Štěpán88 Štěpán88 komentáře u knih

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Kdyby žil Steve Jobs už v 19. století a já bych stvořil na jeho Iphone 2G Tinder, měla by to prý pohledná žena Maryša o poznání lehčí a já bych byl bohatší než Andrew Carnegie za pár tédnů. Kromě toho, že by bylo asi poměrně obtížné vytvořit Iphone v roce 1886 bylo to drama fakt bombový a to jsem ho jenom četl. Budou spoilery. Jako hrdého Brňana mě samozřejmě zklamalo její rozhodnutí radši vražda než útěk do Štatlu. Když jí o útěku do Brna Francek říkal, zdálo se mi, že to chápe jakoby si dnes měla postavit průhledný byt uprostřed Times Square. Další dílo na které jsem díky hodnocení nahlížel trochu skrz prsty. Nevěděl jsem že najdu něco co mi je tak blízké. Ten jazyk je špica jak sviňa. Pociťoval jsem objemné kapky dopaminu když jsem rozpoznával slova, které zřídka používají babička, děda a prababička na dědině. Jsem fakt rád, že se pojmy svatba, manželství a vztah od doby 19. století hodně uvolnily. Užil jsem si to. Nevole postav měnit své názory je tu monumentální.

01.04.2024

48 zákonů moci 48 zákonů moci Robert Greene

Používat to, ale neoddávat se tomu! Robert Greene nám servíruje jeho stěžejní dílo každým rokem opěvované youtubovými seberozvojovými velikány. Pustil jsem se do něho a ze 48 zákonů jsem jich shledal 29 užitečných. Přišlo mi že Robert už od nějaké 120 stránky psal víceméně nesmysly aby se dostal na běžnou délku 200 stran. Je rozhodně dobré knihu přečíst a vědět jak tito lidé fungují a přemýšlí případně několik zákonů aplikovat v běžném životě a část moci si ukousknout. Každopádně tato kniha jako by nevěřila na opravdové přátelství či lásku a jakoby se z vás snažila vychovat bezcitnou bestii honící se za mocí. Je dobré o tom vědět a jisté míře (v případě potřeby větší) míře zákonů využívat avšak nebrat to jako bibli již bychom se měli celý život řídit, protože jinak budeme na světě úplně sami bez opravdových přátel. 51/52 + 52. 100M offers from Alex Hormozi (celoroční cíl dokonán!)

01.01.2024 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Pokud z vás tenhle (master)piece neudělá liberalistu a kapitalistu tak už nic! Je to svět kde už brzo nebude existovat orgasmus, 2 + 2 je zde pět nebo tři (it depends) a vlastní rodiče jsou pyšní na své děti, že je udají a pošlou na "vaporizaci". To jest jen úzký vzorek hrůz, kterým oplývá svět "Velkého bratra". Každopádně ten kdo má v tomto světě pod palcem výrobu displayů a mikrofonů musí být finančně hodně za vodou :). Fascinují mě přívlastky největší, nějčtenější, nejdůležitější, nejcitovanější a tak jsem tento kousek oplývající mnoha těmito přívlastky nemohl vynechat. Nelituji toho ani v nejmenším a až se někdo při rozhovoru bude ohánět Velkým bratrem, tak budu moci zhodnotit adekvátnost tohoto využití. Ultimátní analýza všech totalitní systémů, které byly a jsou našem vesmírném tělese dostupné. Mix všech diktatur, které se tu objevují se asi nejvíce blíží Severní Koreji nebo době Stalina. Ovšem kde by se z našeho dnešního pohledu dalo využít přirovnání Velký bratr tě sleduje nejefektivněji, je za mě situace s Googlem, Facebookem a spol., protože ti toho o nás vědí úplně nejvíc (nijak se z toho nehroutím, ale je to přinejmenším k zamyšlení a na dokument Social dilemma se teď dívám zase trochu jinak). Winston je docela borec, atmosféra je dosti depresivní, ale naopak mi dělala radost poněvadž nikdo nemusíme být takovým otrokem systému jako musel být Winston. Další známé - room 101, newspeak, doublethink, thoutgcrime, ministerstvo pravdy/lásky/míru, válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomist je síla. 50/52

10.12.2023 4 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

"Odjel zadarmo na dovolenou do Alp" jak říkají v cimrmanovce České nebe. Tak až taková pecka to pro Káju Havlíčka nebyla ale Král Lávra je pohodový kraťoučký luxus. (s tím druhým známým Havlíčkem jsem dělal podcast poslouchejte zde - https://youtu.be/pKh7UHR-Ew8?si=z6IQaTci_I3HBdQL )
Musím konstatovat že v literatuře 3. A 4. fáze NO jsem zpozoroval poměrně vysoký výskyt vrb a to jsem četl z této doby jen 2 knihy. (Kytice + Lávra) 50/52

24.11.2023 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Bude líp! Říká motto nejmenované politické strany :). ANO, ale určitě NE s mojí láskou k poezii. Kája Jarda Erbenů to nejspíš složil majstrštykovsky (soudím dle ostatních nadšenců pode mnou) mě se však dotkl jenom hodně povrchově. Kvalitu to má sestupnou kdy ke konci knihy se kvalita/čtivost balad snižuje. 48/52

20.11.2023 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

(SPOILER) Uvidíme zda-li Elon Musk začne makat na vytvoření "ráje na Zemi" poté co ho Twitter přestane bavit. Bílá nemoc je o mnoho čtivější a R.U.R. (nebo taky od Největší firmy všech dob po Adama a Evu) je spíš nuda. Na to, že Kája vymyslel dílo v šalině, tak to celkem šlo. Sláva umělé inteligenci se smysluplnými regulacemi. 47/52

17.11.2023 3 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Pochází z Číny. Je neskutečně smrtonosný. Postihuje především starší lidi. Lék zatím neexistuje a ne není to nadpisek článku na TN CZ z března roku 2020. Kája Čapků v době kdy už se s tím moc nepáral, šel rovnou na věc a mně se to dost líbilo! Tah na branku skvělý (nebo spíše střela z voleje a to přímo na Hitlera). Jinak je to jednoduchá jednohubka vhodná k maturitě. 46/52

17.11.2023 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

To co je na tomto dílu fascinující se nenachází v díle! Příběh nepřehledný, a nebavil mě. Až jsem zhlédl všechny možné interpretace zvláštního konce které prezentují na potítku, trošku se mi zvedla hladina zájmu o Dykova Krysaře. 45/52

15.11.2023 1 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

(SPOILER) Jeho revírem je krematorium, umění naslouchat postrádá, čeští politici mu s délkou jejich monologů nesahají ani po kotníky, jeho vášní jsou rakve, komentování mrtvých lidí a filozofování o smrti. To je Karel Kopfrkingl! Často citovaná seberozvojová poučka: Naše osobnost se skládá z 5 nejbližších lidí, se kterými trávíme nejvíc času. Jo tak Kájovi stačil jenom jeden a ještě nemusel být nejbližší. Pár pokeců s esesákem a Kája už pálí i svou rodinu. To chce buď velmi slabé kritické myšlení s vysokou torelancí k ovlivnitelnosti, nebo zkrátka touhu býti ve svém řemesle tím nejuznávanějším (s nepopsatelnou dávkou bláznovství). Film je lepší než kniha, nebo lépe řečeno, ještě mrazivější než kniha. Už ten zlatý obal (vydání r. 2022) říká, že tohle bude "zážitek", který se celkem těžko popisuje. 44/52

13.11.2023 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Tohle mě nakoplo víc než kdejaká seberozvojovka! Musím říct že číst taky něco jiného než knihy o tom jak být lepší verzí sebe sama je přinejmenším zajímavé. Čtivá kniha ve smyslu jazykovém ve smyslu pocitovém již je to o něčem jiném. Každopádně mě kniha od nějaké 30. Strany již nepustila a zhltl jsem jí jedním dechem. Člověk si při čtení uvědomí mnohé. Netflix vs Remarque - 2:4 - kniha jak už to tak bývá upoutá smysly více než suchý Netflixácký počin avšak pompézní a s knihou se dobře doplňuje. 43/52

12.11.2023 4 z 5

Sluha dvou pánů Sluha dvou pánů Carlo Goldoni

Zatím nejčtivější maturitní četba! Myslel jsem si, že nic snažšího než Lakomec, již v maturitním seznamu nebude. Mýlil jsem se! Čte se to neskutečně rychle a dobře. Nemá to mnoho postav no zkrátka k maturitě naprostý skvost. Někdy jsem se v těch motanicích trošku zamotal a tak jsi jdu dát ještě tu všemi opěvovanou skvostnou Truffaldinovku v podání Donutila. Možná poté změním hodnocení na 5*. 42/52

05.11.2023 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

"Rybář je rybář, chlapec je chlapec, ryba je ryba, moře je moře a žraloci jsou žraloci nic víc nic míň. Všechny symboliky které v tom různí čtenáři nacházejí jsou sr*čky." - Ernest Hemingway -
Těch symbolik je tam opravdu hodně a těžko říct, jak velkou část tam záměrně Ernest vložil a kolik si toho literární mágové domysleli. Kniha se mi nevryla více pod kůži a nijak závratně jsem ji nehltal. Bylo to skoro jen osmdesátistránkové komentování rybolovu asi tak kvalitní jako komentář Roberta Záruby při hokejovém utkání. Cítil jsem se jako bych byl na moři přítomen také! 41/52

04.11.2023 3 z 5

Myšlením k bohatství pro 21. století Myšlením k bohatství pro 21. století Napoleon Hill

Škola je zabiják kreativity, tahle kniha ji přímo vyvolává! Knihu nemůžete číst za účelem, chci se dozvědět jak zbohatnout. Pak byste ji mohli zhodnotit jako jen další useless seberozvojovku. Což bych řekl, že není možné, poněvadž value v podobě 20 letého zkoumání těch nejlepších, je přítomna. Nad touhle knihou jsem přemýšlel následovně. Čtení této most selling seberozvojovky přinese kreativitu, která možná přinese myšlenky a plány k dosažení bohatství a pak se tato kniha stává velmi výjimečnou. Napoleon Hill motivační řečník a spisovatel. Jeho jmění se skládalo především z prodeje knih. Už tady mi naskočila v hlavě myšlenka, že by Andrew Tate tehdejší doby? Nemám v oblibě, když mi někdo říká jak mám uspět když on sám neuspěl a jen o tom mluví. Hill však v mnohém v životě uspěl i když tedy kolegy supermagnáty, ty které zkoumal, nenapodobil. O našem myšlení se tady toho dozvíme opravdu hodně a každý si tu najde něco, co mu o něco více otevře oči. Sečteno podtrženo, je to sice jen další kniha osobního rozvoje, jejíž pročítání však může probudit neomezenou kreativitu. I když jsem se zuby nehty bránil další takovéto knize, nepovažuji čas strávený s nejlépe prodávající se seberozvojovkou za promrhaný. "Jediné co můžeme v životě ovládat je naše mysl." 40/52

03.11.2023 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

(SPOILER) Já tomu hadovi věřím a to ne jen proto, že mi to řekli na potítku! Začátek nic moc druhá půlka to však dohnala. Je mi trochu záhadou proč zrovna tenhle kousek, bouchl jako fidgetspinnery pár let zpátky. No do lásky jsem s dílkem nespadl, ale rozhodně souzním s princem, že děti to prostě umí prožít víc než NĚKTEŘÍ dospělý, kteří aktuálně konzumují 4520. díl Ulice. 39/52

28.10.2023 4 z 5

Jak svět doopravdy funguje Jak svět doopravdy funguje Václav Smil

Tohle je fakty nabušená raketa přesně tak, jak to mám rád. Název knihy mě dost vzrušoval a dostal jsem přesně to, po čem jsem toužil. Pohled na fungování světa skrze různá témata a problematiky. Neblíží se to pozitivním tónům Roslingovy Faktomluvy, zdaleka to však není negativní jako každodenní mediální masáž negativních zpráv. Je to kniha postavená na vědeckých faktech. Nejde ani cestou technooptimistů či zelených fanatiků ani tragikologů. Václav Smil se drží toho co říkají vědecká fakta a to je povětšinou někde uprostřed. Smilova slovní zásoba je monumentální a tak někdy pochopit i běžné jeho souvětí, může být háček. Energie, elektromobilita a její budoucnost, čtyři pilíře moderní společnosti (čpavek, plasty, ocel, beton), dekarbonizace, strava a její produkce, budoucnost. To vše jsou témata která zde autor rozebere do vědeckého titěrna. Luděk Niedermayer Smila odsuzuje a říkal mi, že tohle nemám vůbec číst. Kniha totiž nezapadá do jeho ultrazeleného názorového portfolia se kterým částečně souzním. Faktům které zde předkládá Václav Smil věřím a tahle kniha byla fascinující. 38/52

23.10.2023 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Jednohubka která by šla shrnout do pár vět! Gogol si s ní vyhrál a vzniklo 80 stran! Trochu jsem se toho bál, protože okolí mi říkalo, že v divadle to za moc nestálo. Je to zkrátka povětšinou aktuální pohodovka k maturitě, něco na úrovni Lakomce. Při čtení první strany s jmény jsem měl pocit, že čtu soupisku ruské hokejové reprezentace.

16.10.2023 4 z 5

Mýty a naděje digitálního světa Mýty a naděje digitálního světa Patrick Zandl

Všechno co potřebujete vědět o technologiích dnešního světa v kostce! První kapitola kryptoměny se mi nelíbila bylo to moc odborné a pro mě nezajímavé. Všechny další mě již nějakým způsobem chytli a knížka mě bavila. Zandl má široké pestrum znalostí takže zabíhá i do jiných tématů než jsou názvy kapitol. Fanatstické až na ten začátek

19.07.2023 4 z 5

Podnikání z lavice Podnikání z lavice Adam Štrunc

Tahle kniha je unikátní! Přečetli jste už několik knih od rádoby amíků, kteří vám říkají jak zbohatnout (začít podnikat) ale vlastně nic užitečného se nedozvíte? Tahle kniha je jiná! Oceňuji práci autorů že díru na trhu touto knihou zalepili. Po této knize budete souznít s citátem NEJVĚTŠÍ CHYBA KTEROU MŮŽETE UDĚLAT JE NEZAČÍT. Tak ahoj za pár let v Hollywoodu!

17.06.2023 5 z 5

Ekonomické bubliny Ekonomické bubliny Dominik Stroukal

Dominik Stroukal je ekonom ke kterému vzhlížím! Výborně se poslouchá a obdivuji jeho schopnost WOW vysvětlení ekonomických často nudných pouček. V této knize jsem čekal od Dominika takových WOW momentů více a celkově jsem očekával čtivější dílo! Líbil se mi začátek knihy a její konec kde bylo Wow momentů nejvíce. Většina stránek bylo nudnější vykládání o historii bublin (dost také centrálních bank) které mě více nezaujalo.

11.06.2023 3 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Peníze až na prvním místě! Nechal by si pro korunu koleno vrtat sedí na Harpagona perfektně. Jednohubka z povinné četby, kterou určitě stojí za to si vychutnat. Vedle těch nudných děl, které musíte přetrpět se zde nudit nebudete. Vše lehce pochopíte a možná se sem tam i lehce pousmějete. Děj se dá lehce předpovídat, ovšem i tak tady možná narazíte na zvrat v ději, který nečekáte. Před 350 lety lidem tahle divadelní hra lidem nechutnala v roce 2023 má kniha 5000 hodnocení a získala 80% já se řadím k dalšímu z hodnotitelů a dávám 80%.

31.05.2023 4 z 5