Za skleněnou stěnou

V polovině padesátých let minulého století Gunhilde (Gully) v pouhých čtyřiatřiceti letech nečekaně ovdoví a zhroutí se jí celý svět. Zůstává sama se čtyřmi dětmi, ke kterým má navíc problematický vztah, především k dceři Marianne. Ta se pak v šedesátých letech snaží vymanit ze svazujícího měšťanského prostředí své rodiny. Studuje psychologii, stýká se s levicovými kruhy ve Stockholmu a chce být feministka, i když přesně netuší, co to obnáší. Pak ale podlehne kouzlu charismatického Kaje. Marianne si dlouho nechce přiznat, že v jejich vztahu není něco v pořádku. Nedokáže Kaje, který má násilnické sklony, opustit a jeho agresivita se stupňuje. Mariannina dcera Annika se v dospělosti, v době hluboké životní krize, vrací k osudům matky a babičky, ke kořenům, aby tak lépe pochopila samu sebe. Zdálo by se, že být ženou v jednadvacátém století ve Švédsku bude lehčí než v minulosti. Ale není to v jistém smyslu naopak těžší?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/441445/big_za-sklenenou-stenou-uge-441445.jpg 3.413

Vydáno: , Argo

Rich boy, 2018

Kniha Za skleněnou stěnou

Teclaireddy
25.07.2021

Bylo to opravdu dost depresivní, ale psychologicky zajímavé.

jeníček
03.01.2021

Mně se kniha líbila moc. Byla pro mne objev, dostala jsem ji jako dárek a chytla mě hned od první stránky. Baví mě číst takové vhledy do lidských duší, i když třeba nejsou šťastné. Opět se mi potvrdilo,jak je velmi těžké,skoro až nemožné, vystoupit z určitých předem daných rodinných traumatizujících schémat a vzorců. Autorka velmi dobře pracuje s jazykem, hodně zapojuje přírodu i další přirovnání.

pajaroh
01.01.2021

Psychologický román zaměřený na problematické vztahy matka-dcera, partnerské vztahy i vztah sama k sobě. Psáno bez pozlátek, stručným úderným jazykem, který jen podtrhuje depresivní náladu. Styl je neotřelý, zajímavý, ale celkově jsem se na téma a pitvání se v depresích a pokřivených vztazích nemohla naladit a s poslední větou jsem si prostě ulehčeně oddychla.