Za skleněnou stěnou

Za skleněnou stěnou https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/441445/bmid_za-sklenenou-stenou-uge-441445.jpg 3 15 3

V polovině padesátých let minulého století Gunhilde (Gully) v pouhých čtyřiatřiceti letech nečekaně ovdoví a zhroutí se jí celý svět. Zůstává sama se čtyřmi dětmi, ke kterým má navíc problematický vztah, především k dceři Marianne. Ta se pak v šedesátých letech snaží vymanit ze svazujícího měšťanského prostředí své rodiny. Studuje psychologii, stýká se s levicovými kruhy ve Stockholmu a chce být feministka, i když přesně netuší, co to obnáší. Pak ale podlehne kouzlu charismatického Kaje. Marianne si dlouho nechce přiznat, že v jejich vztahu není něco v pořádku. Nedokáže Kaje, který má násilnické sklony, opustit a jeho agresivita se stupňuje. Mariannina dcera Annika se v dospělosti, v době hluboké životní krize, vrací k osudům matky a babičky, ke kořenům, aby tak lépe pochopila samu sebe. Zdálo by se, že být ženou v jednadvacátém století ve Švédsku bude lehčí než v minulosti. Ale není to v jistém smyslu naopak těžší?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

Rich boy , 2018


více info...

Komentáře (3)


Teclaireddy
Teclaireddy
25.07.2021 5 z 5

Bylo to opravdu dost depresivní, ale psychologicky zajímavé.

jeníček
jeníček
03.01.2021 5 z 5

Mně se kniha líbila moc. Byla pro mne objev, dostala jsem ji jako dárek a chytla mě hned od první stránky. Baví mě číst takové vhledy do lidských duší, i když třeba nejsou šťastné. Opět se mi potvrdilo,jak je velmi těžké,skoro až nemožné, vystoupit z určitých předem daných rodinných traumatizujících schémat a vzorců. Autorka velmi dobře pracuje s jazykem, hodně zapojuje přírodu i další přirovnání.


pajaroh
pajaroh
01.01.2021 3 z 5

Psychologický román zaměřený na problematické vztahy matka-dcera, partnerské vztahy i vztah sama k sobě. Psáno bez pozlátek, stručným úderným jazykem, který jen podtrhuje depresivní náladu. Styl je neotřelý, zajímavý, ale celkově jsem se na téma a pitvání se v depresích a pokřivených vztazích nemohla naladit a s poslední větou jsem si prostě ulehčeně oddychla.

Štítky knihy

švédská literatura rodinné vztahy feminismus Švédsko matky a dcery

Autorovy knížky

2020  68%Za skleněnou stěnou

Kniha Za skleněnou stěnou je v

Přečtených23x
Čtenářské výzvě3x
Knihotéce52x
Chystám se číst49x
Chci si koupit7x