sarkafarka1900 sarkafarka1900 komentáře u knih

Prokletá věž: Poslední bitva křižáků o Svatou zemi Prokletá věž: Poslední bitva křižáků o Svatou zemi Roger Crowley

Téměř vzorově napsaná populárně naučná historická kniha. Hodně informací o dění v oblasti Blízkého Východu v období pozdějších křížových výprav zhruba od 1220 do 1300 zasazených srozumitelně a zároveň čtivě do souvislostí. Pro nepoučeného čtenáře by se hodilo mít na začátku i krátký souvislý popis událostí z období prvních křížových výprav (1095 - cca 1220), ale vzhledem k tomu, že jsem o těchto prvních křížových výpravách četl v jiných knihách, nebyl to pro mě problém. A zde byla připojena alespoň časová osa už od 1095 (mohla být o něco podrobnější). Takže jedinou závažnější výtku mám k líčení bojů na hradbách Akkonu okolo strany 210 českého překladu (u brány sv. Antonína), to je víceméně jediná pasáž, kde ten popis událostí není úplně jasný (byl udělán výpad?, koně byly použity při pouličních bojích uvnitř města?). To může být ale i chyba překladu.

11.08.2022 5 z 5

Husitské století Husitské století Martin Nodl

Podobně jako u monografie Přemyslovci od NLN musí čtenář akceptovat, že se jedná spíše o sborník příspěvků než o knihu s kontinuálním vyprávěním děje. Pokud čtenář tuto strukturu knihy akceptuje, může se pak soustředit na vstřebání přehršle zajímavých informací. Zajímavé jsou např. popisy dějů, které byly založeny na rozporech mezi národy (hlavně Češi vs. Němci) a to způsobem dost připomínajícím 19. a první polovinu 20. století. Je ukázáno, jak je dost často uváděné klišé o tom, že ve středověku o národy a národní cítění nešlo, "na hony" vzdálené skutečnosti. Velkým plusem je také bohatý obrazový materiál v barvě.

11.08.2022 5 z 5

Přemyslovci - budování českého státu Přemyslovci - budování českého státu Dušan Třeštík

Čtenář musí akceptovat, že se jedná spíše o sborník příspěvků než o knihu s kontinuálním vyprávěním děje. Pokud čtenář tuto strukturu knihy akceptuje, může se pak soustředit na vstřebání přehršle zajímavých informací. Jedním z velkých plusů knihy je podrobný rodokmen Přemyslovců v příloze a také bohatý obrazový materiál v barvě.

10.08.2022 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Shodou okolností jsem knihu dnes vzdal do ruky a našel tam vložené své téměř 25 let staré poznámky (byla česká vydání i před rokem 2005). Hodnoceno na základě tehdejšího čtení - pět hvězdiček. Ale už tehdy nešlo při čtení o příběh, ale to, jak mě některé pasáže dovedly k vlastním zamyšlením. Když dnes knihou listuji, říkám si, že se jedná o knihu, u které se bude u velké části čtenářů hodnocení snižovat s narůstajícím věkem. Četl jsem tehdy několik knih od Coelha a tato byla nejlepší. Vybavuji si, že u těch dalších knih jsem byl už i před těmi skoro 25 lety daleko kritičtější.

07.08.2022 5 z 5

Třicetiletá válka (1618–1648) Třicetiletá válka (1618–1648) Jiří Kovařík

Čtivé, zajímavé. Přečetl jsem jedním dechem už před delší dobou a tehdy to bylo za pět hvězdiček. Po přečtení dalších dílů řady, kde se od IV. dílu objevují problémy (zřejmě kvůli "kadenci", kterou autor při psaní knih nasadil), jsem před napsáním komentáře k této knize první tři díly prolistoval a připomněl si některé kapitoly. A skutečně, v prvních třech dílech řady se ty problémy s plánky, osnovou atd. v podstatě neobjevují. I plánky vytvořené na základě dobových materiálů jsou většinou ještě srozumitelné a dost plánků je načrtnuto nově. Je pravda, že i zde by se jako příloha hodila časová osa obsahující i další významné události, aby byl obsah knihy zasazen do širších souvislostí. Takže možná trochu nadsazuji, ale přesto nechávám 5 hvězdiček.

Boje o trůny (1588–1626) Boje o trůny (1588–1626) Jiří Kovařík

Války pro víru (1526–1588) Války pro víru (1526–1588) Jiří Kovařík

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Ano, to byla Ecova kniha pro mě. Přečetl jsem jedním dechem, třebaže (nebo právě proto,
že ?) jsem už před tím viděl film.

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

Nudná nezáživná kniha bez jakékoliv smysluplné myšlenky a smysluplného děje s "dvourozměrnými" či spíše "jednorozměrnými" postavami bez jakéhokoliv charisma. Z tohoto pohledu čistý odpad. Zároveň jsem ale měl neustále pocit (a proto jsem četl dál a dál), že je ta kniha takto napsána schválně, aby si autor "vystřelil" ze pseudointelektuálů, kteří budou v knize hledat a hlavně nacházet to, co tam není. Prostě takové "Císařovy nové šaty intelektuálů". Pokud by to tak bylo, tak je ta kniha vlastně na 5 hvězdiček :-).

31.07.2022 odpad!

Titanic Titanic Miloš Hubáček

Už je to hodně dávno, co jsem to četl, tak si jen neurčitě vybavuji, že kniha nebyla tak čtivá, jako jiné Hubáčkovy knihy, a hlavně tam byly určité nejasnosti v popisu a rozboru faktů.

31.07.2022 3 z 5

Invaze Invaze Miloš Hubáček

O trochu méně čtivé, než Hubáčkovy klasiky o bojích v Pacifiku. Ale stále výborná kniha.

31.07.2022 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Úvodem napíši, že mám rád detektivky a válečnou literaturu a tedy zastávám názor, že popis násilí může být součástí výborné knihy. Ale tady jsem knihu odložil po přečtení první kapitoly, protože se jednalo pouze o samoúčelný sadistický text od zřejmě samolibého psychicky narušeného autora. Rozhodně se ke knize nikdy nevrátím a pochybuji, že začnu číst jinou knihu od Nesbeho.

31.07.2022 odpad!

Praha neznámá IV Praha neznámá IV Petr Ryska

Skvělé jako ostatní díly, jen to číslování objektů v mapě a číslování jednotlivých fotografií v textu by chtělo nějak sladit, aby to nebylo tak nepřehledné.

Praha neznámá III Praha neznámá III Petr Ryska

Praha neznámá II Praha neznámá II Petr Ryska

Praha neznámá Praha neznámá Petr Ryska

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Oddechovka na dovolenou, na které jsem knihu také za dva dny přečetl. Celkem zajímavý začátek s "dobrou atmosférou", ale jak je zmíněno i v jiných komentářích, nečekaně brzy napětí opadne odtajněním některých skutečností. Sice se to pak ještě trochu "rozjede", ale není to už ono. To, že je někde staletí opuštěný dům, čtenářova fantazie v pohodě vezme, ale že je za křovím po staletí bez interakce s okolím celé opuštěné město i s kostrami, to radši bez komentáře. Ale že jsem knihu četl na pohodové dovolené, tak 2,5 hvězdičky :-).

30.07.2022 2 z 5

Sedmiletá válka (1756–1763) Sedmiletá válka (1756–1763) Jiří Kovařík

Po hodně rozporuplném předchozím dílu je kvalita dílu o sedmileté válce vyšší a konzistentní přes celou knihu. Kapitoly o dějích na americkém kontinentu mi hodně rozšířily obzory. Srozumitelnost plánků a mapek je na rozdíl od některých jiných dílů většinou dostatečná, i když někdy je to hodně na hraně. Nevím, proč není autorovi a nakladatelství jasné, že pokud je text nečitelný i při použití lupy, tak je taková informace bezcenná. Např. místo 4 nedokonalých mapek k bitvě u Leuthenu by stačila jedna pořádně a srozumitelně vyvedená. Taky by na každé mapě měla být jasná orientace k severu. Líčení většiny bitev je čtivé a je vypíchnut zlomový okamžik. I když v případě popisu bitvy u Kolína důvod prohry Prusů bezprostředně jasný není (je zmíněn ale zcela potlačen a až za několik stran při líčení jiné bitvy je retrospektivně explicitně uveden). Není moc srozumitelný popis bitvy u Torgau, protože Prusové útočili a Rakušané se bránili na dvou frontách a v popisu je zmatek s levými a pravými křídly. Strhující je kapitola o vojevůdci Zietenovi. Jako u ostatních knih této řady by se hodila jako příloha podrobnější časová osa událostí (včetně těch, které nejsou podrobně popsány), aby bylo vše zasazené do kontextu.

30.07.2022 4 z 5

Války v krajkách (1709–1748) Války v krajkách (1709–1748) Jiří Kovařík

Za zhruba první třetinu knihy 5 hvězdiček, za zhruba poslední třetinu odpad. Prostřední třetina je jako na houpačce. Vylíčení tažení švédského krále Karla XII a života admirála Tordenskjolda jsem si "vychutnal" (myšleno veskrze pozitivně). Popis bitvy u Mollwitz je rozporuplný, např. nerozumím tomu, proč vedle srozumitelného plánku bitvy na straně 190 je přetištěna málo vypovídajíci reprodukce plánu bitvy na straně 195 (ale v některých knihách je to ještě horší, zde je alespoň zhruba dodržena orientace mapy a pokud má čtenář před sebou plánek ze strany 190, tak se zhruba vyzná i v tom na straně 195). Kapitoly 4 a 5 hlavně o dění v Čechách jsou OK, i když pokud bych o těch událostech neměl určité povědomí, byl bych asi kritičtější. Dvě kapitoly na stranách 275-375 byly ale "čtenářovo utrpení". Absolutně se nepovedlo skloubení vylíčení života maršála de Saxe se všeobecným líčením událostí z té doby v následující kapitole. Bitva u Fontenoy je líčena zbytečně dvakrát s tím, že ten druhý jako by podrobnější popis pro mě byl zcela nesrozumitelný. Přitom stačilo trochu málo rozšířit popis bitvy u Fontenoy v kapitole o de Saxe a pak se už jen odkazovat. Ze čtyř plánků bitvy u Fontenoy na stranách 356-369 není pořádně použitelný ani jeden (jakž takž ten na straně 367). Přitom stačilo pracovat s tím pátým plánkem na straně 310 a rozkreslit ho pro více časů (ale jaká je orientace z hlediska světových stran?). Poslední kapitola už tak nějak dovleče autorovo líčení ke konci, neomluvitelné je, že zářijová bitva u Žďáru se najednou odehrává v květnu...

29.07.2022 2 z 5

Evropa v plamenech (1652–1718) Evropa v plamenech (1652–1718) Jiří Kovařík

Jsem rád, že po nepříliš povedeném IV. a V. svazku série Bitvy a osudy válečníků je úroveň tohoto svazku o hodně výše. Konečně je velká část plánků a map udělána tak, že tam člověk nalezne potřebné informace a nejsou to jen nepřehledné černé skvrny zmenšených reprodukcí dobových map a plánů, kde nebylo nic vidět (proč to ale není ve všech případech?). Osnova textu dává smysl, je jasné že kvůli šíři záběru nelze vylíčit vše. Proto, jak jsem poznamenal i dříve u jiné knížky, by se jako příloha hodila časová osa s přehledným uvedením událostí a to i těch, na které se nedostalo a přitom byly významné. Také by se, hlavně u francouzských osob, hodila příloha s jejich přehledem, kde by byly uvedeny základní osobní data, hlavně tituly, hodnosti a důležité příbuzenské vztahy. Takhle se předem nepoučenému čtenáři stává, že nemůže zjistit, že na jedné straně zmíněný vévoda, v další podkapitole zmíněný maršál a jinde zmíněný bratranec krále je pořád jedna a tatáž osoba. To byl z hlediska srozumitelnosti dost velký problém. Na druhou stranu někdy je šlechtic z XY z roku 1bbb někdo úplně jiný než šlechtic se stejným jménem a přídomkem z období o několik let mladším (a taky to není hned z textu jasné). Ale to vše si nemusí autor, který všechny osoby při psaní "důvěrně" zná, asi uvědomit.

16.07.2022 4 z 5