Standa24

HanaHanaAlena Mornštajnová

Velice silný a velice smutný příběh, který je ale svým způsobem i krásný.

05.12.2019

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Zajímavý historický román odehrávající se na Česko-polském pomezí na přelomu 19. a 20. století. Osudy jednotlivých postav se postupně prolínají a zažíváme s nimi jejich každodenní radosti a starosti (tedy spíše ty starosti). Z historického hlediska mě zaujalo připomenutí tzv. Sedmidenní války mezi Československem a Polskem v roce 1919.

08.05.2020

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiHeather Morris

Velmi silný a dojemný příběh o vůli přežít na místě, kde je přežití skoro nemožné ...

31.08.2019

LevhartLevhartJo Nesbø

Levhart se mi líbil nejvíce ze všech knih s Harry Holem, které jsem četl. Má úžasný spád udrží čtenáře v napětí až do konce. Můžu jen doporučit :)

04.03.2017

Český rájČeský rájJaroslav Rudiš

Jaroslav Rudiš nás ve své nejnovější knize bere skrz povídání skupiny kamarádu, kteří se scházejí v sauně a řeší tam své každodenní radosti a starosti, na nádherný exkurz do mužského světa. Doporučuji přečíst všem mužům, kteří se dokáží zasmát sami sobě a všem ženám, které dokáží nás muže brát s nadhledem.

16.10.2018

1793: Vlk a dráb1793: Vlk a drábNiklas Natt och Dag

Ze začátku jsem se do knihy nemohl začíst, ale postupně mě příběh začal více a více vtahovat a poslední dvě části jsem přečetl skoro celé najednou. Děj je drsný až syrový a myslím, že dobře vykresluje prostředí Stockholmu konce 18. století. Líbil se mi způsob postupného vyprávění jakoby samostatných příběhů, které se v závěrečné části propojí.

10.04.2020

Záhada na zámku StylesZáhada na zámku StylesAgatha Christie

Jako vždy výborná A. Christie a brilantní myšlenkové pochody H. Poirota :-)

14.07.2019

Skleněný pokojSkleněný pokojSimon Mawer

Knihu jsem přečetl v angličtině a moc se mi líbila. Oceňuji hlavně dvě věci - jak si autor hrál s jazykem a do angličtiny přimíchával česká (a německá) slova. Dále bylo také velmi zajímavé podívat se na československé dějiny 20. století očima zahraničního autora.

02.07.2020

KaranténaKaranténaPeter May

Příběh se odehrává během 24 hodin, takže kniha má velký spád. Pomáhá tomu i kulisa Londýna, kde život plyne o mnoho rychleji než na skotksých ostrovech, kde se předchozí knihy, které jsem od Petera Maye četl odehrávaly. Doufejme, že pandemická apokalypsa během které se příběh odehrává zůstane jenom spisovatelovou fikcí a něčeho podobného se nedočkáme i ve skutečnosti.

04.12.2020

Černé leknínyČerné leknínyMichel Bussi

Na knihu jsem narazil díky čtenářské výzvě. Výborně napsané, hlavně ten závěr. Unikátní spojení francouzského venkova, impresionismu a pátrání po vrahovi.

11.12.2020

Muž, který sázel stromyMuž, který sázel stromyJean Giono

Krásná a inspirativní povídka. Poprvé jsem ji četl před mnoha lety, ale stojí za to přečíst si ji znovu, hlavně v této uspěchané internetové době.

12.12.2020

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Nestárnoucí klasika, která se čte jedním dechem od začátku až do konce :)

PřízrakPřízrakJo Nesbø

Chvíli mi trvalo, než jsem se do Přízraku začetl, ale pak nabral příběh takový spád, že už nešlo přestat :)

16.04.2017

ŽízeňŽízeňJo Nesbø

Dle mého názoru nejlepší Holeovka, jak jsem začal číst, nešlo se od knížky odtrhnout. Příběh měl obrovský spád a byl napínavý až do úplného konce.

14.11.2017

SkálaSkálaPeter May

Ponurý román o dávné vině a trestu, který se odehrává v drsném prostředí ostrova Lewis. V knize se neustále prolínají dvě dějové linie - minulost a přítomnost. V příběhu nejsou žádné nečekané zvraty, ale postupné odkrývání trpké minulosti je klíčem k pochopení toho, co se hlavnímu hrdinovi děje v současnosti.

02.03.2018

Vánoce Hercula PoirotaVánoce Hercula PoirotaAgatha Christie

Vyborné ćtení na zimní večery. Poirot brilantně vyřeší vraždu v zamčeném pokoji i tajemství rozvětvené rodiny Simeona Lee.

19.12.2018

ŠelmaŠelmaAndrew Mayne

Knížka se mi četla velmi dobře, děj měl spád. Líbilo se mi pátrání po pachateli pomocí vědeckých poznatků. Některé věci jsou naopak dost nepravděpodobné- např. absolutní nečinnost policie nebo až neuvěřitelný závěr příběhu.

08.07.2019

NetopýrNetopýrJo Nesbø

K Netopýrovi jsem se dostal až po přečtení všech knih s Harrym, které se odehrávají v Norsku. Noži, který jsem četl naposledy, se to nevyrovná, ale v druhé půli knihy už jsem poznával Harryho, jak ho známe z pozdějších dílů.
PS: Přečteno v angličtině, australská angličtina byla příjemným zpestřením :-)

21.02.2020

Lásky ze školního dvoraLásky ze školního dvoraOndřej Šír

Knížka se mi velmi dobře četla, možná i proto že prostředí gymnázia je mi blízké a některé postavy mi přišly povědomé. Příběh rychle plyne a občas jsou v něm dějové skoky a drobné nesrovnalosti, ale celkově jsou Lásky ze školního dvora velmi povedeným debutem.

31.03.2020

Ledové sestryLedové sestryS. Tremayne (pseudonym)

Za mě výborný psychologický thriller. Děj má spád, napětí se postupně zvyšuje až se na závěr dozvíme, jak to skutečně se smrtí jednoho z dvojčat bylo. Zajímavé je střídání Sarah a Anguse jako vypravěčů příběhu. Oceňuji i lokaci příběhu na skotských Hebridách, které jsem si oblíbil již z knížek Petera Maye. Drsné prostředí ostrovů bylo výbornou kulisou pro finále knížky.

11.10.2020

Vražda v ambituVražda v ambituVlastimil Vondruška

Tři samostatné povídky z mládí Oldřicha z Chlumu. Velmi čtivé, ostatně jako všechny příběhy z pera pana Vondrušky :-)

26.11.2017

Šachové figurkyŠachové figurkyPeter May

Trilogie přečtená, příběh se uzavřel a Fina snad čeká klidnější budoucnost bez trpkých tajemství z minulosti. Doufám, že se někdy na Hebridy podívám :)

03.03.2018

Krajina nočních jezdcůKrajina nočních jezdcůFrantišek Niedl

Výborné zakončení celé série. Škoda že není ještě alespoň jedno pokračování příběhů Hynka Tase z Boru.

04.05.2018

Husitská epopej II.: 1416–1425. Za časů hejtmana Jana ŽižkyHusitská epopej II.: 1416–1425. Za časů hejtmana Jana ŽižkyVlastimil Vondruška

Čím více jsem se do knihy začítal, tím více mě bavila :-) Oceňuji, že autor nikomu nestraní a snaží se ukázat, že dobří i špatní lidé byli mezi katolíky stejně jako mezi kališníky.

23.07.2019

Duch znojemských katakombDuch znojemských katakombVlastimil Vondruška

24. přípěh Oldřicha z Chlumu přečtený. Neurazil, ani nenadchnul. Příběhy za začátku série mi přišly více propracované, teď už mi přijdou tak trochu šité horkou jehlou a objevují se v nich nelogické věci. Možná by měl pan Vondruška snížit rychlost psaní a soustředit se více na kvalitu příběhů než na kvantitu.

29.11.2020

Muž z ostrova LewisMuž z ostrova LewisPeter May

První kniha, kterou jsem od Petera Maye četl. Je to výborný vypravěč, postupně vtahuje čtenáře do děje příběhu plného tajemství, pomsty, ale také lásky. Drsné klima ostrovů na severu Skotska ideálně dokresluje ponurou atmosféru knížky.

28.04.2017

A odpusť nám naše vinyA odpusť nám naše vinyRomain Sardou

Knížka se mi četla velmi dobře. Několik linií příběhu se nakonec spojí a odhalí tak nejen tajemství záhadné vesnice v močálech, ale také mnohem větší tajemství pečlivě střežené ve Vatikánu.

31.07.2017

Vražda v Orient-expresuVražda v Orient-expresuAgatha Christie

Moje vůbec první knížka o A. Christie. Chtěl jsem si ji přečíst než se půjdu do kina podívat na nové filmové zpracování této klasiky. Z knížky jsem byl nadšený, přečetl jsem ji za necelé dva dny. Teď jsem zvědavý, jaký bude film ...

18.11.2017

Velký král Přemysl Otakar I.Velký král Přemysl Otakar I.Vlastimil Vondruška

Většina z nás si ze školy pamatuje krále Přemysla I. Otakara pouze v souvislosti se Zlatou bulou sicilskou a rokem 1212. Jeho cesta na český knížecí a později královský trůn byla však velmi komplikovaná a to nejen konflikty a spory s ostatními Přemyslovci, římským císařem a papežem. Pan Vondruška popisuje příběh krále Přemysla velmi poutavě a zároveň s velkou historickou přesností.

28.12.2017

Umrlčí cestaUmrlčí cestaPeter May

Další skvělý román z pera Petera Maye, který se odehrává v krásném, ale drsné prostředí skotských Hebrid. Neznámá identita hlavního hrdiny je jen jedním z řady tajemství, které čekají na odhalení.

27.01.2018