spencer spencer komentáře u knih

Bezhvězdné moře Bezhvězdné moře Erin Morgenstern

Titul vypráví příběh Zacharyho Ezry Rawlinse, který je knihomol jako mnoho z nás. Jednoho dne v knihovně narazí na zvláštní knihu. Začte se do ní a zjistí, že se v ní vyskytuje příběh o něm. Brzy se stane knihou posedlý a jelikož touží po dobrodružství, rozhodne se přijít na to, jak daný příběh vznikl.

Stejně jako Noční cirkus ani Bezhvězdné moře nebude tím pravým pro každého. Je plné magického realismu a není lehké všemu ihned porozumět. Největší problém vidím v tom, že na začátku toho moc nevíte a musíte se k těm hlavním informacím dočíst. Když tomu ovšem dáte čas a dovolíte si vstoupit do tohoto kouzelného světa, najdete se v obklopení knih, tajemných pokojů, hádanek, pirátů a koček. Spousty koček.

Titul je vhodnou volbou pro milovníky literatury. Jazyk vyprávění Erin Morgenstern je vskutku nádherný a líbí se mi způsob, kterým vzdává hold tradičním pohádkám. Hlavní hrdina je sympatický, což je vždy ku prospěchu, a během čtení si jej snadno oblíbíte. Záhada doprovázející děj je prvoplánová, ale velmi dobře funguje.
Pokud se rádi ztrácíte ve stránkách fantasy románů, tento by vám rozhodně neměl uniknout.

22.01.2023 4 z 5

Žalm pro divostrojné Žalm pro divostrojné Becky Chambers (p)

Tato knížka je jako pohlazení po duši. Pokud se cítíte psychicky či fyzicky na dně, možná je tím pravým řešením.

Becky Chambers se dívá na moderní společnost novýma očima. Tento příběh zasadila na měsíc zvaný Panga, kde kdysi žili lidé společně s roboty. Roboti se ale po nabití vlastní vůle rozhodli od nich odtrhnout a uchýlili se do divočiny. Sourozenectvo Echo plní poslání čajových mnichů a tráví svůj čas utěšováním těch, jenž to potřebují. Alespoň do doby, než pozná robota zvaného Rozkošné Sýkorčí Hnízdo pokládající velmi důležitou otázku.

Žalm pro divostrojné je dojemný, zábavný příběh se smyslem pro humor. Svou důmyslností ve vás probudí všemožné emoce. Moment, kdy sourozenectvo Echo potkalo Rozkošně Sýkorčí Hnízdo si budete pamatovat, neboť se jedná o jeden z nejkouzelnějších okamžiků. Jejich vzájemné rozpravy vás přimějí nad jejich aktuálností zamyslet. Přestože se možná někomu bude zdát děj pomalý a nudný, na konci si uvědomíte, že v tom tkví ono kouzlo.

Titul je věnován všem, kteří potřebují pauzu a já nemůžu jinak než souhlasit.

16.01.2023 5 z 5

Kouzlo všité do šatů Kouzlo všité do šatů Barbara Davis

Kouzlo všité do šatů vypráví příběh dvou žen, jejichž životy se nečekaně zkříží. Když Rory Grantová začne renovovat vyhořelý dům, za účelem udělat z něj galerii, narazí na krabici se starými svatebními šaty a dopisy patřící Soline Rousselové, předešlé majitelce. Před mnoha lety v oné budově provozovala její matka svatební salon, ve kterém do šatů všívala kouzla. Druhá světová válka vše nicméně změnila a způsobila jí mnoho trápení. Soline nakonec se setkáním s Rory souhlasí a brzy obě zjistí, že toho mají přes čtyřicetiletý věkový rozdíl společného víc, než by čekaly.

Děj alternuje mezi rokem 1985 a 40. lety 20. století. Skvěle vystihuje atmosféru té doby a pocity mnoha Francouzů snažících se přežít nelehké období války. Na příběh nahlížíme s pohledu obou žen, díky čemuž je máme možnost zblízka poznat. Obsahuje mnoho emocí a skvěle dohromady funguje. Osobně se mi líbila otázka osudu a jak se člověk může ze svých chyb ponaučit.
Jediný problém jsem měla s koncem, který mi přišel oproti zbytku knihy uspěchaný.

Pokud máte rádi střídající se časové linky, určitě si knížku přečtěte. Odehrává se sice opět během války, což už je dosti opakovaný motiv, avšak autorka jej obohatila o dost novosti. Bylo to vskutku příjemné čtení, u kterého se jak pobavíte, tak i zamyslíte:)

15.01.2023 4 z 5

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

Jedno se této knize musí uznat, jedná se dost silný čtenářský zážitek, který záživným dělá především fakt, že se do něj promítlo dost věcí z života samotné autorky a původně byl kvůli těmto podobnostem vydán pod pseudonymem.

Vypráví příběh Esther Greenwoodové, ženy z Bostonu, která se přestěhovala do New Yorku. Sylvia Plath se v knize zabývá tematikou deprese, ženskou psychikou, a deprimující realitou psychiatrické léčebny 50. let. Dále se objevuje mnoho pasáží, ve kterých kritizuje patriarchální společnost tehdejší Ameriky.

Přestože je v titulu dost autobiografických prvků, je v něm mnohem víc než neuvědomělá reflexe života autorky či až možná předzvěst její smrti. Jedná se o těžká témata, která ve vás něco zanechají. Sice jsem si nezamilovala knížku tak, jak jsem předpokládala, ale nepopírám, že jsem si z ní nic neodnesla. Chvíli jsem měla problém si zvyknout na specifický způsob vyprávění, ale oceňuji, jak moc se toho dokázala sdělit v několika zprvu jednoduchých větách.

10.01.2023 4 z 5

Všechny holky, kterými jsem byla Všechny holky, kterými jsem byla Tess Sharpe

Tato kniha se sice může zdát jako obyčejný příběh o dívce, která se stane spolu s jejími blízkými jednou z rukojmích v bance, ale není tomu tak. Není totiž obyčejnou dívkou a především ne klasickým rukojmím. Díky své minulosti umí dobře manipulovat s ostatními a hrát hry. Otázkou tak zůstává, kdo bude v tomto případě tahat všechna esa z rukávu.

Hlavní hrdinka Nora je vskutku pozoruhodnou postavou. Nejenže je nebojácná, ale má vše podrobně promyšlené. V průběhu čtení nahlédnete do její minulosti a pochopíte, jak a čím ji ovlivnila. Autorka si skvěle poradila s tematikou traumatu a týrání. Téma rozebírá citlivě, ale zároveň nic nezlehčuje.
Krátké kapitoly a střídání přítomnosti s minulostí vás přinutí číst dál. Hodně oceňuji, že jsou kapitoly odehrávající se předtím na šedém papíře, takže automaticky budete vědět, že se ta určitá příhoda už stala.

Titul se mi líbil, ale nevadilo by mi, kdybychom více času trávili v přítomnosti s Wesem a Iris. Vztahy mezi těmito postavami byly komplexní a ději by pomohlo je blíže prozkoumat. Dále mám drobnou připomínku ke konci, od kterého jsem čekala trochu víc. Nemůžu však říct, že by byl špatným zakončením Nořiny cesty. Pouze jsem si přála velkolepější finále.

Všechny holky, kterými jsem byla vám tedy můžu určitě doporučit. Děj by se dal přirovnat k horské dráze a určitě si s příběhu mnohé odnesete. Nejenže má queer reprezentaci, ale nacházejí se v něm postavy, s jejichž problémy budete soucítit.

08.01.2023 4 z 5

Dcera kostí Dcera kostí Andrea Stewart

3,25/5*

Dcera kostí je první knihou ze série Tonoucí císařství, jejíž děj se odehrává na Císařských ostrovech. Nahlížíme do života pěti různě postaveným lidem, jejichž hlavními představiteli je Lin a Jovis. Lin je dcerou císaře, která před pěti lety ztratila paměť a na nic předtím si nevzpomíná. Jovis je naopak pašerák pátrající po své dlouho ztracené lásce. Zatímco na jejich příběh nahlížíme v ich-formě, do životů ostatních tří protagonistů naopak v er-formě. Ačkoliv zbývající trojice nedostává tolik prostoru, i oni sehrají v této knížce podstatnou roli.

Titul rozhodně vyniká v originalitě, nicméně by mu prospěla větší péče, a to především v samotném úvodu. Ten byl poměrně matoucí a velkou zásluhu na tomto faktu měl rozsáhlejší počet postav. Osobitý vypravěčský styl autorky a způsob, kterým pojala Ostrovní císařství je velmi zajímavý a donutí vás otáčet stránku za stránkou. Zajímavý je též fakt, že se rozhodla více věnovat obecným komplikacím vládnutí a skvěle si našlápla cestu pro další díl. Příběh navíc obsahuje LGBT motivy, jenž na rozdíl od jiných fantasy románů nepředstavují hlavní zápletku, ale jsou naopak brány jako součást tohoto světa.

Přestože mě kniha nezaujala tak, jak jsem původně očekávala, dost jsem si její čtení užila. Závěr mě nadchnul na další díl a máte-li v knihách rádi temnější magické systémy, doporučuji vám se po Dceři kostí poohlédnout.

03.01.2023

Jsem velkým fanouškem memoárů a tento rozhodně patří k těm lepším.
Tom je skvělým vypravěčem, který se nebojí být upřímný a vtipný zároveň. Vyprávění obsahuje plno vzpomínek na jeho dětství. Nejenže se dozvíte, jak se k herectví dostal, ale taktéž vám zprostředkuje plno informací týkající se této branže. Kapitoly jsou přínosně pojmenované a mimoto obsahují zážitky z dob natáčení Harryho Pottera. V těchto částech se též rozpovídal o vztazích k jednotlivým hercům, které jistě ocení nejeden fanoušek. Čeho si osobně vážím nejvíc, jsou pasáže věnující se duševnímu zdraví a jeho vztahu k alkoholu. Neměla jsem o této části jeho života nejmenší tušení a určitě nebylo jednoduché se s tím svěřit.

Moc se mi líbí poselství této knihy dokazující, že každá životní lekce je k něčemu dobrá. Pokud máte Toma Feltona rádi, pak je tento memoár pro vás přímo povinností!

26.12.2022 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Hlavní hrdinka Izzy zdědila po svém strýci hrad ve Skotsku. Nějaký čas teď trávila v kulinářské škole v Irsku, ale nyní se vrací na tento hrad, aby z něj udělala výdělečný hotel. Nebude to nicméně nic jednoduchého, jelikož je potřeba mnoho oprav. Moc tomu navíc nepomáhá její matka, která v její nepřítomnosti začala některé pokoje pronajímat za poměrně vysoké částky. Jedním z hostů je Ross, autor knih, se kterým Izzy z počátku moc nevychází. Když se ale začnou blížit Vánoce a s nimi spojení hosté, spojí všichni své síly, aby byly pokoje na tento čas připraveny.

Hrad ve Skotsku nebyl špatným čtením, ale zároveň ne nejlepším. Po předešlých dílech Romantických útěků jsem rozhodně měla vyšší očekávání.
V čem příběh vyniká, je vykreslení atmosféry. Z jednotlivých popisů dostanete snadno pocit, jako kdybyste tam s hrdiny sami byli. Nicméně ze samotné romantické linky dostanete brzy pocit, že by měl prakticky kdokoliv s Rossem větší chemii než právě Izzy. Jejich vztah byl velmi uspěchaný a ani tak nezaznamenáte, kdy mezi nimi přeskočí ta „jiskra“.

Děj je samozřejmě dost předvídatelný, což se v tomto případě dá prominout. Co pro mě osobně ale nefungovalo byl způsob, kterým probíhala rekonstrukce. Je škoda, že si autorka více nezjistila o renovování hradů, neboť se v příběhu vyskytuje dost nereálných prvků.

Abych to shrnula, nebylo to špatné čtení. Určitě při něm zapomenete na okolní svět a odreagujete se, jen mě osobně nezaujalo tolik jako předchozí díly. Máte-li nicméně rádi předvídatelné romantické vánoční příběhy, ve kterých se toho moc neděje, mohl by vás Hrad ve Skotsku zaujmout.

24.12.2022 3 z 5

Štvaná zvěř Štvaná zvěř M. A. Bennett

Devět studentů, tři sporty a jeden smrtící víkend. Takto by se dal ve zkratce shrnout tento titul, který bohužel úplně nenaplnil svůj potenciál.

Hlavní hrdinka Greer má stipendium na škole, kam chodí hlavně děti bohatých rodičů. Je všemi ignorovaná, až do momentu, kdy obdrží pozvánku na prázdninový víkend od nejhezčího a nejpopulárnějšího kluka na škole. Programem onoho prázdninového víkendu má být lukostřelba, hon a rybolov. Klasická zábava privilegovaných dětiček. Z počátku je k celému pozvání skeptická, ale poté, co zjistí, že jsou pozvaní i další "outsideři", přece jen nabídku přijme.

Námět zní velmi zajímavě, že? Háček spočívá v samotném stylu vyprávění. Z počátku vás možná oslní, že je vše vyprávěno v minulém čase. Ke ztrátě onoho kouzla dojde v momentě, kdy se začnete až moc událostí dozvídat dopředu a přijdete tak o moment překvapení.

Co se týče postav, přestože oceníte autorčin pokus o jejich charakteristiku, nedojde u nich k žádnému dalšímu posunu. O jejich povaze se přímo dozvídáte z textu a nepoznáte ji z jejich jednání. Osobně nejsem tohoto stylu vyprávění fanoušek, protože takto jsou pro mě postavy jen jmény na papíře a jen těžko se mi k nim hledá nějaký vztah.

Zarazit by vás taktéž mohly neustálé odkazy na různé filmy a knihy v průběhu příběhu. Skutečně se nevyskytla kapitola, kde by nebyl nějaký jiný počin zmíněn a časem se to stalo otravné. Ne každý jednotlivé snímky či knihy zná a může na vás takto vykouknout několik spoilerů.

Přestože námět považuju za velmi zajímavý, samotné provedení za ním krapet zaostává. Štvanou zvěř bych tedy doporučila především těm, kteří se do žánru YA thrillerů teprve pouští. Pokud jste jedním z těchto čtenářů*čtenářek, bude pro vás čtení určitě zajímavější a originálnější. Jestliže máte tento žánr načten, možná se poohlédněte po něčem zajímavějším.

20.12.2022 2 z 5

Hra o dědictví Hra o dědictví Jennifer Lynn Barnes

Jak zmiňuje anotace na přebalu, kniha je skvělou volbou pro fanoušky filmu Na nože, neboť obsahuje hodně podobných prvků, díky kterým si budete čtení užívat.

Příběh sleduje Avery Grambsovou, chudou holku, která chce pouze úspěšně dostudovat střední školu a posunout se dál ve svém životem. Jednoho dne se ale stane něco naprosto nečekaného - zdědí všechen majetek zesnulého Tobiase Hawthorna. A to i přesto, že jej nikdy v životě nepotkala. Ten ve své závěti nic neodkázal své rodině, ale dal ke zdědění svého majetku Avery podmínku: může majetek zdědit pouze pokud stráví rok na jejich rodinném sídle a nechá tam žít i jeho rodinu. Jak už tomu ovšem bývá, sídlo má svá tajemství...stejně jako rodina Hawthornů. Proč se Tobias rozhodl odkázat majetek právě Avery? Na to má protagonistka teprve přijít...

Jedná se o titul, jehož čtení si budete užívat. Má v sobě spoustu hádanek, rodinných dramat a tajemství. Hlavní hrdinka Avery je sympatická a chytrá. I když je vyprávění z jejího pohledu, děj se nesoustředí jen na ni. Tobias Hawthorne má totiž vnuky, kteří rozhodně nechtějí všechen jejich rodinný majetek přenechat Avery a plánují zjistit, proč si jejich dědeček vybral právě ji. Díky krátkým kapitolám vám bude děj utíkat před očima a myslím, že neurazí ani ty, kteří již nejsou cílovou skupinou.

Pokud máte chuť si přečíst něco z žánru Young Adult, kde se vyskytuje plno podezřelých postav, určitě dejte tomuto titulu šanci!

18.12.2022 4 z 5

Bez lásky Bez lásky Alice Oseman

Hlavní hrdinka Georgia začíná studovat na vysoké škole. Na rozdíl od jejích vrstevníků nikdy nebyla zamilovaní ani se s nikým nelíbala. Všichni kolem ní jí neustále opakují, že až přijde ten správný čas, potká tu správnou duši a vše bude, jak má být. Za pomoci své spolubydlící se vydá lásce naproti, jenže ji tato výprava kromě zklamání akorát přiměje přemýšlet nad tím, proč se zdá být láska pro ostatní tak jednoduchá, zatímco pro ni ne.

Jak už nejspíš víte, jedním z hlavních témat této knihy je asexualita a aromantičnost. Když se s hl. hrdinkou Georgiou poprvé setkáváme, nemá o žádném z těchto pojmů nejmenší ponětí, což akorát dokazuje, proč je tak důležité psát tituly s touto tematikou. Cesta k jejímu sebepoznání je skvěle zachycena a jsem si jistá, že celý její příběh poskytne útěchu mnohým lidem, kteří se cítí zmatení a stále ještě objevují svou sexualitu stejně jako Georgia.

Co se týče postav, nejenže si je snadno všechny zamilujete, ale také oceníte, že každá z nich má v příběhu svou roli. Určitým způsobem jsou všichni na cestě k Georgiině sebepřijetí nápomocní a proto si moc vážím toho, jakým způsobem autorka ve svém vyprávění vyobrazila přátelství. Dívá se na něj z mnoha úhlů a ukazuje, že i mezi přáteli je dost velká láska.

Bez lásky je skvělým příkladem toho, proč je reprezentace různých sexualit v knihách důležitá. Poskytuje porozumění těm, kteří si procházejí něčím podobným a ostatní více informuje a dovedu si i tvrdit, že i o tomto tématu vzdělává.
Doporučuju všemi deseti.

#spolupráce #humbookblogeri

16.12.2022 5 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Historky z Tinderu jsou skvělým oddechovým čtením. Jak už sám název napovídá, uvnitř vás čeká plno historek z randění na Tinderu stand-up komičky Lucie Macháčkové. Nejenže jsou plné humoru, ale objevuje se v nich i poměrně velká dávka optimismu, kterou zajisté ocení všichni v podobné situaci jako naše autorka.
Některé části byly vtipnější než jiné a je jasné, že bylo mnoho situací přikreslených/vymyšlených, ale i tak bych titul doporučila každému, kdo má rád převyprávěné průpovídky a třeba se mu moc nedaří v milostném životě. Lucie Macháčková vás zaručeně rozesměje, přivede vás na jiné myšlenky a ukáže vám, že nic není tak hrozné, když se to vezme s humorem.

08.12.2022 4 z 5

Za prokletými zdmi Za prokletými zdmi Lauren Blackwood

V knize Za prokletými zdmi sledujeme příběh debtery Andromedy, která začne pracovat v domě mladého dědice. Má za úkol provádět exorcismy a očistit dům od Zlého oka.

Titul měl slibný námět - gotický fantasy román na styl Jane Eyere s prvky etiopského folklóru. Kdyby tomu tak skutečně bylo, byla bych nadšená. Bohužel se v knize většina děje odvíjela od motivu instalásky a vše ostatní ustoupilo do pozadí. Co se týče postav, byly buď ploché nebo nudné. Magnus Rochester nepřináší do tohoto žánru nic nového, jelikož je snadno zaměnitelný s kterýmkoliv jiným bohatým ústředním hrdinou, do kterého se z nějakého prapodivného důvodu zamiluje hlavní hrdinka. Netajím se tím, že nejsem zrovna velká fanynka instalásky, ale v tomto případě se skutečně zrodila z ničeho nic. Dokonce jsem si chvíli i myslela, že jsem nějakou z kapitol přeskočila. Bohužel ne.

Autorce se nicméně nedá zapřít čtivost jejího vyprávění a schopnost barvitě vykreslit atmosféru. Jen škoda, že více originálně nepracovala s motivem strašidelného domu a samotnou magií...

2,5/5*

06.12.2022 3 z 5

Zlomky nekonečna Zlomky nekonečna Adéla Rosípalová

Nádherná kniha.
Tento dojemný příběh plný zajímavých myšlenek mě určitě ještě nějaký čas neopustí. Nečekala jsem, že mě Zlomky nekonečna tak moc dostanou, ale stalo se. Za mě osobně je to jedno velké doporučení!

01.12.2022 5 z 5

Kámen, nůžky, papír Kámen, nůžky, papír Alice Feeney

Seznamte se s Adamem a Amélií, manželským párem, jejichž manželství je téměř v troskách. Amélií vyhraný prodloužený víkend ve Skotsku se zdá být přesně tím, co tihle dva potřebují k tomu, aby zjistili, jak na tom jejich manželství vlastně je. Nic ale nejde podle plánu. Cestou je dostihne sněhová bouře a jejich ubytování je na velmi odlehlém místě, kde to vypadá, že si budou muset vystačit jen oni dva. Oba ovšem mají svá tajemství. Není na čase, aby začala vylézat na povrch?

Kámen, nůžky, papír je jedním z nejlepších psychologických thrillerů, které jsem v poslední době četla. Nejenže jsou jednotlivé kapitoly vyprávěny z alternujících se pohledů hlavních postav, ale taktéž dostáváme možnost nahlédnout do dopisů, které Adamovi píše jeho žena k jednotlivým výročím svatby. Způsob, jenž je děj vyprávěn je velmi napínavý. Autorka nám říká jen zlomek toho, co se doopravdy děje a budete tak s napětím otáčet stránku za stránkou.

Co se postav týče, ty byly skvěle charakterizované. Nahlídnete jim do hlavy a přestože se o nich dozvídáte podstatnou část, stále se toho pod povrchem dost skrývá. Zvraty jsem neviděla přicházet a tak jsem si finální vyústění děje moc užila. Navíc se mi líbilo, jakým způsobem byla do děje zakomponovaná prosopagnosie (obličejová slepota), kterou trpěl Adam. Tato neurologická porucha není tolik známá a je jí v tomto případě velmi dobře použito.

Upřímně, pokud máte rádi knihy zabývající se manželstvím plným nejrůznějších tajemství, neváhejte a tento titul si přečtěte. Originální námět vás donutí přemýšlet a věřte, že nebude lehké tento počin odložit.

Za mě jasných 5*

25.11.2022 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Mrtvá a živá je skvělým gotickým příběhem, který je jasným příkladem toho, že před duchy neutečete. A těmi duchy nemám na mysli přízraky vznášející se v prostoru, ale odkaz těch, co tady s námi již nejsou.

Většina z vás určitě děj zná. Vdovec si najde novou ženu, se kterou se později vrací na jeho rodinné sídlo Manderley, kde ovšem stále přežívá odkaz jeho mrtvé ženy.
Nejvíce se mi na této knize líbí to, jak prozkoumává motiv žárlivosti. Ten totiž v počinu hraje velkou roli a pohlížíme na něj z několika úhlů pohledu. Styl vyprávění Daphne du Maurier je velmi specifický a musím říct, že jsem si tentokrát více všímala toho, jak dokonale zachycuje onu dobu a společnost.

Přestože tento titul vyšel před řadou desítek let, stále je svým způsobem aktuální. Uznávám, že se mi napodruhé líbil snad ještě víc, neboť jsem se mohla více zaměřit na jednotlivá témata a bezejmennou hlavní hrdinku, které jsem tehdy tolik pozornosti nevěnovala. Rozhodně mě tento čtenářský zážitek navnadil na další autorčiny knihy.

20.11.2022 5 z 5

Pikové eso Pikové eso Faridah Àbíké-Íyímídé

Pikové eso mělo vše, co od napínavého a částmi až mrazivého thrilleru můžete chtít. Příběh se soustředí na dva studenty prestižní soukromé akademie Niveus, Chiamaku a Devona. Začátkem školního roku se stanou středem pozornosti celé školy, když na scénu přijde Eso. Neznámý člověk, který na ně začne vytahovat jejich nejtemnější tajemství a zdá se, že má jediný cíl: Chi a Devona zničit.

Možná vám bude námět připomínat Roztomilé malé lhářky nebo Superdrbnu, ale nenechte se zmýlit, jedná se o mnohem temnější a drastičtější hru. Autorka totiž otevírá mnohem těžší témata jako je rasismus a strukturální nadřazenost. Kniha vyniká zejména díky hlavním hrdinům, kteří jsou velmi dobře charakterizováni. Prostřednictvím vyprávění v ich-formě jim porozumíte a budete s nimi sympatizovat. Už dlouho jsem nečetla titul, kde by byly postavy tak dobře zpracovány.
Jak už jsem zmínila, Àbíké-Íyímídé se do značné míry věnuje rasovým otázkám. Protagonisté jsou jediní studenti černé pleti na této prestižní škole a možná jen tato zmínka vám napoví, o co se částečně bude v příběhu jednat.

Přestože je děj vyprávěn pomalým tempem, budete hltat stránku po stránce. S každou další části jsou odkrývány jeho další vrstvy a věřte mi, že se nebudete moci jen tak od dění odtrhnout. Pokud si chcete do konce roku přečíst něco napínavého, provokativního a mrazícího, rozhodně dejte Pikovému esu šanci. Já jej rozhodně zařadím mezi nejlepší knihy, které jsem v tomto roce přečetla.

18.11.2022 5 z 5

Žena v ohni Žena v ohni Lisa Barr

Děj se točí okolo Ženy v plamenech, obrazu německého malíře. Toto dílo se od doby, kdy bylo odcizeno nacisty postrádá, avšak mnozí by udělali cokoliv, jen aby jej měli. Galeristka Margaux de Laurentová věří, že dílo náleží právoplatně její rodině, nicméně v to samé věří i Ellis Baum, slavný návrhář. Ellis si proto najme svého dlouholetého přítele, investigativního reportéra, Dana a jeho chráněnku, aby slavný obraz vypátrali.

Žena v okně je napínavým čtením, které skvěle pracuje s atmosférou. Nejenže je skvělou kombinací historické fikce a thrilleru, ale zároveň podává děsivý pohled na to, jak daleko jsou mnozí schopni zajít, aby něco získali. Titul je plný odhodlaných žen, dějin a umění. Skrývá v sobě plno zvratů a prvků, které byste v něm nečekali. Během dění se dostáváme na různá místa po celém světě a v několika pasážích se retrospektivou vracíme i zpět v čase, konkrétně do doby 2. světové války.
Myslím, že se jedná o velmi povedený počin, kterému pouze trochu škodí matoucí začátek. Máte-li rádi knihy, kde se napětí od prvního momentu až do konce nezastaví, mohlo by to být čtení pro vás.

Začátkem tohoto roku byl oznámen film, ve kterém by měla hrát a zároveň jej i produkovat Sharon Stone. Pokud by k jeho zfilmování došlo, jsem si jistá, že to bude skvělá podívaná!

13.11.2022 4 z 5

Straky Straky Zoe Sugg

2,5/5
Straky jsou mysteriózním YA thrillerem odehrávajícím se na internátní škole v Anglii, kde nedávno za nejasných okolností zemřela studentka. Příběh sleduje Audrey a Ivy, dvě dívky, ze kterých se na počátku knihy stanou spolubydlící. Audrey je ve škole nová, čerstvě se přestěhovala z Ameriky a stále ji denně pronásledují vzpomínky na její starý život. Ivy už na škole předtím studovala a z této Američanky není vůbec nadšená. Obě nicméně brzy zjistí, že jejich škola skrývá více tajemství, než se zdálo...

Na tento titul jsem byla velmi zvědavá, ale abych byla upřímná, byl pro mě docela zklamáním. Ne že by se jednalo o špatné čtení, ale myslím, že čtenářům*řkám seznámených s tímto žánrem nic nového ani zajímavého nepřinese. Děj se točí okolo nejasného úmrtí a snahy o jeho vyšetření ze strany studentů. Naše dvě hlavní hrdinky mi přišly poměrně ploše napsané. Jejich rozhovory byly dost vyumělkované a myslím, že kdyby autorky ubraly na jejich charakterových stereotypech, udělaly by je pro čtenáře*řky sympatičtější a realističtější.

Styl vyprávění je ovšem čtivý a věty jsou též poměrně jednoduché (občas až moc). Proto bych knihu doporučila spíš mladším čtenářům, ve věku hlavních hrdinek...

04.11.2022

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

Vždycky mě naprosto ohromí způsob, kterým T. J. Reid dokáže čtenáře*čtenářky vtáhnou do svých knih. Tentokrát nás ve své knize Malibu v plamenech bere do Malibu 80. let 20. století. Setkáváme se s rodinou slavného Micka Rivy, kterou nyní z větší části tvoří jeho děti. Se svým otcem se nestýkají, ale přesto je v jejich životech dost ovlivnil. Ne zrovna pozitivním způsobem. Prostřednictvím různých flashbacků nahlížíme do jejich minulosti a zjišťujeme, co je udělalo lidmi, kterými jsou dnes, jednoho srpnového dne roku 1983.

Stejně jako v jejích předešlých knihách, i v tomto případě jde autorka v charakteristice jednotlivých postav hodně do hloubky. Budete mít tak pocit, že tyto postavy musí přeci existovat. Procházejí si tím, čím si prochází mnoho lidí a nic není přikrášleno. Tuto autentičnost jejího vyprávění moc oceňuju, jelikož nic neromantizuje, ale ukazuje, jaké to ve skutečnosti je. Prostřednictvím spletitých osudů našich hlavních hrdinů ve vás vyvolá všemožné emoce a přiměje vás se zamyslet.
Jediný zápor vidím ve vedlejších postavách, kterých tam bylo na můj vkus až moc a věřím, že se v nich člověk může snadno ztratit. Jinak se mi titul moc líbil a těším se, až se k němu jednou opět vrátím.

29.10.2022 5 z 5