senbja senbja komentáře u knih

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Přečteno, i slzu jsem uronila, pointa mě potěšila.

30.11.2021 5 z 5

Pohádky z hvězd Pohádky z hvězd Vladislav Slezák

S velkým očekáváním jsem knížku koupila své osmileté vnučce. Začala jsem číst, ale obávám se, že jsou pohádky napěchované tolika jmény, vztahy a odkazy k hrdinům starověkých bájí, že celkový dojem uvede do zmatku i dospělé, kterým většina informací není cizí. Jsem zvědavá, co na ni vnučka. Ilustrace se jí určitě budou líbit, jen nebude mít blízko nikoho, kdo by mohl uvést na pravou míru to, čemu nebude moc rozumět. Děti pana Slezáka mají výhodu, když mají hvězdáře doma.

02.11.2021

Láska je na prd Láska je na prd Wibke Brueggemann

Vnučka se zmínila, že tuto knížku čte, tak jsem si ji půjčila v knihovně. Nejenže mě pobavila, ale také uvedla do světa mladých. Také jsem byla puberťačka, ale v mnoha ohledech hodně "zaostalá". :-)

02.11.2021 4 z 5

Příběhy z druhého břehu Příběhy z druhého břehu Lubomír Nečas

Knížku jsem nedávno vyhrála v kvízu na jednom seniorském webu. Udělala mi velkou radost, protože patřím k těm, kteří nevěří, ale vědí. Vím přesně, co znamená motto "Konec je vždy začátkem něčeho nového!" pod názvem knihy. Ten na přebalu na konci knihy je také výstižný. "Smrt je jen ZAČÁTEK. Ale až té druhé kapitoly!" Je od Williama Shakespeara. Hned jsem se pustila do čtení prvních ze dvanácti příběhů lidí, kteří už také vědí. A také Buddhův výrok v Úvodu knihy se mi líbí: " Jediné, o co by měl inteligentní člověk v tomto světě usilovat, je poznat to, co nemůže zničit ani smrt."

20.10.2021 5 z 5

Jarní oběť Jarní oběť Anders de la Motte

Moje první setkání s autorem začíná Jarní obětí. Zjistila jsem, že v naší městské knihovně jsou i předcházející knihy ze série Roční období. Vyhovovaly mi kratší kapitoly, i to jak děj plynul oběma směry. Určitě si půjčím i další knihy a těším se, jak jejich čtením zkrátím dlouhé zimní večery.

18.10.2021 4 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Už dlouho se mi nestalo, abych četla sci-fi tak dlouho jako tentokrát. A nemá to nic do činění s objemností knihy. Kdyby mě zaujala, stačil by mi na 644 stránky maximálně týden. Do hrůz, jaké zasadil autor do lidské budoucnosti jsem pronikala s nechutí, nicméně jsem vytrvala a jsem ráda. Lidstvo nakonec dostalo šanci, ve kterou jsem doufala po celou dobu četby. Kéž bychom i ve skutečnosti vzali rozum do hrsti. Zatím to na moc rozumu nevypadá.

17.09.2021 3 z 5

Ohňostrojení Ohňostrojení Robert Fulghum

Tuto knihu jsem nečetla. Autora znám z jiných jeho knih, které se mi líbily. Když si ji dcera přivezla na prázdniny, vypůjčila jsem si ji a pustila se do čtení. Zatím toho nelituji, naopak.

31.08.2021

Hodná holka, zlá krev Hodná holka, zlá krev Holly Jackson

Už dávno nejsem young adult a první knihu z této série jsem nečetla. Nicméně tu druhou jsem vyhrála a začala číst. Zatím se mi líbí. Možná se poohlédnu i po té první, abych byla v obraze.

31.08.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Paní Lednické se opravdu povedlo napsat velmi čtivou knihu. Pro mě o to více, že mé mládí bylo s daným regionem spjaté a mnohé reálie z tohoto prostoru jsou mi stále blízké. S velkým citem pro jazyk český ovlivněný polštinou používá místní výrazy, aniž by bylo třeba je nějak vysvětlovat. Možná je to dáno tím, že jsem "po našymu" kdysi mluvila a dodnes je pro mě vlastně jazykem mateřským. Česky jsem se začala učit až ve škole. Začala jsem číst druhý díl, ale rozhodla jsem se, že ho na čas odložím a nechám doznít to, co vyplývá z toho prvního.

31.08.2021

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

31.08.2021 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

K této knize jsem se dostala díky těmto stránkám. Knihy s podobnou tématikou nevyhledávám, ale ta mi sama vstoupila do života a rozhodně toho nelituji. Přečetla jsem za svůj už docela dlouhý život spoustu knih, ale jen některé mi utkvěly v paměti. Tato k nim určitě patří. Nenašla jsem nic, co bych jí mohla vytknout. Pro mě skvělá po všech stránkách. Zkusím si přečíst i další od stejného autora, pokud je seženu. Jeho způsob psaní mě oslovil.

20.05.2021

Hořčičné semínko Hořčičné semínko Osho

Guru neguru, v hlavě to měl hezky srovnané. Jen ten, kdo pozná všechno, může ke všemu zaujmout stanovisko. Jestli se s ním shodneme nebo ne, je jen na nás.

Oranžová kniha Oranžová kniha Osho

Není každá kniha pro všechny. I tady platí, je-li žák připraven, učitel si ho najde.

Život, láska, smích Život, láska, smích Osho

Tato útlá knížečka mi byla velikou oporou v těžkých letech života. Jeho pohled na náš pozemský, a nejen pozemský život, se mi moc líbí.

Duchovně nevhodný mystik Duchovně nevhodný mystik Osho

Tuto knihu jsem nečetla, ale Osho patří k mým oblíbeným autorům.

Doteky jiné skutečnosti Doteky jiné skutečnosti Jana Musilová

Kdo nevěří, ať tam běží a vyzkouší si to.

Testament pana Tena Testament pana Tena Vladimír Sís

Knížku mám doma už hodně dlouho a v knihovně jsem na ni narazila zcela náhodou. Napadlo mě, že bych mohla využít některý z receptů a začetla se. Nakonec mě poutavé vyprávění natolik zaujalo, že ji znovu pro sebe objevuji jako krásnou literaturu psanou srdcem. U receptů mě odrazuje sójová omáčka a škrobová moučka, těm jsem nikdy nepřišla na chuť, tím pádem ani čínské kuchyni. Líbí se mi, jak starou čínskou lyriku přebásnil Jiří Žáček a také formát knihy, který nabízí čtení jako ve stolním kalendáři.

06.05.2021 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

O co méně mě zaujala kniha, o to nadšenější jsem byla při sledování britského seriálu Durrellovi. Perfektní herecké obsazení udělalo z pro mě nudné knihy zábavnou podívanou, na kterou jsem se s každým shlédnutým dílem těšila víc a víc, a bylo mi líto, když skončil. Hvězdičky nedám žádné, protože 5* by nebylo za knihu, ale za film.

05.05.2021

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Asi si ji přečtu znovu. Po prvním přečtení se mi líbila, ale když čtu některé zdejší opačné názory na její kvality, přemýšlím, jestli jsem náhodou nečetla úplně jinou verzi knihy. Faktem ovšem je, že ne všechno je vždy určeno všem. Vesmír přeje připraveným. To jsem si ověřila vlastní zkušeností.

05.05.2021 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Přestože knihy Jo Nesba mají v naší knihovně své místo, já jejich čtenářkou nejsem. Nicméně kvůli Čtenářské výzvě jsem se přemohla a knihu přečetla. V bohatě rozvětveném ději a v norských jménech jsem se docela snadno začala ztrácet, ale vytrvala jsem. Napínavé, překvapivé, ale raději čtu jiné knihy.

05.05.2021 4 z 5