Temný snílek Temný snílek komentáře u knih

Syn boha hromovládce Syn boha hromovládce Arto Paasilinna

V tomto románu převažuje fantazie nad běžným životem, a to přináší nevšední zážitek, na který jistě dlouho nezapomenete.
Je až s podivem, jak málo stačí, aby lidé uvěřili člověku, že je syn boha hromovládce a přiklonili se k jeho víře. Jeden či dva blesky a pár uzdravených bláznů, nic víc, a to již Rutja ztrácel naději, zda se mu jeho úkol podaří splnit. To je však jen další nadsázka této knihy, u které se rozhodně pořádně pobavíte.

Děj je čtivý, nepostrádá humor, bláznivé situace na sebe nenechají dlouho čekat a až groteskní vyvrcholení děje, při čemž se budete trhat smíchy. Čeká vás jízda sice bez akce, za to však dojde i na sex, i když o tom Rutja ani neví a domnívá se, že jde o rituál před spaním. Tím mi docela vyrazil dech, protože takové velké chlapisko bych za panice nepočítala.

Kniha sice nedosahuje kvalit jiných autorových děl, jako Prostopášný modlitební mlýnek či Krátká paměť pana rady, ale stejně jde o nevšední literární zážitek, nad kterým mladí čtenáři nejspíš ohrnou nos, což je jejich škoda. Já si rozhodně hodlám vychutnat i další autorovi knihy.

Kouzlo Kouzlo Rhonda Byrne

Přiznám se, že mi chvíli trvalo, než jsem téhle knize přišla na chuť, i když se mi to úplně nepovedlo a stále jsem „nevěřící“, něco mě na ní zaujalo a přinutilo ji dočíst.

Kouzlo je zvláštní i velmi zajímavá kniha s návodem na šťastnější život. Pokud tedy hledáte smysl svého vytí, tak pro vás bude to pravé.

Poslední z bohů Poslední z bohů Rick Riordan

U minulého dílu jsem trochu remcala, že je série zdlouhavá a na tom si trvám stále, protože předchozí díly děj hrozně natahovaly. Tento, poslední díl je dle mého názoru nejlepší, protože se děj konečně rozhoupe kupředu a napínavost doslova sálá z řádků.

Poslední z bohů je moderní fantasy pro mládež, která nejvíce ocení lehký a dost předvídatelný děj, ale zároveň si jistě užije atmosféru knihy.

Aphra Aphra Hana Parkánová-Whitton

Knižní Aphra je krásná, inteligentní a hlavně okouzlující, až jí všichni muži padají k nohám a ženy jí ze žárlivosti nenávidí. Ona se několikrát zamilovala a s muži prožívala velmi vášnivé vztahy, ale vždy šla dál za svým snem, a tím bylo psaní.

Aphra se čte velmi lehce a rozhodně jde o příjemné odpočinkové čtení, které pobaví i zaujme svým příběhem a zajímavými postavami.

Bájná pečeť Bájná pečeť Bernd Perplies

Věk magie: Bájná pečeť je dobrodružné fantasy inspirované Vernerovými díly, je určené pro mládež ve věku 11+ a ti by příběh mohli snad i ocenit. Pro ostatní je to průměrná kniha.

29.08.2015 3 z 5

Černý krkavec Černý krkavec Ann Cleeves

Černý krkavec je klasická krimi detektivka, která zaujme hlavně příznivce tohoto žánru, protože jim má co nabídnout. Pro ostatní to však je zajímavá oddychová četba.

Bitva o labyrint Bitva o labyrint Rick Riordan

Bitva o labyrint je dobrá moderní fantasy, kde si trochu zopakujete dějepis, ale hlavně se pořádně pobavíte a čtení si užijete. Skvělá oddychovka.

29.08.2015 3 z 5

Únos Únos John Grisham

Únos je druhý díl série Theodore Boone, která v sobě dokáže skloubit napětí i akci thrilleru s humorem a zajímavými postavami, které si rychle získají vaši přízeň. Věřím, že knihu ocení nejen mládež, ale i dospělí, pro které bude jistě výbornou oddychovou četbou.

Den, kdy měl zemřít Klaus Den, kdy měl zemřít Klaus Michal Stach

Netradiční akční thriller s politickým pozadím plný promyšleného teroristického plánování, honiček, přestřelek, vražd a zahlazování stop. Samotný atentát a odpálení mostu je vcelku propracovaný, kniha tak nenudí a rozhodně stojí za přečtení.

Orel Deváté legie Orel Deváté legie Rosemary Sutcliff

Povedený historický román pro mládež, který má napínavý děj, jen tu není zase tolik akce. Kniha však není moc dlouhá a příběh je zajímavý, takže se čte velmi snadno.

Malinkatý kretén Malinkatý kretén Zdena Frýbová

Malinkatý kretén je kniha se zajímavým nejen názvem, ale i dějem a postavami. Ocení jí spíše ženy, kterým se bude jistě líbit ženský pohled na vztahy, muže, politiku a psy, vše promýchané s humorem a zábavou.

Přirozené příčiny Přirozené příčiny James Oswald

Přirozené příčiny jsou vynikajícím kriminálním thriller, který si prostě užijete...

29.08.2015 5 z 5

Šivovo třetí oko Šivovo třetí oko Otakar Chaloupka

Zdařila česká detektivka, která mě v závěru překvapila a jejíž čtení jsem si vážně užívala. Skvělá oddychovka.

07.03.2014 5 z 5

Vlčí krev Vlčí krev Michaela Burdová

Opět se jedná o fantasy literaturu určenou mládeži, hlavně dívkám, které ocení propletené vztahové linie a citové rozpoložení postav, kterých v této knize není nikdy dost, protože každý před ostatními něco skrývá a ukazovat city si postavy nemohou dovolit.
Obálka se hodně vydařila, ten vlkodlak je k sežrání, i když ve skutečnosti by člověka smlsnul jako malinu. Ke knize se však skvěle hodí a dodává jí na kráse. Zaujme na první pohled a já od ní nemohla odtrhnout oči, jak se mi líbila.
Kniha je zábavná, čtivá i napínavá, ale chybí jí větší hloubka příběhu, který je povrchní a snadno předvídatelný, tedy až na závěr. Naštěstí tu jsou i krvavé scény, které sice nesou nijak brutální, ale dodávají ději na zajímavosti.

23.11.2013 3 z 5

Prokletí harému Prokletí harému Anna Březinová (p)

O zemské dceři Kateřině, přezdívané rytířka z Voráčova, jste mohli slyšet již v knize Rytířka z Voráčova, která dějově předchází tuto knihu (Prokletí harému) a osvětluje, jak se Kateřina dostala až ke dvoru sultána Mehmeda II.
Pokud jste Rytířku z Voráčova nečetli, tak nemusíte zoufat, během čtení se totiž z vypravování Kateřiny dozvíte ve stručnosti, jaká dobrodružství už má za sebou.

Prokletí harému je obsahově velmi nabitá kniha, děj místy utíká až zběsile, takže si určitá dobrodružství nejde příliš užít. Jindy se zase situace objasní až příliš rychle, i to trochu kazí jinak zajímavou knihu.
Přesto se čte velmi dobře a příběh, určený především pro ženské publikum, je chytlavý i zajímavě zpracovaný, takže se během čtení i pobavíte.

23.11.2013 4 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Tato kniha je autorovým debutem, ale rozhodně to na ní není vůbec vidět, právě naopak, vše je zde až realisticky popsáno a vykresleno, že by člověk uvěřil, že by to mohla být jedna z možných budoucností lidstva.
Kniha má v sobě i dávku náboženství, když nám ukazuje názory lidí na to, proč je Bůh trestá za jejich činy. Lidé (hlavně na venkově) už dávno ztratili víru v Osvoboditele, který by je mohl zachránit a jen živoří ve svých bídných životech.
Proto v příběhu tolik vyčnívá Arlen, ten se odmítá vzdát a chce lidi přimět, aby opět bojovali o své životy. Na opačné straně je za pouští země bojovníků, kteří neváhají zabíjet pro svou víru. Třeba bývalý Arlenův "přítel" Jardit, neboli Šarúmen Ka (První válečník), který sice chce vyhladit jadrce, ale o osvobození lidstva mu nejde, on touží po moci.
Přes tloušťku knihy děj nikde nedrhne, ale příjemně plyne a v závěru nabere nečekaných obrátek. Období dospívání Arlena a představení Leeshy a Rojera je maličko zdlouhavější, ale ne nudné, takže to vydržte, protože postavy prostě potřebují nějaký začátek a hlavně vývoj.
Zpočátku kniha mírně připomíná román pro mládež, ale postupně přitvrzuje a od poloviny knihy už se rozhodně jedná o velmi temné fantasy. Děj místy dospěje do bitvy, která je sice krvavá, ale v únosné mezi, takže to nevadí ani slabším náturám. Dočkáme se i sexu, ale jen v náznacích, žádné orgie neočekávejte. Kniha nabírá na síle s množstvím přečtených stránek, takže z počátku je maličko slabší, ale pak hodně zrychlí děj má pořádně grády. Takže čtenář čte dál, aby se dozvěděl, co jednotlivé postavy ještě potká.

23.11.2013 4 z 5

Oscar Wilde & vraždy za svitu svíček Oscar Wilde & vraždy za svitu svíček Gyles Daubeney Brandreth

Tato kniha je vlastně z části historický román, ukazuje totiž Anglii a hlavně Londýn tehdejší doby, který nebyl nijak ideálním, vlastně šlo o dost špinavé město plné odpadků, zápachu a krys, a zároveň jde o klasickou detektivku, kde se spisovatel snaží odhalit vraha.
Zavede vás jak do nóbl klubů a bytů bohatých džentlmenů, tak i do domů neřesti i jinou spodinu společnosti. Londýn tu je vykreslen skutečný, tak jaký v té době skutečně byl.
Máme také možnost nahlédnout do života Oscara Wilda, spatříme hlavně jeho složité přátelské vztahy s významnými osobnostmi, ale i umělci, bohémy a někdy až pochybnými existencemi. On nezapuzoval nikoho a rád se obklopoval různorodou společností, kde pak bral inspiraci pro knihy i jeho literární postavy.

Rozhodně jde o velmi zajímavý a originální nápad na zpracování příběhu, kde najdeme nejen útržky z historie literatury, detektivní zápletku, důvtip a smysl pro detail, ale i Oscarův suchý humor a sarkasmus. Jeho chování i přemýšlení i však až příliš připomíná Sharlocka Holmese, i když v knize sám o sobě tvrdí, že by byl "Holmesův líný bratr".
A to jeho velkolepé divadlo, kdy v závěru odhaluje vraha před všemi hlavními postavami, mi přišlo dost přehnané. Asi se hrozně rád poslouchá a miluje publikum, protože všem musí vysvětlit nejen to, kdo je vrah a jaký měl motiv, ale také jakou roli kdo sehrál v Oscarově pátrání.

23.11.2013 3 z 5

Věčný národ se strachy netřese Věčný národ se strachy netřese Šani Boianjiu

Pohled ženy na válku a armádní příslušníky, který se značně odlišuje od zaběhnutých názorů. Dívky jsou nuceny narukovat a nikdo se neptá, co si o tom myslí. Jejich úkolem je plnit rozkazy, jenže dospívající dívky svým hormonům neporučí, a tak si nachází milence v řadách vojáků. Avšak nikdo nežije věčně, zvlášť vojáci jsou snadno nahraditelní, proto začínají ztráty, které ženy sice zasáhnou, ale ony nesmějí dávat najevo pocity. A tak to všechno v sobě zadržují. Je jen otázka času, kdy to už prostě nevydrží a buď se zhroutí, nebo citově vyhoří.
Děj je vlastně jednoduchý, ale přesto čtenáře dokáže zaujmout natolik, že se od něj nebude chtít odtrhnout. Přesto to není lehké čtení, protože se neustále posouváme v čase i mezi postavami. Během čtení příběh fascinuje detaily a drobnými zmínkami o pocitech dívek v armádě. Vše je protkané drsným humorem, který děj ukazuje skutečnější a místy i děsivější.

23.11.2013 5 z 5

Rasputinovo proroctví Rasputinovo proroctví Steve Berry

Rozhodně se jedná o působivý román se zajímavým dějem, který si pohrává s několika konspiračními teoriemi a skvěle je zapracovává do děje. Tajemství minulosti se před čtenářem pomalu odkrývá a ten se od knihy nemůže odtrhnout, protože je zvědavý, jak to nakonec skončí.
Kniha si výborně zahrává s politickou myšlenkou, jak by vypadalo Rusko, kdyby obnovilo cara a monarchii. Byl by to jen návrat k minulosti nebo krok k lepší budoucnosti?

22.11.2013 5 z 5

Templářské dědictví Templářské dědictví Steve Berry

Templářské dědictví se trochu hůře čte, protože se tu prolínají hned tři linie děje - minulost z dob poprav templářů, hledání Malona a Stephanie a také události v templářském chrámu, kde se volí nový velmistr. Nakonec se všechny tři protnou a my se konečně dozvíme pravdu.
Kniha si pohrává hned s několika teoriemi o templářích a jejich pokladě, ale i o lidství Ježíše Krista.
Přestože mě tyto legendy a teorie dost zajímají a ráda o nich čtu, tak mě tahle kniha zase tak moc nenadchla. Jde jen o lepší průměr.
Děj se totiž odehrává podle běžně zaběhnutého schématu - na začátku dojde k vraždě, je stanoven náznak tajemství, následuje pátrání a boj s "nepřítelem", a na závěr je záhada odhalena a dobro vítězí. To jsem ale už četla mnohokrát, takže ani závěr nebyl nijak překvapivý.

22.11.2013 4 z 5