Dívky beze jména

Dívky beze jména obálka knihy
Mé hodnocení:

Mladá Polka Kasia, americká herečka Caroline a německá lékařka Herta – osudy těchto tří žen mají společný jmenovatel – Ravensbrück. V ženském koncentračním táboře byla Kasia jednou z těch, které se staly pokusnými králíky nacistických doktorů. Díky těm, jež pobyt v Ravensbrücku přežily, se zvěsti o obludných operacích dostanou do světa. Příběhy těchto žen, trpících doživotními zdravotními následky, inspirují filantropku Caroline. Po několika letech se jí podaří dostat přeživší z komunistického Polska do Spojených států amerických, kde se jim dostane patřičné zdravotnické péče. V connecticutské zahradě plné šeříků však ženy naleznou mnohem více. Autorka se nechala inspirovat osudy pamětnic a vytvořila nesmírně silný příběh o odvaze, utrpení a laskavosti, ale i o zločinech a hrůzách druhé světové války....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378671/divky-beze-jmena-qjI-378671.jpg 4.6139
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Vyšehrad

Lilac Girls, 2016

Kniha Dívky beze jména

babiočka

Další svědectví o tom, co dokáže napáchat jeden mocichtivý lidský zmetek a jeho přisluhovači.

Hvězdičku ubírám za neskutečné množství gramatických chyb - vynechaná písmena, záměny ženského a mužského rodu, nesprávné skloňování...

A jak už zde bylo několikrát zmiňováno, tato kniha by měla být zařazena mezi povinnou četbu na školách.

JustWomen

Propojení rozličných osudů tří žen: Američanka, Němky a Polky na pozadí druhé světové války. Jejich osudy, utrpení, rodiny a jejich propojení, psychologické následky. Smutné čtení, které obohatilo mé obzory.

denisa7430
25.12.2020

Velmi kvalitně zpracované téma z pohledu 3 žen, které přímo zasáhl koncentrační tábor Ravensbruck - americké bojovnice za práva žen, Kasia, která byla v táboře uvězněna a znetvořena a v neposlední řadě Herta, lékařka v táboře působící a zvěrstva na vězenkyních páchající...

petrzel
29.04.2020

Kniha, která je na šílené téma ,ale tak krásně napsaná ,že se od ní nedalo odejít.

Danka1975
16.04.2020

Kniha zajímavá, asi se budu opakovat, co je napsáno níže. . . Osudy žen vykresleny dokonale, každá na "jiné straně barikády"..
Caroline mě moc nebavila, i když bez ní by to memělo pointu. ..ten rozdíl byl do očí bijící, když jste dočetli Kasiu a její situaci v táboře a pak Carolin a její večírky.. .ale takhle to hold bylo. .:-((((...
Herta byla zajímavě pojatá, její pohled a naturel. Té bych možná věnovala více prostoru na úkor Caroline.
Kasiu poznáte jako mladou holčinu a projdete s ní i do dospěleho věku. .nad některými duševními pochody bude rozum stát, ale to co si prožila, nelze se divit a nikdo to asi nepochopí.. :-(
Poznámku autorky bych doporučila přečíst možná hned na začátku. Doporučuji nejen vám, kdo se zajímá o tuto tématiku.

Noisette73
01.04.2020

Všechny tři osudy měly něco poutavého co mě nutilo číst dál, jistě, že Hertě člověk rozumět nemůže, ale i tak byl její pohled na dobu něčím zajímavý, Caroline byla mě osobě vzdálená a její příběh mě zaujal nejméně, ta dostaveníčka s ženatým mužem, no..... nic co bych chtěla pochopit, Kasia komplikovaná a občas uštěpačná, ale silná osůbka, její příběh byl nejvíc dojemný a takový k zamyšlení.

Daduna
10.01.2020

Nezapomenutelná kniha.

Denika
18.11.2019

Velmi čtivá kniha, silný, a na opravdových událostech založený příběh, zajímavá fotografická příloha. Kniha byla po obsahové stránce krásně přeložená, ALE - je v ní hromada pravopisných chyb, které budou pozorného čtenáře bít do očí.

4.5*