switch.man switch.man komentáře u knih

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

*Audio
Literární dezert plný krásných chutí. Děkuji.

26.04.2021 5 z 5

Žid Süss Žid Süss Lion Feuchtwanger

Vzestup a pád. Materialismus a mocichtivost vs. spiritualismus, Kabala. Politické kejkle a manipulace, intriky, trafiky (ach, jak současné.. nebo spíše neustálé; možná bych parafrázoval známé úsloví na "mocenské intriky jsou staré jako lidstvo samo"). Pověrčivost, předsudky a nenávist, populismus. Kdo chce psa bíti, hůl si vždycky najde. Demokracie bez demokratů, právní zákony bez vymahatelného práva.
Dle doslovu - napsáno na motivy skutečných událostí (Süs měl reálnou historickou předlohu); pointa díla překroucena nacistickou propagandou ve filmovém zpracování.
.. velmi zajímavé čtení, všudypřítomná nenávist a nedůvěra k židům je "zajímavá" v kontrastu s tím, jak společnost židy "potřebuje" coby schopné finančníky a obchodníky. Ale musím říci, že další díla Feuchtwangera mne vtáhla do děje ještě trochu více a silněji. Konkrétně Oppermannové (2. díl trilogie Čekárna) a Jefta a jeho dcera.

28.01.2019 5 z 5

Oppermannové Oppermannové Lion Feuchtwanger

Tohle je neskutečně silná kniha. Mráz po zádech mi běhá ještě teď. Autor poutavě popsal nástup nacismu v Německu v roce 1933 s jasným varováním světu i samotným Němcům.. bohužel, jak to dopadlo, víme všichni.
Poselství v knize je přímo brutálně naléhavé.
Smekám, pane autore.

15.01.2018 5 z 5

Ráma tajemství zbavený Ráma tajemství zbavený Arthur Charles Clarke

Co na to říct.. byla to neuvěřitelná odysea!
Samozřejmě, první díl mne doslova rozsekal, další díly postrádaly atmosféru onoho velkého objevitelského tajemství, které bylo v jedničce tolik přitažlivé. Z průzkumné sci-fi se částečně stalo sociální drama a sonda do lidské společnosti. Přiznám se, že tato část mne až tak nebavila.. ale spíše proto, že jsem byl vyloženě naštvaný na intergalaktickou xenofobní lidskou chásku. Samozřejmě tato část je zrcadlem lidstva jako takového a z tohoto pohledu nelze vytknout téměř nic - bohužel..
Poslední díl (od Clarka) mne do sebe hlavně v druhé polovině vcucnul téměř dokonale.
Děkuji autorům za tuto úžasnou čtyřdílnou cestu, byl to zážitek, na který nezapomenu!
PS: poslední otázka která mi zbyla v hlavě - Marie v Zoo... jak?.. proč? Kdyby to někdo pochopil, prosím, pošlete mi klidně zprávu, docela by mne to zajímalo.. ale možná jsem jen hledal složitost, která tam nebyla .) díky!

06.03.2017 4 z 5

To nemyslíte vážně, pane Feynmane! To nemyslíte vážně, pane Feynmane! Richard P. Feynman

Výborné, zábavné, poučné a inspirující čtení o životě skvělého vědce. Hlavně jeho věčný zájem o cokoliv je velmi inspirující. Mám chuť se pustit do kreslení i hudby. A jako bonus jsem se naučil počítat druhé mocniny čísel kolem 50 z hlavy :)

12.10.2020 5 z 5

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

Bohatí a mocní "hrdinové" nacházejí životní štěstí a uspokojení v mučení a utrpení chudších a méně mocných. Jejich životní filosofií je pouze užívání života vrchovatými doušky požitků. A jak s jídlem roste chuť, končí škála jejich požitků až u těch fatálních.
...
Kdybychom vypustili z knihy zmínky o tvorbě a konzumaci fekálií, počet stran by se zúžil na méně než polovinu. Až mne zaráželo, kolik prostoru tato Sadeova nejspíše oblíbená kratochvíle dostala. Dalších 30% je anál převážně s nezletilými. Zbytek je směsicí sadismu, DS, fetiší....
Celkově - těch několik pro mne zajímavých momentů bylo udusáno hromadou výkalů.
Ale jsem rád, že jsem se tím prokousal až do konce. Tou knihou.. :D

15.02.2019 2 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

no.. já nevím. Dostal jsem se k titulu ve formě audioknihy jak slepý k houslím, koukám - 82% - ok, zkusím to.
Notorický lhář a zkomáravelbloudář Ignác se svým světonázorem občas vytvoří úsměvný moment; panoptikum postaviček je pestré.. ale nějak výrazně mne to neoslovilo. Možná kdybych byl američan, tak bych se do děje a prostředí vcítil více... Sám od sebe bych dílo tohoto žánru asi nevyhledával, asi to můj šálek kávy nebude.

10.10.2018 3 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

---
Nemohu si pomoci a musím se podělit o krásný zážitek z fyzické podoby vydání.
Formát, tisk, grafika, typografie!, vazba.. úžasná práce z roku 1963.

18.12.2016 4 z 5

Toulavá země Toulavá země Liou Cch'-sin

Kdo od autora něco četl, ví, že jeho dílo je protkané "správnou čínskou cestou". A pokud se od této autorem podsouvané skutečnosti čtenář dokáže oprostit, zbude mu příjemná sbírka sci-fi povídek se zajímavými nápady, zamyšleními (a občas zbytečně strohými větami). Už jen teoretizování o tom, jak by se choval oceán a voda v jiných gravitačních podmínkách.. apod. Bavilo.

14.11.2023 4 z 5

Křehkost Křehkost Jan Váňa

.. o přijetí sebe, odhození masky, vymanění se ze společností (a sám sebou) přijaté role, osobní svobodě být tím, kým jsem... + .. o (ne)schopnosti (ne)přijetí toho druhého takového, jaký je - bez masek.
Bára mne docela s*ala a konec byl trochu zbrklý.
Jsem rád, že mi byla kniha doporučena a skončila v zorném poli mých očí ..s řasenkou.. a mohl jsem tento příběh (či náhled do mysli a pocitů autora) číst.

26.07.2023 4 z 5

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

Příjemné, uklidňující, motivující.

05.11.2020 5 z 5

Proti všem Proti všem Alois Jirásek

Padlo mé základoškolské tabu. "Přečetl jsem Jiráska". Tedy jedno jeho dílo. Zatím. A jaké to bylo? Skvělé! 700+ stran jsem docela proletěl a musím říci, že jsem opravdu nečekal, že kniha bude mít neustále spád a bude mne pořád bavit.
Oproti zde zmíněným delším popisům přírody, okolí a scény osobně nic nemám, právě naopak. Velmi rád si modeluji scénu děje.
Resumé?
Chtěl jsem se trochu nahlédnout pod pokličku husitství + náramně jsem si početl = win-win.
Jirásek mne opravdu příjemně překvapil, určitě sáhnu po dalším jeho díle.

11.10.2016 5 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

"ratatatata"
... a ještě:
".. to ty malý kozy co... "
Na to budu s úsměvem vzpomínat :)

29.10.2019 4 z 5

Prodavač novin světovým vynálezcem Prodavač novin světovým vynálezcem Jaromír Hořejš (p)

Taková útlá knížečka to byla.. skočila mi do ruky, když jsem neměl co číst, jelikož jsem se stěhoval a všechny knihy mé hromádky "k přečtení" jsou zatím beznadějně zabalené a uskladněné.. A pak člověk okem zavadí o tuto krásnou obálku, koukne na titul a už mu to nedá. Dobře jsem udělal! Tohle je naprostá oslava tvůrčího ducha člověka (v podobě Edisona). Tak motivující, tak dech beroucí.. co vše dokáže jeden člověk s vášní, pokud má vůli, zájem a nebojí se zlých jazyků a velkých hráčů. 1500 patentů a Edison na sklonku života je smutný, že se dostal teprve lehce pod povrch věcí a nebude mít už čas dostat se hlouběji a vynaleznout další tisícovky věcí, které lidstvu usnadňují život a práci. I tak toho Edison stihl vykonat tak za 10 běžných životů ne-li více... Smekám před Vámi, pane Edisone a před všemi Vám podobným.
PS: krásná grafika obálky, 1937

01.02.2019 5 z 5

Půjčovna masa Půjčovna masa Richard K. Morgan

Nejlepší byl Hendrix :)
Prostě detektivka, v takovém cyber-punk-sci-fi hávu. Není to asi nic extrémně originálního, nicméně podstata Bází zadělává pěkný základ na mnoho variací děje, ze kterých by mohl autor těžit hóóóódně dlouho. Určitě déle než D. Brown s p. Langdonem. Ale čte se to příjemně, děj odsýpá.. za mne příjemná oddychovka.

---- dále možné spoilery----
Rozumím tomu chtěnému obrazu tvrďáckého detektiva, ale občas to prostě v souvislosti s popisovaným světem působí na můj vkus kapku .. přestřeleně.. nebo alespoň ne zcela pravděpodobně. Jako že v době kdy je známá a v praxi 100% rozšířená techonologie "báze" a informace se promítají na sítnici, si celý policejní sbor vyjíždí při každé příležitosti "sjetinu" z nějaké kancelářské tiskárny na cár papíru; kára se spalovacím motorem v době vznášedel (nevím, jestli si někde destiluje benzín, nebo tankuje v lékárně jako na počátku 20. st. :); cigaretám taky moc nevěřím... ta neohrožená tvrďácká oldschoolová maskulinita z toho docela teče a porno scény s tím jdou ruku v ruce.

28.01.2018 4 z 5

Babylón 2 Babylón 2 Margita Figuli

Občas mne trochu zarážel poměr proporcí některých částí tohoto dvoudílného románu, kdy jednou se řešily emoce konkrétní situace v několika kapitolách - oproti krátkému, v podstatě několikařádkovému popisu významných, překotných události děje..
Nicméně, žil jsem a hltal jsem Babylon a jeho poslední dny s autorkou. Pro mne to je úžasné dílo, řekl bych nedoceněné, nemluvě o podmínkách jeho vzniku. Velmi silný příběh, poselství.. nemůžu jinak než 5*. Obdivuji množství autorkou zakomponovaných historických základů, postav a skutečností. Docela by mne zajímalo, co vše autorka před sepsáním románu prostudovala.
Nezapomenu!

11.10.2017 5 z 5

Tvůj perfektní rok Tvůj perfektní rok Charlotte Lucas

Příjemné spojení vlastně motivační / rozvojové knížky napasované do příběhu dvou (resp. 3) osob... byť se smutným podtextem.. ale takový je život. A vlastě i ty smutné stránky mají člověka přimět přemýšlet o tom, že tu nejsme navždy. Střídaní místa a časových os v tomhle duchu jsem viděl poprvé u trilogie Silo. S "teaserem" na další kapitolu.. čtivé :)
Jsem rád, že se mi dostala do rukou. navíc je hezká i řemeslně.. kulaté rohy, barvené hrany bloku s ladící stuhou záložky, pevné desky, ne bílý papír... hned je pocit při čtení i fyzicky hezké knihy hezčí, než kdyby to byla obyčejná samozavírající se vybělená "védvojka".

09.10.2023 4 z 5

Sexualita bez tabu Sexualita bez tabu Josef Kubík

Široký lexikon lidské sexuality, vztahů a obraz současné společnosti. Ale myslím, že v lexikonu dost věcí i chybí. Byl jsem překvapen, že autor vpodstatě zcela vynechal například erotické fetiše, roleplay... bondage je naťuknuta jen tak zlehka ... a jiné. Přitom to jsou věci, které by v knize tohoto charakteru neměly chybět.

21.09.2020 4 z 5

Srdce znavené Srdce znavené Maurice Dekobra

Potřeboval jsem něco zcela odlišného po trilogii Vzpomínka na Zemi. Přehodit výhybku na úplně jinou kolej úplně jiného nádraží, v úplně jiném městě a v úplně jiném místě časové osy... A tenhle (snad) první díl nejspíše nesouvisející trilogie mi spadl do klína skoro sám.
Už když jsem viděl krásné desky, sympatický formát, elegantní sazbu a zajímavou předsádku - věděl jsem, že si čtení knihy jako takové budu užívat každou stránku. Tohle na starých knihách (1926) prostě miluji!

K této knize jsem se dostal oklikou o poloměru astronomické jednotky. Ve zkratce: dokument o Orient expressu - kniha Madonna spacích vozů - Dekobryho "trilogie" - Srdce znavené.

Román z 20. let minulého století. New York, bohatství, bída, prohybice, high society, opium, Paříž, Vídeň. Co se týče zápletky, je svým způsobem i zajímavá.. Jsou zde tajemství, intriky, románky, láska i zklamání, asi vše, co k románu patří? To vše v romantickém hávu pro mne velmi přitažlivé doby 20. let.. Například noční párty na střeše mrakodrapu se zahradou, hraje dobový jazzband, všude okolo světla mrakodrapů, ruch velkoměsta, elegantní ladys and gentlemans s cocktaily v ruce... Na východě začíná obzor ztrácet inkoustovou čerň, vlahý letní větřík s vůní velkoměsta a Hudsonu... To jsou kouzelné obrazy. Úsměvný je i popis amerického zobchodování a zpeněžení všeho očima starosvětského Evropana.
Už tak kouzelná není sympatie některých postav k dění v tehdejší Itálii. Autor v době psaní románu ještě netuší, do jakých krajností bude tamější vůdčí ideologie naplňována...(ale tušil to třebas antisemita Henry Ford, americký hrdina doby?)

27.01.2020 4 z 5

Venuše v kožichu Venuše v kožichu Leopold von Sacher-Masoch

... je hlupákem ten, kdo chce žít svůj sen?

05.04.2018 5 z 5