sporran sporran komentáře u knih

Žijte ve své zahradě Žijte ve své zahradě Ferdinand Leffler

Úžasná inspirace, charismatický Ferdinand Leffler... Ke knize jsem se dostala na základě sledování pořadu v televizi. Je to úžasné pro kochání se. Bohužel realita bývá občas trochu jiná, až člověk občas zůstává jen u toho kochání. Každopádně doporučuji všem. Najdou se tam skvělé rady, tipy do zahrad, zákoutí, věci k zamyšlení. Možná vám to převrátí představy o konceptu vaší zahrady.

30.11.2019 4 z 5

Knihu jsem si půjčila kvůli lákavému názvu. Zajímalo mě, co se skrývá za spojením Nonstop knihkupectví. Očekávala jsem tajemný příběh. Ten tam rozhodně byl. Ale byl obalený zvláštními věcmi kolem. Přítelkyně pracující pro Google. No dobře. Ale jak píše paní dole pode mnou, tak to byla kniha asi sponzorovaná společností Google. Protože v tomto kontextu byl Google téměř všemocný. Je vůbec možné, aby zasahoval úplně do všeho, aby fungovalo pracovní prostředí alespoň trochu tak, jak ho popisuje autor? Na jakýsi projekt pak napře všechny síly celá společnost a čelí tak několikaminutovému výpadku sítě? Zajímavý mi přišel ten Big Box, že do rozšifrování se zapojí najednou velký počet počítačů. A tak si říkám, jestli to tak náhodou nefunguje…
Pro mě příliš divného balastu kolem daného příběhu. Kniha by mohla být poloviční, některé linky v ději mi přišly zbytečné, neukončené. Zaujala mě ještě čtečka knih, která má design jako kniha… Myslím, že kniha stojí za přečtení, je to prostě opět něco dějově nového. I přes ten balast to člověka strhne a žene ho to dál (přečteno za 3 dny), ale zároveň jsem měla bohužel i tendence k tzv. rychločtení.

30.11.2019 2 z 5

Sedmdesátky Sedmdesátky Josef Káďa Kadeřábek

Čtivá kniha, úrovně lehkého dovolenkového čtení. Popis knihy slibuje více, ač měl autor dobře našlápnuto, tak dle mého nevyužil potenciál tématu. Čteme vlastně jen také mladické příhody číšnického učně Píny, který je vlastně takovým "lvem" hotelu, všechno umí, zvládá, vyřeší a ob kapitolu mu padne do náruče jiná žena v souvislosti s danou historkou. Doba sedmdesátek je tam spíše jako koloryt, že vlastně z toho nevyplývá ten samotný duch doby. Některé příhody mi přijdou opravdu přitažené za vlasy např. ta s tím válečným veteránem. Nechá se přečíst, ale stopu nezanechá, ještěže ji mám z knihovny.

27.11.2019 2 z 5

Bezlepkové kváskové pečení Bezlepkové kváskové pečení Gabriela Hradecká

Pěkná kniha o bezlepkovém pečení s pomocí kvásku. Myslím si, že je to první inspirace a zároveň i motivace navštívit autorčin kurz pečení.

23.11.2019 4 z 5

Minimalismus do kapsy: Zbavte život zbytečností Minimalismus do kapsy: Zbavte život zbytečností Aston Sanderson

Opravdu prvotní poodhalení podstaty minimalismu v opravdu stručné podobě přímo do kapsy. Doporučuji těm, kteří se myšlenkou minimalizace nejen věcí v životě chtějí zabývat. Rozhodně bych pak navázala nějakou knihou, která jde více do hloubky a vyvolává více otázek, které vás pak motivují k tomu začít a zůstat životní minimalista.

23.11.2019 3 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Velmi poutavě napsaná kniha o temném tématu z minulosti. Knih z koncentračních táborů je poměrně velké množství. Mám pocit, že jsem obdobné pojetí už někde četla. S ohledem obsáhlost knihy bych uvítala ještě hlubší práci s tématem knih, knihovny a knihovnice v rodinném táboře. Knihu jsem přečetla za jeden den.

20.11.2019 4 z 5

Nebij mě, můj milovaný synu Nebij mě, můj milovaný synu Vendula Hrabáková

Opravdu velmi silná kniha o životě matky s autistickým synem. Celou knihou se prolíná beznaděj matky a marné čekání na jakoukoli pomoc. Autorka popisuje i úskalí sociálního a zdravotního systému, který není na péči o agresivní klienty s PAS připravený. Právě díky zveřejňování této problematiky se začíná v této oblasti situace po velmi malých krůčcích zlepšovat. I díky tomu je i konec této knihy z reálného života v rámci možností dobrý. A toto vše dává naději do budoucna pro lidi s PAS a jejich blízkým.

16.11.2019 4 z 5

Šik jako Francouzka Šik jako Francouzka Frédérique Veysset

Zajímavě pojatá knížka. K zamyšlení jsou rady, co je základem šatníku i to, co opravdu nikdy nee. Také rozhovory s módními návrháři a dalšími profesionály, kteří k módě patří jsou k zamyšlení. Důležitá je kvalita oblečení, nepodléhat trendům, které se mění několikrát za sezonu, nepodléhat slevám v řetězcích u rychloobrátkových "hadrů". Důležité je hledat to své, jen je otázka, kde - v České republice. V tomto vám úplně knížka neporadí. Nicméně určitě bude zajímavé přečíst si Šik jako Francouz, aby člověk začal "kafrat" do oblékání i mužům :-)

10.11.2019 3 z 5

Dívky beze jména Dívky beze jména Martha Hall Kelly

Opravdu náročná četba. Prolínají se tu válečné příběhy tří žen. Dvě z nich se ocitnou každá na jiné straně v koncentračním táboře pro ženy. Ústředním tématem je provádění pokusů na lidech... Kniha je založená na skutečných faktech, což je nepředstavitelně bolestné.

12.10.2019 4 z 5

Bez odpadu Bez odpadu Camille Ratia

Je to již několikátá kniha, kterou jsem o tématice života bez odpadů přečetla. Samozřejmě, že se točí okolo stejných věcí, ale musím říci, že v každé z nich jsem něco našla. Vyhovuje mi i její členění, grafika. Myslím si, že pěkná kniha pro začátečníka v bezobalovém životě, ale i pro toho, co už má něco načteno. Navíc je doplněná českými poznámkami k této problematice. Zakoupila jsem i s Frusackem, který už je v oběhu.

29.09.2019 4 z 5

Ginny Napořád Ginny Napořád Benjamin Ludwig

Velmi zajímavé pojetí tématu autismu, denní myšlení třináctileté dívky, která je navíc v adoptivní rodině a hledá cestu, jak najít svoji roli v životě. V knize najdete mnoho zajímavých postřehů ze života dítěte s autismem bez intelektového omezení. Již zmiňovaných devět kuliček hroznového vína k snídani. Fakt, že neodkáže odpovědět, pokud jí někdo dá více než jednu otázku najednou. Dogmatické ctění pravidel v běžném životě, na kterém je vybudované fungování této dívky v adoptivní rodině. Ač je autor Brit, tak román má alespoň pro mne nádech amerického stylu s překvapivým koncem. No, můžeme se jen domnívat, zda tak, jako Ginny skutečné děti s autismem uvažují, nicméně jako malá nápověda z jejich světa dobré.

15.09.2019 4 z 5

Méně je více Méně je více Joshua Becker

Pěkná kniha o minimalismu spojeném s věcmi. Člověk v ní nachází napsané to, co sám už třeba vnímá, aniž by to konkrétně pojmenoval. Důležitou myšlenkou je, jak nás vlastnictví věcí svazuje. Před koupí čehokoli dalšího by se měl člověk zamyslet. Autor se zabývá minimalismem v dalších oblastech, které s hromaděním věcí souvisí. Důležité je, aby to člověk sám tak cítil, do ničeho se nenutil a nebyl špatný, když to nebude působit tak, jak mu autor popisuje.
Jsem ráda, že tuto knihu mám ve své knihovně a vím, že pokud knihovnu potká závan minimalistického větru, tak své místo tam určitě bude mít.

25.08.2019 4 z 5

Bez obalu Bez obalu Barbora Tlustá

Kniha se mi velmi líbila. Obezobalový přístup se snažím praktikovat a řadu věcí už vím, ale v knize je vše přehledně uspořádané a je tam spousta tipů, které ráda vyzkouším. Je mi velmi blízký styl psaní autorky a to, že svůj postoj nevnucuje, ale uvádí jeho přednosti. Grafické zpracování knihy včetně fotografií je pro mě také moc pěkné a patří i k mému stylu. Kniha americké autorky B. J. je také pěkná, ale v duchu amerického bezobalového snu, tudíž trochu hnané do extrémů. Vždy se snažím vyhledávat populárně naučné knihy českých autorů, protože tam prostě musí být znát regionální pohled. Moc díky za tuto knihu.

21.07.2019 5 z 5

Příběh skříně Příběh skříně Veronika Blabla Hubková

Skvělá kniha. Velmi dobře pojatá - název, obálka i celková koncepce a rozsah knihy. Moc se mi líbilo i to, jak vnímá autorka to, jaký bude mít dopad kniha na čtenáře a na konci rozebere i svůj šatník s tím, že věci vlastně nejdou až tak strikně. A tak je to ve všem. I ta myšlenka, že bychom se měli zabývat předně spotřebou potravin, dopravy a oblečení. Už když jsem začala knihu číst, tak jsem u řady věcí od nákupu ustoupila. Myslím, že tato kniha je velkou eliminací oděvní stopy a to díky Veronice.

07.04.2019 5 z 5

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

Graficky velmi pěkně udělaná kniha. Spousty věcí k zamyšlení, něco uvedeno na pravou míru. A základem jsou kvalitní potraviny z regionální produkce. Některé věci se stále opakují, něco je pak rozepsáno pouze zkratkovitě.

13.01.2019 4 z 5

Sběratel ztracených věcí Sběratel ztracených věcí Ruth Hogan

Příjemná, melodramatická, čtivá kniha. Velmi si cením neotřelých příběhů, zápletek. Samozřejmě, že velká část byla na okraji červené knihovny. Ale myšlenka navracení druhým lidem toho, co ztratili, vzpomínky, dobré i zlé. Zároveň myšlenka toho, že každá věc má své místo, příběh, smysl.... Autorčina prvotina se myslím zdařila.

17.12.2018 4 z 5

Okamžik všeho Okamžik všeho Shelly King

Knihou jsem se zprvu nemohla nějak prokousat. Od poloviny jsem ji přečetla za jediný den. No a na závěr jsem chtěla být součástí Vážky.

07.12.2018 3 z 5

Péče o seniory v pobytových sociálních zařízeních Péče o seniory v pobytových sociálních zařízeních Eva Malíková

Velmi pěkně rozepsaný obsah a rozsah poskytovaných služeb v pobytovém zařízení pro seniory. Šikovná kuchařka pro management i pro sociálního pracovníka.

14.10.2018 5 z 5

Žena, která se ponořila do srdce světa Žena, která se ponořila do srdce světa Sabina Berman

Knihou jsem se bohužel neprokousala. Skončila jsem zhruba v jedné třetině. Asi jsem nebyla naladěná na přemýšlení o normálnosti a normách společnosti.

07.10.2018

Já blázním s vámi Já blázním s vámi Martin Jarolímek

Kniha rozhodně zůstává v mojí knihovně. Jak autor píše, tak je sám opakem medicínského modelu léčby tj. psychoterapeutickým přístupem se snaží lidem se schizofrenií najít tu správnou cestu, jak "vycházet" se svojí nemocí. V několika kazuistikách popisuje, jaká může být alternativa tradičního práškového přístupu k léčení. Navazuje s pacientem chápající vztah, vidí ho v kontextu celého jeho života a veškerých vazeb, nejen jako nemocného člověka. Poukazuje na český systém v psychiatrickém přístupu, který se začíná hroutit. Navíc lidí s duševním onemocněním neustále přibývá. Schizofrenie se objevuje především mezi studujícími, které vyřazuje z běžného života už navždy. Je třeba se zamyslet na efektivním a hlavně jiným přístupem ke schizofrenii a jiným duševním onemocněním, tak jako třeba k autismu, abychom jen neplnili léčebny a ústavy, ale dokázali nemocné nechat žít v domácím prostředí a mnohdy i plnohodnotnějším životem. V tomto ohledu pěkná a čtivá kniha, která se nebojí otevřít témata, která občas proletí i mediálním světem, možná zcela nepochopena a dezinterpretována. Cesta pana doktora je ta správná, ale vyžaduje vysoké osobní nasazení, empatii a zamyšlení.

06.10.2018 4 z 5