teeyinka teeyinka komentáře u knih

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Děsivé, několikrát jsem kroutila hlavou a nevěřila, že sociální sítě můžou někoho takhle pohltit. A to román nerozebírá jejich pasivní konzumenty... Velmi čtivé, od autorky si určitě přečtu i další knihy.

23.09.2023 5 z 5

Jak na sítě Jak na sítě Michelle Losekoot (p)

Praktické, výstižné, užitečné!

12.09.2023 4 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Backman je srdcovka, zvláště tato trilogie. Sedí mi jeho styl psaní, jeho lehkost, ač popisuje těžké věci, um popsat vnitřní svět a pohnutky k činům a hlavně sonda do maloměstského života a chování radikálních skupin. Kniha nabitá rozporuplnými emocemi, jak už to u něj bývá.

20.08.2023 5 z 5

Ráda jsem si znovu prošla traily, které jsem sama absolvovala, a pokochala se fotkami. Někdy mi sice už vadilo, že je to pořád dokola o tom, že je to do kopce a co snědli, ale je to autorčin styl, takže to respektuju. Moc se mi líbila část s tatínkem a hlavně autorčin ironický humor, kterého tady bylo víc než na Stezce Českem.
A k poslední části knihy - vlastně jsem ocenila, že se Lucka otevřela ještě víc než běžně. Napsat o svých slabostech a bolavém období vyžaduje velkou sílu. Takže respekt, smekám!

30.07.2023 3 z 5

151 příběhů na Stezce Českem: Dobrodružství holky s bucket listem 151 příběhů na Stezce Českem: Dobrodružství holky s bucket listem Lucie Kutrová

Bohužel mi styl této knihy tentokrát nesedl, což je asi dáno přepisem z diktafonu. Co se mi ale líbilo, byly krásné fotky, vtipné kresbičky a hlavně možnost poznat Stezku Českem.

09.07.2023 3 z 5

Moc geografie v 21. století Moc geografie v 21. století Tim Marshall

Opět kniha nabitá informacemi, zvlášť ve mně rezonovala věta "Kdyby si každý pozemšťan prohlédl Zemi z vesmíru, ledaco by pak fungovalo jinak." Jo, kéž by. Po rozboru všech konfliktů, válek, třecích ploch a vlastně dost špatných vyhlídkách jsem byla velmi ráda za poměrně optimistický až patetický závěr.

18.03.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

(SPOILER) Skvělá kniha, úžasný nápad, silný příběh, výborně napsáno! Autor umí vyvažovat odbornější pasáže těmi odpočinkovějšími, a tak není nutné chápat relativitu nebo mít doktorát z molekulární biologie, aby si čtenář knížku užil.
Nikdy bych neřekla, že si zalíbím vesmírného pavouka :-)

08.03.2023 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Nejsem velký fanda fantasy, ale tahle kniha se nějak náhodně objevila na mém read listu. Ano, občas jsem se ztrácela a v několika částech mě popisy nebavily. Pravdou ale je, že to mělo docela spád. Autorka přichystala úplně nový svět, s velkou dávkou duchařiny a slušnou dávkou násilí, ale nějak to do sebe zapadá a čtenáře (alespoň mě) to baví. A to dokonce do té míry, že si zítra jdu pro další díl.

19.02.2023 4 z 5

O češtině s Karlem Olivou O češtině s Karlem Olivou Ivana Karásková

Výborné počtení, které doporučuji všem milovníkům jazyků. Znalosti pana Olivy jsou dechberoucí. Knížka je nabitá zajímavými informacemi, které jsou ale díky umně vedenému rozhovoru příjemně dávkované. Litovala jsem, že to není delší, a myslím, že se ke knize ještě vrátím.

10.02.2023 5 z 5

Kdyby tak na mě někdo někde čekal Kdyby tak na mě někdo někde čekal Anna Gavalda

Lehké, milé povídky, některé ve mně zanechaly větší stopu, některé vůbec žádnou. K autorce se sice asi nevrátím, ale kniha nebyla ztrátou času.

07.02.2023 3 z 5

Pracujte chytřeji a naučte se odpočívat: Jak si zachovat duševní pohodu a zorganizovat práci Pracujte chytřeji a naučte se odpočívat: Jak si zachovat duševní pohodu a zorganizovat práci Fab Giovanetti

Užitečné tipy, které mi pomohly zamyslet se nad prací a volným časem.

06.02.2023 4 z 5

Lékaři na horách: Neviditelní hrdinové Lékaři na horách: Neviditelní hrdinové Wojciech Fusek

Z některých popisů mi bylo úzko, z jiných špatně, z většiny se ale tajil dech. Trochu jsem se ztrácela ve všech těch polských jménech, ale ve výsledku to zas tak nevadilo. Šlo o zajímavé příběhy a dozvěděla jsem se, jak to funguje na expedicích, jaké tam čekají problémy a co všechno mají lékaři na práci.
Klaním se před záchranáři, lékaři i horolezci, kteří se do velehor vypraví posouvat hranice nemožného.

01.02.2023 4 z 5

Věděla jsem, že je to v Severní Koreji špatné, ale kniha mi otevřela oči jak moc. Kniha je nabitá informacemi a zážitky, u kterých jsem často nevěřícně kroutila hlavou.

12.01.2023 5 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Kombinace romantického příběhu (spíše) pro ženy a kritiky americké společnosti mě prostě bavila. Čtivé, ráda si přečtu další knihy autorky. Děkuju výzvě 2022, že mě dovedla k této knize!

17.12.2022 5 z 5

Slepý vrah Slepý vrah Margaret Atwood

Souhlasím s tím, že je těžké se do knihy začíst, některé první strany a dlouhé popisné pasáže jsem přeskakovala a říkala si, jestli touto knihou chci ztrácet čas. Nakonec jsem tomu dala šanci a kolem 80. strany to začalo být pomalu zajímavé. Nakonec se z toho vyklubal dobrý nápad a kritika společnosti.

02.12.2022 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Dobrý nápad, lehký styl, skvěle se četlo. Těšila jsem se na každou kapitolu, a i když se dá konec očekávat, kniha se mi líbila. Oceňuji autorův popis stavů deprese. Zajímavá sonda. Skvělá kniha pro ty, co mají splín, neví kudy kam nebo si myslí, že vše dělají špatně :)

07.11.2022 4 z 5

Proč to nemusíš slyšet Proč to nemusíš slyšet Romana Smělíková

Pěkné shrnutí základních poznatků z fonetiky a fonologie češtiny. Jednoduše napsané, dobře vysvětlené, něco takového na našem trhu chybělo. Ocenila jsem klíčová slova k jednotlivým kapitolám, díky kterým rychle najdu to, co zrovna potřebuju. Děkuji!

04.11.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Strávila jsem čtením Bílé vody skvělé tři týdny. Příběh řeholnic sice není nikterak veselý, na začátku jsem dokonce pochybovala, zda mě čtení bude bavit, protože mě na první pohled odrazovaly "reálné historické dokumenty", nakonec mě však kniha vtáhla a se zaujetím jsem hltala všechny roviny vyprávění. Velmi poučné, velmi rozsáhlé, klobouk dolů před autorkou.

24.10.2022 5 z 5

Frišta Frišta Petra Procházková

Čtivá kniha, která se rychle přečte. Vyvolávala ve mně ale spoustu frustrace a při manýrech afgánských mužů jsem zatínala pěsti. Jak my se tady máme dobře a jak je fajn mít i jiné životní cíle, než jen sex, krvavé prostěradlo a čistou ženu, kterou nikdo nevidí!

25.09.2022 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Originální námět, který mě bavil, ač nejsem žádným fanouškem sci-fi. Jak už tady bylo zmíněno několikrát, knížka je to nadčasová a stále budí k zamyšlení.

18.09.2022 4 z 5