Tebby Tebby komentáře u knih

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

Četla jsem jako 4. knihu. Děj mě bavil, některé povídky více než jiné. Bylo super dozvědět se o minulosti. Hodně mě zajímalo, jak to vlastně bylo se Samem. Trochu jsem přemýšlela nad naivitou Celeany, která se tu a tam objevila. Považuje sama sebe za nejlepšího vraha, ale padala občas až do zbytečných problémů a dost věcí si nespojila. Dávám 4*, protože to nebylo tak, že bych se od knihy nemohla odtrhnout. Jsem zvědavá, co se dozvím v Královně stínů, kde se vrací zpět do Zlomuvalu.

21.08.2023 4 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Poslechnuto jako audio. Bohužel mi kniha moc nesedla a to hlavně stylem psaní. Vtipné je, že zrovna tuhle knihu jsem "četla" celé 4 měsíce, což je snad nejdéle, co jsem kdy četla/poslouchala seberozvojovou knihu. Myslím, že kdyby to bylo čtivější, netrvalo by mi to tak dlouho. Škoda. Budu muset najít jiný způsob, jak se svojí prokrastinací bojovat.

11.08.2023 2 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Tento díl mě bavil bohužel ze všech nejméně. Po dočtení druhého dílu jsem tento prolétla a přečetla pár útržků, takže jsem věděla, jak to dopadne. Přečtení celé knihy mi pak jen dodalo chybějící detaily. Knížka ale za mě mohla být klidně kratší a nic by se nestalo. Do příběhu jsem se pustila v náročném časovém období... Práce a nový člen rodiny... Jinak bych to asi přečetla dřív. 3*

30.07.2023 3 z 5

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

(SPOILER) Pokračování vedlejší linky z prvního dílu. Tentokrát jako hlavní téma. Jelikož už jste seznámení s prostředím městečka, tak má příběh spád. Dle mého tam bylo až moc zbytečných zvratů/nástrah a nepochopení. Nakonec to ale samozřejmě dopadne tak, jak už od prvního dílu čekáte, že to dopadne. Líbilo se mi přirovnání k čokoládovému poháru se šlehačkou.

24.06.2023 3 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

(SPOILER) Celou sérii jsem si pořídila domů na základě vysokého hodnocení a častého skloňování v knižních skupinách. Musím se ale přiznat, že jsem byla ze začátku poměrně zaskočená.
Lena jede do USA jako au-pair ale jestli se Liamovi v celé knize věnuje jen pár stránek, tak to možná přeháním. Na začátku nechtěl Ryan ani vynést těžký kufr, ale pak ji nosil na zádech, chytal ji do náručí a sjížděl s ní svahy. Navíc pokud by měl někdo po tak vážné nehodě, jako je v knize popisovaná, tak předpokládám, že by pak měl nějaká zdravotní omezení nebo alespoň jizvy. Z toho, co Lena popisovala, to vypadalo na nasportovaného alfa samce s neskutečnou fyzičkou.
Celou dobu jsem jim taky moc nevěřila tu chemii. Nechápala jsem, proč se z bručouna na prvních pár stránkách, stal najednou tak ohromně ochotný a pracovitý klučina.
Zhruba od půlky se děj rozjel a já chtěla vědět, jak to dopadne. No a jelikož se jedná o oddechovku, tak to dopadlo přesně tak, jak celou dobu všichni čekali.
Trochu zklamání, ale pustím se i do dalších dílů.

22.06.2023 3 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

(SPOILER) Musím říct, že tento díl mě bavil ze všech zatím nejméně. I proto jsem ho rozečetla už před měsícem. Zjistila jsem, že největší záseky mám u Manon. Docela mi tam její příběh překážel, i když chápu, že byl potřeba skrz další díly. Moc jsem taky nepochopila tu Rowanovu proměnu. Navíc mi chyběla mezi těma dvěma jakákoliv chemie. Snad se tedy projeví časem. Hodně lidí psalo, že mají rádi vlky, tady mě ale bohužel jejich vystupování zklamalo. Jsem zvědavá, co přinesou další díly.
PS: Jeřáb co se mění na jestřába? Promiňte mi, ale nejraději bych si vyškrábala oči. Proč ho nenechali prostě jako Rowana? 4*

08.06.2023 4 z 5

Skvělá knížka. Nemůžu se označit za Potterheada, nicméně jsem tuto sérii měla vždy ráda. Na filmy se občas ráda kouknu, knihy jsem četla dvě. Proto když vyšla tahle kniha, zapsala jsem se hned do pořadníku a poctivě si "vystála" frontu.
Musím říct, že mě kniha šokovala. Nikdy jsem se nezamýšlela nad tím, jak na svůj život koukají "idolové" a jaký pro ně je život s fanoušky.
Uvědomila jsem si, že jsem občas také neviděla rozdíl mezi postavou a hercem. Nejvíce si to uvědomuji u růžové Dolores. Postavu nesnáším, ale ani jednou mě nenapadlo zamyslet se nad samotnou herečkou. Stejně tak jsem vždy viděla i Draca jen v tom špatném světle.
Určitě bylo fajn nakouknout do zákulisí tahle obřího projektu, nicméně mě emocionálně zasáhla mnohem víc ta část "po Harrym". Pomohla mi uvědomit si pár věcí i ve vlastním životě a Tom má můj obdiv za to, že věnoval svůj čas a podělil se s námi o jeho myšlenky. Není co dalšího dodat, snad jen 5*.

19.05.2023 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Tak bohužel, tahle kniha mi do vkusu nezapadla. Nedokázala jsem si k Izzy najít cestu v předešlém díle a ani tento kousek přímo o ní to bohužel nezachránil. Stejně tak jsem necítila žádnou chemii mezi ní a Rossem. A také mi přišlo, že dost motivů autorka použila již v předešlých knihách, kde to sedlo lépe. Méně než 3* dát nemůžu, protože autorčin styl je stále čtivý, víc ale dát také nemůžu, protože to prostě byla nuda. Tipuji, že další hlavní postavou bude Hattie.

15.05.2023 3 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Knížku jsem si vybrala skrz čtenářskou výzvu. V průběhu četby jsem zjistila, že její zpracované vydání mám již na svém To-Do watch listu... V průběhu celé knihy mi trochu vadilo, kolik pohledů se tam střídá, na druhou stranu bylo zajímavé sledovat, jaký na to má každá názor a co kdo považuje za důležité. Hodně mě bavilo zdůvodnění přítomnosti Soudce. A konec byl samozřejmě naprosto nečekaný.

05.05.2023 5 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

U druhého dílu jsem dlouho zvažovala, jak jej ohodnotit. Dost mě tam nebavily ty intriky, na druhou stranu se člověk dozvěděl spoustu nových věcí a dovysvětlily se některé nejasnosti z prvního dílu. Ve chvíli, kdy Chaol konečně překročil hranici jsem se zaradovala. Bylo to ale bohužel až moc krásné a tak jsem udělala tu hloupost, že jsem šla na web a hledala o něm informace, takže jsem si některé věci vyspoilovala. I tak se už ale těším na další díl. 5*

21.04.2023 5 z 5

Dívka za ostnatým drátem Dívka za ostnatým drátem Imogen Matthews

(SPOILER) Tak já tedy vykopnu první hodnocení a rovnou i s několika spoilery.
Líbilo se mi, jak příběh plynule postupoval. Kapitoly jsou krátké a výstižné. Střídání pohledu příběhu také hodně pomáhá. Moc jsem teda nepochopila ten spoiler se Saskií hned v anotaci. Myslím, že by bylo lepší, kdyby se o tom vůbec nepsalo. Ten příběh o zradě tam taky není úplně podchycený, spíš komentář mezi řečí.
Do příběhu jsem se pustila z důvodu, že mě zajímalo, jak to vlastně vypadalo v Nizozemí, neboť dosud jsem četla jen příběhy z Česka nebo Polska.
Dynamika mezi Theem (mou oblíbenou postavou) a Fransem hezky fungovala. A stal se z toho vcelku milý příběh o přátelství během těžkých časů.
Co mě ale zklamalo, bylo zjištění že se jedná o, jak i sama autorka napsala: ...abych tak dodala realismus tomuto v podstatě fiktivnímu příběhu... Příběh je vlastně vykořistění jiného (skutečného) příběhu + informací získaných při návštěvě muzea v samotném táboře. Škoda, myslela jsem, že to bude příběh založený na vyprávění někoho, kdo tam byl.
*Po dvou měsících o knize stále přemýšlím a musím srazit hodnocení. S přihlédnutím ke kategorii, ke které se kniha řadí, by nebyly 4* fér, vzhledem k tomu, že nejde o skutečný příběh. Proto upravuji na 3*

13.04.2023 3 z 5

Cesta pravého muže Cesta pravého muže David Deida

Očividně nejsem pravý muž. Do knihy jsem se pustila proto, že jsem si říkala, že by mi mohla vznést trochu světla do přítelova myšlení. Jen díky audio knize jsem se dostala až k 16. kapitole, ale i tak jsem si celou dobu říkala, co je to za snůšku blábolů. Tohle fakt nee.

07.04.2023 1 z 5

Freed Freed E. L. James (p)

Lepší než jeho původní já. Je jasné, že mě v knize budou štvát ty stejné věci, které mě štvaly i ve Svobodě. Je to ale opět vtipnější a čtivější než z pohledu Anny. Kdyby se z knihy oddělaly všechny hluboké nádechy a "ach", byla by kniha o poznání kratší. Lepší průměr, prvnímu dílu se ale nevyrovná. 3*

06.04.2023 3 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Je to fajn knížka se spoustou myšlenek, ale bohužel mi nesedla její forma. Je to podávané jako příběh a nezlobte se na mě, ale dost pochybuju, že člověk, byť sebenamotivovanější, by si zapamatoval všechna moudra za jedinou noc, aniž by si napsal jedinou poznámku. Podobnou tématiku má i Muž, který chtěl být šťastný a ta mi teda sedla o mnoho lépe.
Jsem zvyklá si psát během čtení/poslechu rozvojových knih poznámky, a u této jsem si napsala "jen" 6 stran, i přes to, že běžně mívám dvojnásob nebo i trojnásob. Asi to není špatná knížka, když s tím člověk začíná, ale pokud už toho má přečteného více, zařadí se bohužel spíš k průměru.

27.03.2023 3 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Knížku jsem četla v angličtině a musím přiznat, že to nebylo úplně nejlehčí čtení. Překladač byl mým věrným přítelem po celou tu dobu. Děj jsem znala ještě ze základky, kdy jsme se o knize učili a četli si úryvky, takže bylo fajn se k příběhu zase vrátit. 4*

26.03.2023 4 z 5

Křídla vážky Křídla vážky Michaela Dopitová

(SPOILER) Safra, nějak se nemůžu rozhodnout, co si o této knize myslet. První třetina mě neskutečně bavila. Pak se to zaseklo a docela dlouho se opakovaly stále stejné motivy. Po celou dobu knihy doufáte, že to dopadne jedním směrem, ale přitom někde v hloubi duše pláčete, protože už dopředu víte, že to dopadne tím směrem opačným.
Jáchyma jsem si vyloženě oblíbila a i Elena byla mojí oblíbenou. Tadeáš, no, nevím. A Danny? Ten si mě získal ve chvíli, kdy uviděla Elena jeho tetování. A nevím, zda jsem to nepochopila nebo autorka udělala chybu, ale na začátku se Elena Tadeáše zeptala na počet tetování. Řekl 3, ale ona pak byla překvapená, že má tetování.
Začátek knihy pro mě byl jako vzpomínková tour na svoji střední, kdy jsem sama maturovala z biologie, chemie a češtiny. Jelikož jsem ale ve vztahu už od základní školy, tak mi emoce, které se v knize prolínaly moc blízké nebyly.
Možná kdyby mi bylo o několik let méně, hodnotila bych knihu jinak. Ale krátce po dočtení nemůžu dát víc než 3,49*. Určitě bych ale byla ráda za pokračování. Konec zůstal dost otevřený a mě by zajímalo, jak to bylo dál.

21.03.2023 3 z 5

Klíč k času Klíč k času Natalja Ščerba

(SPOILER) Půlku knihy jsem si říkala, jaká blbost to vlastně je. Ano, nápad je to nepopiratelně zajímavý, ale dle mého hodně nešťastně uchopený. Autorka se snažila z hlavní postavy udělat hrdinku zmítanou obrovskou nepřízní osudu. Na moje poměry až moc. Nebyla snad stránka, kde by se někdo aspoň jednou nějak neušklíbl. Navíc Vasilisa byla neskutečně naivní. Ano, ve 13ti letech člověk nemá moc rozumu, ale věřit lidem, kterým už několikrát skočila na špek, no nevím... Taky moc nevěřím tomu náhlému obratu Feše. Na to, že se jedná o první díl, který by nás měl vtáhnout do nového světa, tak všichni vysvětlovali okolnosti strašně neradi nebo jen polovičatě. Chápu, je potřeba zachovat něco i na další díly. Pro mě to ale bohužel znamená, že už první kniha mě otrávila a do dalších se pouštět nebudu. Navíc jsem se po celou dobu knihy nemohla přenést přes jméno Vasilisa. Škoda.

16.03.2023 2 z 5

Anna Elliotová Anna Elliotová Jane Austen

Anna Elliotová se zaručeně stala mojí druhou nejoblíbenější knihou od Austenové. Ze začátku jsem měla trochu nepořádek v postavách, jelikož se nejčastěji používala jen příjmení, ale brzy mě děj vtáhl a už nepustil. Líbilo se mi i střídání destinací. Elizabeth bych nejradši dala pěstí. Jsou teď 3 ráno a já musím vymyslet, co budu číst dál. 4,5*

12.03.2023 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Já se bohužel k příznivcům této knihy nezařadím. Většinu doby jsem si říkala, že autor knihu napsal pod nějakým vlivem... Byly tam vtipné momenty, ale taky dost takových, do kterých jsem se musela nutit. Z komentářů jsem zjistila, že existuje i filmové zpracování, tak na něj mrknu a třeba mi to vnese trochu světla do příběhu... Hodnocení tedy neutrální, 3*.

06.03.2023 3 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Tohle mi bohužel vůbec nesedlo. Knížku jsem si vybrala do výzvy, ale většinu času jsem u ní protrpěla. Myšlenky si často protiřečily, někdy dokonce v jedné větě. Zhruba po první třetině se věci také začaly hodně opakovat a nakonec to vyústilo v myšmaš úplně všeho. Škoda, asi to holt nedokážu ocenit.
Po delším čase, kdy se mi kniha rozležela, upravuji hodnocení na 1*.

24.02.2023 1 z 5