Dívky beze jména

Mladá Polka Kasia, americká herečka Caroline a německá lékařka Herta – osudy těchto tří žen mají společný jmenovatel – Ravensbrück. V ženském koncentračním táboře byla Kasia jednou z těch, které se staly pokusnými králíky nacistických doktorů. Díky těm, jež pobyt v Ravensbrücku přežily, se zvěsti o obludných operacích dostanou do světa. Příběhy těchto žen, trpících doživotními zdravotními následky, inspirují filantropku Caroline. Po několika letech se jí podaří dostat přeživší z komunistického Polska do Spojených států amerických, kde se jim dostane patřičné zdravotnické péče. V connecticutské zahradě plné šeříků však ženy naleznou mnohem více. Autorka se nechala inspirovat osudy pamětnic a vytvořila nesmírně silný příběh o odvaze, utrpení a laskavosti, ale i o zločinech a hrůzách druhé světové války....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/378671/divky-beze-jmena-c9L-378671.jpg 4.732

Lilac Girls

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Vyšehrad

bábuška
17. listopadu

Nečekala jsem, že na mě tato kniha tolik zapůsobí. Mladinké Polky na kterých byly prováděny pokusy jsou popisovány tak podrobně, že se s tím lze těžko srovnat. Předlohou tohoto skutečného příběhu jsou dvě sestry z Lublinu se svou matkou. Další autentickou osobou je německá lékařka Herta Oberhauserová, která se na mrzačení dívek osobně zúčastňovala a posléze stanula před Norimberským soudem. Třetí protagonistkou je americká dívka Caroline, která se věnuje se svou matkou charitativní činnosti a deset let po válce zařídí pro mladé Polky v USA nápravu zdravotního postižení z Ravensburgu. Neztrácejme paměť jako souzení lékaři a další, se kterými se v této knize potkáváme. Je to příběh, který vám zůstane dlouho a dlouho v srdci i mysli.

Maddison3
12. listopadu

Úžasně zpracované téma koncentračního tábora a sulfonamidových pokusech na zcela zdravých vězeňkyních....naprosto mě tato skvělá kniha dostala... nejen smutný a srdcervoucí příběh Kasii a ostatních "králíků", ale i příběhy jak skvělé Caroline, tak bestiální lékařky Herty...nejen, že se do životů těchto tří dam skvěle ponoříte a popláčete si, ale i se dozvíte velmi zajímavé věci z historie druhé světové války, které autorka zachycuje na více jak pětistech stránkách tohoto pokladu....tato kniha mne opravdu vzala za srdíčko... čím více jsem se blížila ke konci, tím pomaleji jsem se snažila číst, i když to bylo hodně těžké...před autorkou knihy smekám a rozhodně doporučuji každému si knihu přečíst.

Ronny

Příběh Kasii mne bavil, ale příběh Caroliny jsem vždy jen přeletěla očima.

josska

Knížka je čtivě napsaná,zase ty hruzy co se děly i z té druhé strany,co k tomu říct,zas mě to dostalo ...

Lenka27

Velmi zajímavý námět, opět jsem se něco dozvěděla o dalších hrůzných lékařských operacích. O sulfanamidových pokusech jsem nevěděla a to, že měly spojitost se smrtí Himmlera, kdy Dr. Gebhardt údajně podcenil jeho pooperační léčbu a nepředepsal mu sulfonamidy, jež údajně měly zabránit gangréně, jsem si ještě po dočtení knihy nastudovala. Ženám v pracovním táboře v Ravensbrücku byly schválně zaneseny infekce do ran, střepiny atd. a část byla léčena sulfonamidy a část bez. Hrůzné operace tyto ženy odsoudily k celoživotním bolestem, znetvoření, znemožnění chůze. Každý takový další poznatek je pro mě hrůza, jak se dá dobrá myšlenka proměnit v zrůdnou praktiku. Vždy mě potěší, že nejsou všichni lhostejní a snaha pomoci a nebýt lhostejný v mezních situacích funguje.
Propojení osudů tří, resp. více žen je napínavě popsáno, i když - musím se přiznat - měla jsem tendenci přeskakovat a dozvědět se, co se "te mé událo".
Co bych vytkla, byl opravdu nekvalitní překlad, bohužel i s gramatickými chybami a je to opravdu spíše ženský román. Sonda do duše ženy je skvělá, ale trochu mi v knize chyběl mužský svět. Nicméně jako žena jsem si román po kouscích dávkovala, některé pasáže mě velmi zasáhly a jsem vděčna paní spisovatelce, že obohatila mé obzory.

orinka3

Tak to je síla. Zážitek z knihy mi sice kazí oči trhající chyby a špatný překlad, to ovšem musím pominout. Nechce se mi ani věřit, že jde o prvotinu autorky! Tak živé postavy, děj, který vyráží dech. Tvrdohlavá a statečná Casia, neustále hlavou proti zdi. Lékařka Herta, které stačilo pár dní v Ravensbrücku, aby rázem zapomněla na lékařskou přísahu a ani v Norimberku nepřiznává svou zločinnou práci. Carolina, obětující svá nejlepší léta pro - nechci psát dobročinnost - ale nevím, jakým slovem ji nahradit. Tohle je jedna z nejlepších knih letošního roku. Vřele doporučuji pro strhující čtivost o věcech, které nesmí být zapomenuty. Víc takových, abychom si uvědomovali, čím Němci ublížili a za co si nezaslouží žádné odpuštění.

bookcase

Výborný, emotivní příběh složený z osudů tří žen, se odehrává během druhé světové války (i po) a je to nejen pohled na kruťárny v koncentračních táborech, ale i psychologická sonda, protože válka zákonitě na lidech nechala stopy. Jen mě mrzí dost mizerná korekce překladu - tolik pravopisných chyb, to je ostuda. Chtěla jsem za to srazit hvězdičku, ale z úcty ke knize a autorce to neudělám.

ritz

Úžasná knížka, ohromný zážitek. Je neuvěřitelné, co člověk dokáže přežít a vydržet. A je hnus, co člověk dokáže člověku udělat, jaké spáchat zlo. Všichni by si měli přečíst.

Adriana.82

tohle by měla být povinná četba ve školách !!! je to velice čtivě napsané a jsem rozcupovaná na hadr .... skvělééé !!!!!

ptavichripkaa

Silná kniha, napsaná hodně poutavě.