Selket Selket komentáře u knih

Čarodějův klobouk Čarodějův klobouk Tove Jansson

Božínku, četla jsem naposledy už před mnoha a mnoha a mnoha lety a už jsem zapomněla. Zapomněla jsem jak moc mě tyhle příběhy hřejí na srdci!

14.04.2024 5 z 5

Kde je Fido? Kde je Fido? Markéta Vítková

Četli jsme jako jedno z prvních čtení se synem (6 let). První kniha, ke které se vracel i sám, bez připomínání. Velice si užíval členění textu i ilustrace.

10.04.2024 5 z 5

Jak si vypěstovat jednorožce Jak si vypěstovat jednorožce Rachel Morrisroe

(SPOILER) Pozor, na konci je hovínko. Děti to pobavilo, mě lehce zklamalo.

31.03.2024 4 z 5

Střípky času Střípky času Petra Slováková

Krásná obálka, skvěle zpracovaný systém magie i všech přidružených reálií, pro zbytek nejsem cílovou skupinou.

05.03.2024 2 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Člověk musí být alespoň lehce pohlcen (nebo chtěn být pohlcen) informacemi všeho druhu, aby ho kniha udržela v napětí od začátku až do konce, nebo vyvolala pobavení. Některé informace, hlavně v rovině názvosloví, jsem si dohledala (stačily k tomu asi dva youtube pořady), ale pro milovníky nových technologií a teorií a sci-fi fanoušky, je tohle určitě jen takové zajímavě poskládané opáčko. Oblíbila jsem si všechny hlavní postavy (Hlavně detektiva Ta'Š, který tady na mě působil skoro jako Jack Carter ze seriálu Heureka, jen trochu cyničtější).
Skvělá provázanost celého děje i jeho malých součástí. Pocit mrazení v zádech při každé myšlence k zamyšlení...
A co se týká čínského pojetí prvního kontaktu - přišlo mi vlastně (i jeho důsledky) mnohem realističtější, než četné americké verze.
Prostě se těším na další díl!

27.02.2024 5 z 5

Dcera měsíční bohyně Dcera měsíční bohyně Sue Lynn Tan

Musím říct, že tahle pohádková fantasy si mě rozhodně držela při sobě. Skvělou atmosférou, poutavým příběhem, kdy jsem hlavní hrdince nepřestávala fandit i zajímavým květnatým jazykem. Co mi vadilo, bylo nípání se v každém aspektu povahy (jak té hrdinčině - kdy nám bylo neustále a neustále připomínáno, jak strašně hodná ta slečna je, jak nemůže udělat to a to, protože její čest - ano, myslím, že jsme to pochopili hned napoprvé... Tak té ostatních postav), i v každém detailu rozhovoru, který mohl skončit už o tři odstavce dřív a nic by se na jeho konci nezměnilo. Prostě by textu vůbec nevadilo proškrtání. U mě ve výsledku 3,5 hvězdy a když budu mít možnost, začtu se i do dalšího dílu - vyhledávat jej ale asi nebudu.

17.02.2024 4 z 5

Pyramidy (limitovaná sběratelská edice) Pyramidy (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

V polovině příběh trochu přešlapuje, ale jinak mě, jako vždy, strašně bavil!

08.01.2024 4 z 5

Křídločky (lesní obálka) Křídločky (lesní obálka) Ursula K. Le Guin

Začaly jsme s dětmi (kluk 7, holka 4) číst hned, jak jsme měly knížku v rukou. Za večer jsme daly vždy jednu celou knihu. A vlastně mě docela překvapilo, jak zarytě si příběhy oblíbily. Kromě křídel a jistého zlidštění u koček a jiných zvířat, se totiž v knížce nic nadpřirozeného neobjevuje a možná právě proto. Úžasný jazyk, skvělé ilustrace. Doporučuji.

08.01.2024 5 z 5

Pasažérka Pasažérka Alexandra Bracken

Styl super, v první polovině i čtivé a svižné, ovšem ta svižnost byla později pohřbená v nekonečném omýlání už řečeného, aby mohl být podivně až nelogicky podkopán vztah mezi hlavními aktéry. Hlavně Nickolas mi přišel jak praštěný palicí (já vím, že ten člověk neplní sliby a nejspíš nás prostě všechny zotročí, ale já chci získat "svobodu", tak mu v tom pomůžu, i když mám možnost se na něj vyfláknout a žít si, jak se mi zachce...???) Nakonec moc nefungovalo ani filozofování o změnách v čase a morálce cestovatelů...Ke konci už jsem se nutila ke čtení.

02.01.2024 3 z 5

Záhada panství Bainbridge Záhada panství Bainbridge Laura Purcell

Strašně se mi líbilo prostředí, atmosféra, náznakovost místo polopatismu, neokoukané rekvizity, i to, že jsem si kvůli ději musela dávat chvíli pauzu, abych se nepropadla do deprese. Z téhle knihy prostě temnota sálá a světlo tu probleskuje jen v malinkých vzpomínkových paprscích, na které se velice rychle zapomene, hrdinové se prostě nemají čeho chytat a já se do toho zoufalství prostě pomalu propadala spolu s nimi. Skvěle napsáno. Jen konec mi přišel do jisté míry předvídatelný.

29.10.2023 4 z 5

Podivný počátek Podivný počátek Deanna Raybourn

Do čtení jsem se musela nutit. Těšila jsem se asi na něco úplně jiného. Možná něco, co není utopené v miriádách popisů a nepříliš funkčních vedlejších linkách. Špičkování mezi Veronikou a Stokerem bylo zábavné a jejich vztah byl asi nejpovedenější věcí v celé knize, která si velice často protiřečila, sklouzávala k šablonové historické romanci (což by mi nevadilo, kdybych ji četla bez dechu a ne s lapáním po něm) a rozuzlení mě příliš nenadchlo. Kniha prostě není pro mě a poputuje dál.

25.10.2023 2 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Můj první Kotleta - přiznávám. A bavila jsem se, smála. Zápletka byla jednoduchá a vcelku předvídatelná, ale prostředí a humor to celé zabalili do slušivého (jasně, i trochu umazaného a prostříleného) hávu. Jediné, co mi opravdu docela vadilo, bylo přepalování honiček a napětí.

27.09.2023 4 z 5

Píseň, kterou se objasňuje svět Píseň, kterou se objasňuje svět Brian Evenson

U povídkových knih to bývá tak, že se člověku vždy něco líbí víc a něco míň, nebo se stává postupem času kniha taková zvláštně repetitivní, kdy už ví, co čekat. Ale tady ne. Těšila jsem se na zvrat každé jediné povídky! Možná proto, že jsou povídky často spíš "podivné" než hororové? A moc jsem si užila tu nedoslovenost, to, že si tu čtenář nesmí odpočinout. Paráda, jsem v sedmém nebi!

27.09.2023 5 z 5

Gerda - Príbeh veľryby Gerda - Príbeh veľryby Adrián Macho

Obrázky super. Ovšem děj je pro malé děti, zdá se, složitější hlavně v tom, že se odehrává napříč roky a ten časový skok je docela mate (věk 4). Stejně tak věci, které dětem kniha předestírá jsou něco, co by spíš bral v potaz starší čtenář, nežli malé dítě, které je k obrázkům poutáno. Více se mě i dětem (později 3 a 6), líbilo pokračování, které je dětem mnohem bližší.

24.09.2023 3 z 5

Dům na tekutých píscích Dům na tekutých píscích Carlton Mellick III

Skvělá atmosféra, skvělé twisty. Tajemství a odhalování jakoby nikdy nekončilo.A taky jsem ocenila vtipné ztvárnění sourozeneckých vztahů :-)

18.09.2023 5 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Dohánění restů. Protože ji znám jen z filmové verze. Kniha mi přišla o dost temnější a jako fíha, ty dveře v knize vůbec nejsou malý?? :-)

10.09.2023 5 z 5

Stíny Halloweenu Stíny Halloweenu * antologie

Tak tři a půl hvězdy. Některé povídky lepší, jiné horší. Některé ne-hororové, spíš jen atmosférické. Ovšem výběr je na sebe hezky provázaný a od každého halloweenu jsem si ukousla něco. Já osobně nejvíc ocenila Ztraceni ve tmě, kde chápu, že může být pro někoho opravdu zdlouhavá, já si jí ale hodně užila, mám takovéhle vyprávěnky cáklé zdánlivým "podle skutečných událostí" feelem ráda. Neotáčej se bylo super i stwistem na konci a Pekelné svědění mě vážně pobavilo.

10.09.2023 3 z 5

Pláč zavržených předků Pláč zavržených předků Angela Slatter

Tahle knížka mě fakt překvapila. Koupila jsem jí zcela náhodně s tím, že mi jí k nákupu nabídl obchod. Když jsem v komentářích viděla slovo "divná", tak jsem jí do košíku přihodila.
Při čtení jsem si nejdřív s povzdech řekla: Kruci, tohle bude zase nějaké tragické ÍÁ a já to pak zase pošlu někomu dál, ale pak se to zvrtlo a znovu a já se nemohla odtrhnout.
Líbil se mi příběh z přetvořených starých pohádek se vší tou čerstvou krví v základu. Líbila se mi rodinná tajemství a atmosféra, která je tedy parádní. Co se mi líbilo méně byla občasná nedovtípivost údajně inteligentní hlavní hrdinky, která měla podle všeho toho, co o ní autorka píše, odhalit závěrečná tajemství téměř okamžitě. I když chápu, že by to pro děj nebylo ončo, mohla autorka trochu zapracovat na mlžení, aby to, nám čtenářům, nebylo jasné hned jak postavy otevřou pusu.

26.08.2023 4 z 5

Zvonkohra Zvonkohra Eliška Václavíková

Vlastně mě to docela překvapilo. Milé, hravě napsané, občas se některé věci přehnaně opakují a konec mi to svými vysvětlivkami trochu pokazil, ale i tak jsem se dost bavila. Tak 3,5 *

29.07.2023 3 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Ke knize jsem se vrátila po dlouhých letech (kdy jsem si slibovala, že si to celé přečtu zase znovu). Poprvé jsem jí četla v době vydání, kdy mi bylo 14 a říkám si, jak je možné, že mě to tak strašně chytlo už tenkrát. Že jsem vnímala všechny ty niance a drobné náznaky mezi postavami. Nemusela jsem řešit nějaké jmenné rejstříky a prostě jsem se do toho vnořila.
Po té dlouhé době to má ještě pár bonusů navíc, protože si pamatuji i to, co se bude dít dál a nevyhnula jsem se tedy pár pousmáním, když jsem našla odkazy na nastávající díly, nebo si vzpomněla, co kterého hrdinu ještě čeká.
Pokud mám s odstupem (a znovu) zhodnotit Měsíční zahrady, tak jsem si spousty věcí pamatovala trochu jinak a jsem překvapená, jak moc věcí jsem vlastně přehlédla a které jsou vlastně ještě geniálnější, než jsem si původně myslela. Že i zdánlivá roztříštěnost děje a zmar (vlatně všech) postav tu má svůj důvod.
Teď už jen najít ve svém TBR časovém harmonogramu místo pro další díl - protože cítím potřebu si jej přečíst v co nejbližší době!

25.07.2023