SmallLucia SmallLucia komentáře u knih

Pád do tmy Pád do tmy Klára Janečková

Za mě byla tato kniha přešlap vedle. Ať už se jedná o postavy, které vedou zvláštní, strojené dialogy a ke kterým se nedá vytvořit žádný vztah, nebo spěšně popsaný děj, který nevyvolává žádné emoce.

31.10.2021 2 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Celá kniha je jedna velká nuda. Během 350 stran se opět, stejně jako v prvním dílu, chodí od ničeho k ničemu, otevírají se zápletky, aby záhy skončily nevyřešené a nikam děj neposunuly. Opět se akorát dočkáme uspěchaného konce na 50 posledních stranách.
Jak už zde byl řečeno, Hunter byl postava, která měla v prvním dílu velký potenciál. Byla zahalená jakýmsi tajemstvím, které čekalo na pomalé odkrývání, ale vysvětlit ho jen tak mezi řečí na jedné stránce? To si ta postava prostě nezasloužila. Ostatní postavy mi byly nesympatické a lhostejné.
Jsem zvědavá, co autor vymyslí v posledním dílu, ale upřímně, moc od něj neočekávám.

19.11.2020 2 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Tak dobrý nápad, u kterého hodně pokulhává zpracování. Do knihy jsem šla s velkým očekáváním a nakonec jsem docela zklamaná. Celou knihu jsem čekala na velkou zápletku, velké odhalení, čekala jsem na to, až se stane něco zásadního, ale všechny malé zápletky se vždycky nějak bez uzavření vypařily a tak hrdina bloudí v metru od ničeho k ničemu a nic zásadního se, kromě posledních strašně uspěchaných deseti stran, nestane.
Do dalších dvou knih jdu s nulovým očekáváním a snad mě aspoň něčím překvapí.

11.07.2020 3 z 5

Rod: Nebezpečné stvůry jsou všude… Rod: Nebezpečné stvůry jsou všude… Martin Láníček

Opravdu jsem této knize chtěla dát šanci i přes špatné hodnocení, ale přesvědčila jsem se, že ho má oprávněně.
Postavy jsou ploché, děj tak nudný, že jsem knihu chtěla odložit každých pět minut, dialogy mezi postavami jsou psané jako dítětem na základní škole a i to by to v mnoha případech zvládlo lépe. A styl vyjadřování "stvůr"? Strašné. To je slovo, kterým bych popsala celou knihu a nechápu, jak něco takového může být vůbec přijato k vydání.

09.01.2020 odpad!

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

Začátek mě popravdě trochu mátl, byl zvláštní, nečetl se moc dobře, ale obsah zajímavý byl a když ho člověk překousne, pak se z něj vyvine skvělá kniha. Téma je pro mě bezpochyby originální a knihu jsem poté skoro nedokázala odložit.
Jednu úsměvnou věc jsem ovšem našla. "Syn-vy-víte-koho", co mi to jen připomíná....

17.10.2019 4 z 5

Jak to mají holky Jak to mají holky Lauren Saft

Nevím, co si o této knize myslet. Zřejmě jsem pochopila, co tím autorka chtěla sdělit - co dokáže lež, přetvářka, závist a žárlivost.
Hned první kapitola mě vyvedla z omylu, že se bude jednat o vztah tří dobrých kamarádek a jejich problémů. Místo toho mi bylo naservírováno tolik vulgarismů, řečí o sexu, nevěře a dalším, že jsem nestačila "valit" oči, jakou knížku jsem to vzala do rukou.
Děj se neuvěřitelným způsobem zamotával tak, až jsem s každou další kapitolou přestávala věřit v jakékoli normální chování jakékoli postavy. Nestihla jsem si vybudovat ani jediný kladný vztah, protože jakékoli slabé sympatie každá postava v další vteřině "zabila".
Mě tato knížka opravdu nesedla.

30.09.2019 2 z 5

Nejdelší den Adama T. Nejdelší den Adama T. Patrick Ness

Tento příběh způsobil, že jsem měla několikrát během čtení slzy v očích. Příběh o netoleranci vlastního syna, o zlomeném srdci, o vnitřním zmatku.
Způsob psaní mi velmi připomínal knihu My ostatní tu prostě žijem - prolínání dvou různých "světů".
Po přečtení téměř všech Nessových knih se stává jedním z mých nejoblíbenějších autorů.

25.09.2019 4 z 5

Děti nového světa Děti nového světa Alexander Weinstein

Od této knihy jsem si mnohé slibovala a čekalo mě opravdu velké zklamání.
Polovina povídek je nudná a téměř hned po jejich dočtení jsem si nebyla schopna vybavit o čem vlastně byly nebo co mi měly předat. Druhá polovina povídek byla celkem vydařená, dobře napsaná s nějakým poselstvím a za to si celá kniha zaslouží velmi slabé tři hvězdičky, ale bohužel, pro mě je tato kniha jednou z těch zapomenutelných.

08.09.2019 3 z 5

My ostatní tu prostě žijem My ostatní tu prostě žijem Patrick Ness

To byla asi ta nejzvláštnější kniha, jakou jsem kdy četla a přesto mi tímto svým podivným způsobem neuvěřitelně sedla. Na pozadí všech těch zvláštních událostí se vyklubal příběh, který může zažívat kdokoli z nás. Tolik vět by stálo za zatržení a zapamatování.
Patrick Ness mě opět nezklamal.

25.08.2019 4 z 5

U konce s dechem U konce s dechem Rebecca Donovan

Popravdě jsem měla problém s tím, jak mám knihu vlastně hodnotit. Některé chvíle způsobily, že jsem měla slzy na krajíčku a u dalších jsem jen kroutila hlavou, jak neuvěřitelné ty situace byly. A to se týká celé série Dýchání.
Nejvíce mě na této sérii štvalo to, jak byla každá situace v Emině životě vyhnána do krajností - její vztah s matkou a matčina povaha, Johnnatanovo chování a tajemství, chování tety Carol, i její reakce téměř na cokoli nepříjemného.
Dále mi celkově děj příšel místy nudný - škola, párty, přespání u Sary či Evana a pořád dokola.
Z mého pohledu je to čtení spíše pro mladší čtenáře, který tato kniha nejspíše sedne lépe než mě.

26.07.2019 3 z 5

Důvod dýchat Důvod dýchat Rebecca Donovan

Námět knihy by byl skvělý, kdyby ho, aspoň dle mého názoru, autorka zpracovala jinak. Bohužel, já jsem jim celý ten příběh nevěřila. Dialogy se mi zdály umělé, jako by je ve skutečnosti nikdo nevyslovil.
Postavy mi k srdci nepřirostly, byly ploché, nepromyšlené, jen pronášející nějaké fráze, kterým, jak už jsem zmínila, se nedalo věřit. Snad jedině Evan byl z celého příběhu nejvíce opravdový.
Příběh jako takový byl fajn - nepřekvapil, neurazil, ale ani nevyvolal emoce, které od knihy tohoto typu očekávám.
Jsem zvědavá na další díly.

11.07.2019 3 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Mysela jsem si, že Čekání na Godota pro mě bude něčím zajímavá kniha. Absurdní drama mě vždy svým způsobem lákalo, ale po této Beckettově knize vím, že to zřejmě nebude nic pro mě. Pochopila jsem ji, ale nic mi nepředala, nebavila mě.

08.07.2019 2 z 5

Postel Postel David Whitehouse

Jak už zde bylo zmíněno, čekala jsem knihu, kde bude hlavním hrdinou muž, který se jednoho dne rozhodl nevstat z postele a tloustnout. Místo toho nám autor poskytl jako hlavního hrdinu jeho bratra, který už odmala trpí ve stínu svého staršího bratra a dívá se, jak se stýká s dívkou, kterou on sám miluje. O muži, kterého nám slibuje anotace se tedy nedozvídáme téměř nic. Nevíme proč, neznáme jeho myšlenky. Jen neustále posloucháme, jak to působí na jeho bratra.
Střídání kapitol z minulosti a současnosti by mi nijak zvlášť nevadilo, kdyby byl celý příběh něčím zajímavý, ale on téměř není.
Do čtení jsem se nutila a doteď si nejsem jistá, jestli si vůbec zaslouží mnou udělené 2 hvězdičky.

08.07.2019 2 z 5

Pod vlivem Jupiteru Pod vlivem Jupiteru Gary D. Schmidt

Chvílemi mrazí, chvílemi se smějete, chvílemi je vám do pláče.
Tak krátký příběh a tolik je v něm obsaženo...

08.07.2019 4 z 5

Kvantová noc Kvantová noc Robert J. Sawyer

Takhle chytlavou a zajímavou knihu jsem už v rukou dlouho nedržela. Začátek byl skvělý, všechny informace jsou na vás doslova vychrleny a vy máte pocit, že prostě musíte číst dál. V průběhu knihy se děj trochu zklidní a konec? Ten mě opravdu překvapil. V dobrém slova smyslu.
Způsob vyprávění mi vyhovoval a určitě někdy v budoucnu sáhnu po knihách od stejného autora.

08.07.2019 4 z 5

Horalka Horalka Alberto Moravia (p)

Alberta Moravia jsem četla poprvé, ale tato kniha mě přesvědčila, že určitě ne naposled. Vyhovoval mi styl vyprávění, i když někdy se dostat přes popisy mi dalo trochu zabrat. Hlavní postavy jsou skvělé, promyšlené a v průběhu popisu jejich života v horách je více a více poznáváme. Možná ani tak nejde o příběh jako takový, o začátek, zápletku, či konec, ale právě o zachycení atmosféry Itálie ve válce. Je to o obyčejných lidech, kteří se snažili udělat cokoli, aby zachránili své životy, nebo životy svých blízkých.

03.07.2019 4 z 5

Desatero spokojeného vztahu Desatero spokojeného vztahu Danica Šebestová

Nemyslím si, že něco takového úplně nepotřebovalo knižní podobu, ale rozhodně to není zlá kniha.
Někdy lidé v krátkosti potřebují připomenout, jak se ke své druhé polovičce chovat a dovedu si představit, že po ní někdo při problémech ve vztahu sáhne.
Milá kniha, z velké části pravdivá a navíc s krásnou grafickou úpravou.

30.04.2019 3 z 5

Kuře na rožni Kuře na rožni Jiří Šotola

Tato knížka pro mě byla opravdovým oříškem. Na jedné straně chápu myšlenky, chápu, co kniha chtěa předat a bylo mi Matěje, stále všude odmítaného, opravdu líto, ale styl psaní mi opravdu neseděl a musela jsem se hodně přemlouvat, abych knihu v první polovině neodložila - což jsem udělat nemohla, protože jsem měla knihu přidělenou v rámci četby na vysoké škole.
Ztrácela jsem se ve jménech, vztazích mezi postavami, místech, kde Matěj putoval i v různých větách v cizím jazyce. Bylo to pro mě opravdu náročné, ale i přesto jsem v knize nalezla části, které se četly dobře - Matějův pobyt u bratra Lukáše, či jeho působení s páterem Prosperem.
Celkově však knihu hodnotím spíše negativně.

23.03.2019 2 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Já ani neumím přesně vyjádřit, jaký přesný pocit ve mně tato krátká novelka vyvolala. Už po přečtení Procesu jsem věděla, že Kafka nebude patřit k mým oblíbeným autorům, ačkoli chápu myšlenky, atmosféru, či co tím chtěl říci.
Příběh se může zdát být stavěný na absurditě, ale spatřuji v něm jistou tíseň, strach, obavy, beznaděj něco s nadálou situací dělat. Asi jako když jsme ve stáří, nebo kdykoli v průběhu života, upoutáni na lůžko a musíme jen čekat, zda se o nás někdo postará.
Řehoř Samsa se bohužel setká s odporem, nechutí a je celé své rodině na obtíž. Bylo mi ho opravdu líto, ale těžko říct, jak bychom se my sami v této situaci zachovali.

23.03.2019 3 z 5

Scotland Street Scotland Street Samantha Young

Sice je to 5. kniha v sérii Dublin Street, ale protože jsem ji dostala od kamarádky a ani nevěděla, že jiné díly existují, přečetla jsem ji.
Byla jsem tedy hozena do velkého množství postav, u kterého jsem se ztrácela jak ve jménech i vztazích a k tomu ještě do bouřlivé minulosti mladé Shannon a Colea.
Nevadila mi tak ani předvídatelnost celého jejich vztahu, jako to, jak moc byli oba dva pro sebe dokonalí (a nejen oni dva pro sebe, ale i ostatní páry v celém jejich "klanu"), jak se najednou vše vyřešilo, zahojilo a vše bylo v pořádku. Ale na tom zřejmě takového romány stojí.
V konečném výsledku je to oddechovka, ale znovu bych ji nečetla a nejspíš ani nesáhnu po další autorčině knize.

19.03.2019 2 z 5