sola_lupa sola_lupa komentáře u knih

Neříkejte mi Izmael Neříkejte mi Izmael Michael Gerard Bauer

Kamarádství, škola, šikana, láska, podpora, strach, odhodlání, odvaha,... O tom všem a určitě i o dalších věcech, na které jsem zapomněla, je tato kniha. Je to čtivý příběh s kapkou humoru i vážnosti, který bavil i mě. Myslím, že se bude zamlouvat i někomu, kdo je mladší.

03.12.2019 5 z 5

Ocelový alchymista 7 Ocelový alchymista 7 Hiromi Arakawa

Tento díl mi přišel o trošku slabší než díly předchozí. Stále jsem ale napjatá, co se bude dít dál.

03.12.2019 4 z 5

Ti, kteří utíkají pěšky Ti, kteří utíkají pěšky Milan Daněk

Nejedná se o klasický cestopis, každopádně čtení jsem si užila. Je pravda, že bych se obešla bez tolika poznámek o jiné knize, která se věnuje stejnému tématu, jen s hodně velkou dávkou mystičnosti a idealizování. Ovšem témat běhu ultramaratonu, Tarahumarů i popisu krajiny se autor zhostil velmi dobře.

25.11.2019

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Během příběhu jsem informace tak nějak postupně přijímala a s vývojem postav měnila svoje postoje vůči nim. Ale na konci to bylo jako když někdo hru jenga ukončí jedním neuváženým tahem, kvůli kterému se celá věž zhroutí. Ovšem musím říct, že to bylo skvělé čtení.

24.11.2019 5 z 5

Čarodějova nevěsta 8 Čarodějova nevěsta 8 Kore Yamazaki

Dostáváme se dál a je to čím dál tím napínavější. A jestli to vážně bouchne, jak Yamazaki slibuje... No uvidíme, každopádně už nutně potřebuji další díl!

21.11.2019 5 z 5

Čarodějova nevěsta 7 Čarodějova nevěsta 7 Kore Yamazaki

Příběh nebyl tak napínavý jako obvykle, ale stále to byl více než dobrý díl. Jsem ráda, že mám doma i díl následující, jinak bych se uhryzala, co bude dál.

20.11.2019 4 z 5

Když Duben přichází Když Duben přichází Jaroslav Foglar

Kdysi, když jsem byla asi o deset let mladší, jsem jednu z Foglarovek četla a byla milionkrát lepší než tehdejší nabídka literatury pro mou věkovou skupinu (především knihy pro holky se s tímto nedaly srovnávat). A tahle kniha... Nemám slov.
Zaujala mne a doslova dostala do kolen. Možná je veškerý děj nereálný, tedy až na šikanu, která ve školách přetrvává do dneška a stále je tak bolestivá. Možná nejde napravit všechny, kteří se chovají špatně, ale i kdyby se to povedlo jen u pár, bylo by to vítězství a rozhodně by se lépe dýchalo a žilo ať ve škole, v práci,...
A ještě bych v tomto příspěvku chtěla poděkovat čtenářské výzvě, která mě k této knize dovedla. Bez ní bych ji totiž minula, a to by byla věčná škoda.

13.11.2019 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

S týnským jazykem se člověk v momentu vypořádá, horší to ale je se skutky, které jsou v knize popsány. A je jedno, zda je páchá ten, koho autor (či snad my?) označí za zločince, vláda nebo oběti kriminálních činů. Ve výsledku jsou zločinci všichni, jen pro to mají jiné pohnutky. Tolik násilí, které bylo až moc skutečné, jsem zatím snad v knize pořádně nezažila, proto jsem měla ze začátku problém, jestli knihu vůbec dočtu.
Na konci si člověk uvědomí, že vlastně celou knihu sympatizoval s každým. Jako bychom byli emko s téčkem, kteří tyhle gražny buči, co dělají jejich bajati nebo čajiny, přehlíželi, protože je máme rádi, ať udělají cokoliv. Vlastně nikomu z nich nemůžeme nic vyčítat, protože ta volba... Jsme si vážně tak jistí, že ji máme?

11.11.2019 5 z 5

Mrazivý oheň Mrazivý oheň Amanda Hocking

Young Adult žánru, který má fantasy prvky, případně je přímo fantasy, jsem se až do dnešního dne trošku bála. Měla jsem za to, že to bude jen o lásce a nic víc. Jak já jsem se mýlila... Dobře, láska tu trochu je, ale akce je tu mnohem víc a příběh je napínavý a rozhodně nedokončený.
Mile mne tedy překvapil a budu si muset přečíst i další díly. Přeci jen bych ráda věděla, jak to dopadne. Zatím nemám tušení, kdo všechno je v těch bojích o moc zapletený.

05.11.2019 4 z 5

Crescendo Crescendo Becca Fitzpatrick

Pozor, obsahuje spoilery! Pořád trvám na tom, že všechny postavy v příběhu jsou psychopati nebo k tomu mají dobře našlápnuto - to je asi hlavní poznatek.
Hlavní, spíše kazičkou příběhu, než hrdinkou, je Nora, která by si za svoje chování po celý čas příběhu zasloužila tečku. Docela chápu usilování o její život, protože se dost často chová jako nesnesitelná, uječená, iracionálně jednající... (doplňte sami). Ale zase se jí musí nechat, že když jde vážně do tuhého, vzpamatuje se a má rozhodně víc koule než většina mužských hrdinů. Co mě na ní ještě rozčiluje? Že je stejně ublížená jako hrdinka ze Stmívání a dělá dosti podobné ohromné hlouposti, jen aby si jí Patch všimnul.
To mě přivádí k tomu, že v momentě, kdy je všechno šeredně špatně nebo je extrémně šílené, postavy dělají, jakoby nic. Ovšem po 50 stranách jim konečně dojde, že to bylo divné a začnou vyšilovat.
Co se Patche (Jeva) týče, je to pořád ten záhadný manekýn, který si dělá co chce a jedná s ledovým klidem, i když vypadá, že by i své velké lásce nejraději zakroutil krkem. Vlastně všichni muži jsou tam děsní borci, co to mají na háku a chovají se jako mistři světa, kterým projde všechno. To bude asi tou nesmrtelností.
Vypadá to, že nadávám, což tak trochu dělám, protože mi knížka místy přišla jako by na ni někdo použil náhodný generátor příběhu a schválně do ní nacpal ty nejotravnější typy osobností, jen aby každého čtenáře vytočil. Ovšem nakonec musím uznat, že až na to, kdo po Noře jde, jsem netušila nic a byla napnutá až do konce. Takže ano, knížka mě rozčiluje, ale je zároveň skvěle napsaná a nenechá člověka od sebe jen tak odejít.

28.10.2019 4 z 5

Co nevíme o slepicích Co nevíme o slepicích Melissa Caughey

Kniha rozhodně není pro chovatele, kteří očekávají rady, jak vytvořit ideální podmínky pro chov. Je spíše určena obecně pro nadšence, kteří mají rádi tyto opeřence. Nalezenete zde informace o hierarchii, chování slepic, mluvě slepic,... Zkrátka vše, aby byli vašimi domácími mazlíčky a vy jim rozuměli po stránce jazykové, znali jejich společenství, duši,...
Kniha tedy není špatná, jen pokud čekáte něco odlišného, než nabízí, líbit se vám nebude.

22.10.2019 4 z 5

Prohnaný Prohnaný Kevin Hearne

Žádné šílené cestování sem a tam, ale pořádná dávka bojů, pletichaření a, no, i nadrženosti. Který chlap by ale nelačnil po ženských, když je mu 21 století a nemá žádnou stálou, se kterou by si permanentně užíval. Za jednoznačně nejlepší postavu bych označila Oberona, je to borec, který ví, má kdy co štěknout.

19.10.2019 4 z 5

Zrození hrdinů Zrození hrdinů Brandon Mull

Skvělá knížka pro děti zhruba do 13 let, která se i mně jako dospělé líbila. Příběh je originální a zajímavý. U dalších dílů jsem zvědavá, jak se se psaním poprali další autoři.

14.10.2019 4 z 5

Třináct relikvií Třináct relikvií Michael Scott

Oproti Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela, je to slabé. Na druhou stranu jsem ji přečetla velmi rychle a nebylo to velikostí písmen.
Je pravda, že v knize bylo záhad a souvislostí s historií a mýty na můj vkus poskrovnu, proto si mě kniha tímto plně nezískala. Ovšem vražd a akce je tu požehnaně, snad i proto se čte tak rychle a člověk od ní nemůže odtrhnout zrak, i když si jen tak lebedí na poličce - působí asi jako Dyrnwyn.
Přijde mi škoda, že se tato série zatím nedočkala a asi ani nedočká ani v angličtině slibovaných dvou pokračování, ale i jako samostatná kniha to není špatné, i když místy hodně drsné, proto pozor na to.
Není to propadák, na střední hodnocení je také příliš dobrá, proto bych jí udělila kolem 75 %.

05.10.2019 4 z 5

Kometa Kometa Tove Jansson

Hezké a milé čtení pro děti. A pro nás o něco starší je to připomínka toho, na co jsme se koukali v dětství v televizi nebo si četli.

01.10.2019 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Pro někoho, kdo se narodil a vyrůstal v devadesátkách, neminuli ho televizní hry a pak i ty staré počítačové, je tohle neskutečně čtivé dílo. Jsem právě jednou z těchto osob a jsem nadšená. Přiznávám, že první asi dvě stránky popisu byly chvilku šílené i na mě, ale najednou jsem se do toho světa dostala, začetla a... Už jsem říkala, že to je skvělá kniha? Vážně jsem se od ní těžko odtrhávala, až se divím, že jsem při čtení ve vlaku a autobusu nezapomněla nikdy vystoupit, tak moc dobré to bylo.
Tím bych ráda ukončila svůj opěvný komentář a jdu se pustit do filmu. Údajně se dosti liší od knihy, ale když se tím nenechá člověk otrávit, je skvělý i on.

27.09.2019 5 z 5

Někdy i vás posere pták Někdy i vás posere pták Sue Salvi

Během asi dvou minut nemáte co dělat. Tedy, jednu věc ano, určitě chvilku litujte toho ptáka na konci knížky. Přemýšlím, jestli i ptáci mají pro tyhle případy terapeuty.
A jinak? Kniha je rozhodně napínavá a obsahuje cenné rady.

19.09.2019 4 z 5

Bitva o labyrint Bitva o labyrint Rick Riordan

První díl mě kdysi skoro odradil, ale vzala jsem celou sérii na milost. Další díly jsou totiž lepší a lepší a také je v nich čím dál tím víc akce.
S čím se ale nesmířím, je, jak vypadají všechny ty příšerky v jednotlivých dílech, jsou to takové kombinace, že si je člověk nedokáže představit. Ale co by člověk chtěl, řecká mytologie je zkrátka drsná a v kombinaci s naším stoletím přímo šílená. Co bych nikdy nečekala, je, že budu číst o starém známém labyrintu. A všechny ty nové postavy, které v knize měly své právoplatné místo, netuším, jak to spisovatel udělal, nezapomněl snad nikomu z nich dát jejich vlastní pořádný úkol.

19.09.2019 4 z 5

Netvor Netvor Alex Flinn

Ze začátku mě něco na knize rozčilovalo. Po jejím dočtení si myslím, že to bylo chováním hlavní postavy. Protože později, když se hlavní hrdina začal měnit, jsem naopak nebyla schopná knihu odložit.
Nejprve jsem viděla film - naštěstí je to už déle, abych je spolu příliš nesrovnávala - ale myslím, že se povedlo dostat z knihy na plátno zdařilý kousek, který je koukatelný i několikrát za sebou. A kniha zahrála na moje romantické já, jak jen mohla. I přes počáteční rozpaky v mém čtení si myslím, že si zaslouží hezké hodnocení. Jen mě trošku mrzí, že do českého jazyka nebyla přeložena celá série, ale pouze dva díly.

13.09.2019 4 z 5

Víš, že tě miluju? Víš, že tě miluju? Estelle Maskame

Ze začátku jsem si říkala snad po každé stránce: "Proboha, to je určitě pro mladší čtenáře, než jsem já..." Jenomže potom se celý příběh začal zamotávat čím dál tím víc a víc... A vlastně se ani po poslední stránce stále ještě nerozmotal.
Kniha tedy je pro mladší čtenáře než jsem já, ale rozhodně ji oceňuji. Během čtení mě totiž sevřela ve svých spárech takovým způsobem, že jsem z nich ještě nedokázala uniknout. Rozhodně se těším na druhý díl.

09.09.2019 4 z 5