SuperSojka SuperSojka komentáře u knih

Deník staré paní Deník staré paní Jiřina Šiklová

Jako beletrie by u mě kniha asi neprošla, ale deník jako formát, kterým spisovatelka sděluje důležité postřehy, rady a návody (nejen) pro starší generaci, je nepřekonatelný. Jedná se o zcela nenásilnou formu sdělení s množstvím zajímavých informací, které nutí k zamyšlení.

20.06.2020 4 z 5

Americký deník Americký deník Jana Ciglerová

Rozhodnout se odjet do Ameriky a prostě to udělat. Vychovávat přitom tři děti a být tam většinu času na všechno sám. K tomu zůstat nejen matkou, ale hlavně novinářkou, která umí vše s pointou a komplexně podat čtenářům. Wow.

01.05.2020 4 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Opět velmi čtivá Třeštíková s lehce nesympatickou hlavní hrdinkou, která se vrací z Prahy, kde tak trochu neuspěla, do rodného města zpátky k rodičům. Sledujeme její pokus vybudovat si na malém městě svou vlastní existenci, na kterou by mohla být pyšná. Co na knize nejvíc doceňuji, je zachycení vztahu hlavní hrdinky s otcem, kdy je toho tolik co říct, ale slova často chybějí. Kolik svých blízkých máme rádi a neumíme jim pořádně vyjádřit lásku? Chtěli bychom se na tolik věcí zeptat, ale vlastně není nikdy ta správná chvíle. Tomuhle tématu věnovala autorka poměrně dost pozornosti a přijde mi, že v těhle pasážích je nejvíc uvěřitelná (i sympatická).

01.05.2020 3 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Nevím. Nezaujalo. Neuvěřila jsem. A upřímně jsem se první půlku knihy nudila. A to mám spisovatelku ráda a její knížka Slepý vrah patří k mým oblíbeným. Přišlo mi to jako zavádějící představa o totalitě od člověka, který žije celý život ve svobodě, hodně si toho sice nastudoval, ale vlastně vůbec netuší. Je to na mě příliš neuvěřitelný konstrukt. Pozitivně hodnotím dvě věci. Za prvé zmínění toho, že totalita často přichází nenápadně a bývá tu často dřív, než si to plně uvědomíme. A za druhé mé poučení z příběhu, že je vždy dobré mít doma nějakou hotovost, než Vám zablokují účet v bance a bez manžela si nekoupíte ani kávu.

01.05.2020 3 z 5

Věda podle abecedy Věda podle abecedy Petr Koubský

Schopnost pana Koubského podat složité věci jednoduše, je zcela mimořádná. Když jsem na internetu hledala komplexní čísla, našla jsem jen samé definice, až v téhle knize jsem k nim našla komplexní příběh. Průměrně vzdělaný člověk se po přečtení každé kapitoly tetelí radostí, že konečně chápe. Aspoň na chvíli...

01.05.2020 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Možná je moje hodnocení přehnané z důvodu čerstvého dočtení knihy, ale jsem jednoduše nadšená. Kniha se čte rychle, je poutavá a ve čtyřech povídkových úsecích před námi načrtává plastickou Dědinu. Tu lidskou a charakterovou s jejím vztahem k majetku, závisti, pomluvám, rodině, ale i smrti. Proč vybrala autorka třeba hned prvního vypravěče do svého vyprávění o Dědině, je pro mě trochu záhadou. Naopak mi nevadí, že se knihou netáhne nějaká zásadní provázanost příběhů, protože ty zde podle mého měli sloužit hlavně k zachycení atmosféry vesnice. Zároveň káždá část vyprávění je příběh sám pro sebe, který nenudí. Excelentní využití jazykové formy, které netahá za uši, asi ani není nutné zmiňovat.

01.05.2020 5 z 5

Pět mrtvých psů Pět mrtvých psů Michal Sýkora

Tak akorát. Detektivka, která má vše, co má mít. Přesně dávkovaný zločin, uvěřitelnost, postavy, kterým se dostanem tak akorát pod kůži (ale zas ne tak moc, abychom po přečtení knihy pro ně vzdychali - přeci jen, má to být oddechová četba). Efektně smíchaná kombinace spisovatelské zručnosti a žánru.

01.05.2020 4 z 5

Teorie podivnosti Teorie podivnosti Pavla Horáková

Velmi zvláštní knížka. Pro mě velmi nežensky psaná, až bych řekla, že ji psal spisovatel-muž. Tim nechci nijak hodnotit, jen mě to hned zaujalo. Je tam hodně myšlenek, filozofických konstrukcí, fyziky, snů, ale méně emocí. Mně tento příběh zaujal jen středně, ale vím, že pár žen v okolí se s tím hodně identifikovalo, především intelektuálek v podobném věku jako hlavní hrdinka. Pokud chcete knihu, od které se neodtrhnete, tak tudy cesta nevede. Pokud chcete knihu od české spisovatelky, která vybočuje z proudu, tak směle do toho.

11.04.2020 4 z 5

Pětidomí Pětidomí Tomáš Přibyl

Moje první knížka přečtená v časech koronaviru, která na mě zbyla v poloprázdné městské knihovně těsně před zavřením. A splnila očekávání, které jsem do ní vkládala. Odlehčené čtivé téma, řemeslně dobře napsané, sympatičtí hlavní hrdinové. Přelomově a zásadně mě nenadchla, ke konci trochu ztratila "drajv", ale byl to slušný standard, při kterém jsem zapomněla na okolní svět.

21.03.2020 3 z 5

Bez obalu Bez obalu Barbora Tlustá

Knížka má hezký a příjemný design. Člověku, který se o dané téma jen trochu zajímá, asi nepřinese nic moc nového. Ale kladně hodnotím některé recepty, které ještě neznám a určitě vyzkouším.

14.01.2020 3 z 5

Sidra Noach Sidra Noach David Jan Novotný

Knížka, která mi odkryla paralelní židovský svět Prahy, který jsme si do této chvíle plně neuvědomovala. Zaujaly mě židovské tradice, zaujal mě vracející se připomínky holocaustu. Zajímalo by mě, zda je to opravdu stále tak živé téma v denním životě (pražských) Židů. Ale i bez těchto aspektů se jedná o velmi dobře napsané osobní příběhy. Už teď se mi po protagonistech záčíná stýskat...

12.01.2020 5 z 5

Mravenci Mravenci Bernard Werber

Fascinující vnoření do světa mravenců, který je nakonec pro čtenáře mnohem zajímavější, než lidská linka v knize (se svým hororovým sklepením). Závěr je...zajímavý, zanechává zvláštní pachuť, ale nekazí výsledný dojem získaný z přečteného příběhu. Rozhodně stojí za přečtení, protože se vymyká tradičním příběhům.

12.01.2020 4 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Co se nedá autorce upřít je velký smysl pro pointu, tahle holka prostě umí psát. Každý příběh je ucelený, má své téma, často je vtipný. Pro laika zajímavé nahlédnutí do hereckého zákulisí. Tento blog vyšel knižně určitě právem.

12.01.2020 4 z 5

Molière & Pierre Corneille, Jean Racine: 7 převyprávěných her v historických souvislostech Molière & Pierre Corneille, Jean Racine: 7 převyprávěných her v historických souvislostech Renáta Fučíková

Tuhle knížku mi v knihovně vybralo mé batole a trvalo na tom, že si ji musíme vzít domů. Tak jsem ji dala šanci, osvěžila si v paměti pár klasických her a dozvěděla se zajímavá fakta z tehdejší doby a ze života krále Slunce. Pěkně zpracované, hezké ilustrace.

02.12.2019 4 z 5

BioAbecedář Hanky Zemanové BioAbecedář Hanky Zemanové Hana Zemanová

Neuvěřitelně poctivě zpracovaná kniha s množstvím zajímavých faktů. Je vidět, že si s ní autorka dala práci.

02.12.2019 5 z 5

Přiznám se, že jsem tuhle knihu nikdy nedočetla do konce, zato se k ní opakovaně vracím vždy, když na mě přicházejí úzkosti a zatím se mi je vždy díky ní podařilo rozehnat. Takže na ní nedám dopustit.

15.11.2019 4 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Na Maye je spolehnutí. Tajemná atmosféra, ostrovní prostředí, hlavní postava trpí ztrátou paměti a tajemné okolnosti tak rozplétáme společně s ní. Příběh je navíc poměrně uvěřitelný. Ja jsem byla spokojená.

10.11.2019 4 z 5

Slyšíš, jak mluví stromy? Slyšíš, jak mluví stromy? Peter Wohlleben

Tahle knížka je geniální. Přestože má být primárně pro děti (spíše starší), tak je tam tolik zajímavých informací, že jsem ji vlastně četla hlavně já. Tyhle věci, podle mě, v jiné dětské knize nenajdete. Najednou mi ten koloběh přírody dává trochu smysl. :)

10.11.2019 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Tahle knizka u me rostla az k peti hvezdam, ale ten konec...! Ten nemuzu odpustit.

24.09.2019 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kateřina Tučková je pro mě geniální spisovatelka. I Gerta Schnirch i Bohyně jsou pro mě tématem nesmírně zajímavé, obohacující, přistupné, přesto ne laciné. Myslím, že si paní spisovatelka nasadila laťku hodně vysoko.

07.08.2019 5 z 5