Kdyby tak na mě někdo někde čekal

Krátké povídky napsané úsporným, přesným (a silně pařížským) jazykem s krutým humorem rozebírají mezilidské vztahy, které může definitivně zničit zdánlivě bezvýznamný detail jako zazvonění mobilního telefonu. Vztahy mezi Gavaldinými hrdiny, ať jsou to sourozenci, manželé, milenci, rodiče s dětmi či kolegové, charakterizuje přesně odpozorovaná a přiléhavě zachycená směšnost, zbabělost, záludnost a žárlivost, ale i loajalita a spojenectví....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51591/kdyby-tak-na-me-nekdo-nekde-cekal-oXa-51591.jpg 3.7153
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Mladá fronta

Je voudrais que quelqu'un m'attende quelque part, 1999

Kniha Kdyby tak na mě někdo někde čekal

haki34

"Vůbec nehrozí, že bych začal věřit v Boha, nebo v Cosi nad náma, protože přece není možný, aby někdo shcválně stvořil to, co denně vídám v kasárnách v Nancy-Bellefondu."

Z knihovny. Obal sympatický. Obsah nikoliv. Opět jsem cítila něco jako "WTF efekt" - když už to vypadalo s povídkou zajímavě, koncem to autorka stoprocentně zabila. Takové...divné bych označila. Už druhý den jsem měla problém si na nějakou vzpomenout - na delší dobu asi utkví povídka o firemníkovi - řidiči z povolání "Hlavní zpráva dne" - ta byla možná podle mně i nejlepší..., povídka "Catgut" je vlastně ekvivalentem českého filmu "Pasti,pasti,pastičky" - že by autorka viděla ?? nebo jen shodný nápad a realizace ? a pobavila ještě scénka s divočákem v jaguáru z povídky Junior. Ano vtipné místy taky bylo, ale jen chvilkové, aby opět přišel pád do hlucha.

a citace :
"Odtamtud, kde jsem byl, za sklem, jsem jí neviděl do tváře, ale když si sedla, všiml jsem si, jak malinký má prsíčka, a už tehdy jsem měl chuť na ně sáhnout." - věta je mi fakt odporná, nechutně evokuje pedo sklony, i když o nic takového v povídce nešlo...

jen za 3* jako dobré...víc fakt dát nejde..možná ještě nějakou knihu od autorky zkusím.

Nelze víc než 3* a dobré...

Joannebro
15.08.2019

Příjemné počtení, Některé povídky mi přišli vtipné, jiné zase přitažené za vlasy. Je to psané dost čtivě a jako oddechovka na léto to není špatné.

Raulik
02.01.2019

Nikdy jsem rád nečetl povídky, protože hned ta první byla výborná a nastavila "určitou laťku kvality" a ty další povídky se ji už vůbec nevyrovnaly a tím zkazily celkový dojem na knihu. Ale tyto povídky jsou každá svým způsobem jedinečné, neopakují se a vycházejí ze skutečného života. Každý si najde nějakou, kterou si zamiluje a stále se mu bude v duchu připomínat...a to byl určitě účel autorky, nezapomenout..alea iacta est!!

mosem
29.12.2018

Ano, uznávám že moje ohodnocení 2x hvězda je naprosto subjektivní. Možná je to jen tematičnost povídek které mně nesedí, možná v originále některé věci vyznějí jinak (ostatně, těžce si představit "silný pařížský jazyk" na českém překladu. U některých povídek jsem nějak nechápal jejich pointu. A tak tohle hodnocení není ani tak výrazem mého doporučení/nedoporučení jiným čtenářům, jako spíš moje vnitřní pocitová záležitost. Na straně druhé této subjektivnosti jsem si vědom.

adorjas
15.10.2018

Na prvú poviedku som vyslovene čumela, čo to má byť za čudný frnaúzsky "indivindi" štýl ?! Druhá poviedka ma už vtiahla, a kniha bola prečítaná za pár hodín. Bavila, inšpirovala, nútila k zamysleniu, aj keď zápletky a vyvrcholenia boli očakávané, ale autorka dobre pracovala s gradáciou deja. Najslabšie hodnotím poslednú poviedku s názvom Epilóg.

Měňavka
01.09.2018

Opravdu luxusní povídková kniha. Nápadité příběhy a překvapivé konce, to já můžu :)

Francesca14
21.06.2018

Mám ráda autorčin styl psaní, její mírný sarkasmus a břitký smysl pro humor. Všechny povídky mají zajímavá témata, některé jsou lepší a některé horší, u některých se člověku trochu zvedá žaludek, občas jsou vtipné nebo naopak smutné. Při čtení jsem se nenudila, knihu jsem přečetla za dvě cesty autobusem a ráda si ji časem přečtu znovu.

adelinka
10.12.2017

Niektoré poviedky vydarené, niektoré pomenej, ale musím priznať, že v pamäti dlho neostali.

Ptáci a jiné povídky
Ptáci a jiné povídky
Muž v mlze
Muž v mlze
Hybatelé
Hybatelé
Pátá čtvrtina (11 povídek)
Pátá čtvrtina (11 povídek)

francouzská literatura

Anna Gavalda
francouzská, 1970

všech 9 knih autora

Kniha Kdyby tak na mě někdo někde čekal je v

Právě čtených1x