Tauriela Tauriela komentáře u knih

Ženská vydrží víc než člověk Ženská vydrží víc než člověk Pavla Frýdlová

Velmi oceňuji nápad Pavly Frýdlové- zaznamenat vzpomínky a prožitky žen dvacátého století. Jak už bylo v knize vyřčeno, dějiny píší muži, ale žena si mnohdy zakusí velká životní sousta, se kterými se popasuje mnohdy lépe, než nějaký muž.
Konkrétně v těchto příbězích jsem se opět přesvědčila, že muž raději vezme nohy na ramena (příběh Miry a Elišky), než aby se pohnutému osudu postavil.
V knize se promítá generační pohled žen na zaměstnání, výchovu dětí a vzdělání. To vše za stižených podmínek, které doprovázely celé dvacáté století.
Po celou dobu jsem k ženám a jejich příběhům cítila úctu. Výjimkou byl příběh "zaryté" komunistky, který jsem se nutila dočíst, kde místy pěje ódu na setkání s Anežkou Spurnou (intrikářskou funkcionářkou, která se podílela na svržení Horákové), zatímco jí na stěnách visí Gottwald a Stalina...ale i tyto ženy chtějí zanechat svůj odkaz.

Jinak hodnotím knihu velice kladně a přínosně. Kniha není příliš silná, přesto jsem ji dočetla za delší dobu, jelikož mi ji vzala mamka, babička, tchýně :)
Je to zkrátka chytlavé povídání

30.12.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Z knihy mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem ráda, že komunismus padl a my máme možnost studovat bez kádrového zatížení, donedávna jsme mohli také svévolně cestovat a poznávat jiné země, výběr v obchodech je také rozmanitý...
Na stranu druhou mám stísněný pocit, jelikož mě překvapil závěr knihy. Nečekala jsem, že Maja nikdy neuvidí své děti, i když měla na okamžik světýlko naděje s Magdou. O synovi se mohla jen domnívat, že se má dobře.
Nakonec skonala při boji o svou svobodu...

Stísněný pocit ve mně zakotvil. Svoboda, o které často hovoříme, již není taková jako dřív. Nad námi se utahují smyčky digitálních pout, díky kterým se dobrovolně ženeme do propasti. Málokdo si váží svobodné volby, svobodného bytí. Zbývá jen doufat, že lidé pochopí a začnou si své svobody vážit a nebudou ji brát za samozřejmou

31.10.2022 3 z 5

Pozvaní Pozvaní Jennifer McMahon

Začátek knihy hodnotím jako napínavý, čtivý. Po dalších kapitolách se děj lehce vleče, strašidelných scén ubývá.
Ke konci příběhu už čtenář tuší, jak bude děj končit (a neplete se).
Nerada bych tu srovnávala se slavnou Darcy Coast, jenže mám od ní přečteno několik dobrých knih, tudíž se srovnání nevyhnu.

Každopádně kniha stojí za přečtení.

22.07.2022 3 z 5

Krátký úvod do literární teorie Krátký úvod do literární teorie Jonathan Culler

Knihu jsem četla kvůli zkoušce z teorie literatury. Nejprve jsem si dost zanadávala, jelikož text byl téměř nesrozumitelný, ale při učení se mi pasáže dostávaly lépe pod kůži a dost jsem si rozšířila obzory. Nakonec jsem byla překvapena.
Upřímně musím napsat, že knihu bych si jen tak nevybrala k odpolednímu čtení

05.07.2022 2 z 5

Skleněný oceán Skleněný oceán Lauren Willig

Věřím, že si kniha získala své obdivovatele, ale pro mě skutečně nebyla. Z úcty jsem se ji snažila dočíst, ale nakonec jsem přelétla pár posledních stránek, abych odkryla zápletku a knihu jsem odložila.

05.07.2022 1 z 5

Ženy s krátkými nehty Ženy s krátkými nehty Josef Pepson Snětivý (p)

Kniha se ke mně dostala úplnou ,, náhodou". Musím říct, že jsem ji měla během jednoho dne přečtenou (psaní seminárek šlo stranou).
Zaprvé musím pochválit styl psaní, který mi skutečně seděl. Snětivý dokáže popsat věci malebně, poeticky a přitom na kůži.

K příběhu...
Zápletka je vymyšlena skvěle, jde se rovnou k věci- což se mi zamlouvalo.
Jolana a Sabina se mi jevily jako sympatické ženy (to jen obrázky na přebalu je svým způsobem hyzdily).
Dagmara mi od začátku pila krev, což zřejmě mělo být cílem.
Postrádala jsem ovšem sexuální pasáže, dle krátkých úryvků o úletu v parku by mohl být samotný akt velmi šťavnatý.
Také mohl Martin ,,obtáhnout" i tu Sabinu. Myslím, že za ta léta by si to i zasloužil....
Konec mě překvapil tím, že ženská zkrátka umí být mrcha.

Jedna věc z mého pohledu- kdyby Martin nedával ženám vše najevo, kdyby byl občas více lhostejný- ženské ego by tím utrpělo a bylo nalomeno. Možná by samy přilezly, ale to jistě nebylo cílem této knihy :)

Za mě pěkná četba

10.06.2022 4 z 5

Esterčini otcové Esterčini otcové Hana Radulić

Přečteno jedním dechem. Autorka je skutečná spisovatelka!
Nádherný příběh, skutečně nádherný, i když je plný bolesti. V knize je dokonale vystižena otcovská láska. Je pravda, že v souvislosti se druhou světovou válkou se v regálech knihkupectví množí knihy s mateřskou láskou více než s tou otcovskou.
Knihu hodnotím ryze jako mistrovské dílo.
Opět musím říci, že obdivuji lidi, kteří se k podobným rozhodnutím odhodlali. Mají můj velký obdiv, sama bych to nedokázala...

31.05.2022 5 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Je skvělé číst strašidelný příběh také z druhé strany- ,,za plotem". Opět povedené

14.05.2022 4 z 5

Nikdo není doma Nikdo není doma Tim Weaver

Právě jsem dočetla těchto 511 stran detektivky...
Upřímně, kniha mě zaujala lákavým dějem. Osamělá vesnička umístěna v okolí blat, kde se o Halloweenu ztratí její obyvatelé.

Skutečné akce a pohlcení příběhu jsem se dočkala až na straně 250, pak jsem knihu zkrátka musela dočíst na jeden zátah.
Ke konci mi přišlo, že tempo mohlo být trochu svižnější. Ale také to může být tím, že jsem knihu četla deset hodin v kuse...

Nicméně knihu hodnotím kladně. Nevadilo mi ani více postav. Děj je sice dlouhý, ale napínavý, což je pro detektivku podstatné.
Vraha je skutečně těžké odhadnout, a tak to má být!

Do budoucna plánuji zkusit další Weaverovku

14.03.2021 3 z 5

Kříž u potoka Kříž u potoka Karolina Světlá (p)

Pěkně napsaný příběh, který vtáhne do děje i po tolika letech.
V mnoha věcech jsme stále, jako lidé, stejní.
Pomlouváme, nikomu nepřejeme nic dobrého a v neposlední řadě role Mařičky? Těch tu běhá:) a hlava se už neholí za k**vení se s ženatým mužem
Evička, ačkoliv to byla velmi citlivá a hodná duše- až naivní, se mi líbila ze všech nejvíc.

Člověk by neměl soudit- to jsem si z díla vzala jako hlavní poučení

16.11.2020 4 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Darcy Coast mám v oblibě, nejraději mám od ní Duch domu Ashburnů, ale novým kouskem v podobě Duchů rodiny Folcroftových nezklamala.
V knize se setkáváme se dvěma hlavními postavami, což je oproti autorčiným knihám velký rozdíl.
Konečně se tu hýbe a mluví více postav, než jen typický starý dům v hustě zalesněné krajině.

K samotné knize: Po začtení jsem byla ihned vtáhnuta do děje, přestože jsem původně měla rozečtenou jinou knihu.
Napjatá jsem knihu zkrátka musela dočíst.
Rozhodně bych ji nehodnotila negativně, jak tu čtu u ostatních.
V druhé polovině se sice dá předvídat, co se bude dít, ale rozhodně mě to neodradilo.
Oproti Craven Manoru je to příjemná změna a doporučuji dál

05.10.2020 4 z 5

Bezesné noci Bezesné noci Jilliane Hoffman

Není to kniha pro mě. Netvrdím, že je špatná- jen pokud mě nezaujme na začátku, nepokračuji ve čtení.

Autorka se vyzná v kriminálním oboru, ale na mě to je moc policejní administrativy.

15.07.2020

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Sesterské duo stvořilo napínavý příběh bez zbytečné "omáčky" kolem, a právě tím si mě kniha získala. Dějová linie měla spád až do samotného konce.

Co říci k postavám- zaujalo mě, jak se tvořily a měnily mé sympatie k nim.
Zprvu jsem se Amber snažila pochopit, ale ve druhé části knihy si mě jasně získala Daphne a stala se mou favoritkou. Amber jsem peklo, v podobě manžela, upřímně přála. Jak se říká vrána k vráně...
Jackson, to byla svině v hedvábném obleku- nejhorší na tom ovšem je, že lidé stejného charakteru skutečně existují.
Peníze nejsou vše a za iniciály MTC jsem mu přála to nejhorší...
Na konci mi bylo upřímně líto malého Jacksona juniora. Ani s jedním rodičem to rozhodně nevyhraje...

Rozhodně doporučuji, kniha se čte sama a nechápu tu brblali, co měli s příběhem problém!

08.05.2020 5 z 5

Útěk z Berlína - S židovskou hvězdou v kapse Útěk z Berlína - S židovskou hvězdou v kapse Margot Friendlander

Poutavý životní příběh s odvážným nasazením židovské dívky, která se snažila dodržet matčina poslední slova
,, Pokus se přežít"
Kniha si mě získala také popisem života po válce a jeho opětovným vzestupem.
Shlédla jsem rovněž dokument, jinak to zkrátka nešlo.
Velký obdiv hlavní hrdince, doporučuji!

01.05.2020 5 z 5

Nabíječ Nabíječ Alice Clayton

Bohužel nedočteno!

Zkrátka to není kniha pro mé oko...nebo hůř- nezaujala

20.04.2020 1 z 5

Najděte mě Najděte mě Michelle Knight

Slovy se nedá popsat statečnost Michelle... Není třeba knihu více komentovat, Castro se nejspíš smaží v pekle.

Mrzí mě, že Michelle přes veškeré hrůzy, kterými prošla, přišla o svého syna.
Byl její nadějí celé dlouhé roky.

Je báječná, že se nebála a sepsala knihu s poselstvím, abychom pomohli v situaci, která se nám zdá nepřirozená.
Bohužel, takové věci se dějí běžně každý den...

08.04.2020 4 z 5

Můj tajný život Můj tajný život Lucie Hříšná

Knihu jsem přečetla za necelé dva dny.
Zprvu mi přišla chaotická, než do sebe začaly věci později zapadat.
Co říci... kniha bude čtená a přitažlivá pro její obsah, který zajímá všechny, včetně zapřísáhlých puritánů.
Sex zkrátka láká každého pozemského tvora. Peníze leckdy o to víc...
Očekávala jsem více sexuálních praktik, když už se autorka pohybovala v sexbussinessu tak dlouho.
Nicméně knihu zhltnete opravdu rychlým tempem.
Po přečtení jsem si uvědomila, že mi je Lucie velice líto. Na jednu stranu nezkrotná, sexy božská společnice, která podle jejích slov, překypuje blahobytem a orgasmy na světové úrovni...
Na stranu druhou ji vidím spíše jako osamělou dívku, která si nalhala lepší realitu, jak sama píše- ,, pravda je pružná", a které věří.
Nechce se mi moc věřit, že na začátku své "kariéry" hýřila blahem, když mohla uspokojit staršího dědulu, kterému se na přirození leskla kapička.
Takže i zde jistě platí ,,pravda je pružná", kdy své začátky strávila s pláčem v peřinách po celém tom "kole štěstí".

Závěrem má autorka můj obdiv za vše vybudované. Doufám, že bude šťastná a úspěšná i ve svém další zaměstnání

01.04.2020 1 z 5

Vdovin průvodce sexem a randěním Vdovin průvodce sexem a randěním Carole Radziwill

Věřím, že Carole Radziwillová je jistě dobrá spisovatelka. Ale toto...

Slibovala jsem si od knihy více, jelikož jsem se nechala zlákat jejím přebalem.
Během snahy o čtení jsem si uvědomila, že zkrátka nejsem panička z Manhattanu, za což děkuji!
Claire přišla o manžela- smutná zpráva. Poté nastává nudná část, kdy vdova řeší hlouposti a zbytečnosti, jako každá správná New Yorčanka.
Kdyby musela řešit finační starosti kolem pohřbu a splácení hypotéky, jistě by byla kniha o něco zajímavější, ale ne...
Sexu se nedočkáme ani v polovině knihy! Zato se dozvíme o profesích, které jsme dosud neznali- třeba botanomanistka. Jako vážně?
Prodíráme se rozhovory, kde se řeší jen další absurdity.
Móda pro psy na letošní sezónu? Ani omylem...
Když přijde na sex, je to děs! Takže jsem barbarsky přeletěla na závěr knihy, kouknula jsem s kým sexy vdova zůstala a knihu zavřela.

Celou dobu se nutím příběh dočíst, ale myšlenky mi unikají jiným směrem, tudíž své soustředění věnuji jiné knize.
Věřím ale, že své sympatie získá především u obdivovatelů Manhattanského života bohatých povalečů.

26.02.2020 odpad!

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Darcy Coast má skutečný dar udržet čtenáře napjatého po celou dobu četby.
V části, kde docházelo k prvním zvratům ( jako obrys "křoví" pod okny) mi naskakovala husí kůže. Takže se mi usínalo báječně :)

Knihu jsem přečetla za necelé dva dny, zkrátka jsem musela znát její konec.
Určitě si přečtu další knihu od spisovatelky, i když musím dodat, že po odhalení zakopaného psa, v tomto případě zakopané paní E., se mi duch nezdál tak děsivý.
Nicméně doporučuji přečíst za sychravých večerů :)

26.02.2020 4 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Zatím nejděsivější kniha, co se těchto historických událostí týče, kterou jsem četla. Obdivuji a smekám...
Nemělo by se nic podobného opakovat, ale jak víme- lidstvo je nepoučitelné...

25.02.2020 3 z 5