Doupě / Zhroucení koně

Šestnáct povídek a dvě novely, které vám naženou husí kůži a vyvedou vás z rovnováhy. První důkladné seznámení s jedním z mistrů současného hororu, který velmi rád zkoumá hranice šílenství a obdivuje Samuela Becketta stejně jako Dashiela Hammeta. Vypravěč novely Doupě, nominované na Shirley Jackson Award, se domnívá, že je člověk, avšak okolnosti jeho života, které nám předkládá ve formě jakéhosi deníku, nás rychle přesvědčí o opaku. Povídková sbírka Zhroucení koně představuje různě dlouhé texty, z nichž většina spadá do žánru hororu a najdeme v nich záhadné přízraky, oživlé mrtvé, sadistické hry, plyšové medvídky s tlukoucím srdcem, deště písku sdírající kůži i mikroskopický prach, který možná vraždí. Problém je v tom, že nic, co nám autor předkládá, není tak jednoduché ani jednoznačné, jak by se mohlo zdát, a největší hrůza nakonec spočívá v tom, že si my ani hrdinové povídek vůbec nemůžeme být jisti, kde vlastně končí skutečnost a kde začíná paranoidní noční můra....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/402758/doupe-zhrouceni-kone-ilc-402758.jpg 4.115
Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, Gnóm!

Kniha Doupě / Zhroucení koně

het2

Překladatel Jakub Němeček si ve svém nakladatelství Gnóm! vydává knížky s nezpochybnitelnou péčí a láskou, ale trošku ho podezírám, že jsou mu poptávka a názor (nejen) většinového čtenáře tak trochu putna:) Jeho knížky nejsou jednoduché, čtenáři nic neusnadní a určitě nejsou pro každého. Nejinak je tomu s povídkovou sbírkou Doupě/Zhroucení koně od Briana Evensona. Povídky (a jedna novela) mají jedno společné - neochvějný pocit, že je něco špatně. Ale je něco špatně se světem, s hrdinou nebo s oběma? To ve většině případů nechává autor jen a jen na čtenáři. To, jak se vám tahle knížka bude líbit, pak tedy do jisté míry závisí na tom, jak moc jste ochotni a schopni tohle akceptovat. Další úskalí spočívá v tom, že Evenson, je zručný vypravěč, začátky povídek jsou takřka bez vyjímky dokonalé a nedokážete přestat číst, nemůžete se dočkat rozuzlení, jenže to nepřichází a nebo, když náhodou nějaké přijde, zpravidla ho lze interpretovat tolika způsoby, až se vám z toho roztočí hlava. A jednou, dvakrát je to super, ale když se stejného schématu drží každá povídka, dostaví se po čase jistý pocit otupělosti. Takže jednoznačně doporučuji nečíst najednou, ale hezky si čtení rozložit v čase. 3,5*

Ivan Kučera

Keď v roku 2019 Gnóm! vydal zbierku poviedok (a jednej novely, hoci niektorí vravia, že dvoch, ale tú druhú som nenašiel) so zvláštnym názvom Doupě/Zhroucení koně, objavili sa názory, že Brian Evenson je ďalším z príjemne sa rozrastajúcej rady sviežich a nových hororových autorov v čele s Barronom a Fracassim. Ale zároveň vystríhali, že oproti tomu, čo (a ako) píše Brian Evenson, sa javí i vcelku náročné (avšak vynikajúce) čítanie od Barrona a Fracassiho ako čítanie pre žiakov prvého stupňa základnej školy. Je to pravda, Evenson sa s tým skutočne nepapre a rozhodne jeho tvorba nie je pre každého. Ak ste mali dojem, že Barron a Fracassi radi zamlčujú informácie a sú skôr tajuplní, než konkrétni, tak z Brianovej zbierky vám odídu poistky. Postavy jeho príbehov sú často šialené alebo k tomu majú sklony a je evidentné, že je iba otázkou času, kedy im definitívne a nadobro prepne. Neurčité príbehy, v ktorých bezmocne a bezradne účinkujú, sú nie ako keby, ale doslova vytrhnuté z kontextu. Nepoznáme úvod ani záver, len sme s (anti?)hrdinami práve v tej životnej etape, v ktorej sa niečo deje, no je zjavné, že sa niečo dialo aj predtým a bude sa diať aj potom. No nedozvieme sa, čo presne. Postavy často blúzia, halucinujú, nevedia, či sa im to snívalo alebo sa to naozaj stalo a ak sa niečo stalo, nevedia presne určiť, či to spôsobili oni alebo niekto iní. A ak si myslíte, že ste už čítali plno autorov, ktorí radi píšu otvorené konce, tak mi verte, že Evenson to povýšil na úplne nový level. Neviem, či by som dokázal s čistým svedomím Evensonovu tvorbu charakterizovať ako hororovú, ale určite k nej má blízko. Zbierka je plná šialeností a nevyspytateľných vecí. Tempo kolíše od skvelých a mrazivých poviedok až po poviedky dalo by sa povedať nijaké (a nepochopil som, čo tu robí poviedka o tom, ako si žena našla milenca). Za najlepšie kusy hodnotím Černú kůru, Jakoukoli mrtvolu, Sektu, Prach, Méďa srdcík TM a Přímorské letovisko. V zásade sa dá povedať, že čím normálnejší príbeh Evenson rozpráva, tým je to lepšie. Ale určite si mnohí budú myslieť presný opak a vychutnajú si práveže tie najabsurdnejšie príbehy (a že ich tu je). Každopádne musím oceniť tradične geniálnu gnómskú vizuálnu úpravu (super obálka so svietiacimi očami, parádny prebal a ešte lepší obal, rafinovane riešené ISBN, psycho ilustrácie Václava Šlajcha). Volím opatrné 3*, lebo aj tie najlepšie kusy zo zbierky išli tak trochu mimo mňa. Napriek tomu som veľmi rád, že som to s Brianom skúsil. A mám podozrenie, že ak mu v našich končinách ešte niekedy niečo vyjde, budem pri tom.

Skvrna
Skvrna