Temný snílek Temný snílek komentáře u knih

Selekce Selekce Kiera Cass

Romance pro dospívající dívky, které sní o princích, princeznách a velkolepých róbách s drahokamy kolem sebe. Jenže celá ta soutěž o ruku prince je dosti ubohá. Hlavně by mě zajímalo, koho napadlo zavřít do paláce 35 dívek a nechat je soutěžit o prince. Je s podivem, že se tam ty slečny nepovraždí, což se ovšem dalo čekat. Je to stejné, jako by někdo zavřel do kurníku houf slepic, dal jim jen hrst zrní a sledoval, co se bude dít. Během čtení jsem jen valila oči nad některými slečnami a přirovnat je ke slepicím je dosti trefné.

Prince Maxona je mi upřímně líto, on je takový rozkošný zajíček, který neví, co má s holkou dělat, nebo jak se k ní chovat, a najednou si má vybrat svou budoucí ženu z třiceti pěti dívek. To je vážně šílenost a ten princ je chudák.

America je dost od rány a nebojí se princi Maxonovi říct, co si o něm myslí. To prince pochopitelně zaujalo, ale klidně z toho také mohl mít doživotní trauma. Vždyť ho doposud všichni zbožňovali a najednou potká tuhle fúrii, která ho seřve a klidně i nakopne.

Jednotlivá setkání Maxona s Americou přinášejí hodně vtipné situace, až si připadáte, jako byste sledovali pěknou komedii. No, ony celé ty námluvy jsou jeden velký vtip, což je asi jediné, co drží čtenáře bdělé, jinak by už dávno usnuly nudou, ale takhle se alespoň dost nasmějí.

04.12.2015 2 z 5

Pád noci Pád noci Alexander Stainforth (p)

Přiznám se, že ke knize jsem přistupovala jen jako k další nadpřirozené romanci, která se příjemně čte, ale nic víc jsem od ní neočekávala. On už ten samotný motiv tajemného zachránce, který se pohybuje rychleji než je obvyklé a ve tmě se zjevuje spíše jako přízrak než člověk, byl v tomto žánru použit již několikrát. Proto jsem byla překvapena, že autor použil originali a vykašlal se na záhadné vlkodlaky (což bylo první, co mě napadlo) a vytvořil záhadu, která Rachel ani čtenáři nedá spát.

Originální nadpřirozená detektivka s příměsí romance, což z ní dělá skvělé počtení a nevšední zážitek. Příjemná oddychovka, která zaujme a čtenář si ji vychutná.

04.12.2015 4 z 5

Upíři na staré Rusi Upíři na staré Rusi Alexej Konstantinovič Tolstoj

Příběhy o upírech se mohou dnes už zdát dost okoukané, ale tady rozhodně nejde o žádné romance pro náctileté. Kouzlo těchto povídek tkví v detailech, postavách i pozadí děje. Možná se vám mohou v něčem zdát povědomé, ale vezměte v potaz, kdy byly napsány, takže se mohlo stát, že se jimi některý další autor trochu inspiroval.
Povídky v sobě mají cit i hloubku a zapíší se vám svými detaily do paměti. Obzvlášť závěr třetí povídky je něco nezapomenutelného, ale i jiné momenty jsou dosti děsivé.

04.12.2015 5 z 5

Bellman & Black Bellman & Black Diane Setterfield

Kniha Bellman & Black je velmi zajímavé čtení, ale není příliš složité, taková lehčí oddychovka, jelikož si můžete domyslet, jak to všechno dopadne. Prostě jsem čekala něco víc tajemna, možná až nádech do hororové atmosféry, ale tohle je vážně spíše společenský román o viktoriánské době a osudech hlavního hrdiny. Ne, nejsem z knihy zklamaná, ale nadšená také ne.

04.12.2015 3 z 5

Samota Samota Natalio Grueso

Čtení „Samoty“ je jako pohlazení po duši, nesmí se uspěchat a vychutnávat po malých douškách, jinak hrozí, že přehlédnete kouzlo knihy.
Tento román je zvláštní a také překvapující. Když jsem jej otvírala, tak jsem vlastně ani nevěděla, co od něho čekat. Svou snovou fantazií, samotou i touhou po společnosti, občasným humorem, citlivostí a dojemností si mě získal. Je to nádherná kniha.

04.12.2015 5 z 5

Hotel v Paříži: Pokoj č. 1 Hotel v Paříži: Pokoj č. 1 Emma Mars

Zadní strana přebalu hlásá, že je to „francouzská odpověď na Padesát odstínů šedi“, s čím nemohu souhlasit. Padesát odstínů šedi má totiž oproti této knize logický děj, který je alespoň vtipný, takže se žena u čtení alespoň pobaví. Jenže Pokoj č. 1 postrádá erotické napětí i humor, takže mě osobně vůbec nebavil. Chtěla jsem to dočíst pouze proto, abych se dozvěděla, kterého z těch dvou magorů si Elle vybere, i když na jejím místě bych od obou utíkala, co by mi nohy stačily, peníze ne peníze.

Hotel v Paříži – Pokoj č. 1 je erotická romance, která postrádá humor i duchaplnou zápletku. Tohle už není lehké počtení, nad kterým nemusíte myslet a odpočinout se. Někomu se kniha sice může líbit, ale podle mě se to nedá číst. A na další díly už prostě nemám odvahu.

04.12.2015 1 z 5

Dovolenkáři Dovolenkáři Emma Straub

Dovolenkáři jsou ideální kniha na letní dovolenou, užijete nejen zábavné odpočinkové čtení, ale taky krásy Mallorky – nádherné počasí, příroda okolo horské vily a písečné pláže. Nebo při nich zavzpomínejte na léto. Domnívám se, že v ději si každý najde něco svého. Prostě příjemná oddychovka, od které nesmíte očekávat příliš.

04.12.2015 4 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Je to nezvyklá romance o první lásce, kde je od začátku jasné, že nemůže skončit šťastně. No, když se trochu zamyslíte, tak která první láska končí „a žili spolu šťastně až do konce svých dní“? Jedině v pohádce. A za to autorce děkuji, jelikož se vykašlala na romantické stereotypy a pokusila se vykreslit realistický svět, kde je šikana a nepřátelství, stejně jako podání pomocné ruky a přátelství.

Jistěže nemůžete od knihy očekávat příliš, stále je to pouze romance pro dospívající dívky, ale přesto má své kouzlo, které si mě získalo. Většinou se totiž v romancích hlavní pár hned zamiluje, ale tady k tomu musí dospět, což působí mnohem přirozeněji.

10.09.2015 4 z 5

Případ ztracených duchů Případ ztracených duchů Sonja Kaiblinger

Kniha se čte téměř sama a děti si jí určitě náležitě užijí. Pro dospělejší čtenáře to může být lehká a zábavná oddychovka.

10.09.2015 4 z 5

Amélie a barevný svět Amélie a barevný svět Petra Neomillnerová

Amélie a barevný svět je „hororová“ pohádka pro děti, kde se objevují duchové, ale příběh zase tak strašidelný není. Mladí čtenáři si knihu jistě vychutnají a užijí si noční cesty po Praze.
Mohu jedině doporučit, až lituji toho, že jsem na knihu už trochu stará. :-)

10.09.2015 5 z 5

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Håkan Östlundh

Krvavá lázeň je krimi thriller, jenž donutí čtenáře k soustředění na příběh a nenechá jej od čtení odtrhnout. Knihu ženou dopředu hlavně dialogy a myšlenky jednotlivých postav, a tak je děj čtivý. Věřím, že si složitý případ užijete. Jde o skvělé čtení.

10.09.2015 5 z 5

Robert Schumann: Hudba pro Kláru Robert Schumann: Hudba pro Kláru Elizabeth Subercaseaux

Robert Schumann: Hudba pro Kláru je román napsaný excelentně, čtenáře jeho četba úplně pohltí, nedokáže se od stránek odtrhnout a má možnost se vžít do hlubokého a procítěného příběhu.
Knihu mohu doporučit všem jako něco mimořádného.

Zrcadlení Zrcadlení Marta Davouze

V tomto výboru fejetonů, článků a sloupků najdeme různorodou tématiku, od politiky, přes mezilidské vztahy a kulturu, až po svět módy a společnosti. Záběh knihy je obrovský, ale nejvíce jde ocenit autorčin nadhled na porevoluční období, kdy se politici učili řídit stát (někdy to vypadá, že se to učí dodnes), každý chtěl projevit svou svobodu a vykřičet do světa svůj názor. A tak to například na Staroměstském náměstí, jak popisuje hned v úvodu, často vypadalo jako by „někdo vypustil do ulic nebezpečné chovance psychiatrické kliniky“...

Kdo zavraždil paní Skrofovou? Kdo zavraždil paní Skrofovou? Mika Waltari

„Kdo zavraždil paní Skrofovou?“ je finská detektivka, která se řadí spíše mezi klasiku detektivních románů a rozhodně nemá nic společného s dnešním severským krimi, což je v mnoha ohledech jedině dobře, i když zároveň kniha nemusí vyhovovat všem. V ději je rozhodně znát autorův literární styl, který si vystavěl díky historickým románům. Podle mého ovšem jde o zajímaný zážitek.

Rozluštěno Rozluštěno Mai Jia

Rozluštěno je zvláštní knihou, která nemusí zaujmout každého, ale pokud máte rádi hutné příběhy s hlubokou duší, nad kterými se musíte soustředit a dávat velký pozor, aby vám nic neuniklo, tak to bude kniha právě pro vás.
Byl to hodně náročný, ale zároveň famózní literární zážitek, na který musím myslet i po dočtení. Je to skvost, který se nedá k ničemu přirovnat, prostě se musí zkusit.

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Podivná knihovna není k zahození, ale všem čtenářům nemusí vyhovovat. Svým způsobem je to taková podivná fantasmagorie místy postrádající hlavu i patu, a hlavně závěr je fakt divný. A tak vážně nevím, co bych si o knize měla myslet.
Jistě, šlo by mezi řádky hledat nějaké skryté významy, ale proč se u tak krátkého příběhu namáhat?

29.08.2015 2 z 5

Levandulový pokoj Levandulový pokoj Nina George

Levandulový pokoj je romantická kniha, to nepopírám, ale milým a nevtíravým způsobem. Příběh má hloubku, a nemůžete ho zhltnout. Ne, ne, každá kniha se má dávkovat po těch správných dávkách. Příběh si dokáže získat srdce čtenářek a ty si z něho užijí každičké písmenko. Navíc je tu i humor, při kterém se často usmějete, stejně jako vás kniha určitými okamžiky může dohnat až k slzám. Tohle je kniha, kterou budete prožívat na plno a určitě se k ní nejednou vrátíte.

Teror Teror Håkan Östlundh

Čtenář se přesvědčí, že policejní práce sice na jednu stranu je zdlouhavá a existují různé metody, jak se dobrat tíživého výsledku, tedy dopadení vraha, ale na druhou stranu to vše lze napsat čtivě a nenatahovat tím děj. Autor totiž stejně jako v minulých dílech žene příběh kupředu hlavně dialogy a myšlenkovými pochody postav, takže tu nečekejte žádné předlouhé vyprávění a popisování všeho možného. V knize je hlavní to, aby byl vrah dopaden a policie měla stále co dělat. Proč by postavy měly lenivět, když jim může do cesty postavit nějaké další problémy a komplikace.

Teror je zajímavý krimi thriller, který dokáže donutit čtenáře přemýšlet nad tím, co čte a plně ho vtáhne do děje. Kniha vás prostě nenechá ani na okamžik vydechnout.

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Kniha v sobě mísí kriminální thriller s konspiracemi a akcí. Příběh i postavy jsou promyšleny do sebemenšího detailu, a tak i přes svou délku si na konci povzdychnete, proč kniha nemá ještě o pár stránek víc. Děj je v závěru končen a všechno se více méně vysvětlí, a to nejen z případu, ale také z Poutníkovi minulosti.

Já, Poutník se nedá s ničím srovnávat, a proto jde o výjimečný zážitek, při kterém často zapomenete dýchat. Tleskám autorovi za jeho práci a snad se třeba dočkáme nějakého dalšího Poutníkova dobrodružství.

Tramvaj plná strašidel Tramvaj plná strašidel Petra Braunová

Příběh je dětsky naivní, čím si všechny děti rychle získá, a věřím, že by mohl být vhodný i pro společné čtení rodičů a dětí, protože si děj všichni užijí.

Tramvaj plná strašidel je skvělá pohádková kniha, která nejen pobaví, ale také ponaučení. Jen jsem litovala, že jsem dětským létům již odrostla, knihu bych si jistě užila mnohem více, než jako dospělák.