyčejného upíra: Moje „super“ rodinka a Deník úúúplně obyčejného upíra: Fakt „šílenej“ rok, kde jsme se seznámili s upírem Nigelem a jeho lidskou, později vlkodlačí dívkou Chloe. Bohužel jsou upíři a vlkodlaci úhlavními nepřáteli, proto jim to moc nevyšlo, ale zůstali přáteli. Pokud jste tyto dva díly nečetli, tak to nevadí, tady je stručně děj lehce načrtnut, takže pochopíte všechny souvislosti.

Všechny postavy (i ty vedlejší) jsou více či méně předvídatelné a ničím příliš nepřekvapí. Válka se zdá nezastavitelná, ale je jasné, že se to našim mladých hrdinům po několika problémech podaří. Nigelovi rodiče se opět předvedli ve své garderobě a musím uznat, že bojovat ve večírkových šatech z 19. století je dost extravagantní, ale stálo to za to. Upíři se prostě umí oblíkat, na rozdíl od vlkodlaků, kteří chodí v teplákách. A nesmím zapomenout zmínit Nigelovu sestru, která to se svými kamarádkami jednou nepříteli pořádně nandali, až jsem prskala smíchy.

A v tom tkví kouzlo této knihy (i ostatních dílů), pobavíte se a nasmějete. I kdybyste byli bručouni, tak to nevydržíte a budete se smát. Děj prostě nelze brát vážně, a přestože je kniha určena mládeži, tak i dospělí si ji vychutnají jako lehkou relaxační četbu. Odpočinete si a užijete si zábavu plnou humoru.

Unesená Unesená Mo Hayder

Unesená je tvrdý psychologický thriller, který si nebere servítky a děj je hodně chladný, stejně jako vrah, který se ž příliš dlouho skrývá. Má výborně propracovanou zápletku, která je plná napínavých momentů a jistě se bude líbit všem milovníkům tohoto žánru.

Dvojí věrnost Dvojí věrnost Elizabeth Moon

Děj plyne rychle a nenudí zbytečnými popisy, takže vás vtáhne do sebe, jen se stačí začíst. Něco už vás donutí prožívat dobrodružné eskapády bojovnice Paksenarrion společně s ní a nezáleží na tom, zda jde o vysvobození sídla elfů, boje se skřety a jinými démony, hlavní je, že si to náležitě užijete.

Kniha se mi velice líbila a přiznám se, že jsem ji prožívala až příliš a závěr mi vyrazil dech. Vidět Paks v tom stavu mi vehnalo slzy do očí a srazilo do kolen. Čekala jsem vše možné, jelikož zlo se tu příliš neukazovalo, ale když se objeví, tak to stojí za to, jenže tohle bylo naprosto neočekávané.
Jde sice o fantasy, přesto však je napsané velmi realisticky, takže se nikdo během bitvy nevyhne zranění, meče je potřeba čistit od krve nepřátel, vojáci se potí atd. Autorka si pohrála s detaily, které dodávají postavám i příběhu na skutečnosti, proto se do všeho lépe vcítíte a lépe prožijete děj společně s postavami.

Vím, že nejde o nic velkolepého, přesto mě trilogie Paksenarrion naprosto uchvátila, a to hlavně svým příjemně nekomplikovaným dějem, který čas od času hodně překvapí a dokáže hlavní hrdince pořádně zatopit. Kniha je čtivá a všechno plyne lehkým tempem, jen bitky a souboje jsou rychlé a svým způsobem plné akce.

29.08.2015 4 z 5

Interview s upírem Interview s upírem Anne Rice (p)

Četla jsem názory, že se kniha nečte zrovna nejlépe, ale pro mě se stala fascinujícím počtením, jen litují, že jsem, před jejím přečtením, shlédla film, protože je sice zdařilý, ale na knihu nemá ani omylem. Ta je místy až dech beroucí a oproti filmu pointy scén vyznívají až téměř protichůdně.

Hluboký a procítěný příběh, to je to, oč tu běží a co může někoho odrazovat. Tohle v žádném případě není lehká romance s láskou až za hrob, kde jsou hrdinové navěky šťastní. V knize se láska objevuje ve velké míře, ovšem každému se nemusí zamlouvat, jelikož je plná zvrácenosti a touhy po nedosažitelném. Láska dítěte k dospělému muži, mezi dvěma muži a muž milují dítě. Nechci, aby to vyznělo tak, že někoho odsuzuji, ale v tomhle dokonalém upířím světě to působí podivně. Důležité ovšem je, že všichni hledají lásku, ať už v jakékoliv podobě...

Interview s upírem je horor s romancí, s úchvatným příběhem, který mě díky své hloubce velmi fascinoval. Kniha obsahuje mimo jiné i prvky historického románu, ale hlavně složitě propracovaný děj, v němž nic není takové, jak se může na první pohled zdát. Někomu se může číst hůře, ale rozhodně stojí za to. Jen to není odpočinková četba na odreagování, protože vyžaduje plnou čtenářovu pozornost.