Vše o mé dceři

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Ovdovělá matka stále pracuje, aby si vydělala na živobytí, a jejím jediným majetkem je vetchý dům na předměstí. Dcera je zaměstnaná na katolické vysoké škole, kde se stane svědkem diskriminace homosexuálních kolegů. Proto se na protest rozhodne přestat tajit vlastní orientaci a sestěhovat se dohromady se svou přítelkyní. Jedinou šancí na společné bydlení je však matčin dům. Matka, roztrpčená tím, kam se životní cesta její dcery ubírá, jen stěží potlačuje hněv a znechucení. V průběhu času však pozvolna dochází k proměně. – Kniha, byť v prvním plánu tematizující společenské postavení lidí s homosexuální orientací, velmi trefně postihuje mentalitu stárnoucí generace a pocit nepatřičnosti stáří v rychle se rozvíjející zemi. Hlavní hrdinka vnímá blízkost smrti a skrze hranice vlastního života začíná chápat relativnost hranic mezigeneračních. S vývojem jejího uvažování koresponduje i proměňující se vypravěčský styl, který od zahořklé úspornosti a jízlivosti přechází k vřelosti a chápavému smíření. Hlavní hrdinkou románu je stárnoucí vdova, bývalá učitelka základní školy, která nyní pracuje jako ošetřovatelka v domově důchodců. Žije s dcerou a její přítelkyní. Jako by nestačil fakt, že vdova musí ve svém bytě trpět lesbický pár, dcera se zapojí do demonstrace proti diskriminaci homosexuálních kolegů na univerzitě. Vdova těžko snáší, že její vzdělaná dcera protestuje v ulicích a je kvůli své orientaci vystavena odsouzení společnosti. Přitom je denně svědkem spolužití lesbiček, o kterém by raději nevěděla. Svůj hněv a zklamání si vylévá na dceřině přítelkyni. Jak moc lze porozumět generaci s odlišnými názory? Skrze konflikty se odhaluje nepřekročitelný limit vzájemné tolerance Autorka knihy skvěle vystihla pocity nepatřičnosti stárnoucí generace v rychle se rozvíjejícím světě, obzvláště pak v zemi, kde překotné změny a rychlost životního stylu, které od jedince vyžadují sílu a pružnost, nejsou vyvážené určitým bezpečím, jež v našich končinách poskytuje systémem zaručená jistota důchodu. Generační míjení je pak o to bolestnější. Proč zrovna moje dcera musí být na holky?! Příběh o ženách, o násilné povaze diskriminace a o iracionální nenávisti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/441461/big_o-me-dceri-jeF-441461.jpg 448
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

딸에 대하여, 2017


více info...
Nahrávám...

Komentáře (14)

Kniha Vše o mé dceři

EmokeII.
06. ledna

Souhlasím s hodnocením níže, že je to nevšední kousek. Pokud vás toto téma zajímá, rozhodně doporučuji. Úplně pro každého to asi není. Hlavní hrdinka je svým způsobem nesympatická. Ale docela jsem si ji oblíbila a pochopila. A možná mi nakonec byla sympatická více než dcera, ke které má názorově i věkově mnohem blíž. Palec nahoru pro holku, ukázala největší pochopení. Začátek je možná pomalejší ale konec nabere spád a hltala jsem každou stránku.

dawson321
18.12.2021

Ta matka byla ale nesnesitelná. Bohužel, začíst se do textu, který promlouvá hlasem hlavní hrdinky, která vám je bytostně nesympatická, byl docela oříšek. Ale dal jsem to! Téma knihy ale bylo zajímavé, jen kniha byla pro mě dost ukecaná a vlastně prvních 100 stran se opakovalo stále to samé.


_Brunetka_
19.11.2021

Pro upřesnění, hodnotím 3,5*.

Tohle byla bezesporu zajímavá knížka a jsem ráda, že jsem na ni v knihovně narazila. Autorka má krásný a poetický styl psaní, který chvílemi vyzníval, jako by psala úvahu sama pro sebe – proto kolik tam zahrnula krásných myšlenek. Bohužel se v důsledku toho knížka někdy trochu hůř četla. Příběh jako takový je ale originální a navíc se odehrává v prostředí Jižní Korei, o čemž je užitečné se něco dozvědět. K postavám jsem si velký vztah zrovna neudělala, ale byly fajn a byl vidět jejich vývoj. Nejvíce ale oceňuju téma strachu ze stáří, generační propasti, homosexuality a nějakého smíření/pochopení, kvůli kterému jsem si tohle dílo primárně půjčila. Takže za mě rozhodně nevšední kousek, který byste mohli zkusit.

kedlis
15.09.2021

Částmi zajímavý příběh starší dámy z konzervativního prostředí, sledujeme její zápolení se životem, stárnutím a starostmi spojenými s tlakem společnosti. Dále se příběh točí okolo zklamání z chování vlastní dcery, nepochopení jejího stylu života a sexuální orientace. Z vyprávění mi mnohdy bylo smutno, obzvláště z částí o stáří, důstojnosti a zacházení se staršími v domovech pro seniory. Vyprávění a sled událostí v knize působí dosti nesrovnaně a zmateně, mnohdy jsem nevěděla která bije a zda jsem se ocitla ve vzpomínce, přítomnosti nebo v nějakých představách, bohužel to mi bránilo se pořádně začíst. I když je to příběh z Jižní Koreje a společnost tam je opravdu o poznání konzervativnější než u nás, lze zahlédnout střípky stejného myšlení a chování, se kterým se můžeme setkat i zde.

Nerevanin
31.08.2021

Velmi zdařilé. Autorka nenásilně a nenápadně zachytává niternou proměnu postoje starší ženy ve vztahu k její dceři. Při srovnání jejího počátečního a finálního duševního rozpoložení jde o dvě velice různé polohy, mezi nimiž autorka proplula zcela plynule. Děj mi nicméně trochu připadá jako vytržený z kontextu, jako sled někdy nepříliš navazujících epizod, a rovněž si nejsem jistá, jak se postavit ke staré paní Jenny jako katalyzátoru všech událostí. Nicméně velmi zdařilá kniha.

pakoshka
23.08.2021

Myslím, že je to moje první kniha zasazena do jihokoreského prostředí.

Víc než o dceři mi to přišlo o vztahu ke stáří. Stárnoucí matka nemůže smířit s lesbickou orientací své dcery, není se bohužel čemu divit, když celkově komunitu odmítá většinová společnost; řeší se stárnutí, seniorské domovy, kniha je plná pocitů zmaru a nejistoty... Je zajímavá. Holku bych nejraději objala za její trpělivost a přístup.

jasmína
06.08.2021

Tak nevím, asi mám špatné čtecí období, protože kniha měla sice svůj smysl, ale nic, co by mě mrzelo, že jsem nečetla.....

Souhlasím s komentářem Markej !

Určitě ale po vrácení udělá radost jiným čtenářům.....

lištička123
08.07.2021

Trošku depresivní čtení, přesto zajímavé a čtivé.

1