Sofonisba Sofonisba komentáře u knih

Rododendron: Za horizontem osudu Rododendron: Za horizontem osudu Pavla Pavlíčková Kovaříková

Přečteno za jedno odpoledne. Silný příběh, který napsal sám život. Gratuluji autorce k tak výborné prvotině! :)

07.05.2021 5 z 5

Rodinné povídky Rodinné povídky * antologie

Rodina 8x jinak. Veselé a šťastné příhody se tentokrát nekonají, ale rodinné soužití zkrátka není peříčko. Každá domácnost se potýká z různými obavami a zkušenostmi, které ji formují a ovlivňují jejich členy.

05.05.2021 4 z 5

Žena v bílém kimonu Žena v bílém kimonu Ana Johns

Román z exotického Japonska padesátých let minulého století, nedlouho po skončení války. Příběh o tradicích, rodinných zvycích a kultuře "země východního slunce" konfrontovaný západním životním stylem, který zde zastupují námořníci z Ameriky. Příběh o lásce, naději, snaze prožít šťastný život navzdory společenským předsudkům.

05.05.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Mistrně napsaný příběh osamocené dívky, která žije bezpečněji obklopena zvířaty uprostřed bažiny, než pobývat v lidské společnosti s jejich předsudky. Jak nelichotivá vizitka pro homo sapiens...

29.04.2021 5 z 5

Paměti důvěrnice císařovny Alžběty Paměti důvěrnice císařovny Alžběty Marie Louise Von Larisch-Wallersee

Spíše než paměti hraběnky Larischové, jsou to spíš románově zpracované zidealizované vzpomínky. Nelze pominout autorčiny hrubé historické chyby, týkající se její nejbližší rodiny (např. strana 100 a údaje o její tetě Heleně - Nené). Celou knihou se táhnou dvě linie. Jednak zbožňování a obdiv tety Alžběty - Sisi, jednak snaha zlepšit si osobní pověst a najít polehčující okolnosti pro své jednání

29.04.2021 3 z 5

Stalinova dcera Stalinova dcera Martha Schad

Narodit se v Sovětském svazu a mít za otce despotu, diktátora, který pořádá politické čistky bez ohledu na národnost, společenské postavení či vlastní rodinu - tak tomu se říká těžký úděl!!!

24.04.2021 5 z 5

Krvavý lístek Krvavý lístek Crystal Smith

Uvnitř hezké obálky se nachází vše, co potřebuje dobrý příběh. Láska, intriky i nenávist, které jdou doslova až za hrob. K tomu notná dávka kouzel a magie a samozřejmě krutý "zlosyn", který děj komplikuje až do posledních stránek.

24.04.2021 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Zdánlivě je kniha o hokeji a rivalitě dvou regionálních týmů. Ve skutečnosti je sport pouze pozadím: " Budeme říkat, že to byl příběh o násilí. O nenávisti. O protikladech a odlišnostech a městech, která se navzájem cupovala na kousky. Ale nebude to tak docela pravda. Bude to příběh i o něčem jiném." Bude o lásce, přátelství, solidaritě, rodičovství, o nelehkém hledání cesty z dětství do dospělosti. Bude o lhostejnosti, zášti, násilí, elitářství a vyčlenění ze společnosti, o nenávisti a touze odepsat ty, co nezapadají - etnické menšiny, se "špatnou" sexuální orientací. Bude o úzkostech, prohrách, pokoření, strachu a studu, ale také o spravedlnosti, věrnosti a naději... Kniha, která nutí k zamyšlení nad sebou samým.
Příběh o lásce, přátelství, odhodlání, odvaze říct pravdu, ale také o lži, zlobě,

15.04.2021 5 z 5

Vařila jsem pro Picassa Vařila jsem pro Picassa Camille Aubray

Když se ve správném množství smíchají historická fakta spolu s fikcí, okoření se to láskou - rodičovskou i partnerskou, přidá se chuť romantické Provance a dozdobí jihofrancouzskými recepty, které podráždí chuťové buňky už při čtení. Pak už stačí dát knihu do krásného přebalu a doporučit čtenářům se začíst... :)

13.04.2021 5 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

Výborná kniha! Silný příběh o rodinných poutech, pěstování čaje pu-erh, čínské politice "jednoho dítěte" i neotřelý pohled na život a pocity adoptovaných čínských dívek, vyrůstajících u amerických "bílých" rodičů.

10.04.2021 5 z 5

Rudolf - korunní princ a rebel Rudolf - korunní princ a rebel Brigitte Hamann

Autorka opět potvrdila své hluboké znalosti a schopnost napsat životopisnou studii poutavě a srozumitelně. Oceňuji, že v případě chybějících pramenů nabídne možné varianty, jak se věci mohly stát. Prince Rudolfy ukazuje nejen jako následníka trůnu, ale také jako vzdělance, ornitologa, možného zednáře, vojáka atd. Ale hlavně jako hluboce nešťastného člověka, který více než po koruně, slávě a dvorských zábavách toužil po obyčejném životě, možnosti být užitečný a něco dokázat. Ale hlavně toužil po bezpodmínečné lásce a uznání, jaké poskytují rodiče svým dětem.

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

I když fantasy moc nemusím, kniha mě zaujala hned od prvního odstavce - a už jsem ji neodložila. Za mě super!

Robin Druhý a jeho rodina Robin Druhý a jeho rodina Zdena Frýbová

Humoristická kniha spíše pro ženy, které mají velký smysl pro humor, nadhled a dokáží být nad věcí

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Příběh ženy, která se snaží plnohodnotně žít ve světě ovládaném muži. A nejen to. Rozhodne se že ve světě, kde ženy moc právy neoplývají, nebude jen přežívat, ale bude i pracovat a vybuduje si kariéru. A to vše ve 20.letech minulého století v arabsky mluvící zemi, kde veškerý život ovládá náboženství. Tak tomu se říká mít odvahu a jít za svým snem!

Rodový slib Rodový slib Elizabeth Peak

Historická romance na pozadí skotských dějin, zasazená do atraktivního prostředí Highlands. Příběh se odehrává v době, kdy muži byli skutečnými MUŽI a slova čest, spravedlnost, pravda, věrnost či láska a úcta nebyly pouze prázdnými pojmy.

08.04.2021 5 z 5

Vše o mé dceři Vše o mé dceři Kim Hjedžin (p)

Emotivně silný příběh o pochopení a přijetí. Bez ohledu na to, jestli se jedná o LGBT komunitu, nebo stárnoucí generaci v pečovatelských domech. Všichni touží po toleranci a životě bez předsudků. A je těžké tato očekávání naplnit: "...V mém nitru je pořád jedno já, které nechce nic pochopit, druhé já, které chce pochopit všechno, já, které to z dálky pozoruje, a pak ještě celá řada dalších já, která spolu pořád dokola zápasí. Nemám odhodlání, sílu ani odvahu, tohle všechno vysvětlovat. Snad se dožiju dne, kdy vám budu konečně rozumět... Nezbývá mi než věřit..."

01.04.2021 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Příběh, ve kterém jsou lidské povahy odhaleny skutečně velmi hluboko. Příběh o lásce, přátelství, solidaritě, odhodlání, odvaze říct pravdu, ale také o lži, zlobě, lhostejnosti, zášti, elitářství a vyčlenění ze společnosti.

31.03.2021 5 z 5

Skvělá, vtipná kniha. Mnohem lepší než filmové zpracování!

28.03.2021 5 z 5

Poslední léto Poslední léto Judith Kinghorn

Anotace toho hodně slibovala, ale málo splnila. Řekla bych na téměř 450 stránek zde bylo příliš prázdných slov a málo děje. Cesta hlavních hrdinů k sobě, jejich tzv."náhodná setkání" byla chvílemi tak krkolomná, až jsem se bála, že si spíš srazí vaz. Ve druhé půlce jsem už hodně přeskakovala odstavce, ba celé stránky.

28.03.2021 2 z 5

Poslední carevna Poslední carevna Greg King

Životní příběh Alex. Ženy, která dokázala vzbuzovat sympatie i antipatie v nebývale velké míře. Na jedné straně milující manželka a matka. Na druhé pak žena až fanaticky věřící, která Rasputinovi věřila každé slovo. Zároveň žena rezervovaná, svéhlavá, domýšlivá, která v pozici carevny ztratila schopnost reálně uvažovat, která dosáhla naprosté izolace cara a nepřímo se podílela na pádu carského režimu. Žena, která do posledních chvil nepochopila, že carův i její život už nikoho nezajímá, že nikdo netruchlí nad jejich uvězněním. Osudy carské rodiny se uzavřely zavražděním v Jekatěrinburgu. Jejich smrt zkrátka byla nutná. A jak říká sám autor: "Tento masakr...poprvé převedl lidstvo přes práh záměrné genocidy. Bolševici je zabili proto, že zkrátka mohli..."

28.03.2021 5 z 5