Temný snílek Temný snílek komentáře u knih

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Kniha má velmi jednoduchý děj - stařec vypluje na lov, po dlouhém zápolení zabije rybu, než ji však dopraví domů, tak mu jí sežerou žraloci.
Zato hloubka příběhu je až neuvěřitelná. Na to, že kniha má tak málo stran, tak se autorovi podařilo velmi podrobně vykreslit postavy a hlavně jejich psychickou stavbu. Působí velmi skutečně a i bez sáhodlouhého popisování se před čtenářem odehrává nádherný příběh plný zvratů.

Děj je plný zmaru, protože stařec za svůj vysilující boj nebyl náležitě odměněn, jak by se dalo očekávat. Místo toho málem přišel o život a pochybuje o spravedlnosti života.
Pojednává se zde tedy o síle lidského ducha a jeho boje s nepřízněmi osudu. Poukazuje na nerovný souboj, a i když člověk nevyhraje, tak si může zachovat alespoň hrdost, když ve svém snažení vytrvá. Stařec sice prohrál a o svou rybu přišel, ale lidé z vesnice torzo ryby na jeho loďce obdivně pozorovali.

24.09.2013 5 z 5

Sladká jak krev Sladká jak krev Petra Neomillnerová

Moc povedená knížka o upírech, a rozhodně se nejdená zase o nějakou romanci. Tina Salo je svérázná upírka, která se s nikým nemazlí. Zhltla jsem to na jeden nádech a už těším až si obstarám další díly série.

29.05.2011 4 z 5

Umění vytvářet vzpomínky - Jak si užít a zapamatovat šťastné okamžiky Umění vytvářet vzpomínky - Jak si užít a zapamatovat šťastné okamžiky Meik Wiking

Meik Wiking své čtenáře už naučil, jak si vytvořit šťastnější život i prostor kolem sebe. A nyní přináší způsoby, jak si utřídit myšlenky, a jak se vzpomínkami pracovat, abychom si šťastné chvíle zapamatovali a mohli si na ně vzpomenout.
Opět se opírá o mnoho různých výzkumů, ale data z nich umí podat zaživně. Přikládá různé příklady i své vlastní vzpomínky. Někomu to může vadit, protože by se tahle kniha mohla nazvat autobiografickou, jako by si v ní autor třídil vlastní vzpomínky. Ale mě osobně to bavilo.
Dozvěděla jsem se mnoho faktů o paměti, lidské mysli, i tom, že vzpomínky jsou nestálé a snadno ovlivnitelné, protože se časem obalují jinými zážitky. Také jsem zjistila, že nezáleží na tom, kde člověk žije, protože například v seznamu nejčastějších vzpomínek na dětství, jsem se v mnoha bodech našla.
Tahle kniha je zvláštní, nevím, kam ji zařadit, protože je trochu psychologická, maličko i filozofická, a možná pomůže v osobním rozvoji. Já si ji užila, bylo to pěkné čtení a ráda ji zařadím do své knihovny k předchozím knihám tohoto autora.

"Pro mě hezký život - naplněný, bohatý - znamená život, který má na jednu stranu smysl, na druhou přináší potěšení. Když vám nabízí spokojenost v přítomnosti, naděje do budoucnosti a smíření s minulostí. Štěstí není chod sestávající z jedné suroviny."

"Jedna z nejpodstatnějších věcí, které jsem při psaní této knihy pochopil, je, jak jsou vpomínky úchvatné. Nejenže díky nim můžeme cestovat do minulosti, hledět do budoucnosti a vyhodnotit, jak se právě cítíme, umožňují nám zároveň navázat kontakt se sebou samotným v průběhu času a spojit se s dalšími lidmi. Vzpomínky ovšem mohou být i břemenem na našich bedrech. Ne každá vzpomínka je radostná."

12.05.2021 5 z 5

Tma mezi hvězdami Tma mezi hvězdami Atticus (p)

Básně jsou skromné a minimalistické, a přesto mají sílu i citlivost. Někdy jde možná jen o zachycení myšlenky, jindy vyjádření pocitů, ale vždy je to krása. Ve verších se člověk velmi často najde, jako by autor psal o životě samotném. Láska, mír, harmonie, krása, smutek, ztráta… a mnohé jiné emoce jsou ukryty ve slovech.

Netvrdím, že každému budou básně vyhovovat. Někdo má jiný vkus, takže to zkuste a myslím, že neprohloupíte. Domnívám se, že Atticus má na to, aby oslovil i čtenáře, kteří obvykle poezii nečtou.

29.09.2020 5 z 5

Přiznám se, že mě kniha zaujala jak názvem, tak nádhernou obálku. Čekala jsem něco jako úžasný Levandulový pokoj, ale tahle kniha je o dost jiná a vlastně dost průměrná romance pro ženy. No, prostě jsem od příběhu čekala něco víc hlubšího a procítěnějšího, ale zase to není vůbec špatné počtení, jen taková lehká oddychovka.

03.07.2016 3 z 5

Případ ztracených duchů Případ ztracených duchů Sonja Kaiblinger

Kniha se čte téměř sama a děti si jí určitě náležitě užijí. Pro dospělejší čtenáře to může být lehká a zábavná oddychovka.

10.09.2015 4 z 5

Rozluštěno Rozluštěno Mai Jia

Rozluštěno je zvláštní knihou, která nemusí zaujmout každého, ale pokud máte rádi hutné příběhy s hlubokou duší, nad kterými se musíte soustředit a dávat velký pozor, aby vám nic neuniklo, tak to bude kniha právě pro vás.
Byl to hodně náročný, ale zároveň famózní literární zážitek, na který musím myslet i po dočtení. Je to skvost, který se nedá k ničemu přirovnat, prostě se musí zkusit.

29.08.2015 5 z 5

Stín smrti Stín smrti Darren Shan (p)

Stín smrti je skvělá hororová kniha (pro otrlejší mládež) plný akce, napětí a dramatických momentů. Ale hlavně se dočkáme hotových jatek, pokud se vám minulé díly zdály dost brutálního kalibru, tak se připravte na ještě silnější nechutnosti. Přesto v knize nechybí ani černý humor, který dokáže děj odlehčit, proto jde o pěknou oddychovou četbu.

Chuť na hřích Chuť na hřích Veronika Černucká

Co povídka, to vražda (někdy i více vražd), pokaždé jde o něco jiného. Někteří vraždí neplánovaně, jiní to mají promyšlené, přesto nemají jistotu, že se to neobrátí proti nim, klidně totiž mohli narazit na silnějšího nepřítele, než se domnívali. Občas je to náhoda a jindy si v tom vrah libuje. Jedno je však jisté, policie z toho nikdy není nadšená a stejně málokdy něco odhalí, natož aby vraha zatkli.

Každý případ je něčím zajímavý, ale kdybych si měla vybrat, které povídky mě oslovily nejvíce, tak by to byly tyto - Smolný den Boba Kerbyho, Co zavinila paní Cooperová a Cínový vojáček. A pak je tu ještě Bestie od Měsíčního jezera, kde byl závěr až k smíchu, tedy pro toho násilníka ne, ale já se jen škodolibě smála. Tak dlouho „ho“ strkal, kam neměl, až se mu vymstilo...

Chuť na hřích je výborná krimi povídková kniha, kterou si jistě oblíbí všichni milovníci detektivek i thrilleru, a nejen oni, ale všichni čtenáři napětí. Některé povídky jsou vážně drsné, takže to není moc pro citlivky.

Pláž utonulých Pláž utonulých Domingo Villar

Zajímavě zpracovaný kriminální román od španělského autora Dominga Villara, který pracuje na filmových i televizních scénářích a v roce 2006 mu vyšla knih „Ojas deagua“ (Oči v barvě vody), kde se poprvé objevil inspektor Leo Caldas. V roce 2009 následovala kniha „La playa de los ahogados“ (Pláž utonulých), která je zároveň od tohoto autora první knihou vydanou v ČR.

Kniha je zvláštní hlavně tím, že přestože detektivní zápletka čiší ze všech stránek, tak stejně důležité je i pozadí zobrazující život v malé rybářské vesnici na jihu Galécie. Čtenáři je tak předložena nejen napínavá detektivka, ale i obraz lidí, kteří tvoří semknutou komunitu a cizí lidi mezi sebe nepouštějí. Vždy se na sebe mohou spolehnout, a pokud se někdo třeba odlišuje, tak ho neodsuzují, protože k nim patří. O to horší je pro ně jen pouhá myšlenka, že by mezi nimi byl vrah.

„Pláž utonulých“ se čte velmi snadno, je totiž rozdělena do krátkých kapitol, to udržuje čtenáře ostražitého a nutí ho přemýšlet nad dějem. Sice se nedočkáme akčních scén jako v nějakém thrilleru, ale za to si užijeme poctivou detektivní práci, za kterou by se nemusel stydět ani Sherlock Holmes. Policie zde musí z maličkostí poskládat případ a rozhodně se tohoto úkolu inspektor Caldas zhostil na výbornou.
Je to skvělá krimi detektivka, kde převažuje deduktivní myšlení a zkušenosti s místními lidmi.

Žena prchá před zprávou Žena prchá před zprávou David Grossman

Málokterá dnešní kniha má na pozadí dva, velmi podobné tragické příběhy. Autor začal psát knihu a jeho syn narukoval k bojům v zemi. Během tvorby knihy si spolu dlouho telefonovali a vyprávěli si o Oře a jejích příhodách. Jenže před uzavřením příměří byl autorův syn zabit v tanku a David Grossman se po sedmidenním smutku, ke knize vrátil a dokončil jí.
Autorův osud se tak nápadně podobá příběhu Ory a způsobí, že kniha prostě musí zapůsobit na každého.

„Žena prchá před zprávou“ je velkolepý protiválečný román, který vypráví osud zoufalé ženy - matky. Svým stylem a strhujícím příběhem nadchne každého čtenáře, který má rád hluboké příběhy.
Kniha v sobě skrývá nezapomenutelný literární zážitek, který je dech beroucí a až vyčerpávající. Na tuto knihu dlouho po dočtení nezapomenete.

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Soumrak je rozporuplný příběh pohrávající si s koncem světa a zároveň tématem stáří člověka i jeho smrtelnost, tím působí velmi chmurně a přispívá na děsivé atmosféře knihy, což nemusí každému vyhovovat.

29.08.2015 4 z 5

Zlodějka duší Zlodějka duší Kiersten White

Zlodějka duší je jen další nadpřirozenou romancí pro náctileté slečinky, které jistě ocení lehoučký děj a pořádnou dávku citů, snad se i dokážou vcítit do Evelyn, ale já už jsem na to asi stará. Pro ostatní čtenáře je to průměrná oddychovka, nad kterou nemusí vůbec přemýšlet.

29.08.2015 3 z 5

Kříž Kříž Ken Bruen

Kniha měla působivě napínavou, někdy až děsivou, atmosféru, při které se ukázalo, čeho všeho je schopen člověk toužící po pomstě. Poznáte, jak málo stačí, aby se z normální rodiny stala banda psychopatů, co se vyžívají v zabíjení a utrpení ostatních.
Jedná se o irský detektivní thriller plný podivného, někdy až zvráceného humoru a samozřejmě napětí, které by se dalo krájet.
Kniha kromě příběhu ukazuje i složitou irskou společnost a povahu lidí, kteří se občas chovají podivně a čert, aby se v nich vyznal.
Děj se čte velmi lehce, přestože je příběh propracovaný a odvíjí se tu hned několik linií, které spolu souvisejí více, než se na první pohled může zdát.
Přímá akce, tedy kromě několika rvaček, tu není. Spíše se o ní pak jen mluví, že se něco stalo, přesto je napětí dobře vyobrazeno, takže si ho všichni užijí.

23.11.2013 4 z 5

Slané prokletí Slané prokletí Jana Pronská

Mohlo by se zdát, že jde jen o další historickou romanci, ale ve skutečnosti se v ději skrývají zajímavé detaily. Nejvíce vyčnívá téma týraných žen a jejich práva v době středověku. Arvan totiž nebere ohledy na nikoho a ženy s potěšením mlátil a znásilňoval, jako by je vůbec nepovažoval za lidi. A jeho kumpáni nebyli o nic lepší, klidně si se služkou užili na stole během hostiny a všichni to brali jako zábavu.
Kniha se četla velmi dobře, hlavně díky lehkému ději, který se sice dal předvídat, za to však byl hodně procítěný, až jsem příběh prožívala příliš. Vtáhne vás do sebe a nepustí do konce. Jen nesmíte očekávat příliš, to byste mohli být zklamáni.
Výhodou děje je to, že kromě lásky a pocitů se v něm vyskytuje i akce. Je tu spousta místa na intriky, lži, zrady a záporné postavy, které kují pikle proti Seleině a Ctiborovi.
Historická romance, která nepostrádá procítěnost, hloubku příběhu a zvraty. Dojde řada i na trochu lechtivější scény, ale nečekejte erotiku. Knihu jistě ocení ženy toužící po lehké četbě k odpočinku.

29.09.2013 4 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Od této knihy jsem čekala všechno možné, jen ne to, že se u ní budu užírat nudou. Na začátku umřel nějaký chlap a zbytek knihy se o tom postavy jen baví a rozebírají to, to je vše. Na to mi stačí si pustit zprávy z naší politiky a pobavím se víc, než že nějaký trotl usiluje o prázdné místo v radě.
Je to velký román, a kdyby byl o polovinu kratší, tak by se možná i dal číst. Jak na tuhle knihu může někdo napsat pochvalnou recenzi, kde ji vyzdvihuje do nebe, vážně nepochopím. Do knihy jsem se pustila mimo jiné i kvůli autorce a lituji toho. Četla jsem jí šest nekonečných dní a stala se u mě rekordmankou - nejdéle čtenou knihou.
Myslela jsem, že ji ani nedočtu. Pořád jsem si říkala, že se tam přece musí něco stát, že se tam bude něco dít, ale ono nic. Takové vlekoucí vyprávění o několika rodinách, kteří se navzájem nesnáší, dělají si naschvály a pomlouvají se. Hrůza a děs. Byl zázrak, že jsem ji dočetla. Spíše jsem se modlila pro sílu jí vůbec dočíst.

Děj tu není, stejně tak hlavní postava, tady jde o osudy lidí různých rodin. Každý má stejnou váhu a reagují na vzniklé situace. Tím se rozehrají komplikované vztahy mezi bohatými a chudými, manžely a manželkami, rodiči a náctiletými dětmi, učiteli a studenty, nebo studenty a studenty.
Na každého se dostane. Nikdo nepřevyšuje, i kdyby sebevíc chtěl, autorka ho zarazí. A tak všechny postavy (a že jich tady je) mají stejnou roli, a to pouze čeřit vodu.

24.09.2013 2 z 5

Čaroděj půlnoci Čaroděj půlnoci Dmitrij Jemec

Působivé fantasy, které se četlo naprosto samo. Jen je velká škoda, že u nás vyšel jen tenhle první díl série.

29.05.2011

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Úžasná kniha, poutavě napsaná, shltla jsem ji za několik hodin. Závěr série se rozhodně povedl.

29.05.2011

Čtvero ročních dob Čtvero ročních dob Izumi Šikibu

Krásná japonská poezie ve formě básní tanka. Autorka neměla lehký život, zažila mnoho ztrát i okamžiků štěstí, a přesně tyto emoce její básně obsahují. Dokázala zachytit život, lásku, bolesti, melancholie i štěstí, které převedla do slov. Nádherné básně z přírody, které ukazují momenty z lidského života v dávných dobách. Kniha je doplněna o krásné a jednoduché ilustrace, které podtrhují sílu slov básní. Skutečně krásný zážitek.

"Kéž by zavítal milý
k nám na zahradu
jen tak se brouzdat
letním kvítím
co všude roste halabala."

"Jednou se vyspíš
a překvapí tě
podzim
jako dnes ráno
když zadul vítr."

"Stále je pod mrakem
a zdá se, že mlha nasáklá
smutkem podzimu
zvedá se
přímo v mém srdci."

12.05.2021 5 z 5

Jeď dál! Jeď dál! Austin Kleon

Líbí se mi všestrannost rad, že se kniha dá aplikovat na různé tvoření. Sice je psána pro psavce, tedy spisovatele, blogery, básníky i umělce, ale využít ji může každý. Je tu mnoho dobře mířených rad do života, protože kreativita není jen umění, ale také způsob vyjadřování sebe samotných. Bez fantazie a tvoření by se život stal dosti chudým a nudným.

29.09.2020 5 z 5