sarkafarka1900 sarkafarka1900 komentáře u knih

Kutnohorské dolování. 9, Historický přehled k problematice poddolování, hald a Vrchlické přehrady Kutnohorské dolování. 9, Historický přehled k problematice poddolování, hald a Vrchlické přehrady Jaroslav Bílek

Hodnotím z hlediska čtenáře, který má v dané oblasti "kořeny". Proto nevylučuji vyšší míru subjektivity. Dozvěděl jsem se pro mě nové a zajímavé informace.

07.09.2022 5 z 5

Kutnohorské dolování. 8, Skalecké žilné pásmo Kutnohorské dolování. 8, Skalecké žilné pásmo Jaroslav Bílek

07.09.2022 5 z 5

Kutnohorské dolování. 7, Oselské žilné pásmo Kutnohorské dolování. 7, Oselské žilné pásmo Jaroslav Bílek

07.09.2022 5 z 5

Kutnohorské dolování. 6, Kutací a průzkumné práce v kutnohorském revíru a v jeho okolí Kutnohorské dolování. 6, Kutací a průzkumné práce v kutnohorském revíru a v jeho okolí Jaroslav Bílek

07.09.2022 5 z 5

Kutnohorské dolování. 5. Staročeské žilné pásmo Kutnohorské dolování. 5. Staročeské žilné pásmo Jaroslav Bílek

Skála Skála Peter May

Myslím, že kolega items dost dobře vystihl situaci. Jen si na rozdíl od něj myslím, že to přeci jen je trochu i ta detektivka a thriller. Popisy neutěšených/bezútěšných dějů, situací, mezilidských vztahů, podnebí, ostrova atd. jsou "plastické" a docela čtivé. Až tak, že kniha ve mně nevzbuzovala žádné pozitivní emoce.

06.09.2022 3 z 5

Kutnohorské dolování. 4., Hloušecké a šipecké žilné pásmo Kutnohorské dolování. 4., Hloušecké a šipecké žilné pásmo Jaroslav Bílek

06.09.2022 5 z 5

Kutnohorské dolování. 3. Kuklické žilné pásmo Kutnohorské dolování. 3. Kuklické žilné pásmo Jaroslav Bílek

05.09.2022 5 z 5

Kutnohorské dolování. 2. Roveňské žilné pásmo Kutnohorské dolování. 2. Roveňské žilné pásmo Jaroslav Bílek

05.09.2022 5 z 5

Kutnohorské dolování 1. Grejfské žilné pásmo Kutnohorské dolování 1. Grejfské žilné pásmo Jaroslav Bílek

05.09.2022 5 z 5

Valpuržina noc Valpuržina noc Gustav Meyrink (p)

Z mého subjektivního pohledu obsahuje většina knihy pouze "bezmyslné" fráze či "výkřiky". Zajímavých pasáží je málo. Nevím proč, rušivě na mě působily odkazy na skutečné historické postavy.

03.09.2022 2 z 5

Ztracená Troja a Podhoří: Nostalgické ohlédnutí po pravém břehu Vltavy Ztracená Troja a Podhoří: Nostalgické ohlédnutí po pravém břehu Vltavy František Malý

Pro historické fotografie míst, ke kterým mám vztah, mám slabost :-). Zde jsem navíc většinu reprodukovaných fotografií viděl skutečně poprvé.

31.08.2022 5 z 5

Václav III. (1289–1306): Poslední Přemyslovec na českém trůně Václav III. (1289–1306): Poslední Přemyslovec na českém trůně Karel Maráz

Trochu nadhodnocuji, ale jako poučenému laikovi mi to poskytlo ucelený pohled na Václava III. Po formální stránce také nemám zásadní připomínky.

30.08.2022 5 z 5

Dějiny Anglie. Tudorovci Dějiny Anglie. Tudorovci Peter Ackroyd

Jako první díl, kniha splnila účel a poskytla ucelený pohled na popisované období anglických dějin. Čte se ještě lépe než první díl. I tady by se mapky hodily. Zde 4 hvězdy bez výhrad.

30.08.2022 4 z 5

Dějiny Anglie: Základy Dějiny Anglie: Základy Peter Ackroyd

Kniha splnila účel, poskytla ucelený pohled na popisované období anglických dějin a je navíc docela čtivá. Jak napsali i jiní, mapky by se hodily. Horší 4 hvězdy.

30.08.2022 4 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Zvláštní kniha. Zjednodušeně a subjektivně řečeno, nenacházel jsem v knize žádné konkrétní myšlenky, ale celkově, hlavně tíživou atmosférou a líčením surrealistických scén, ve mně kniha zanechala hluboký dojem. V tuto chvíli se přikláním k názoru, že autorovi se podařilo vystihnout podstatu převládajícího ruského/sovětského přístupu k životu, kde se "rozumový a člověčenský" přístup vůbec "nechytá". Zároveň poselstvím knihy podle mého názoru je, že nejhorší možnou reakcí je začít se tomuto ruskému/sovětskému posmívat a hledět na to přezíravě, neboť to vede k podcenění protivníka a k vlastní zkáze....

28.08.2022 5 z 5

Mýtus zvaný Stínadla Mýtus zvaný Stínadla Miloš Dvorský

Dozvěděl jsem se plno zajímavých a pro mě nových informací (mj. o skutečných místech, která zřejmě Jaroslava Foglara inspirovala) a zároveň nemám pocit, že by mi toto poznání zkazilo dojmy z komiksů nebo knih o Rychlých šípech. Je to právě naopak. První vydání jsem četl už před lety, kdy mi ta četba hodně zpříjemnila uzdravování z těžké chřipky. Teď jsme si, už se synem, po návštěvě výborné výstavy Město jako přízrak (bohužel už jen do 4.9.2022) pořídili výrazně rozšířené vydání této knihy. Rozšíření není jen kosmetické a četl jsem opět "jedním dechem".

28.08.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nebudu originální. Jak uvádí jiní, je to klasika, která stojí za přečtení. Některé pasáže mě přivedly k různým zamyšlením. Připojuji se k těm, kteří píšou, že s postupujícím věkem se zvyšuje pozitivita jejich hodnocení této knihy :-). Vzpomínám na kapitolu z Malého prince v učebnici, jak jsme ji četli během školního vyučování, a jak jsem si říkal, že to je pěkná blbost. Pak přešlo více jak 15 let a přečetl jsem celou útlou knížku a můj názor se zcela změnil :-). 4,5 hvězdičky.

24.08.2022 4 z 5

Černá labuť Černá labuť Nassim Nicholas Taleb

Pro mě plno zajímavých myšlenek a postřehů k zamyšlení. Pokud najdu čas, ke knize se vrátím, přeci jen nemám fotografickou paměť a nedělal jsem si ani poznámky

24.08.2022 5 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Kniha nepřinesla moc nových informací, které jsem už nečetl v jiné literatuře o Janu Žižkovi a husitství. Uznávám, v případě středověkých témat je často těžké přijít s něčím novým, dochované prameny bývají torzovité a je jich omezené množství. Nejvíce objevná mi přišla pasáž o pražských domech Jana Žižky a o jeho příbuzných.

24.08.2022 4 z 5