SSTknihy SSTknihy komentáře u knih

Les oběšených lišek Les oběšených lišek Arto Paasilinna

Opět další originální oslava svobody, svobodomyslnosti a krásné finské přírody. Profesionální podvodník, major opilec a devadesátiletá laponská stařenka kdesi v Zemi nebožtíka Juhy... Připadá vám ta společnost poněkud bizarní? Tak přidejte ještě jednoho mnohonásobného vraha, policistu, dvě prostitutky, pytláka, pasáka, sociální pracovníky, rotu vojáků, pár zbloudilých německých turistů a navrch posaďte liščí mládě a jednoho hodně starého kocoura. Roztopte saunu, nalejte pomerančovou kořalku a zaposlouchejte se do jemného ševelení mrazivého vzduchu z nedalekého Lesu oběšených lišek.
Paasilinniho knihy jsou prostě originál každým coulem. A pokud vám vyhovuje tenhle černý humor - nehumor, nebudete zklamáni.
P. S. Ty čtyři **** jen proto, že zatím nic nepřekonalo Autobus sebevrahů!

19.07.2023 4 z 5

Tragédie o třech jednáních Tragédie o třech jednáních Agatha Christie

Kam na ty nápady ta Agatha chodila? Jasně, že se některé motivy při tom množství příběhů lehce opakují, ale víte co? I když jsem přečetla všechno, co kdy tato paní napsala, stejně mě vždycky dostane. A ještě se nestalo, že bych některou z jejích detektivek jen tak odložila nedočtenou.
Tentokrát nám servíruje případ z počátku tak nezajímavý, že i sám Poirot neprojevuje žádný velký zájem. Ale vrahův další tah vyburcuje i odpočívající šedé buňky mozkové, zvlášť, když tady jde o život opravdu všem! Takže opět parádní jízda.

14.07.2023 5 z 5

Pokud jste fanoušky seriálů Případy 1. oddělení a Devadesátky, baví vás sledovat práci detektivů, máte povědomí o nejslavnějších českých kriminálních případech a chcete se dozvědět trochu víc o zákulisí vyšetřování zločinů, ať už z pohledu vyšetřovatele, pachatele nebo pozůstalých, pak je takhle kniha přesně pro vás.
Čtivé, místy zábavné a v mnohém poučné. Oproti předchozí knize Mluví k vám kapitán je to ale přeci jen trochu monotematické. Proto hodnotím o jednu hvězdu méně.

02.05.2023 4 z 5

Zlatá brána otevřená Zlatá brána otevřená Agatha Christie

Na scénu vstupuje praktická a výkonná slečna Lemonová, díky které je Poirot vtažen do pátrání v penzionu, kde je ubytována skupina studentů. Tentokrát se šedé buňky mozkové pořádně zapotí, protože bude třeba vyšetřit jednu domnělou sebevraždu, několik vražd, podivné krádeže, pašování i nelegální obchod. Ještě že je Poirot tak geniální, protože tentokrát je to pořádný propletenec.

16.10.2023

Proměna Proměna Franz Kafka

Groteskně žalostná proměna lidské bytosti v cosi podřadného a odpudivého. I přes veškerou počáteční snahu, Řehořův odborný vzhled, strašný zápach a podivné zvyky z něj v očích rodiny i okolí činí nucené zlo. Zlo, které teprve když zmizí přináší ostatním toužebné ulehčení. Jinakost se prostě neodpouští...

07.10.2023 5 z 5

Obřad Obřad Carmen Mola

Příjemná změna oproti té hromadě skandinávských a britských detektivek. Španělské prostředí bylo osvěžující, stejně jako trochu odlišný způsob vyšetřování. Hlavní hrdinka se sice nevymaňuje z obvyklých klišé (trauma, alkohol, podivné záliby), ale čtenář si k ní dokáže najít cestu, stejně jako k jejím kolegům.
Příběh samotný je uvěřitelný, dostatečně děsivý a bez nelogických zvratů. Krátké kapitoly posouvají děj rychle kupředu a nechybí ani závěrečné dramatické finále.
Navíc vás Obřad lehce naláká na pokračování, což rozhodně hodlám zkusit.

04.10.2023 4 z 5

Zánik samoty Berhof Zánik samoty Berhof Vladimír Körner

První poválečný podzim, blížící se zima a k opuštěnému statku kdesi v horách se stahují vlci v lidské podobě, aby se nasytili krví a ukrutnostmi. Daleko v civilizaci se oslavuje mír, ale tady v drsném prostředí hor zaznívají poslední výstřely a umírají lidé. Zbytečně.
Od začátku vás děj přitáhne ke čtení. Od začátku je vám jasné, že tohle nemůže skončit dobře a tak hltáte jednu stránku za druhou a doufáte...

06.08.2023 4 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Tak obyčejný námět a přitom tak skvělé, vtipné a zábavné čtení. Kdo by si alespoň jednou v životě nevzpomněl, jak pejsek a kočička pekli dort nebo jak myli podlahu. Já mám navíc tyhle příběhy spojené s nezaměnitelným hlasem Karla Högera, který namluvil animovanou verzi – takže dokonalé.

15.06.2018 5 z 5

Můj strýček Oswald Můj strýček Oswald Roald Dahl

Bonviván, sběratel pavouků, škorpionů a vycházkových holí, milovník opery, odborník na čínský porcelán, svůdce žen a bezpochyby největší smilník všech dob. Seznamte se – strýček Oswald. Vydejte se spolu s ním na zábavnou, extravagantní, ironickou a sarkastickou cestu k originálně nabytému bohatství. Tohle vyprávění berte s nadsázkou a s lehkostí. Pak si ho užijete a výborně se pobavíte. Protože strýček Oswald je opravdu výstřední týpek. Úplně vidím, jak se při psaní Dahl pochechtával a už předem se bavil na účet upjatých a prudérních čtenářů.

17.10.2023

Někdy prostě prší Někdy prostě prší Michel Faber

Velmi zvláštní sbírka povídek. Faberovi nelze upřít vytříbený jazyk a styl, hlubokou znalost psychologie, cit pro vykreslení atmosféry a prostředí. Povídky jsou často velmi smutné, s hrdiny, stojícími na pokraji společnosti, vlastních sil nebo životních zlomů. Příběhy jsou doslova nabité nápady, srší originalitou a záviděníhodnou fantazií. Až je toho někdy příliš. Skoro to zavání plýtváním a možná, že některé nápady měly zůstat ležet v šuplíku.
Sbírka je zvláštní i co se celkové vyváženosti týče - některé povídky jsou ucelené a opravdu skvělé (Někdy prostě prší, Tunel lásky, Někam do tepla a pohodlí), jiné jsou spíš jen zajímavými hříčkami (Příběh jedné hračky, Ninina ruka) a jiné v sobě skrývají potenciál pro delší dílo (Ryby, Ovce, Slečna Koulová a slečna Luntová). Stojí za přečtení, ale je to čtení náročné a zneklidňující.

24.09.2023 4 z 5

Román pro muže Román pro muže Michal Viewegh

Jako mnohé jiné Vieweghovy knihy, i takhle má zápletku, která vás naláká ke čtení, zajímavé hrdiny, děj rychle dosýpá, je to čtivé, vtipné a místy správně ironické. Jenomže pak z toho začne až příliš čouhat autorovo ego, neomylnost a sebestřednost, což bohužel stáhne celkový dojem dolů.
Filmové zpracování je, stejně jako u jiných Vieweghových adaptací, bezkonkurenčně lepší.

23.09.2023

Štěstí je zadarmo Štěstí je zadarmo Michaela Klevisová

Od psaní detektivek si autorka odskočila k trochu jinému žánru a pobavila své čtenáře milými, citlivými příběhy lidí, psů a koček. Jsou to spíš takové jednohubky, zachycené okamžiky uprostřed žití. Klevisová má cit pro vykreslení atmosféry, a i díky tomu se její povídky dobře a lehce čtou.

14.09.2023 4 z 5

Cestující do Frankfurtu Cestující do Frankfurtu Agatha Christie

Agatha si občas potřebovala odskočit k trochu jinému žánru a odpočinout si od svých detektivů. Jejím tajným favoritem byly záhady spojené se špiony a dívkami v nesnázích. Kdyby to vydal někdo jiný, byl by to čistokrevný brak. Královna detektivek tomu dokázala dát alespoň trochu kvality.
I když ta třetí hvězdička je spíš z lásky k autorce, než k dílu samotnému :-)

05.09.2023 3 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Syrově a bez příkras vykreslený život a výuka klasického baletního umění na pražské konzervatoři. Instituce, kde vládne prakticky vojenský dril, kde nedůležitější hodnotou je váha a tvar těla a kde už od deseti let formují dětské dušičky k absolutní pokoře a snášení fyzického i psychického utrpení.
Je mi jasné, že pro mnohé, kteří to zažili na vlastní kůži bude knížka jen vzpomínkou, někdy úsměvnou, jindy spíš trpkou. Zastánci klasické baletní školy budou určitě protestovat, že metody a přístup k budoucím baletkám (a baleťákům) nejsou nijak tvrdé a jen vycházejí z léty prověřené praxe. Ale pro většinu čtenářů to bude pořádný šok. A k tomu si přidejte zážitky z divokých 90. let, pololegální hudební kluby, drogy, sex, šikanu na internátě a mezi tím jak bludičky poletující nezletilé baletky s duší stařen.
Skvělé čtení, které vtáhne do děje i stylem vyprávění ve 2. osobě. Díky tomu máte celou dobu pocit velmi osobní zpovědi, ale zároveň cítíte odstup, nadhled a postupné odpojování se hlavní hrdinky od své minulosti.

26.06.2023 5 z 5

Kukly Kukly John Wyndham (p)

Postapokalyptická vize společnosti, kde se jakákoliv odchylka považuje za nebezpečí, které je nutné zlikvidovat. Strach z jinakosti a čehokoliv neznámého zavání středověkým tmářstvím a náboženským fanatismem, které drží společnost sevřenou v kleštích strachu. Jako ve všech svých knihách, i tady autor vedle samotného příběhu nastoluje filozofické otázky, týkající se samé podstaty člověka, lidstva i civilizace samotné. Čtení, které vás nezanechá lhostejnými.

12.10.2023 4 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Svého času byla tahle kniha doslova událostí. Sotva tři roky po vydání byla i zfilmovaná a věřím, že sugestivně líčené útrapy odradily mnohé ženy od toho, aby se vdaly ať už do Íránu, nebo do jiné muslimské země. Autentické vyprávění americké ženy, která se naprosto nečekaně dostala do područí svého muže a jeho rodiny a stala se i se svou dcerou prakticky vězněm v neznámém prostředí. Příběh oslovil čtenáře především svou opravdovostí a odhodláním hlavní hrdinky nevzdat se a bojovat za svobodu svou i své dcerky.
Kniha končí šťastně. Ve skutečnosti ale obě ženy čekaly ještě roky strachu, skrývání a boje za svobodu. U malé Mahtob si svou daň navíc vybraly v podobě celoživotních psychických problémů.

09.10.2023

Adventní kletba Adventní kletba Vlastimil Vondruška

Ach, jak je to dávno, kdy jsem sáhla po prvních dílech Hříšných lidí království českého! A byla to láska na první pohled. V tomhle příběhu sice nechali Diviše někde v závěji sněhu, ale Olda s Otíkem i bez něj hravě zvládli vyřešit záhadné vraždy na hradě Krašově, pomilovat pár služebných, a ještě odhalit tajemství ztraceného pokladu.
Od té doby se tihle vyšetřovatelé stali prakticky součástí rodiny a bez ohledu na klesající či stoupající kvalitu, vždy se těším na nový díl!

15.06.2023 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Tři, dva, jedna start! A jde se. Pěkně v tempu, bez zastávky, v dešti, na slunci, ve dne, v noci. Pořád dál. Žádné zdržování, žádné pochybnosti. Tedy zatím. Vlastně by to mohla být i zábava, kdyby pravidla nesmrděla střelným prachem a na asfalt neodkapávala kromě potu i krev.
Na to, že děj je vlastně jednoduchý a svým způsobem monotónní, jde překvapivě o velmi napínavé čtení, které běží stejně rychlým tempem, jaké udržují účastníci Dlouhého pochodu. A zatímco oni pomalu začínají tušit, že tenhle nápad byl zřejmě tím nejblbějším (a možná i posledním) v jejich životě, čtenář začíná tušit, že tenhle závod nebude mít ve skutečnosti žádného skutečného vítěze.

"Rayi, znovu už bych do toho nešel, ani kdyby mi Major držel pistoli u prdele. Je to úplně jasná sebevražda, jen s tím rozdílem, že normální sebevražda je rychlejší."

06.03.2023 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Magické, nadčasové, tajemné. Klasika, kterou si člověk vychutná tím víc, čím víc má za sebou životních zkušeností, proher a výher, radostí i zklamání. Příběh, který je prodchnut symbolikou a odráží věčný zápas člověka mezi dobrem a zlem. V každém případě stojí za přečtení. A za zamyšlení.

22.02.2022 4 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Vrah není sadistický šílenec, vraždy nemají rituální podtón, vyšetřovatel není cynický alkoholik a děj se neodehrává na odlehlém severu – a přece to funguje. Další případ komisaře Bergmana plyne pomalu, jako život uprostřed Beskydských lesů, ale stejně jako vás bude lehce mrazit při zaslechnutí podivných zvuků uprostřed hlubokého lesa, stejně tak vás zneklidní temné hlubiny zdánlivě idylických vztahů místních obyvatel. Dobrá česká detektivka díky Michaele Klevisové prostě nezahyne.

06.04.2020 5 z 5