teeyinka

Vnitřní svět vítězůVnitřní svět vítězůMarian Jelínek

Sice se kniha soustředí hlavně na sportovce, i tak byla ale zajímavá a lze si z ní vzít i lecco do běžného života.

Mezi světyMezi světyLucie Výborná

Nádherné fotky, místy vtipné i filozofické. Na několika místech mi běh myšlenek sice přišel až příliš zmatený a těžce se mi to četlo, nicméně jinak mě kniha přenesla na krásná místa a autorčinu fascinaci horami plně chápu. Velký klobouk dolů před jejími výkony a neuvěřitelnou aktivitou, až jsem si říkala, jestli některé přejezdy nehraničí s bláznovstvím.
Také jsem si díky několika pasážím uvědomila, jak je fajn mít se kam z hor vrátit, žít svoje dennodenní mikrodobrodružství, být šťastná jen tak a nemít potřebu od něčeho neustále utíkat. Mockrát děkuji za to uvědomění a za parádní knihu, která mi dělala radost po několik večerů před usnutím.

NastereaNastereaPetra Stehlíková

Nestačí mě udivovat neskutečná fantazie autorky a do detailu propracovaný svět. Místy mi sice třetí díl připadal až příliš popisný a zdlouhavý, první třetinu jsem marně vzpomínala, co se to vlastně všechno událo v minulých dílech, ale i tak super počtení, které jsem hltala!

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Neuvěřitelný, místy vtipný příběh, který jde zároveň pod povrch a budí k zamyšlení. Skvěle se to četlo!

Stopem na konec světaStopem na konec světaPetr Bobek

Jednohubky před spaním, které potěšily a vedly k zamyšlení. Škoda jen že hned první povídka není delší, ta by si zasloužila i širší rozpracování, ačkoli vím, že pak by asi ztratila kouzlo.

FaktomluvaFaktomluvaHans Rosling

Skvělá kniha, která mi pomohla lépe chápat svět a lépe zacházet s informacemi, které se ke mně dostávají. Kéž by se stala povinnou literaturou na školách a přečetl si ji každý.

Místa, kam se nechodíMísta, kam se nechodíJakub Venglář

Naprosté pohlazení po duši - zajímavé, vtipné a přitom budící k zamyšlení. Sedla mi nejen tematika, ale hlavně celkové ladění knížky a prokládání cestopisných pasáží těmi filozofičtějšího rázu - zvlášť k těm se ráda po čase vrátím. A díky fotografii v epilogu jsme s manželem ochutnali kouzlo večerního Košťálu, děkujeme, byl to nezapomenutelný zážitek :-)

Vztahy a mýtyVztahy a mýtyJan Vojtko

Některé mýty budí k zamyšlení (a že jsem se taky chytla za nos :-), ale bylo mi líto, že se nejde více do hloubky. Velmi jsem ocenila tipy pro další rozšiřování obzorů na konci knihy.

MedvědínMedvědínFredrik Backman

Silný a dobře sepsaný příběh. Spousta věcí je nevyřčených nebo jen tak trochu naťuknutých, což zanechá ještě větší stopu... Kéž by takové příběhy byly jen fikce.

FajaFajaPetra Stehlíková

1. díl mě ohromil více, ale i tak je to povedené pokračování. Zvlášť od tří čtvrtin se děj trochu rozjede a mě jen zase mrzí, že nemám po ruce další díl.

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Meditace, která je pohlazením po duši, ačkoli se týká velmi smutného tématu. Rozhodně doporučuji - raději za melancholického zimního večera než v létě na pláži.

Karpatské hryKarpatské hryMiloslav Nevrlý

Báseň v próze, kterou lze číst jen při optimálním mentálním rozpoložení a určitě ne ve spěchu, protože jinak vám ta krása unikne.

Jednosměrná jízdenkaJednosměrná jízdenkaK. Yaksha (pseudonym)

Bohužel jsem se dvakrát snažila knihu přečíst, ale ani po třech letech jsem to nezvládla. Pravděpodobně nejsem cílová skupina, takže knihu posílám dál a třeba někomu poslouží!

26.12.2020

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Nejsem žádný fanda fantasy, ale tohle mě vtáhlo a jen lituju, že nemám další díl hned po ruce.

26.12.2020

Sociopat odvedleSociopat odvedleMartha Stout

Zajímavá kniha, jen mě znepokojuje, že nevím, kdo v mém okolí je oním sociopatem.

01.12.2020

Na okraji propastiNa okraji propastiBernard Minier

Už dlouho se mi nestalo, abych kvůli knížce nešla spát! Nesmírně čtivá (a trochu znepokojující) kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem a zároveň si ji hrozně chtěla šetřit. Jen škoda množství překlepů, které korektuře unikly.

13.10.2020

The Go-Giver - Dej a bude ti dánoThe Go-Giver - Dej a bude ti dánoJohn David Mann

Úžasná kniha, která by měla být součástí povinné četby. Kéž by celý svět ctil zmíněné zákony, byl by bezpochyby lepším místem!

09.10.2020

Radost z tichaRadost z tichaErling Kagge

Příjemná kniha plná zajímavých myšlenek.

16.09.2020

Cesty za štěstímCesty za štěstímKristýna Tronečková

Příjemný cestopis nejen o štěstí, ve kterém jsou v rovnováze vtipné historky z cest a zajímavosti o navštívených místech.
Nehonit se za materiálnem, užívat si přírodu a pěstovat si dobré vztahy a aspoň nějakou spiritualitu - to jsou v podstatě pojítka všech tří zemí a odpověď na otázku, jací lidé jsou šťastní. Bylo by fajn, kdyby se tím řídili nejen Islanďané, Izraelci a Bhútánci :)

30.08.2020

Méně je víceMéně je víceCait Flanders

Spíše životní zpověď ženy, která měla problémy s alkoholem a nakupováním a uvědomila si, že si potřebuje překopat život, aby byla šťastná. Bohužel nejsem asi cílová skupina. Myšlenka zbavit se věcí je určitě fajn a souhlasím s ní, od knihy jsem ale čekala něco trochu jiného, a tak je třetí hvězdička hlavně za hezkou obálku.

04.08.2020

Divoký klukDivoký klukPaolo Cognetti

Kniha, která pohladí na duši a zahřeje u srdce.

28.07.2020

Moje Pacifická hřebenovkaMoje Pacifická hřebenovkaMonika Benešová

Klobouk dolů před kýmkoli, kdo trail prošel! Z vyprávění jde cítit spoustu bolesti, ale zároveň v závěru také velká síla. Radovala jsem se za autorku, že se nakonec našla :) Inspirativní kniha (jako ostatně pro mě všechny podobného rázu), která se dobře a rychle čte.

12.07.2020

Všichni žijemVšichni žijem' v blázinciRadkin Honzák

Zajímavá témata, která přinutí k zamyšlení, určitě doporučuju!

14.06.2020

Stín větruStín větruCarlos Ruiz Zafón

Začátek byl na mě trochu rozvláčný, ale od půlky mě to chytlo a jen s těžkým srdcem jsem knihu zavírala, když jsem musela jít pracovat! Napínavé, s pěknou atmosférou a příběhovou linkou.

27.05.2020

PádPádSimon Mawer

Nečekala bych, že jde spojit survival román s romantickým příběhem a vytvořit čtivou knihu.
Mám jedinou výtku: pasáže o lezení a horách mě lákaly vyrazit taky někam na hory a jen prohloubily mou frustraci z karantény! Ale za to autor nemůže :)

29.03.2020

Cestovat nalehkoCestovat nalehkoTove Jansson

Od knihy jsem čekala trochu něco jiného. Ačkoli tam bylo pár zajímavých povídek, bojím se, že zapadnou a za pár dní si na ně už ani nevzpomenu.

10.01.2020

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil světStojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil světJonas Jonasson

Kniha se mi líbila, i když jsem se bavila méně než u Stoletého staříka. Možná, že se bude válet smíchy až další generace - některé věci, které teď působí trapně, smutně nebo hořce, se časem obrousí a budeme je brát s větším nadhledem.
Ocenila jsem jednu časovou linii, která mi sedla mnohem víc než několik dějových a časových linek u prvního dílu. Co dodat - autor se čte zkrátka dobře (velkou zásluhu má bezesporu překladatelka) a je to parádní oddechovka do pošmourných podzimních dní.

15.11.2019

Homo Deus - Stručné dějiny zítřkaHomo Deus - Stručné dějiny zítřkaYuval Noah Harari

Skvělá kniha, kterou stojí za to si přečíst! Jen jsem skrytě doufala v pozitivnější zakončení, protože z celého dataismu mě běhal mráz po zádech. O to ale koneckonců asi šlo.

03.11.2019

Nejlepší víkendNejlepší víkendPatrik Hartl

Asi jsem za poslední dva roky "přehartlovaná", ale měla jsem pocit, že je to zase to samé jako Erotikon, jen v bleděmodrém. Tentokrát jsem měla problém se začíst a vůbec celá kniha mi ubíhala hrozně pomalu. Možná kdyby to byla má první kniha od autora, tak hodnotím lépe.

02.11.2019

Dubnová čarodějkaDubnová čarodějkaMajgull Axelsson

Docela čtivý příběh, jen jsem od knihy čekala něco jiného. (Pravděpodobně je to jen můj problém, že si pod magickým realismem představím druhého Marquéze a očekávání pak zůstanou nenaplněná :))

06.08.2019