Selket

Přečtené 387Do tmy
prosinec 2020 - leden 2021
Do tmy 2015, A. Bolavá (pseudonym)


Zvony Londýna
prosinec 2020 - leden 2021
Zvony Londýna 2019, Ben Aaronovitch

Ano! Ale konec mě docela zklamal. Vyvolalo to ve mě pocit: A to je všechno? Možná změním názor, až si přečtu podruhé celou sérii...uvidíme.


Princ v zeleném království
prosinec 2020 (29.-30.)
Princ v zeleném království 1971, Josef Hanzlík


Stín větru
listopad - prosinec 2020
Stín větru 2008, Carlos Ruiz Zafón


Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové
listopad - prosinec 2020
Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové 2019, Stuart Turton


Vita nostra
listopad 2020 (10.-19.)
Vita nostra 2018, Sergej Djačenko

Ono se to tváří jako YA s prvky fantasy, ale ve skutečnosti je to psychedelická fantasy s prvky YA. Trochu mi to připomnělo Anihilaci a trochu také některé knihy od Niela Gaimanna, ale rozhodně nemůže být těmihle díly definována. Má v sobě takové milé retro a postavy se podle mě nechovají, jakoby byly už na přelomu dospělosti. Celá instituce spíš zavání střední školou, než univerzitou, ale to může být dané národností autorů. Co mě ale neustále nutilo číst dál, byla ta samá touha po vědění, kterou poháněla Sašu. Skvělé.


Nejkrásnější čas v roce
listopad 2020 (02.-12.)
Nejkrásnější čas v roce 2018, Joanna Bolouri


Lovci duchů
říjen - listopad 2020
Lovci duchů 2016, Neil Spring

Vlastně docela dobré. Propletenec lží a polopravd, skěle zakomponované reálné události. Ivšem celé to působilo spíš jako takové ty dramatizované dokumenty v televizi, nejsem si úplně jistá, zda za to může autor, protože veškerou atmosféru zabil šílený překlad a ještě horší kerektura!! 3 a 1/2 hvězdy.


Medvěd a Slavík
říjen - listopad 2020
Medvěd a Slavík 2018, Katherine Arden


Malíř pomíjivého světa
říjen 2020 (09.-21.)
Malíř pomíjivého světa 2018, Kazuo Ishiguro


Bezhvězdné moře
září - říjen 2020
Bezhvězdné moře 2020, Erin Morgenstern

Erin Morgenstern mi vidí do hlavy. Asi jsme si souzeny, minimálně já a její knihy, protože už Noční cirkus mě chytil na několik let (vlastně mě ještě nepustil) a myslím, že do Bezhvězdného moře se vstupuje odněkud z Výlupkova stanu, ne? Kniha je spletitá, poetická, imaginativní, komunikuje se čtenářem a prověřuje jeho pozornost. Je mi jasné, že jí budu číst ještě mnohokrát!


Chameleon a zaklínadlo
září - říjen 2020
Chameleon a zaklínadlo 2000, Piers Anthony


Nalezení ztracené Marty
září 2020 (23.-30.)
Nalezení ztracené Marty 2016, Caroline Wallace

Řekněme, že tak tři a půl hvězdičky. Většina lidí tady upozorňovala na pomalý rozjezd, ale to mně tak úplně nevadí, myslím, že začtení trvalo trochu déle jen proto, že jsem si spíš musela zvyknout na míru bláznivin v textu a zapasovat si to do dané reality. Když jsem se do toho dostala, už mi vlastně nic nepřišlo tak podivné. Nakonec Dívka se zvláštními schopnostmi, kterou vychovala náboženská fanatička? Mohlo to, alespoň pro okolí, dopadnout mnohem hůř, že? (Carrie) Jak už tu ale někdo podotknul, tak důvod, proč byla celá kniha sepsána, v příběhu nakonec působí docela rušivě. Proti samotnému beatlesáckému námětu vůbec nic nemám a vlastně se tam hodí, ale obě hlavní dějové linky jsou na sebe velice špatně naroubované a jedna drhne s druhou. Je to škoda, jinak to mělo všechno, co na knihách tohohle typu miluju.


Melmoth
září 2020 (15.-24.)
Melmoth 2019, Sarah Perry

Kdyby měli S. Thomasová, M. Ajvaz a D. Mitchel nějakým způsobem dítě, jmenovala by se Melmoth. No vážně, mě se to líbilo. I když jsou jednotlivé kusy příběhu ne vždy dobře provázané - trochu to na mě působilo, jako natvrdo pospojovaná povídková kniha - a určité věci se neustále opakují (což chápu, že byl záměr, ale mě to trochu vytáčelo), jsem nadšená těmi mrazivými momenty i osudovými příběhy, zase trochu jiným vnímáním českého prostředí...jo, tohle mi sedlo. A jelikož tohle byla pro mě první kniha od autorky, určitě někdy zkusím i jiné.


Jen 27 dnů
září 2020 (02.-15.)
Jen 27 dnů 2018, Alison Gervais

Vlastně mě to velice překvapilo. Vzhledem k tomu, že kniha vznikla (alespoň co jsem pochopila z poděkování) někde na netu a dotyčná je stále ještě školou povinná, je tenhle megcabbotovský styl docela učesaný a ucelený. Člověk si musí trochu zvyknout na to, že se lepšího propracování Smrťáka nedočkám a na to, že závěr prostě nebude takový jaký by příběhu slušel mnohem víc... Škoda jen, že jsem nedostala nějakou podobnou tragickou pocitovku, jako u 13 důvodů proč, kterou jsem tak trochu očekávala.


Mona Lisa virus
srpen - září 2020
Mona Lisa virus 2018, Tibor Rode

Takový průměr, když to přirovnám ke knihám, které jsem hltala, když mi bylo 15,16. Trošku mi to přišlo jako Co bych tam tak ještě vrazil, ale poskládané to nakonec bylo docela hezky, postavy se chovali vcelku odpovídajícím způsobem (až na Helen, tu jsem nějak nemohla vystát), a celkové rozkouskování vedlo k rychlejší četbě i napínavosti. Jen mi možná trochu vadilo, že jsem jako čtenář byla vždy postavena před hotovou věc. Jasně, chápu, že to neměla být detektivka, ale thriler, ale na druhou stranu by trochu překvapení neuškodilo...


Město zázraků
srpen - září 2020
Město zázraků 2018, Robert Jackson Bennett

Bohové, bohové! Tohle byla jízda! Předchozí dva díly byly neobvykle uchopené urban fantasy, ale tohle mi spíš připomínalo nějaký superhrdinský epos. Samozřejmě, i jako v ostatních dílech, byla spousta věcí, které mi došly dřív, než byly odhaleny, ale i tak jsem potřebovala číst dál a dál, prostě mě to nechtělo pustit, a kdybych měla víc času na čtení, sfoukla bych to určitě za den. Skvěle napsaně! Určitě jedna z top sérií. Škoda, že není víc dílů. Na druhou stranu, v nejlepším se má skončit a tohle byl opravdu epický závěr.


Furyborn
srpen 2020 (18.-24.)
Furyborn 2019, Claire Legrand

Celková struktura děje mi přišla, jako když někdo vzal HP 4, trilogii Hunger games a sem tam něco z Pána prstenů, hodil to do krabice, zatřásl s tím, a jak to vypadlo, tak to sepsal. Celý nápad mi docela líbil, podle anotace, ovšem musel by to napsat někdo úplně jiný. Do jednotlivých ovládání elementů (kterých bylo tolik, aby to natáhlo děj??) nebyla vložená ani špetka originality, akční scény jsou psané tak zmatečně, že si snad autorka byla naprosto jistá tím, že jí vidíme do hlavy, dilemata postav jsou v průběhu řešena tak, že se sem tam zopáknou, aby někdo nezapomněl, plus řešení jejich postupu v ději připomíná Hightowerův nácvik hodu slzného granátu (Vlítlo to tam nebo ne?), protože na řešení, jak postoupit z bodu a do bodu b autorka nejspíš přišla až ve chvíli, kdy danou situaci vytvářela. Zkrátka... dočetla jsem až na stranu 266, kdy jsem si velice otráveně uvědomila, že tohle nemám zapotřebí. Přečetla jsem si poslední kapitolu, ve které mi bylo vlastně řečeno, že jsem ten zbytek beztak nepotřebovala a skončila jsem. Dvě hvězdy jsou za sem tam dobrý nápad a za to, že jsem hlavní hrdinky i přesto, jak blbě byly napsané, nechtěla zabít.


Bílá holubice z Córdoby
červenec - srpen 2020
Bílá holubice z Córdoby 2016, Dina Rubina

Tuhle knihu jsem si pořídila, protože jsem byla nadšená ze Syndromu Loutky a chtěla jsem tedy od autorky zkusit i něco jiného. Holubice mě nezklamala, ale takovéto wow! jako u Loutky to nebylo. Je o umění, údělu, osudu, rodině a starých křivdách, ale především o Zacharovi, Sakariasovi, Zacharym,... Kniha mi svojí strukturou připomínala leporelo, jednotlivými detaily všechno krásně zapadalo do sebe. Je to vzletné, někdy až hravé a někdy zase až bolestně naturalistické. Každopádně ale příjemné čtení. Jen musím opět bědovat na redakci, protože tolik překlepů, tiskových i grafických chyb! Strašně to té knize ubírá na sympatiích, zvláště když se sem tam objeví sloveso v infinitivu, nebo je vidět, že věta byla původně složená jinak, člověk se pak zarazí a musí se vracet...je to strašná škoda!


Kačka a Matěj - hledej v obrázcích
12. srpen 2020
Kačka a Matěj - hledej v obrázcích 2020, Eefje Kuijl

Milé ilustrace, spousty malých detailů, které děti baví hledat. Kniha má i jakýs takýs příběh, ovšem spíš jde hlavně o to hledání. Doufám, že vyjde i nějaká další.


Kniholap
12. srpen 2020
Kniholap 2019, Helen Docherty


Město mečů
červenec - srpen 2020
Město mečů 2017, Robert Jackson Bennett


Město schodů
červenec 2020 (18.-28.)
Město schodů 2015, Robert Jackson Bennett

Taková jednodušší Malaz s prvky steampunku. Moc hezky vykreslené postavy, jasně a srozumitelně vyprávěný příběh plný historie i akce, strukturovaný podobně jako charakteristiky některých bohů. Jasně, některé věci vám dojdou mnohem dřív než hlavní hrdince, ale to je jen taková malichernost. Moc se mi to líbilo a chci víc!


Zimní lidé
červenec 2020 (21.-24.)
Zimní lidé 2017, Jennifer McMahon

Velice napínavé! Musím obdivovat tu systematickou a profesionální rozkouskovanost příběhu. Klidnou a rozvážnou cestou vás autorka nechává tápat aniž by se sama nechala strhnout. Samozřejmě by se tomu dalo vytknout pár věcí, ale já se nechala strhnout atmosférou.


Medvěd nechce jít spát
20. červenec 2020
Medvěd nechce jít spát 2018, Oksana Bula


Žít navěky
červenec 2020 (08.-19.)
Žít navěky 2020, Dara Horn


Zmizení Sáry Lindertové
červenec 2020 (10.-18.)
Zmizení Sáry Lindertové 2019, Kateřina Šardická

Dlouho jsem váhala, jestli dát tři nebo čtyři hvězdičky. Nejspíš něco mezi tím, protože tak do tří čtvrtin knihy jsem si říkala, že je to vážně super! Samozřejmě se tu našlo pár ale - například rozhovory, které působily dojmem, že jsem je četla už tisíckrát jinde, navíc moc nemusím myšlenkové pochody typu: Někdo mi nechal zprávu, že mu jde o život, ale já to policii neřeknu, protože by jí to určitě nezajímalo...na druhou stranu, o čem by to pak bylo, že - ale nakonec šlo o velice zdařilou urban-fantasy s prvky až kingovského hororu. Skvěle stupňované napětí, pozvolně mrazivé odkrývání zápletky, jejíž hlavní gro se mi strašně líbilo. Když jsem se k němu prokousávala skrze šikovně nastrčené náznaky, příjemně mě mrazilo v zátylku, jak se to stává, když už se nemůžete dočkat jak to bude dál. Jenomže!! Ve chvíli, kdy se slovo Policie, začalo měnit ve slovo Police (a jelikož se to stalo asi třikrát, skoro mě napadlo, jestli to není nějaký šílený knihomolský záměr), bylo jasné, že se tomu přestala věnovat nejen korektura, ale moc tomu "nevyvěnovala" pozornost ani sama autorka. Tu nahlavu postavený oslí můstek, tu prozrazení jedné ze zápletek kvůli chybě ve jméně, a najednou se to začalo celé sypat. Wow efekty neměly logické vyústění, akční závěr rozkouskovaný snad úplně náhodně. Šup, šup, šup, aby to už bylo hotové? Alespoň tak to na mě působilo, jakoby se posledních cca 70 stran odevzdávalo na poslední chvíli před tiskem. A to mě tááák mrzí! Mohla to být vážně skvělá kniha. Autorku ovšem úplně neodepisuju, jsem zvědavá na další počin.


Detektiv Arrowood
červen - červenec 2020
Detektiv Arrowood 2020, Mick Finlay


Kufr paní Sinclairové
červenec 2020 (02.-08.)
Kufr paní Sinclairové 2019, Louise Walters

Spíš tři a půl hvězdičky. Hezký příběh, líbil se mi styl a atmosféra ročních období i čtyřicátých let, ale tak zhruba v půlce jsem si říkala: Kruci, kromě živelné katastrofy, teroristického útoku a incestu je tam snad každá dramatická situace, jakou lze vymyslet! Jakoby si autorka dělala nějaké bingo: Rakovina - mám, válka - mám, potrat - mám, cizoložství - mám... Podle mě se mohli dvě nebo tři úplně vynechat a na příběhu, který je sám o sobě dostatečně emocionální by tomu moc neubralo. Plus si nejsem úplně jistá úlohou Roberty, alespoň, co se většiny knihy týká. V anotaci je jí věnována polovina a tak jsem zpola očekávala nějaké dva rovnocenné příběhy, ovšem ona je tam jen jako nepříliš výtaný přívěšek a ve většině případů se mi zdálo, že jsou tam kapitoly s ní jen proto, aby natáhly napětí v Dorotheině příběhu. Taková promarněná příležitost...


Pan Krátur
červen - červenec 2020
Pan Krátur 2014, Chris Priestley

Kniha má hlavního tahouna a tím je atmosféra. Nejen co se týče popisovaného prostředí, ale hlavně samotné struktury. Nebála bych se tuhle knihu doporučit lidem, kteří se chystají na klasické autory a zatím nenašli odvahu, nebo se bojí, že to nebude jejich šálek kávy. Hrdinové (jejich charaktery) kopírují dilemata a vývoj postav z Maupassanta, Wildea, Zoly, Wellse a dalších. Díky tomu ale také kniha nepřináší nic nového a zapadá do průměru, škoda. Musím přiznat, že originálního Frankensteina jsem nečetla, ale po tomhle se do něj určitě brzy pustím.


Košík plný rajčat
02. červenec 2020
Košík plný rajčat 2018, Jenny Linford


Jenom lidé
červen 2020 (17.-25.)
Jenom lidé 2019, Sylvain Neuvel

Bohužel musím zcela subjektivně konstatovat, že je trojka asi nejslabší ze série. Ano pořád si drží svůj standart, co se týká napínavosti, prostoru pro zamyšlení, bezprostřednosti. Ovšem oproti ostatním dílům má asi nejchudší děj, hlavně s porovnáním s dvojkou. Zvraty, které se tam odehrávají občas trochu vyšumí, nebo jsou postaveny na vachrlatých základech. Spolu s tím se mi moc nezdálo, že by Neuvel zvládl morální a iteligenční vyspělost Ektů. No a Eva...jí zřejmě není devatenáct, ale čerstvých šestnáct a nejspíš dost nezvládá vlastní dospívání. Její výbuchy typu: Nesnáším svoje rodiče a oni mě nechápou, mi dost lezly krkem. I tak musím hodnotit Akta Themis jako jednu z nejlepších sérií, co jsem četla a jestli Neuvel ještě něco zplodí, tak sem s tím!


Probuzení bohové
červen 2020 (14.-17.)
Probuzení bohové 2018, Sylvain Neuvel

Jsem ze série opravdu nadšená (podotýkám, že nejsem vyloženě scifař), má to náboj, spád a přeci je tu dost místa na zamyšlení. Forma rozhovorů by mohla navodit dojem, že půjde o jakési odosobnění, ale například scéna v New Yorku mě doslova rozsekala - bylo to jako v nějakém psychedelickém snu. Určitě je tu i několik mínusů, jako je smrt mého oblíbence (ale to je samozřejmě můj problém), malý obsah děje (občas působí jako rozpracovaná povídka), opakování na konci bylo v rámci napětí strašně zdržující a epilog byl jako z jiného světa, ale jak je vidět na mém hodnocení, nic z toho mi to nezkazilo. Já to prostě beru všemi deseti jako zamilovaná - takové, jaké to je.


Spící obři
červen 2020 (05.-14.)
Spící obři 2017, Sylvain Neuvel

Nejsem žádný scifař a nejsem si úplně jistá, zda by takového srdcaře kniha nadchla tak jako mě, ale za sebe musím napsat, že je to vážně skvélé a napínavé. Samotné čtení ve mně vyvolávalo asi podobné pocity, jako když sleduju nějaký seriál, u kterého jsem prvně vůbec neplánovala nějaký maraton, ale ve dvě ráno zjistím, že už netrpělivě očekávám další řadu. Tady mám naštěstí druhý díl hned po ruce. Kniha je vystavěná tak, abyste si kladli otázky, na které chcete znát odpovědi a text vám pár odpovědí dá, ale vystaví pár dalších. Autor tak spřádá takovou intrikářskou síť, stejně jako hlavní hrdina knihy (kterého jsem měla ze začátku tendence ignorovat, ale nakonec jsem si ho docela oblíbila). Děje vcelku nebylo moc, něco se dalo předvídat, ale mínusy jsem při čtení vážně nevnímala.


Cukrárna v Paříži
červen 2020 (01.-10.)
Cukrárna v Paříži 2019, Julie Caplin

Chtěla jsem si přečíst něco odpočinkového, něco u čeho sice budu vědět, jak to skončí, ale i tak se budu pubertálně uculovat a fandit hlavním hrdinům, ale ne. To se vážně nestalo. Tedy opravdu jsem věděla, jak to dopadne, ale to je asi tak všechno. Nina mě neuvěřitelně štvala, Sebastian otvíral kudlu v kapse. Jejich poruchy paměti a neujasněná osobnost by se možná hodila k hrdinům, kteří mají o deset a více let méně. Jediné, kvůli čemu jsem to nakonec dočetla, byla cukrárna sama. Nakousávala se tu jakási slavná minulost a postupné odhalování starého vzhledu se mi líbilo, ale i tohle vyšumělo do prázdna. A Ten Konec?! Ne, děkuji...


Borovicové ostrovy
květen - červen 2020
Borovicové ostrovy 2019, Marion Poschmann

Nuž, není to jednoduché čtení :-) Kniha má několik rovin a určitě jsem nezachytila všechny, takže to nechám na další přečtení. Je tu absurdně tragikomedický road trip za dokonalým místem k sebevraždě, vlnobití témat - od vousů, přes stromy až po Boha - které tvoří velice zajímavou básnickou rovinu, téměř jakoby chtěla dohonit i výklady haiku, filosofická linka, opěvování přírody a pomalosti na pozadí strohého frmolu moderního Japonska, které tam vždy zaskřípe, jakoby tam ani nepatřilo. Při čtení jsem si vybavila knihu Deštník pro tento den (kde má mimochodem hlavní hrdina taky dost divné povolání) a některé úseky mi připomněli Murakamiho. Mimochodem velice trefná obálka!


Spolubydlící
květen - červen 2020
Spolubydlící 2019, Beth O’Leary

Asi prvních 150 stran to na mě působilo dojmem, že si ani autorka není moc jistá, jakou cestou se vlastně chce vydat. Bylo tu hrozné množství zásadních témat (rakovina, ztracený milenec z války, nezdravé vztahy, vězení vs nevina) versus styl, který se snažil působit lehce a nenuceně. Nakonec se ale rozhoupala pro klasickou klišovitou romanci (padouch s temnými pohnutkami, osudový hrdina s nečitelnými emocemi, hrdinka v nesnázích, která nachází sama sebe), ale to mi vůbec nevadilo. Ačkoliv jsem čekala něco ještě trochu lehčího, něco ve stylu Lásky přes internet (snad), tak tohle mi docela sedlo.


Sen ve snu
30. květen 2020
Sen ve snu 2019, Edgar Allan Poe


Lesní lišky a další znepokojivé příběhy
květen 2020 (26.-29.)
Lesní lišky a další znepokojivé příběhy 2016, * antologie

Skvělé. Za mě nejlepší: Lesní lišky a poslední tři povídky. Povídky Kéž bychom tu byli taky a Temná zhouba, uzda smrti bych snesla klidně i v románové podobě. Doufám, že Paseka, která se do finského podivna už nejednou ponořila, někdy vydá také něco od těchto autorů. Strašně ráda bych si přečetla něco dalšího finskopodivného.


Hlavohrátky
květen 2020 (25.-26.)
Hlavohrátky 2013, J. Hill (pseudonym)


1 ...