SmallLucia

Metro 2034Metro 2034Dmitry Glukhovsky

Celá kniha je jedna velká nuda. Během 350 stran se opět, stejně jako v prvním dílu, chodí od ničeho k ničemu, otevírají se zápletky, aby záhy skončily nevyřešené a nikam děj neposunuly. Opět se akorát dočkáme uspěchaného konce na 50 posledních stranách.
Jak už zde byl řečeno, Hunter byl postava, která měla v prvním dílu velký potenciál. Byla zahalená jakýmsi tajemstvím, které čekalo na pomalé odkrývání, ale vysvětlit ho jen tak mezi řečí na jedné stránce? To si ta postava prostě nezasloužila. Ostatní postavy mi byly nesympatické a lhostejné.
Jsem zvědavá, co autor vymyslí v posledním dílu, ale upřímně, moc od něj neočekávám.

19.11.2020

Metro 2033Metro 2033Dmitry Glukhovsky

Tak dobrý nápad, u kterého hodně pokulhává zpracování. Do knihy jsem šla s velkým očekáváním a nakonec jsem docela zklamaná. Celou knihu jsem čekala na velkou zápletku, velké odhalení, čekala jsem na to, až se stane něco zásadního, ale všechny malé zápletky se vždycky nějak bez uzavření vypařily a tak hrdina bloudí v metru od ničeho k ničemu a nic zásadního se, kromě posledních strašně uspěchaných deseti stran, nestane.
Do dalších dvou knih jdu s nulovým očekáváním a snad mě aspoň něčím překvapí.

11.07.2020

Rod: Nebezpečné stvůry jsou všude…Rod: Nebezpečné stvůry jsou všude…Martin Láníček

Opravdu jsem této knize chtěla dát šanci i přes špatné hodnocení, ale přesvědčila jsem se, že ho má oprávněně.
Postavy jsou ploché, děj tak nudný, že jsem knihu chtěla odložit každých pět minut, dialogy mezi postavami jsou psané jako dítětem na základní škole a i to by to v mnoha případech zvládlo lépe. A styl vyjadřování "stvůr"? Strašné. To je slovo, kterým bych popsala celou knihu a nechápu, jak něco takového může být vůbec přijato k vydání.

09.01.2020odpad!

Napůl zlýNapůl zlýSally Green

Začátek mě popravdě trochu mátl, byl zvláštní, nečetl se moc dobře, ale obsah zajímavý byl a když ho člověk překousne, pak se z něj vyvine skvělá kniha. Téma je pro mě bezpochyby originální a knihu jsem poté skoro nedokázala odložit.
Jednu úsměvnou věc jsem ovšem našla. "Syn-vy-víte-koho", co mi to jen připomíná....

17.10.2019

Jak to mají holkyJak to mají holkyLauren Saft

Nevím, co si o této knize myslet. Zřejmě jsem pochopila, co tím autorka chtěla sdělit - co dokáže lež, přetvářka, závist a žárlivost.
Hned první kapitola mě vyvedla z omylu, že se bude jednat o vztah tří dobrých kamarádek a jejich problémů. Místo toho mi bylo naservírováno tolik vulgarismů, řečí o sexu, nevěře a dalším, že jsem nestačila "valit" oči, jakou knížku jsem to vzala do rukou.
Děj se neuvěřitelným způsobem zamotával tak, až jsem s každou další kapitolou přestávala věřit v jakékoli normální chování jakékoli postavy. Nestihla jsem si vybudovat ani jediný kladný vztah, protože jakékoli slabé sympatie každá postava v další vteřině "zabila".
Mě tato knížka opravdu nesedla.

30.09.2019

Nejdelší den Adama T.Nejdelší den Adama T.Patrick Ness

Tento příběh způsobil, že jsem měla několikrát během čtení slzy v očích. Příběh o netoleranci vlastního syna, o zlomeném srdci, o vnitřním zmatku.
Způsob psaní mi velmi připomínal knihu My ostatní tu prostě žijem - prolínání dvou různých "světů".
Po přečtení téměř všech Nessových knih se stává jedním z mých nejoblíbenějších autorů.

25.09.2019

Děti nového světaDěti nového světaAlexander Weinstein

Od této knihy jsem si mnohé slibovala a čekalo mě opravdu velké zklamání.
Polovina povídek je nudná a téměř hned po jejich dočtení jsem si nebyla schopna vybavit o čem vlastně byly nebo co mi měly předat. Druhá polovina povídek byla celkem vydařená, dobře napsaná s nějakým poselstvím a za to si celá kniha zaslouží velmi slabé tři hvězdičky, ale bohužel, pro mě je tato kniha jednou z těch zapomenutelných.

08.09.2019

My ostatní tu prostě žijemMy ostatní tu prostě žijemPatrick Ness

To byla asi ta nejzvláštnější kniha, jakou jsem kdy četla a přesto mi tímto svým podivným způsobem neuvěřitelně sedla. Na pozadí všech těch zvláštních událostí se vyklubal příběh, který může zažívat kdokoli z nás. Tolik vět by stálo za zatržení a zapamatování.
Patrick Ness mě opět nezklamal.

25.08.2019

U konce s dechemU konce s dechemRebecca Donovan

Popravdě jsem měla problém s tím, jak mám knihu vlastně hodnotit. Některé chvíle způsobily, že jsem měla slzy na krajíčku a u dalších jsem jen kroutila hlavou, jak neuvěřitelné ty situace byly. A to se týká celé série Dýchání.
Nejvíce mě na této sérii štvalo to, jak byla každá situace v Emině životě vyhnána do krajností - její vztah s matkou a matčina povaha, Johnnatanovo chování a tajemství, chování tety Carol, i její reakce téměř na cokoli nepříjemného.
Dále mi celkově děj příšel místy nudný - škola, párty, přespání u Sary či Evana a pořád dokola.
Z mého pohledu je to čtení spíše pro mladší čtenáře, který tato kniha nejspíše sedne lépe než mě.

26.07.2019

Důvod dýchatDůvod dýchatRebecca Donovan

Námět knihy by byl skvělý, kdyby ho, aspoň dle mého názoru, autorka zpracovala jinak. Bohužel, já jsem jim celý ten příběh nevěřila. Dialogy se mi zdály umělé, jako by je ve skutečnosti nikdo nevyslovil.
Postavy mi k srdci nepřirostly, byly ploché, nepromyšlené, jen pronášející nějaké fráze, kterým, jak už jsem zmínila, se nedalo věřit. Snad jedině Evan byl z celého příběhu nejvíce opravdový.
Příběh jako takový byl fajn - nepřekvapil, neurazil, ale ani nevyvolal emoce, které od knihy tohoto typu očekávám.
Jsem zvědavá na další díly.

11.07.2019

Čekání na GodotaČekání na GodotaSamuel Beckett

Mysela jsem si, že Čekání na Godota pro mě bude něčím zajímavá kniha. Absurdní drama mě vždy svým způsobem lákalo, ale po této Beckettově knize vím, že to zřejmě nebude nic pro mě. Pochopila jsem ji, ale nic mi nepředala, nebavila mě.

PostelPostelDavid Whitehouse

Jak už zde bylo zmíněno, čekala jsem knihu, kde bude hlavním hrdinou muž, který se jednoho dne rozhodl nevstat z postele a tloustnout. Místo toho nám autor poskytl jako hlavního hrdinu jeho bratra, který už odmala trpí ve stínu svého staršího bratra a dívá se, jak se stýká s dívkou, kterou on sám miluje. O muži, kterého nám slibuje anotace se tedy nedozvídáme téměř nic. Nevíme proč, neznáme jeho myšlenky. Jen neustále posloucháme, jak to působí na jeho bratra.
Střídání kapitol z minulosti a současnosti by mi nijak zvlášť nevadilo, kdyby byl celý příběh něčím zajímavý, ale on téměř není.
Do čtení jsem se nutila a doteď si nejsem jistá, jestli si vůbec zaslouží mnou udělené 2 hvězdičky.

Pod vlivem JupiteruPod vlivem JupiteruGary D. Schmidt

Chvílemi mrazí, chvílemi se smějete, chvílemi je vám do pláče.
Tak krátký příběh a tolik je v něm obsaženo...

Kvantová nocKvantová nocRobert J. Sawyer

Takhle chytlavou a zajímavou knihu jsem už v rukou dlouho nedržela. Začátek byl skvělý, všechny informace jsou na vás doslova vychrleny a vy máte pocit, že prostě musíte číst dál. V průběhu knihy se děj trochu zklidní a konec? Ten mě opravdu překvapil. V dobrém slova smyslu.
Způsob vyprávění mi vyhovoval a určitě někdy v budoucnu sáhnu po knihách od stejného autora.

HoralkaHoralkaA. Moravia (pseudonym)

Alberta Moravia jsem četla poprvé, ale tato kniha mě přesvědčila, že určitě ne naposled. Vyhovoval mi styl vyprávění, i když někdy se dostat přes popisy mi dalo trochu zabrat. Hlavní postavy jsou skvělé, promyšlené a v průběhu popisu jejich života v horách je více a více poznáváme. Možná ani tak nejde o příběh jako takový, o začátek, zápletku, či konec, ale právě o zachycení atmosféry Itálie ve válce. Je to o obyčejných lidech, kteří se snažili udělat cokoli, aby zachránili své životy, nebo životy svých blízkých.

03.07.2019

Desatero spokojeného vztahuDesatero spokojeného vztahuDanica Šebestová

Nemyslím si, že něco takového úplně nepotřebovalo knižní podobu, ale rozhodně to není zlá kniha.
Někdy lidé v krátkosti potřebují připomenout, jak se ke své druhé polovičce chovat a dovedu si představit, že po ní někdo při problémech ve vztahu sáhne.
Milá kniha, z velké části pravdivá a navíc s krásnou grafickou úpravou.

30.04.2019

Kuře na rožniKuře na rožniJiří Šotola

Tato knížka pro mě byla opravdovým oříškem. Na jedné straně chápu myšlenky, chápu, co kniha chtěa předat a bylo mi Matěje, stále všude odmítaného, opravdu líto, ale styl psaní mi opravdu neseděl a musela jsem se hodně přemlouvat, abych knihu v první polovině neodložila - což jsem udělat nemohla, protože jsem měla knihu přidělenou v rámci četby na vysoké škole.
Ztrácela jsem se ve jménech, vztazích mezi postavami, místech, kde Matěj putoval i v různých větách v cizím jazyce. Bylo to pro mě opravdu náročné, ale i přesto jsem v knize nalezla části, které se četly dobře - Matějův pobyt u bratra Lukáše, či jeho působení s páterem Prosperem.
Celkově však knihu hodnotím spíše negativně.

23.03.2019

ProměnaProměnaFranz Kafka

Já ani neumím přesně vyjádřit, jaký přesný pocit ve mně tato krátká novelka vyvolala. Už po přečtení Procesu jsem věděla, že Kafka nebude patřit k mým oblíbeným autorům, ačkoli chápu myšlenky, atmosféru, či co tím chtěl říci.
Příběh se může zdát být stavěný na absurditě, ale spatřuji v něm jistou tíseň, strach, obavy, beznaděj něco s nadálou situací dělat. Asi jako když jsme ve stáří, nebo kdykoli v průběhu života, upoutáni na lůžko a musíme jen čekat, zda se o nás někdo postará.
Řehoř Samsa se bohužel setká s odporem, nechutí a je celé své rodině na obtíž. Bylo mi ho opravdu líto, ale těžko říct, jak bychom se my sami v této situaci zachovali.

23.03.2019

Scotland StreetScotland StreetSamantha Young

Sice je to 5. kniha v sérii Dublin Street, ale protože jsem ji dostala od kamarádky a ani nevěděla, že jiné díly existují, přečetla jsem ji.
Byla jsem tedy hozena do velkého množství postav, u kterého jsem se ztrácela jak ve jménech i vztazích a k tomu ještě do bouřlivé minulosti mladé Shannon a Colea.
Nevadila mi tak ani předvídatelnost celého jejich vztahu, jako to, jak moc byli oba dva pro sebe dokonalí (a nejen oni dva pro sebe, ale i ostatní páry v celém jejich "klanu"), jak se najednou vše vyřešilo, zahojilo a vše bylo v pořádku. Ale na tom zřejmě takového romány stojí.
V konečném výsledku je to oddechovka, ale znovu bych ji nečetla a nejspíš ani nesáhnu po další autorčině knize.

19.03.2019

Utopie, nejlepší verzeUtopie, nejlepší verzeIvan Kmínek

Ačkoli jsem se ze začátku v knížce ztrácela, nebavila mě a nemohla jsem si zvyknout na styl psaní, asi od 70. stránky mě chytla a celé to začalo dávat smysl. Za mě příjemná sci-fi oddechovka.

19.03.2019

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školceVšechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školceRobert Fulghum

Krásná kniha, která se nedá přečíst na posezení. Jednotlivé kapitoly jsem musela chvilku vstřebat a měly opravdu krásná poselství. Děkuji pane Fulghume, hodně jsem si toho u Vašich řádků uvědomila.

GejšaGejšaArthur Golden

Nemohu hodnotit jinak, než plným počtem hvězd a na začátek chci říct: DĚKUJI.
Děkuji za tak nádherný příběh, který mi dal spoustu krásných myšlenek a pocitů, že se od něj prostě nedalo odtrhnout.
Každé trápení malé Čijo jsem prožívala stejně jako ona a každý nezdar a pád starší Sajuri jsem cítila také tak.
Někdy je až neuvěřitelné, jak nás některé příběhy dokáží pohltit a vzít sebou, abychom byli jejich součástí a prožívali ho spolu s postavami a jaké emoce v nás umí vyvolat.
Snad v životě najdu ještě nějakou takovou knihu.

26.02.2019

ČernookáČernookáAnna Musilová

Z této knihy jsem měla opravdu rozporuplné pocity.
Na jednu stranu je zde zpracováno potřebné a tíživé téma deprese, bolesti a ztráty blízkého člověka.
Na druhou stranu mi spousta situací přišla málo uvěřitelná a všechny okolní postavy mi přišly jen načrtnuté, nedomyšlené a plytké.
Romantická linka zde byla poněkud zbytečná, tím spíš, že na konci se dotyčný kluk s rezedovýma očima už ani neukázal, jako by se po něm slehla zem.
A co její vztah s Ninou? Také se na konci nedozvíme, jak to vlastně dopadlo.
Mrzelo mě, že autorka nevěnovala více pozornosti postavě otce a mladší sestry, ale možná to byl její záměr, soustředit se pouze na hlavní postavu a přízrak Černooké.
Mě to, bohužel, přišlo více na škodu, protože díky tomu mi přišel celý příběh jen jako hluboké polemizování o pocitech, s téměř nulovým dějem a velmi rychlým zvratem a koncem.
Plus je autorčino krásné hraní s jazykem, takže mi kniha vůbec nepřišla jako debut, nýbrž jako už několikátá kniha. Určitě si přečtu další knížky, jestli nějaké vydá, ale za mě je Černooká pouhým průměrem.

12.02.2019

Dokonalá chuť aneb Jak sníst svého manželaDokonalá chuť aneb Jak sníst svého manželaNatalie Young

Podle obálky jsem čekala vtipný, mírně morbidní příběh zhrzené manželky.
Bohužel se má očekávání nenaplnila a dostala jsem plytký příběh jakési ženy, která zabila a následně snědla svého manžela. Vtipné mi to přišlo jen ze začátku, protože jsem něco tak bizarního ještě nečetla, ale nadále to bylo jen nudný popis jejich nešťastného manželství bez lásky, proložený konzumací některé z části jeho těla.
Čekala jsem alespoň na konci nějakou pointu, rozuzlení, ale dostalo se mi jen toho, že žena chtěla žít dál bez toho, aby byla svým manželem svazována. Proč ho tedy nezabít a nesníst, to je přece morální a praktické.
Za mě dvě hvězdičky a opravdu slabá kniha.

09.02.2019

PoutoPoutoAnna Todd

Už od první knížky jsem si opakovala pořád dokola stejnou větu: "Tak už se sakra rozhodněte."
Chci s tebou být, miluju tě, nenávidím tě, nechci tě už nikdy vidět, nezáleží mi na tobě, nemůžu bez tebe žít....
Ta jedna věta se se mnou táhla přes celou tuhle zbytečně natahovanou sérii, protože to je opravdu ta jediná nejdůležitější věc, která se v knize řeší.
A co všichni víme? Že to celé stejně bude mít happyend, že stejně skončí spolu a víme to už od prvního dílu.
Všem je jedno, že se Hardin chová jako psychopatický idiot, mlátí do všeho a do všech, kdo se na Tessu jen podívá, řve, opouští ji, s prosíkem se k ní vrací zpět, podpálí barák. Je to jedno. Protože Hardin je přece ten chudák, který nemůže za to, že se chová tak, jak se chová. Za to může každý jeden člověk, se kterým vyrůstal a se kterým se setkal, hlavně ne on sám.
Jediná Tessa je lék na všechnu jeho bolest, jejich láska je osudová, věčná, ničím nepřekonatelná a přesně proto se k ní chová jako k hadru na podlahu.
Tessa se snaží léčit jeho bolístky, odpouští mu i ty věci, za které by ho polovina ostatních postav zfackovala, brání ho, protože on je přece ten, který trpí nejvíc. Nechá sebou manipulovat všechny čtyři díly a když už si myslíme, že konečně dostala rozum a už si nenechá dál ubližovat, trvá to asi tři stránky, pak na ni Hardin mrkne, jí se vypaří mozek z hlavy a následuje sex, který má všechny rány zacelit.
Obě dvě hlavní postavy mi tak hrozně lezly na nervy, že jsem měla několikrát sto chutí celou knížku vyhodit z okna a nechat ji tam.
Co mě na tomto díle štvalo nejvíc je to, že i kdyby se desítky kapitol vynechaly, výsledek by byl pořád stejný. Celou dobu jsem měla dojem, že všechny popisy jejich pocitů čtu tak po dvacáté. I věty byly stejné a já je jen očima rychle přeskakovala.
Konec byl tak osekaný, samé "o tolik a tolik let později", že jsem si říkala, že tu sérii ani nemělo cenu dočítat, protože to byl jediný důvod, proč jsem to udělala - kvůli tomu, jak celá tahle věc skončí, co autorka vymyslí.
Gratuluju sama sobě, že jsem to ustála, dočetla a upřímně mě mrzí, že spousta slečen vidí v Hardinovi svého vysněného přítele, hodnotí celý jejich "vztah" 5 hvězdičkami a v hlavě mi zůstává jen jedna otázka: "Proč?"
Ačkoli chápu rádoby poselství celé série, že i ti, kteří udělali špatné věci, si zaslouží mít dobrý konec. Že se nemáme vzdávat toho, po čem skutečně toužíme a někdy jen stačí se tomu postavit čelem, tuhle sérii však cítím jako zcela zbytečnou.

05.02.2019

PoutaPoutaDelphine de Vigan

Upřímně řečeno bych knížce opravdu chtěla dát vyšší hvězdičkové hodnocení. Už jen za to, že každý jeden příběh může kdokoli kolem nás prožívat a my o tom nevíme. Za to, kolik dětí musí mít stejné pocity jako Theo. To mě na tom příběhu ničilo.
Ovšem čekala jsem trochu více, i přes krátký rozsah. Nechytlo mě to za srdce tak, jak by mělo.

01.02.2019

TajemstvíTajemstvíAnna Todd

I přesto, že tento díl byl pro mě překvapením, protože byl o něco málo chytlavější, než dva předchozí, se neubráním malému hodnocení. Na 700 stranách se nedozvídáme téměř nic nového, děj by se dal zúžit do mnohem menšího rozsahu, nehledě na to, že autorka měla potřebu z toho udělat hned čtyřdílnou sérii.
Zvrat na konci knihy mě, musím uznat, docela překvapil, nezachrání to ovšem zbytečných 700 stran před tím.
Těším se, až tuto sérii dočtu celou a už se ke knihám nikdy nevrátím.

30.01.2019

Účinná komunikace v zaměstnáníÚčinná komunikace v zaměstnáníSylvie Sperandio

Myslím, že tohle je velmi přínosná kniha. Obsahuje základní pravidla, které by měl znát a dodržovat každý člověk, který ve svém zaměstnání pracuje s lidmi.

15.12.2018

Podivuhodné a krásné soužení Avy LavenderPodivuhodné a krásné soužení Avy LavenderLeslye Walton

Příběh je stejný jako název - podivuhodný a krásný. Nic tomu podobné jsem ještě nikdy nečetla a celá kniha byla jako kruté pohlazení na duši. Cítila jsem s každou postavou její bolest a těšila se z její radosti.
Námět knihy mi přijde natolik origiální a čtivý, že jsem se radovala z každého slova a pocítila lítost, když kniha skončila.
Snad autorka napíše další knihy, rozhodně mám v plánu se do nich pustit.

29.11.2018

Ďáblova svatyněĎáblova svatyněMarie Hermanson

Jedna z těch lepších knížek, které jsem za posledí dobu četla. Dobrý nápad, zauzlení situace, že ani vy sami nevíte, na čem jste, pocit úzkosti, to všechno tam bylo. Konec byl však slabšího rázu, nestačil mi. Dozvěděli jsme se konec o hlavní postavě, ale o celém tom zvláštním místu nic.

14.11.2018