Útěk z Berlína - S židovskou hvězdou v kapse

Útěk z Berlína - S židovskou hvězdou v kapse

Pohnutý osud židovské dívky, která se za války rok a půl skrývala v nucené ilegalitě v Berlíně. 20. leden 1943 -- Jednadvacetiletá Margot ztratí přes noc svou rodinu a nezbývá jí než se pokusit sama přežít. Nechá si obarvit vlasy a upravit nos, aby zakryla svůj židovský původ. Patnáct měsíců se ukrývá u různých lidí, z nichž ne všichni jednají nezištně. Mnohdy jen tak tak unikne gestapu; nakonec padne do léčky „lovcům“ Židů a čeká ji deportace do Terezína....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/82_/82079/utek-z-berlina-s-zidovskou-hvezdou-v-kapse-82079.jpg 4.353

Versuche,dein Leben zu machen.Als Jüdin versteckt in Berlin (2008)

Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno:, Ikar (ČR)

Nikol1010
27.12.2017

Knihy s tématikou 2. svět. války mě velmi baví, byla to děsivá doba, kterou si málokdo představí, kniha byla napínavá a velmi se mi líbila.

Chemiczka
20.07.2016

Výborně napsané memoáry. I když jsem podobných knih již nějakou řádku přečetla, tak tahle byla vyjímečná tím, že poprvé jsem v ní spatřila Němce, kteří v Berlíně pomáhali židovské dívce. Nechci tvrdit, že se jedná o ojedinělé pomocníky, ale přece jen uprostřed nacistického Berlína bylo opravdu těžké pohledat, někoho kdo by byl ochoten pomoci, přece jen ideologistické přesvědčení a samotný strach museli být obrovské.
Každopádně příjemná kniha o nepříjemném historickém období.

ritz
06.01.2016

Jsem šťastná, že jsem se narodila v době, kdy jsme nemuseli zažít utrpení lidí, kteří museli zažít útěk z domova, koncentráky, holokaust. Knížka byla velice čtivě a poutavě napsaná. Doporučuji.

rajen
24.07.2015

Začetla jsem se jako do románu, ale tento příběh není vymyšlený. Jedná se o pravdivý příběh německé židovky za války. Rodinné fotky otištěné v knize to silně připomínají. Autorka dost věcně popisuje, jaká byla její rodina a jaký měla osud za války. Četla jsem už hodně knih s touto tematikou, tato zatím ve mě vzudila nejméně emocí. Asi to bude tím, že autorka není spisovatelka. Napsala to asi tak, jak to cítila. Od emocí prožívaných v té době se snaží ten kdo je zažil spíš odprostit, takže se nedivím, že tam prostě chybí. Ale já ji můžu jen obdivovat za to, že na sklonku života našla odvahu se podělit o své hrůzné válečné zážitky se světem. Každopádně je to dobrá a čtivá kniha a podává reálné svěděctví o válce.

Renatecka
20.02.2015

Poutavé čtení, dobrá knížka. Doporučuju.

sumcicka
29.07.2014

Nevím proč, ale vypravěčka mi nebyla příliš sympatická, nedokázala jsem se proto do ní vžít a litovat ji. Nesedl mi styl vyprávění - připadalo mi příliš povrchní, místy možná až neupřímné (jako kdyby autorka vlastně ani své zážitky vyprávět nechtěla a půlku si jich nechávala pro sebe). Chápu, že prožila hrozné věci, o kterých se těžko mluví, nicméně napsat o nich knihu ji určitě nikdo nenutil.

katerina8245
11.06.2014

Nelíbilo se mi, že kniha obsahuje dlouhý časový úsek, mnoho událostí na málo stránkách. Uvítala bych větší rozbor událostí, situací. Kniha jinak není špatná. Dobře se čte.

Terry.89
04.04.2014

Mohlo by se zdát, že jde jen o další knihu na téma Holocaustu, ale není tomu tak. Tentokrát jde o příběh židovské dívky, žijící přímo v samotném Německu Margot je nejprve odtržena od rodiny a následně se rozhodne skrývat. Paradoxně najde pomoc u naprosto cizích lidí nikoli u vlastní rodiny. Autorka popisuje všechny strasti a nesnáze, které musela podstoupit, aby dokázala přežít. V druhé polovině knihy se pak dozvíme, jaké podmínky panovaly v Terezíně a jak obtížné bylo se po válce znovu vrátit k běžnému životu. Jak najít znovu své místo ve světě, který už nikdy nebude stejný.

Filipfifas
13.02.2014

Nejprve jsem si od této knihy příliš nesliboval, ale čím více jsem četl, tím více se mi to začalo líbit. Je to smutný příběh, ale dá vám daleko více, než když si o válce čtete jen z encyklopedií. Jednoduše, ale přesto krásně napsáno. Doporučuji určitě přečíst.

katynais
10.02.2014

Libilo se mi vypraveni o rodine, zachazeni do rodinne historie. Vykresleni konce valky a osvobozeni veznu v koncentracnim tabore a poukazani na to, jak strasne to pro ne muselo byt vracet se do normalniho zivota. uplne jsem citila ten pocit az mi behal mraz po zadech

valentýna
22.01.2014

Být deportován do Terezína bylo nejspíš štěstí v neštěstí.... krutá doba, která z mnohých udělala nemilosrdné netvory.

cori
31.12.2013

Další svědectví jedné z milionů obětí holocaustu - zajímavé vykreslení poměrů v Terezíně očima německé Židovky.

Radůz
10.11.2013

Nejsmutnější na tom je, že zatímco zcela neznámí lidé riskují svůj život a neváhají Margot pomoct, její blízcí příbuzní se k ní v nejtěžší chvíli otáčí zády.

Clarice
27.09.2013

Kniha přináší jiný pohled na holocaust, než jsme v českém prostředí zvyklí. Jedná se o příběh německé Židovky, jež se narodila a až do svých zhruba dvaceti let žila v Berlíně. Židovské zvyky dodržovali minimálně, dokonce přebírali i nějaké křesťanské. Po nástupu Hitlera k moci, se její svět začal zmenšovat, oklešťovat, ale opravdu až do poslední chvíle doufali, že situace není udržitelná a podmínky se zlepší. Díky Margotinu vyprávění tak vidíme, že situace Židů v Německu nebyla o nic lepší, než v Protektorátě. Je zde zachycen vývoj židovské otázky ve 30. letech, snahy o vycestování, restrikce, totální nasazení, skrývání, nálety, povědomí o táborech, resp. o tom co se děje s Židy na východě (kam transporty míří, co je tam čeká, proč se nikdo nevrací), otázka antifašistů a systém lidí ochotných Židy ukrývat, každodenní život. Cenný je i popis života v Terezíně, následné osvobození a snaha o nový poválečný život - bez rodiny, bez minulosti, majetku, vlasti /"Moje vlast je někde v minulosti. Je to země, která už neexistuje."/ Obsahuje mnoho zajímavých detailů.

maryzka
26.06.2012

Po přečtení této knihy jsem ráda,že jsem tuto dobu nezažila. Přemýšlet jak a kde se schovat, zda mě někdo neudá, zda mě lovci židů nechytí. Br...... Pak po válce zjistit, že matka s bratrem byli nahnány do plynových komor.