Selket Selket komentáře u knih

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

Nebylo to špatné, příběh se mi líbil, změny historie byly fajn, postavy pubertálně roztomilé. Jen ten vtip se jaksi nedostavil, zasmála jsem se všehovšudy asi dvakrát, protože jsem si vzpomněla na něco jiného (vtipnějšího, bohužel), jinak mi přišlo, že se dámy snažily být vtipné tak nějak na sílu - Pojďme tam vrazit nějaký fóreček! Plus vpády vypravěček mi nevadily, až do závěru knihy, kdy to na mě působilo jakoby chtěly mermomocí protáhnout děj...

07.08.2021 3 z 5

Karel Zeman a jeho kouzelný svět Karel Zeman a jeho kouzelný svět Ludmila Zemanová

Hezky vizuálně zpracováno, jen bych jako fanoušek KZ uvítala něco víc jdoucí do hloubky. Nic moc nového jsem se nedozvěděla, to ale ani formát, ve kterém je kniha vypravena, neumožňuje. Plus mě trochu rušily chyby v textu.

02.08.2021 4 z 5

January a Deset tisíc dveří January a Deset tisíc dveří Alix E. Harrow

Na to, že je kniha prezentována jako "divnokniha" mi přišla docela všední. Zlatý kompas, Bezhvězdné moře, Ztracený svět, Stroj času, Zahrada (od P.Čecha), tohle všechno mi jak děj tak zpracování připomíná a i když má příběh skvělou gradaci, postavy jsou příjemné, všechno je hezky propletené a celkově se jedná o dobrou knihu. Pro mě osobně zapadne, asi na ní zapomenu. Škoda.

30.07.2021 3 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

Má to nápad, má to náboj, skvělé postavy...ale...největším problémem téhle knihy je roztříštěnost. Občas jsem měla pocit, že čtu nějaký nástin, nebo seznam akčních scén ve stylu: Co bych tam tak ještě vrazil. Určitě jsem předpokládala další díly, ale chuť číst je nemám. Škoda.

14.07.2021 3 z 5

Kačka a Matěj na cestách Kačka a Matěj na cestách Eefje Kuijl

Ačkoliv je kniha doporučena pro děti od dvou let, i menší děti z ní budou nadšené. Spousty věcí k hledání, oproti první knize s Kačkou a Matějem má tenhle "díl" trochu klasičtější formát, kdy jsou věci určené k hledání a počítání vyznačené po stranách, je ale možné hledat i podle vlastního vzorce. Trochu mi chyběly takové ty bonusové úkoly, které zadával až někdo nebo něco na obrázku.

10.07.2021 4 z 5

Pohyby ledu Pohyby ledu A. Gravensteen

Myslím, že tahle kniha nikdy nebude v červených číslech, hlavně proto, že se všechno to zajímavé začne vyjasňovat až za půlkou. Pro mě ideální - už se těším, až si jí přečtu znovu a nic už mi neunikne!

29.06.2021 5 z 5

Tradinář: Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů Tradinář: Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů Monika Kindlová

Jak zabavit děti, na 365 a čtvrt dne v roce. Nic extra hlubokého, spíš takové tipy a triky pro matky s dětmi na příč rokem. Spousta receptů. Mě se to líbí...a taky se to hodí, což myslím měli autorky v plánu.

24.06.2021 3 z 5

Finch Finch Jeff VanderMeer

Fungální zbraně, myšlenkové hlízy, šeďáci, parciálové, prvky sci-fi i urban fantasy, střípky historických podobenství...a ejhle ona je to vlastně jen špionážní noir detektivka! Teda...odehrávající se na plesnvějícím chlebu.
Ale to bych vlastně autorovi křivdila, není to totiž tak jednoduché. Jeho styl je těžko uchopitelný, jakoby proklouzával mezi prsty (takový dojem jsem měla už při čtení Anihilace), příběh i prostředí má dost vrstev, které se odhalují jen pozorným čtenářům. A mně se to moc líbí a tuším, že v jeho tvorbě určitě najdu nějakou opravdovou srdcovku. Divnoknihy, to je totiž moje. Jen škoda, že jsme do tohohle světa nahlédli jen za pomoci třetího dílu, zajímali by mě i ty předchozí.

18.06.2021 4 z 5

Kniha dohadů Kniha dohadů Erika Swyler

Trochu mi to připomíná knihy od Erskinové, ale tady mnohem, mnohem míň utahané, i když je fakt, že konec by si zasloužil trochu větší spád. Některé vztahové posloupnosti byly na sílu našroubované, ale co chci vyzdvihnout je atmosféra, kterou kniha má. Je hutná, smutná, tajemná a pro mě velice příjemná.

12.06.2021 4 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Základy html a css programování jako podklad pro fantasy svět? Ale jo, proč ne? Podobně tomu bylo i v knize Dům u vycházejícího slunce, ale tady bych řekla, že mnohem lépe pojaté i provedené. Pořád tu cítím vliv S.Eriksona, bez zbytečného filozofování. Znovu (stejně jako v trilogii Města) vzal Bennett známé koncepty (robotika, mission impossible, superhrdiny) a frknul je do jednoho žánrově stálého celku s novými náhledy. Samozřejmě se tu najde pár logických přešlapů, za půlkou to trochu zaskřípe a některé věci by postavám mohly dojít mnohem dřív...ale co...Já to prostě žeru!

03.06.2021 5 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Taková sc-fi jednohubka. Svižná novelka, která měla ale, podle mě, mnohem větší potenciál. Přeci jen by příběhu o bio-robotické jednotce sestavené k aktivní ochraně subjektů, který nabourá svůj systém mimo jiné taky proto, aby si mohl stahovat neomezené množství seriálů, mnohem víc slušel trochu kulhánkovský styl.

22.05.2021 3 z 5

Hon na Cassandru Hon na Cassandru Lisa Kleypas

Tohle je taková odpočinková četba, žádný stres a žádný shon, jen trochu škoda, že nad Lisou Kleypas musím vždycky odpočívat až do raního kuropění :-) Mimochodem, co má překladatelka s tím sardonickým pohledem?

15.05.2021 3 z 5

Čtivé, vtipné, chytré a čas od času emocionální, ale na můj vkus až moc roztříštěné.

06.05.2021 4 z 5

Strážce duší Strážce duší Deborah Hewitt

Ne, tohle opravdu ne. Finská mytologie z rychlíku, spousty nelogicky vyhrocených situací a oslích můstků, jednou něco platí, pak už je to jedno, hlavní hrdinka IQ tykve, ale sebevědomí až na půdu, humor vytvářený tisíckrát provařenými fórky, a pak jsou tu takové ty věci jako rozdíl mezi nepromokavým pláštěm (pršipláštěm) a koupacím pláštěm (ano, já vím, že má postava fóbii z vody, ale jestli se sprchuje v nepromokavém plášti, tak s ní nechci trávit čas v nevětrané místnosti) a rozdíl mezi transfúzí a transplantací kostní dřeně...dala jsem tomu 250 stran a myslím, že mám dost.

16.04.2021 1 z 5

Zahrada kouzel Zahrada kouzel Sarah Addison Allen

Romantické, lehce magické a...docela nudné. Postavy jednaly velice šablonovitě, děj byl od začátku naprosto jasný. Mě to u většiny romantických knih nevadí, ale tady to bylo asi už moc. Nemohla jsem se vyhnout srovnání s Practical Magic (známé jako film Magická posedlost), které ale bylo trochu napínavější. Tady mě bavila tetička s dárečky a drzá jabloň.

11.04.2021 3 z 5

Zítřek ti nikdo neslíbil Zítřek ti nikdo neslíbil Kateřina Karolová

Především bych chtěla říct, že knize nejvíc škodí označení thriller - protože by stačilo před tohle slovo vložit Mysteriózní a našel by svoje čtenáře mnohem snáz. Musím vyzdvihnout atmosféru (zvláště druhá půlka se uprostřed tiché noci četla velice těžko - v tom dobrém slova smyslu), dobrý nápad a čtivost! ALE! Skoro neustále jsem měla pocit, že čtu něco nedokončeného. Korektura zase úplně levá - jak když někdo opravoval každou třetí stránku (zmatky v rodech u přivlastňovacích zájmen byly vážně třešnička na dortu), některé rozhovory šroubované, některým částem by neškodilo proškrtání. A to mě mrzí, vždycky mě tohle mrzí. Kazí to dojem z celé knihy a bez toho bych dala klidně i pět hvězd.

02.04.2021 4 z 5

Zpívá, zpívá, každý pták Zpívá, zpívá, každý pták Evie Wyld

Velice komplexní, zaměřené na detail. Rozhodně to není pro čtenáře, kteří chtějí hned začínat akcí. Všechno tu má svůj čas, který se dělí na dvě roviny - jeden ubíhá dopředu a druhý dozadu (což mě vážně nadchnulo!) a dodává tak románu na dynamice. Musím přiznat, že i když mi pomalé romány nevadí, v půlce jsem si říkala, zda autorka vzala příležitost pevně do rukou? Ale ne, nevzdávejte to, ona má všechno důsledně promyšlené!

26.03.2021 4 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Já mám ráda superhrdiny a těšila jsem se na rychlou a napínavou jízdu. Což o to, ono to bylo svižné a místy i napínavé, ale když už od začátku prostě nedokážete pobrat myšlenkové pochody hlavní hrdinky a zhruba prvních 100 stran je jen plno plků a skutek utek, tak se to nadšení pomalu ztrácí. Myslím, že Nova trpí tak trochu tím, čím trpěla trochu víc Levana v Nejkrásnější, a to je neúplnost charakteru. Jistě, Meyer určitě má v hlavě nějakou šablonu toho, jaká tahle holka ve skutečnosti je, ale na papíře se to ztrácí. Abych to upřesnila: Nesnáším Renegáty, protože mi Švábi zabili rodinu (?) - ty jo, oni nejsou zase tak špatný a vlastně se dost snaží - vůbec se nesnaží, jsou to jen tlučhuby, co doma sedí na zadku a nic nedělají - ale možná je mám ráda, protože jsou fakt obětavý... a tak to pokračuje pořád. Myslím, že kdyby se autorka nebála udělat z Novy opravdu, ale opravdu velkou zlodušku hned na začátku (protože pár těch cool záporáckých okamžiků tu opravdu je) tak by jí mohla mnohem plynuleji vyklat a romantická linka by nejspíš taky nevyzněla tak na sílu. Chápu, že to všechno mělo nejspíš souvislost se závěrečným zvratem (který ale pro mě zase tak velký zvrat nebyl...), ale Nova mi většinu knihy přijde jako někdo s poruchou osobnosti a je to hrozně otravné.
Další díly si možná přečtu, ale zase tolik na to nespěchám...

24.03.2021 3 z 5

Brána z obelisků Brána z obelisků N. K. Jemisin (p)

Skvělé! Líbí se mi ta atmosféra, hry s vyprávěním v druhé osobě i nepatrné střípky vložených sci-fi reálií! Jakmile se ponořím, nemohu se vynořit!

11.03.2021 5 z 5

Jiné životy Hynka Harra Jiné životy Hynka Harra Jakub Dotlačil

Líbil se mi styl, jazyk i humor. Nápad je super, ale místo, aby se v ději všechno zkracovalo a gradovalo, měla jsem zhruba od poloviny pocit, že se brodím v bahně, které je pořád hustší a hustší, až vás úplně zastaví.

10.03.2021 3 z 5