Molière, vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin, patří k nejslavnějším dramatikům éry francouzského i světového klasicismu. Francouzskému divadlu jeho doby je věnován druhý svazek ediční řady Největší dramatici, bohatě ilustrovaná kniha, která nám přiblíží Francii Molièrovy doby i jeho životní osudy. V hlavní části představuje Renáta Fučíková v převyprávění pro mladé čtenáře pět nejznámějších Molièrových komedií (Škola pro ženy, Tartuffe, Misantrop, Lakomec, Zdravý nemocný) a přidává navíc dvě dramata od slavných Molièrových současníků, jimiž byli Jean Racine (Faidra) a Pierre Corneille (Cid). Převyprávěné divadelní hry proložila autorka nejdůležitějšími monology či dialogy známých postav. Každá z Molièrových komedií je navíc orámována naučnými texty, díky nimž se čtenáři dozvědí mnoho podrobností například o vládě „krále Slunce“ Ludvíka XIV., o vztazích hugenotů a katolíků, o osudech Francie v průběhu třicetileté války, o merkantilismu či o absolutismu. S pomocí výpravných ilustrací pak Renáta Fučíková vypráví o zrodu barokního slohu, rozkvětu umění na dvoře Ludvíka XIV., o stavbě paláce ve Versailles, o tanečním, operním a divadelním umění, o návratu k přírodě, o galantních hrátkách šlechty, o chodu královského dvora, o rozkvětu vědy a řemesel, o životě nejchudších vrstev, o válečnictví, o honitbě, o politických intrikách, o koloniální expanzi a o mnoha dalších aspektech života ve Francii 17. století....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/361952/moliere-7-prevypravenych-her-v-hist-BeW-361952.jpg 55
Divadelní hry, Pro děti a mládež
Vydáno:, Vyšehrad

knihovniceVS
04.08.2018

Přestože je kniha určena spíš pro mládež, myslím, že by ji ocenili i dospělí. Povinnou četbu máme již dávno za sebou a statečně zapomenutou - a zde je kniha, která dokonale propojila soubor děl jednoho autora a snad komplet veškeré historické souvislosti z daného období. Doporučuji. A musím dodat, že předchozí (Shakespeare) je ještě lepší. Sama za sebe dodávám, že i kniha Praha v srdci od Renáty Fučíkové mě zaujala.

francouzská literatura

Renáta Fučíková

Renáta Fučíková
česká, 1964

všechny knihy autora

Kniha Molière & Pierre Corneille, Jean Racine: 7 převyprávěných her v historických souvislostech je: