Sitting-Bull Sitting-Bull komentáře u knih

Osedlaná řeka Osedlaná řeka Louis L'Amour

Hmm, díl by se možná mohl jmenovat i "Jak chudá dívka ke štěstí přišla". Jako jo, četlo se to dobře a děj odsýpal, Ozvěně nešlo nedržet palce, ale... Musím souhlasit s koentáři, že už to zavání šestákem. Od dalších dílů mě to neodradilo, rozhodně další zkusím a budu doufat, že tohle prostě autor napsal ve slabé chvilce, když potřeboval hodnem prašule...
Na druhou stranu - body nahoru za to, jak autor nechal všechny Sackettovy milovat knihy či k nim mít minimálně velmi pozitivní vztah. U tohoto dílu a těch několika citátů ze Scotta jsem si to plně uvědomila, že to je to, s čím v celé sáze tak souzním - divočina a příroda a zároveň knihy. Jo, to by byl život, to by byla kombinace (za mě ideálně hodně knih). :-)

11.10.2023 4 z 5

Jubal Sackett Jubal Sackett Louis L'Amour

Tak zatím je tohle bezkonkurenčně nejlepší díl. Moc krásně se to čte a člověk by chtěl být s Jubalem tam někde v horách. Jediné, co mi tam trochu pokulhává, jsou mastodonti. Ti vymřeli přeci jen již před nějakým pátkem jak v Severní, tak Jižní Americe. Narozdíl od předchozích dílů, kde nález římských mincí a dalších známek předchozích návštěv Ameriky odněkud z Evropy či Blízkého východu je podložen dochovanými nálezy, toto je z říše pohádek.

09.10.2023 5 z 5

Já, Finis Já, Finis Václav Dvořák

Za mě mnohem slabší, než Písečníci, i když synovi se to třeba líbilo více.

09.10.2023 4 z 5

Tomíkovy objevy Tomíkovy objevy Gerard Grée

Kniha mého dětství. Více mě sice bavila kniha Tomík objevuje přírodu, ale i tato byla jednou z opakovaně čtených knih a nejinak je tomu s dětmi, nejprve se starším a teď s mladším synem.

09.10.2023 5 z 5

Franklinova létající knihovna Franklinova létající knihovna Jen Campbell

Sedmiletý syn si tuto knihu vybral v knihovně, tak jsem si řekla, proč vlastně ne, je to jeho výběr. Ilustrace a název vypadaly lákavě, i když styl ilustrací není mým šálkem kávy. Tak... To je tak všechno, co mohu o knize říci pozitivního.
A teď ten zbytek. Kniha je veršovaná, ale tak nějak kostrbatě. Hodně kostrbatě. A to celou knihu i s jejím krásným nápadem naprosto torpéduje.
On je totiž dosti zásadní rozdíl mezi prostým překladem a přebásněním. Proto sbírky básní svého času přebásňovali do češtiny básníci (namátkou J. V. Sládek či J. Seifert) a překladatelka tedy básníkem opravdu není. Svou roli může hrát i fakt, že většinu svého života autorka prožila na Slovensku (od narození do ukončení střední školy - zdroj https://www.albatrosmedia.eu/writer/katarina-belejova/) a tím pádem k češtině nemá tak blízko, aby se jí v ní snadno básnilo (už jen to, že školní jazykové vzdělání prodělala ve slovenštině a ne v češtině pro přebásňování může být problematické). Proto bych překladatelce doporučila držet se v překladech spíše prózy, než poezie.
Opravdu škoda ztraceného potenciálu knihy, myšlenka je totiž moc pěkná. Při čtení jsme se snažili požitek z rýmů synovi umožnit a na řadě míst i mě, která nemá "básnické střevo", napadaly úpravy, které verše zlepšovaly. Manžel byl ještě o stupeň jinde, z toho to padalo jak na běžícím pásu a nakonec jsme celé to čtení postavili tak, že jsme se ten příběh se synem snažili přebásnit lépe, takže si alespoň vyzkoušel hledání rýmu a taktu ve verších.

08.10.2023 1 z 5

Orel i skřivánek Orel i skřivánek Josef Václav Sládek

Tak jsem si knihu po letech opravdu poctivě přečetla báseň po básni. Stále jsou tam básně, se kterými rezonuji, ale většina mě míjí, ač chápu, kdy a proč byly psány.

Londýnský zpravodaj se hlásí Londýnský zpravodaj se hlásí Karel Kyncl

Leckde se mi sice ten prchavý okamžik doby, pro kterou byl fejeton napsán, zachytit podařilo, ale leckde již ne. Škoda, že knihy fejetonů a reportáží tak snadno stárnou, jinak bych hodnotila výše.

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Škoda, že třetí díl tak moc snižuje kvalitu série. Už se to tu zmiňuje v komentářích níže a já se pod ně mohu podepsat. Vytůněné holky, kterým stačí 14 dní výcviku, aby kosily nepřítele, změna chování královny mezi 2. a 3. dílem... A je toho víc. Škoda, no...

Stín krkavce 1–3 Stín krkavce 1–3 Anthony Ryan

Slibný rozjezd prvního dílu už tak slušný nebyl ve druhém dílu a třetí díl byl z mého pohledu nejslabší a nejhorší. Přečíst se to rozhodně dalo, zejména první díl mě dobře vtáhl do děje, ve třetím díle jsem se naopak těšila, až těm všem nereálným bojům bude konec, a to zejména kvůli nereálnosti výcviků či bojů. Souhlas s EricCleese, že vytůněnost těch holek mi kazila požitek z knih.
A samozřejmě nechybí povinná LGBT linka, vlastně dvě...

Pravda o cukru Pravda o cukru Jessie Inchauspé

To, co autorka vysvětluje z mého oboru, tak sedí, ač tedy ona to bere pro široké masy opravdu velmi zjednodušeně. Mohu tedy předpokládat, že i to, co není z mého oboru, více-méně sedí... Takže proč něco z toho nevyzkoušet, že? :-)
Jediné, co mi v tom jejím konceptu naprosto nedává smysl, je to, že autorka výslovně tvrdí, že je jedno, jak rychle za sebou sníme vlákninu, bílkoviny a sacharidy. Možná si něco ze základky nepamatuji, ale to, že žaludek přijatou potravu nejen rozmělňuje, ale i promíchává, si pamatuji, což do toho autorce z mého pohledu celkem hází vidle, protože pokud vše slupnu rychle za sebou, stejně se to v žaludku promíchá a do střev jde již spolu. Nicméně si její koncept mohu přizpůsobit svým znalostem, v tom mi nikdo nebrání.

Toskánské dítě Toskánské dítě Rhys Bowen

I přes nelogičnosti v textu se to dá dočíst. Nadšená jsem nebyla, ale knihu dočetla. Takový horší průměr. Funkci "špitálové oddechovky" splnila, ale vracet se k ní či ji někomu doporučovat nebudu.

Vzdálené modré hory Vzdálené modré hory Louis L'Amour

Ten konec ve mně zanechává takový nostalgický smutek, i když zároveň vím, že odchod B.S. byl naplněním a dovršením jeho života. A jeho život, to, v co věřil a o čem byl jeho život, žije dál v jeho dětech... To je asi to, co si z knihy odnáším nejsilnějšího.
Samozřejmě kniha je o dlouhém životě "tam za slanou vodou", kde viděl Barnabáš budoucnost svou i svého rodu a rozhodně není nezajímavá. Kromě Barnabáše a Abigail je tu i řada dalších známých z prvního dílu, u kterých jsem se ráda dozvěděla zase kus jejich osudu.
No, další díl už s dalším z rodu Sackettů, ale s kým? Nebo jich tam potkáme více? Těším se, takže kniha i příběh zřejmě fungují. :-)

22.09.2023 5 z 5

Kapitán Bombarďák Kapitán Bombarďák Dav Pilkey

Praštěný a zajímavý příběh, vtipné poznámky, kluci, co si ve škole rádi dělají z leckoho legraci a k tomu všemu větší písmena... Co více si přát od knihy pro prvňáčka?
Snad jen to, aby kniha byla tlustší, takhle jsme ji přečetli hned, a to i přes pomalé slabikování části textu tím prvňáčkem kterého kniha opravdu chytla. Navíc spousta obrázků s plná dalších vtípků. Ano, rozhodně to splnilo to, v co jsem doufala, když jsem ji synkovi podhodila, tedy knihu "už musím umět co nejlíp číst, abych si to mohl přečíst dál", a to je teprve září. :-)

21.09.2023 4 z 5

Erik Erik Shaun Tan

Wau, to je snad ještě lepší, jak Nový svět...
Potkala jsem tuto malou milou knížečku v knihovně. Je to jedna z těch bohatě ilustrovaných knih v kolibřím vydání, kde si další část příběhu člověk domýšlí a dotváří sám... Kde je mnoho naznačeného, ale spousta nevyřčeného. Ideální knížečka třeba na čundry s dětmi, příběh se dá tak krásně dotvářet a domýšlet a přitom se celá knížečka vejde hravě do telete či žebradla. :-)

21.09.2023 5 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Tak takhle si představuji thiller. Oproti těm, co jsem již četla, je tohle o řád lepší. Má to spád, dobře se to čte, postupně vám dochází další a další souvislosti... Je fakt, že ten konec byl trochu horší, měl mnohem větší potenciál, ale přesto za mě 9/10*.

16.09.2023 5 z 5

Sackettova země Sackettova země Louis L'Amour

Příjemně a svižně plynoucí příběh o Barnabáši Sackettovi. Mladý hrdina se silně zakořeněným smyslem pro čest a spravedlnost, které mu všípil otec, a který se ze všech úkladů a nebezpečenství vždy dostane... Jasně, že je příběh v lecčems poněkud naivní, ale to jsou i Verneovky, Mayovky a spousta dalších knih a já jsem chtěla odpočinkový příběh, který nebude nudit. A ten jsem tedy dostala a vychutnala až do poslední kapky. Těším se na další díly.

11.09.2023 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Hutné...
Každé slovo tohoto kratičkého příběhu je tak plné toho, co tam okolo nich je a co tam vlastně už není, neskutečně sugestivní popis... A taky neuvěřitelná síla člověka žijícího pro syna a pro nějakou (malou) naději, protože naděje vždycky je a bude.

08.09.2023 5 z 5

Těžko uvěřitelný příběh Těžko uvěřitelný příběh Chris Colfer

Je přátelství to, že se díváte (každý sám) na jeden seriál, o kterém se spolu dokážete bavit, ale nic jiného o sobě nevíte, a to za celá dlouhá léta druhého stupně základky a celé střední školy "intenzivního přátelství"? Podle této knížky asi ano. Postavy se chovají pitomě, začátek je tak otravný, až jsem chtěla několikrát knihu odložit. Neodložila a přeci jen dotáhla knihu do vítězného konce. Kdyby vše skončilo plněním slibu daného v nemocnici, dala bych o hvězdu více, ten úplný konec byl ale dalším zklamáním.
Chápu, co se kniha snaží (velmi málo uvěřitelně) otevřít za témata, ale jaká je pravděpodobnost, že se vám mezi čtyřmi lidmi sejde transsexuál, gay, člověk s nevyhraněnou orientací a chorobně ctižádostivá slečna? Navíc kniha problematiku až bolestně zjednodušuje a chtěla bych (po zkušenostech z blízkého okolí) vidět teenagery, kteří to vše, co nám kniha předkládá, dokáží bez psychických potíží takhle dlouho držet v sobě... Jenže v dnešní době je prostě IN cpát LGBT do každé druhé knihy...

03.09.2023 2 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

To jakože fakt? Pokud ano, tak moje první setkání s autorkou vůbec nedopadlo dobře a ačkoli čtu různé žánry, tohle tedy nedávám. Děj této knihy je snad ještě pitomější, než Colferova Těžko uvěřitelného příběhu, kde se hlavní postavy taky chovají hloupě až pitomě... Nejmladší ze tří zchudlých šlechtičen se dokáže lovem postarat o sebe a své sestry a otce, který taky vlastně není co k čemu. Ještě že ta jediná schopná dokáže vesničany naučit klást oka na zajíce, skolit vlka střelou do oka a k tomu krásně malovat. Ach jo.

03.09.2023 1 z 5

Gardedáma Gardedáma Laura Moriarty

Takové oddychové a přitom trochu inteligentnější čtení. Píši trochu, protože v některých okamžicích jsem si už přišla příliš "tahaná za fusekli". Celkově se ovšem kniha četla dobře, takový nějaký průměr.

26.08.2023 3 z 5