Dívky beze jména

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Mladá Polka Kasia, americká herečka Caroline a německá lékařka Herta – osudy těchto tří žen mají společný jmenovatel – Ravensbrück. V ženském koncentračním táboře byla Kasia jednou z těch, které se staly pokusnými králíky nacistických doktorů. Díky těm, jež pobyt v Ravensbrücku přežily, se zvěsti o obludných operacích dostanou do světa. Příběhy těchto žen, trpících doživotními zdravotními následky, inspirují filantropku Caroline. Po několika letech se jí podaří dostat přeživší z komunistického Polska do Spojených států amerických, kde se jim dostane patřičné zdravotnické péče. V connecticutské zahradě plné šeříků však ženy naleznou mnohem více. Autorka se nechala inspirovat osudy pamětnic a vytvořila nesmírně silný příběh o odvaze, utrpení a laskavosti, ale i o zločinech a hrůzách druhé světové války....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/378671/divky-beze-jmena-qjI-378671.jpg 4.6113
Žánr
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Vyšehrad
Orig. název

Lilac Girls, 2016

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (36)

Kniha Dívky beze jména

Přidat komentář
Noisette73
01. dubna

Všechny tři osudy měly něco poutavého co mě nutilo číst dál, jistě, že Hertě člověk rozumět nemůže, ale i tak byl její pohled na dobu něčím zajímavý, Caroline byla mě osobě vzdálená a její příběh mě zaujal nejméně, ta dostaveníčka s ženatým mužem, no..... nic co bych chtěla pochopit, Kasia komplikovaná a občas uštěpačná, ale silná osůbka, její příběh byl nejvíc dojemný a takový k zamyšlení.

Daduna
10. ledna

Nezapomenutelná kniha.

Denika
18.11.2019

Velmi čtivá kniha, silný, a na opravdových událostech založený příběh, zajímavá fotografická příloha. Kniha byla po obsahové stránce krásně přeložená, ALE - je v ní hromada pravopisných chyb, které budou pozorného čtenáře bít do očí.

4.5*

sporran
12.10.2019

Opravdu náročná četba. Prolínají se tu válečné příběhy tří žen. Dvě z nich se ocitnou každá na jiné straně v koncentračním táboře pro ženy. Ústředním tématem je provádění pokusů na lidech... Kniha je založená na skutečných faktech, což je nepředstavitelně bolestné.

Josh
07.10.2019

Podobně jako ve skvělé knize Zlomení andělé se příběh tří lidí a za 2SV odehrává i v této knize. Ženy spojuje koncentrační tábor Ravensbrück a chirurgické nacistické pokusy. Pohled vězenkyně (Polka Kasia), lékařky (Němka Herta) a charitativní pracovnice (Američanka Caroline) je o to děsivější, že je nejen z reálné doby, ale autentický, od skutečných lidí. Mohu se jen přiblížit k tomu co prožili, protože nepochopím. Když se rozhlédnu říkám si, jak bychom v takové zkoušce obstáli my? Co vše mohou lidé.... Lidé?

Vojslava
25.09.2019

Konečně se mi dostala kniha do ruky a absolutně nejsem zklamaná! Autorka se netajila pramenným studiem, a přitom jsou všechny postavy, od hlavních tří po ty nejokrajovější, životné, až to občas mrazí a občas trhá srdce. O pokusech na vězních jsem samozřejmě četla a v Osvětimi nám ukázali blok, ale tenhle příběh tak známý není a míra syrovosti dosahuje skoro věcně ukázané reality. Prostě klobouk dolů a kniha je horkým kandidátem na usazení v mé knihovně.

Chytuš
17.09.2019

Je těžké napsat o téhle knize, že byla lidská, protože pod tímhle pojmem si my lidé představujeme samé krásné a pozitivní věci. Ale lidstvo nemá jen krásné a pozitivní vlastnosti, to už nás historie nesčetněkrát přesvědčila...
Na to, že jde o příběh točící se kolem tří žen, má děj poměrně velké časové rozpětí - odehrává se mezi lety 1939 až 1959. Opravdu hodně oceňuji autorčin pohled na všechny hlavní hrdinky (nebo spíš hlavně na dvě z nich - Kasii a Hertu, příběh američanky Caroline mě zaujal minimálně). Zpracování jejich postav je velice zdařilé, rozhodně při čtení i náhodné stránky románu přesně víte, která z nich zrovna vypráví. Kasia je vykreslená jako mladá, naivní, zamilovaná dívka, která se z mladické nerozvážnosti zapojí do polského odboje. Herta oproti tomu mladá, cílevědomá lékařka, která lékařské povolání bere opravdu vážně - chce léčit a pomáhat lidem. Jak se z ní mohla v tak krátkém čase stát lidská zrůda, je v knížce velmi dobře vykresleno. Při čtení jsem si nejednou vzpomněla na Stanfordský vězeňský experiment, ve kterém se ukázalo, že i psychicky zdravý člověk, pokud je vystaven extrémním podmínkám, se k nepoznání změní...
U téhle knížky rozhodně doporučuji přečíst i doslov, který románový děj skvěle dovysvětlil. Dechberoucí jsou i fotografie na konci knihy, i ty příběh perfektně doplnily.

Stani95
14.08.2019

Zajímavý příběh, líbily se mi pohledy různých osob. Uvítala jsem doslov v závěru knihy, včetně fotografií.

1