Teclaireddy Teclaireddy komentáře u knih

Osada Havranů - U Veliké řeky Osada Havranů - U Veliké řeky Eduard Štorch

Osada Havranů je lehce nadprůměrná Štorchovka, U Veliké řeky už místy trochu drhne a chybí tam pojící nitka příběhu, je vidět, že to byl původně didaktický text. Jako dospělý čtenář už více vnímám některé trochu úsměvné rysy Štorchových příběhů - vše je velmi explicitní, uvedeno do extrémů, oslava jinošství a didaktický rozměr. Ale přesto to má své kouzlo, a zvlášť po přečtení skvělého doslovu jsem ochotna nad tím přimhouřit oči a ocenit Štorchovo romantické vidění pravěku.

23.01.2022 3 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Po lehkém zklamání z Faji předčila Nasterea mé očekávání. Hodně lidí tu kritizuje začátek - mně se naopak moc líbil, byl to skvělý přechod plný tajemného očekávání. Svět sklenitu mi opravdu uhranul a jsem ráda, že je mu zde věnováno více prostoru (než třeba světu v nížinách, který na mne působí méně věrohodně). Nasterey jsou také velmi působivé!
Hádanek zůstává stále ještě mnoho, ale celé to tajemno má opravdu atmosféru a nabízí prostor pro interpretace. Vytkla bych jen "vyvolenost" Ilan, na můj vkus se z ní stává až trochu moc velká superhrdinka - k tomuto žánru to sice patří, ale ta nevinnost, s níž byla popisována jako mladší, mi připadala autentičtější a originálnější.

Rozhodně doporučuji přečíst si před Nastereou předchozí díly - já jsem to nakonec udělala (a nezabralo mi to víc než pár dní) a rozhodně jsem nelitovala, člověk se pak do toho světa více ponoří a více si to užije.

15.01.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Knihu jsem dostala darem, sama bych si ji nevybrala. Nemám moc ráda téma alternativní historie, připadá mi to trochu moc líbivé a zjednodušené, více by se mi asi líbilo, kdyby autorka vytvořila úplnou fikci.
Přesto ale musím uznat, že je kniha velmi poutavá a přečetla jsem ji za jeden den. Autorka umí psát, příběhy do sebe zapadnou. Nejvíce mě bavilo Magdino vyprávění z ústavu.
Upřímně nevím, jestli ve mě z knihy něco zůstane, asi nejsem cílová skupina, ale uznávám, že kniha má své kvality.

27.12.2021 4 z 5

Olav Audunsson - II Olav Audunsson - II Sigrid Undset

Opět skvělé. V první části sice bylo pár odboček, které mne tolik nebavily (selské povstání proti Švédům, Olav v Anglii), ale chápu, že byly nutné pro úplné vykreslení Olavova života. No a druhá část byla úžasná - skvěle psychologicky popsaný vývoj postav a jejich vztahů, především Olava a Eirika. Škoda, že jsou jenom dva díly, klidně bych o Olavově rodu četla dál :)!

27.12.2021 5 z 5

Olav Audunsson - I Olav Audunsson - I Sigrid Undset

Moje srdcovka - poprvé mne uchvátila jako náctiletou, a ani po více než deseti letech neztratila kouzlo. Undsetová opět mistrně vystihla povahy (nejen) hlavních postav. Líbí se mi, že Olav ani Ingunn (ta obzvlášť) nejsou veskrze kladné postavy. Naopak - Ingunn je opravdu trochu nešťastnice, pasivní povaha. Ale o to víc jsou lidské a budete s nimi soucítit, chápat je a mít rádi. Jejich lásku by psychologové rozhodně neoznačili za nejzdravější, ale zato je opravdu bezpodmínečná! Undsetová prostě popisuje život, jaký je - nekritizuje, nepoučuje. Udržuje si od postav odstup a zároveň se do nich dokáže vcítit.

V porovnání s prvním čtením jsem také více vnímala vedlejší postavy (Arnvid, Tora, Teit,...) - i ty jsou naprosto autentické a vyvíjejí se.

Nechápu, proč se tento skvost prodává v antikvariátech za 10,- Kč! Vždyť je to tak krásné, povznášející čtení.

17.12.2021 5 z 5

Železný vlk Železný vlk Siri Pettersen

Příjemná kvalitní oddechovka. Působilo to na mě asi trochu vyzráleji než Odinovo dítě. Příběh krásně plyne, je poutavý - ale místy mi přišlo, že to bylo na úkor uvěřitelnosti. Cítila jsem z toho, že autorka vedla příběh tam, kam ho chtěla dovést, a ne vždy tam, kam by reálně vedl, bylo to trochu uhlazené.

11.12.2021 4 z 5

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Skvělé zakončení. Líbí se mi, jak je celá série realistická (ve smyslu vývoje postav a jejich vztahů, pohnutek apod.). Postavy si opravdu nelze neoblíbit. Třetí díl měl spád, bavil mě od začátku do konce. Celé sérii bych vytkla jen na můj vkus trochu zbytečnou brutalitu a chybějící originalitu (příběh je vlastně dosti klasický, místy zavání nápodobou až béčkem, magie je také poměrně nenápaditá (třeba ve srovnání se Sandersonem). Série se mi sice opravdu líbila, ale řekla bych, že autorova síla spočívá spíše v pojetí příběhu a postav než v příběhu samotném.

22.11.2021 5 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Určitě lepší než první díl - charaktery již známých postav se ještě více prohlubují a příběh již získává jasnější kontury a více graduje. Líbí se mi, jak se postavy vyvíjí.

09.11.2021 5 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Slibný začátek - pomalejší rozjezd, ale zato zajímavé postavy. Hvězdu ubírám za nepříliš velkou originalitu - literární geografie mě lehce iritovala (to už by snad bylo lepší zasadit příběh do reálné Anglie než do vymyšleného "Anglandu"), děj vlastně moc originální také nebyl a vše lehce připomínalo Hru o trůny. Ale nebylo to na úkor kvality, takže se těším na další díly.

09.11.2021 4 z 5

Výhled na hvězdy Výhled na hvězdy Brandon Sanderson

Jsem ráda, že jsem se i přes zklamání z prvního dílu pustila do druhého. Tady už je to totiž Sanderson, kterého znám (v odlehčenější, svižnější verzi). Mimozemské bytosti byly mnohem propracovanější než ty lidské z prvního dílu. A Sanderson je prostě mistr ve vymýšlení podivných bytostí, které vám přirostou k srdci (zde koncepty dionů, v Mistbornu kandry,...). Také už to není tak černobílé jako první díl, otevírají se nové úhly pohledů a Spensa se více vyvíjí.

26.09.2021 4 z 5

Vzhůru k obloze Vzhůru k obloze Brandon Sanderson

Na Sandersona podprůměr a zklamání, je to takové skoro béčkové sci-fi pro mladé čtenáře. Čekala jsem nějaký trochu hlubší rozměr v autorově stylu, ale třeba se dočkám v druhém dílu. Spensa mě taky rozčilovala, ani ne tolik tím, jak byla půlku knihy otravná, ale hlavně spíš proto, že to byla taková klasická, ničím moc originální hrdinka tohoto žánru. Ale bavilo mě to a závěrečné finále stálo za to, taková oddechovka.
Jen mě mrzí, že Sanderson píše takové průměrné knížky a nevěnuje svou energii spíše úspěšnějším sériím, třeba Archivu bouřné záře.

14.09.2021 3 z 5

Volání rodu Volání rodu Eduard Štorch

Pro děti to musí být docela krutá knížka - samá zima, hlad, nebezpečí, stačí si přečíst názvy kapitol. Já jsem četla až v dospělosti, takže jsem věděla, že všechno dobře dopadne :). Ale je hezké ponořit se jednou za čas do kvalitního dětského příběhu, zvlášť z pravěku.
Jednu hvězdu ubírám za přehnanou heroizaci Vlčka, zvlášť poslední kapitola působí až trochu úsměvně.

05.09.2021 4 z 5

Oneiron Oneiron Laura Lindstedt

Zdá se, že čtenáře kniha buď nadchne, nebo je vůbec neosloví. Já jsem někde uprostřed. Docela originální námět, poutavé vyprávění, zajímavé osudy. Je trochu škoda, že všem ženám nebyl věnován stejný prostor - na můj vkus byla moc v centru pozornosti Šlomith a ostatní, "nudnější" ženy byly trochu upozaděné.
Místy mi kniha připadala trochu moc stylizovaná a úmyslně extravagantní, což mě trochu rozčilovalo.

05.09.2021 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Líbilo se mi to víc než Jak jsem potkal ryby, povídky mi připadaly kompozičně i vypravěčsky propracovanější. Příjemné čtení na jeden večer.

27.08.2021 4 z 5

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Poetické vyprávění, trochu zkratkovité (asi vzhledem k okolnostem vzniku), ale příjemné čtení.

27.08.2021 3 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Čtivé, tajuplné, s atmosférou. Ráma vylíčen perfektně, postavy a okolní meziplanetární dění už trochu plošeji.

15.08.2021 4 z 5

Ptačí tribunál Ptačí tribunál Agnes Ravatn

Nakonec docela milé překvapení (četla jsem po autorčině knize 53. týden, která mě dost zklamala, tak jsem neměla velké očekávání). Je to dobře vystavěný psychologický příběh, postavy sice nejsou moc sympatické, ale děj ubíhá svižně a udržuje čtenáře v napětí.

11.08.2021 4 z 5

Záhadné vody Záhadné vody Arthur Ransome

Vlaštovky a Amazonky patří mezi knihy mého dětství. Tuto jsem si tolik nepamatovala, a to víc jsem si ji tedy užila i po letech. Co se ale nezměnilo - při čtení všech těch pokrmů, které Zuzana připravuje, dostávám často hlad. A i v dospělosti občas drhne moje představivost při popisech, jak kdo zatáhl za které lano atd. Ale to k tomu patří, to je také kouzlo Vlaštovek, dětem to každopádně rozšiřuje slovní zásobu (pamatuji si, jak jsem se ptala rodičů, co je to ráhno, stěžeň apod.).
Záhadné vody v sobě podle mě mají to nejlepší z Vlaštovek - neznámé, vzrušující prostředí, setkání s jinými dětmi a dobrodružství, které určitě inspirovalo mnoho dětských her.

11.08.2021 5 z 5

Za skleněnou stěnou Za skleněnou stěnou Caroline Ringskog Ferrada-Noli

Bylo to opravdu dost depresivní, ale psychologicky zajímavé.

25.07.2021 5 z 5

53. týden 53. týden Agnes Ravatn

Oddechovka, ale na můj vkus moc negativně laděná, rozčilovala mě Georgova sebedestruktivní povaha, trochu moc ve stylu "život je na nic, většina lidí jsou jen povrchní karikatury, šťastný dlouhodobý vztah je nemožný apod." Moc mi nesedl ani závěr a všechny ty pokusy o hlubší konverzace, nepůsobilo to na mě autenticky.
Své čtenáře si to asi najde, ale já mezi ně nepatřím. Ale napsáno čtivě, přečteno za tři dny.

11.07.2021 2 z 5