saryk93 saryk93 komentáře u knih

Děti, které přežily Mengeleho Děti, které přežily Mengeleho Eva Mozes Kor

(SPOILER) Je pravda, že jsem čekala, že kniha bude obsahovat víc faktů o experimentech, ale na druhou stranu co čekat, když to je psáno z pohledu jedenáctileté dívky, která se všechny podrobnosti dozvěděla až s odstupem času. Jinak mě ale kniha hodně bavila, zhltla jsem ji prakticky jedním dechem. Bonusem byly dobové fotografie, které dodaly celému příběhu nádech autentičnosti.

01.06.2021 4 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Souhlasím s názory, že je kniha dost zmateně napsaná, zejména co se týče přeskakování mezi jednotlivými postavami a mezi dějem. Názvy kapitol mi lezly neskutečně na nervy. První zhruba dvě třetiny knihy jsem se totálně ztrácela a děj mi přišel nezajímavý. Nakonec jsem ale ráda, že jsem ji dočetla do konce, protože poslední část v sobě měla vše, co jsem od knihy očekávala. Shrnuto, příběh fascinující, ale bohužel byla kniha dost špatně pojata a zformulována.

29.05.2021 2 z 5

Spratek Spratek Torey L. Hayden (p)

Knihu jsem vůbec neznala, byla mi doporučena a rozhodně nelituji, že jsem ji přečetla. Naopak jsem ráda, že se mi do ruky dostala tak silná kniha s chytlavým příběhem, skvěle a citlivě napsána. U mnohých částí jsem měla slzy v očích, často ve mně nechala smíšené pocity a bylo mi z toho dost úzko. Autorku obdivuji, jak zvládla všechny náročné situace s dětmi (a se Sheilou obzvlášť.) Pokud ještě budu mít možnost přečíst od ní další knihu, určitě nebudu váhat.

23.05.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Na knihu jsem se vzhledem k velmi pozitivním recenzím opravdu těšila. Nemohu říct, že bych byla vyloženě zklamaná, ale asi jsem od ní čekala víc. Dlouho mi trvalo, než jsem si zvykla na styl autorčina psaní, krátké úsečné věty, bez přímé řeči, příběh poněkud strohý. První polovina knihy (dětství a část dospívání) mě chvílemi až vcelku nudila, zbytek už byl čtivější a poutavější. Co mě nikdy nepřestane slušně řečeno vyvádět z míry, je míra nespravedlnosti, nenávisti a bolesti, které jsou všechny knihy o těchto tématech plné. Knihu nakonec hodnotím vcelku kladně, četla se dobře, ale očekávaný wow efekt se bohužel nedostavil zdaleka v takové intenzitě jako u ostatních čtenářů.

19.05.2021 3 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Knihu jsem chtěla přečíst, abych si na autorku vytvořila vlastní názor (vzhledem k tomu, že se dost různí). Bohužel mě její styl psaní žáka na druhém stupni ZŠ nezaujal. Extrémně dlouhé souvětí, ve kterém kolikrát nebylo jasné, zda je vyprávění částí příběhu, nebo už to říká jedna z postav. Vycpávky stylu "no to je jedno" mi dost vadily, v přímé řeči to beru, ale tohle bylo zbytečné.
Mnohdy zmatené prolínání osudů postav mi tolik nevadilo, spíš mi občas přišlo, že téměř každá z nich je trochu na hlavu.
Oceňuji však odlehčenost psaní a celkem kvalitní zápletku, ale po další knížce autorky už nejspíš nesáhnu.

15.05.2021 2 z 5

Chlapec, který přežil pochod smrti Chlapec, který přežil pochod smrti Pavel Taussig

Na knihu jsem se těšila a upřímně jsem byla zklamaná. Autora samozřejmě obdivuji za vše, čím si musel projít, toto téma mě nikdy nepřestane fascinovat a zároveň k smrti děsit. Ale tato kniha bohužel opravdu není zpracovaná dobře. Jak už bylo řečeno, kniha je napsána hodně povrchově a zdaleka nezdůrazňuje hrůzu všech zážitků, což budí dojem, že si autor ničím natolik hrozným vlastně neprošel. Je to napsáno prakticky bez jakýchkoliv emocí. Co mi dost vadilo, bylo, že víc než polovinu první části, tvořily poznámky pod čarou. Neustále ve čtení přeskakovat na stránce nahoru a dolů bylo po chvíli dost otravné. Poslední části zápisků z nemocnice pro mě byly absolutně nudné, opravdu nepotřebuji 60 stránek číst jen o tom, jak vysokou měl teplotu a co bylo k jídlu. Pro uchování vzpomínek do deníku OK, ale v knize to být opravdu nemuselo. Fajn byly přiložené autentické fotografie a dokumenty, ale ani jedno mi celkový dojem bohužel už příliš nezlepšilo.

11.05.2021 1 z 5

Tanec skalpelů Tanec skalpelů Jenny Milewski

Navzdory horším recenzím a tudíž nízkému očekávání, mě kniha celkem příjemně překvapila. Četla se mi dobře, začátek byl sice trochu vleklý, ale zápletka originální. Konec dost předvídatelný, s hororem, jak už tu bylo řečeno, to nemá nic společného, ale kniha mě nezklamala tak, jak jsem původně očekávala, naopak ji klidně mohu nenáročným fanouškům psychothrillerů doporučit :)

08.05.2021 3 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Poslední kniha z mé oblíbené série s Erikou Fosterovou. Jako vždy - perfektní čtení, rychlé, svižné i díky krátkým kapitolám. Nečekaný a především nepřekombinovaný závěr. Bryndza je můj oblíbený autor detektivek a už se těším na jeho další knihy.

02.05.2021 5 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Kniha je dle mého zbytečně nadhodnocená. Postavy mi lezly na nervy (převážně matka Suzette, která budí dojem,že vlastně ani neví, co chce). Ani k jedné z hlavních postav jsem si nevybudovala vztah. Navíc mi uniklo, proč autorka zvolila tento název..?
Kniha se četla dobře, rychle, byla jsem zvědavá, jak dopadne, ale nakonec bohužel - ZKLAMÁNÍ

25.04.2021 2 z 5

To To Stephen King

Kniha pro mě byla vzhledem k délce výzva, nejprve jsem viděla film a chtěla jsem srovnání s knihou. Pocity byly ale smíšené, některé popisy byly zbytečně podrobné a roztahané, jiné části byly dost psycho. Velké rozdíly oproti filmu (vulgarismy, erotické pasáže, detailnější popisy, spousta detailů jiných, surovější). Některé scény přehnané, občas to působilo dojmem, že se autor radil s dětmi, jak má kniha pokračovat a napsal první věc, kterou "plácly". Myšlenka knihy je skvělá, některé pasáže stály za to, ale kdyby se knížka zkrátila minimálně na polovinu, stále tam je vše důležité. Nehledě na to, že King bude nejspíš lehce psychicky narušen.

10.04.2021 3 z 5

Kolem této knihy jsem dlouho chodila a přemýšlela, zda ji mám zkusit, či ne. Nakonec jsem ji přečetla a bohužel musím dodat, že celkem stěží. Spoustu stránek jsem musela číst několikrát, protože mi myšlenky skákaly od jednoho k druhému, nedokázala jsem se soustředit. Kniha obsahuje šílené množství myšlenek (které si většinou běžný dospělý člověk uvědomí i bez nutnosti číst o tom knihu), mezi myšlenkami autor často zmateně skáče. Nejvíc mi ale vadily vulgarismy, které autorovi zřejmě dodávaly pocit, že je "hustější a drsnější" a také neustálé se povyšování nad terapeuty či autory jiných motivačních knih: "Oni to dělají takhle a takhle, což je ale špatně, já to dělám opačně, takže jsem lepší než oni". Jediné, co bych na knize pochválila a za co jí dávám dvě hvězdy, je závěr, který už byl chvílemi i celkem čtivý, sem tam se tam objevila i poměrně zajímavá myšlenka a hlavně už se velmi snížila koncentrace vulgárních výrazů. Ale obecně vzato bohužel, četla jsem už mnohem lepší motivační knihy a bez této bych se obešla.

09.02.2021 2 z 5

Děsivé přízraky Děsivé přízraky Laurent Botti

Bohužel pro mě byla kniha velkým zklamáním. Četla jsem ji natřikrát, pokaždé jsem ji však odložila, mezitím přečetla jinou..Nevím, čím to je, ale kniha mě vůbec neuchvátila. Četla se mi velmi těžkopádně a v jednotlivých příbězích postav jsem se ztrácela (i když v jiných knihách mě toto propojování osudů baví). Přirovnání ke Kingovi mi přijde opravdu hodně přehnané.

07.02.2021 1 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

Knihu jsem přečetla jedním dechem a jsem nadšená. Přesně tohle je můj šálek kávy, knihy s překvapivým zvratem, které vás "posadí na zadek". Nemám co vytknout a uděluji plný počet hvězd.

08.01.2021 5 z 5

Jeden z mých oblíbených dílů série HP. Baví mě film i kniha, ale přestože jinak je postava Severuse Snapea jedna z mých oblíbených, v tomhle díle mi leze spíš na nervy. Jinak se kniha čte skvěle a Patronovo kouzlo je prostě top.

05.01.2021 5 z 5

Na chalupě s moderním fotrem Na chalupě s moderním fotrem Dominik Landsman

Jako na každou knihu od Dominika Landsmana i na tuto jsem se těšila. A mé očekávání to naplnilo, jako všechny autorovy knihy je i tato velmi čtivá, přečetla jsem ji během pár hodin a při čtení jsem se i zasmála. Na první Deníček moderního fotra to dle mého nemá, ale určitě ji jako odlehčenou četbu, kdy chcete vypnout a pobavit se, mohu doporučit.

01.01.2021 4 z 5

Dokud není pozdě Dokud není pozdě Lucie Melicharová

Z knihy jsem měla hodně smíšené pocity. Bylo mi smutno a úzko, ale zároveň jsem se občas musela pousmát tomu, jak celou knihou prostupuje krása jednak mateřské lásky a jednak čistého přátelství. Celou dobu jsem doufala, že se stane zázrak a hlavní hrdinka se uzdraví. Zároveň mě knížka i přinutila zamyslet se nad smyslem života, nad nesmyslným plýtváním vzácného času na tomto světě a, ač to zní jako klišé, nad tím, že nejdůležitější na světě je zdraví, což si bohužel dost lidí uvědomí, až když o něj přijde. Kniha je psána velmi čtivě a je dobře, že se o tomto tématu začíná trochu víc mluvit. Dle mého názoru by se toto dosavadní, dá se říci tabu, mělo dostat mezi co největší množství lidí, především proto, aby se začalo dbát více na prevenci a lidé si konečně uvědomili, že se toto může týkat každého z nás. Proto velice oceňuji i závěr knihy a návod k samovyšetření prsu. Za mě rozhodně šest hvězdiček, z knihy mi sice bylo ještě několik dní po přečtení dost úzko, ale rozhodně stojí za přečtení.

10.11.2020 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Jako vždy, další skvělá kniha ze série s Erikou Fosterovou. Tenhle styl psaní mi vyloženě sedí. Děj knížek této série je svižný, propracovaný, nabitý emocemi a závěr knihy byl (alespoň za mě) perfektní. Z knihy jsem nadšená.

03.11.2020 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Robertovy knížky se mi čtou hrozně dobře, je to přesně styl, co mám ráda a hlavně - na rozdíl od jiných autorů - vím, že mě konec nikdy nezklame. Super a už se těším na další knížku ze série :)

06.10.2020 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Mně osobně Šelma bohužel příliš nesedla. Strašně dlouho mi trvalo se do příběhu dostat, cca v půlce mě kniha začala konečně bavit ,ale konec byl bohužel, jak už tu bylo řečeno, přehnaný a překombinovaný a zklamal mě. Čekala jsem od knihy víc.

25.07.2020 3 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Tuto knihu jsem kupodivu četla poprvé až jako dospělá malému synovi, ale nemá chybu. Jen mě mrzí, že jsem se k ní jako dítě nedostala, vím, že bych se do ní tehdy zamilovala a teď bych měla co srovnávat. Přesto hodnotím plným počtem :)

13.06.2020 5 z 5