Sariklen Sariklen komentáře u knih

Medvídek Pú (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Klenot mezi dětskými knihami, říká se. Tak jsem se rozhodla si ji po mnoha letech, kdy jsem ji měla spíš naposlouchanou ve formě nahrávek od M. Ebena, přečíst. Bylo to moc milé, vtipné a místy i hloubavé a poučné čtení. Líbí se mi poklid, který z příběhů sálá. Žádný spěch, ale užívání si přítomného momentu a těšení se z maličkostí. Hledání zázraků všude kolem nás. I v klasickém každodenním hrnku medu :) V chování a charakterech postaviček se částí najde asi každý z nás. Kdo říká, že dětské knihy jsou pouze pro děti, by si nějakou dětskou knihu měl přečíst :)

29.02.2024 5 z 5

Ach bože. Tohle byl skvost, jako zatím každá knížka od této autorky, kterou jsem četla. Úžasný srdcervoucí příběh o bezhraniční lásce pedagožky k šestiletému dítěti, které zažilo nepředstavitelně kruté situace. Živoucí důkaz toho, jak si láska, empatie, porozumění a snaha dokáží proklestit cestu k srdci jiného člověka, i přes mnoho balastu a překážek. Velice inspirující, hřející u srdce a zároveň surově smutné.

Citát na závěr, který ve mně velice rezonuje a naprosto se s ním ztotožňuji: "Kéž bychom měli dost lidí, kteří dokážou druhým věnovat péči, dost lidí, kteří bez výhrad milují, pomyslela jsem si smutně."

20.12.2019 5 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Naprosto dechberoucí. Kniha, která je ze začátku jako milion miniaturních kousíčků, které se na konci složí v úžasnou, barevnou a sytou mozaiku, kde každý dílek má svůj nosný význam. Kniha, kterou číst je naprostým požitkem a uměleckým zážitkem. Kniha, která je tak hluboká a plná moudrosti, že kvůli tomu ani nejde pořádně dovřít. Kniha s velkým K. Tohle je bible.

08.03.2020 5 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Kvalitou si nezadá s prvním dílem. Je to nabité emocemi tak moc, že si připadáte, jako byste stáli vedle postav, prožívali to s nimi a jenom tajili dech. Příběh je dramatický, těžký, silný a zároveň v něm svítí linky laskavosti, lásky, důvěry a pochopení. Hrozně se mi líbí, že chování postav není někdy ideální, tak je tomu i ve skutečném životě. Každý děláme chyby nebo někdy kopeme kolem sebe a děláme naprosto nerozumná rozhodnutí. Příběh také nabízí palčivá aktuální společenská témata, nad kterými bolí se zamýšlet, ale o to jsou důležitější. Zkrátka – kniha má naprosto všechno a ještě něco navíc :)

05.04.2024 5 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Autor ví, jak čtenáře přimět v jedné kapitole ronit slzy dojetí a v následující slzy smíchu. Celý příběh protkává jemným humorem, který dodává knize ještě více na čtivosti. Kniha vás pohltí a nepustí, dokud nedočtete poslední stránku. Nebo alespoň dílčí příběh. Popravdě po dočtení mi víc přichází na mysl možné varianty překladu výrazů, štěkotu a kňučení mého psa do naší řeči. Stejnojmenný film natočený na motivy knihy je jen třešničkou na dortu (moc příjemný, byť samozřejmě v mnohém odlišný od knihy, ale důležité jádro a sdělení zůstává).

01.04.2019 5 z 5

První opravdový polibek První opravdový polibek Kasie West

3,5*. Neříkám, že se to nedalo číst, to vůbec ne, děj odsýpal, bylo to milé... Problémem je, že se jelo hodně po povrchu, jak dějově, tak charakterově. Nedokázala jsem si vytvořit hlubší vztah k postavám a například Donavan mi přišel až nehmatatelný.

15.02.2020 3 z 5

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

Než jsem se dostala ke knize, viděla jsem na její motivy natočený stejnojmenný film. Zpočátku jsem se trochu strachovala, jestli to nějak nenaruší její čtení, ale ne. Knížka je koncipovaná trošku jinak, je samozřejmě, jak už to u knížek bývá, mnohem bohatší než film, dokonce i o celkem zásadní postavy. Líbí se mi nenucený styl, jakým je psaná, velice autenticky působící na chlapce, kterému je sedmnáct. Mísí se v ní humorné momenty, kdy mi bylo zatěžko se nesmát nahlas, s těmi, které v sobě nesou tíhu poznání, přijetí sebe sama a následné vypořádání se s pohledem a názory okolí. I přes to se četla sama, přečtená za dva dny a rozhodně ne naposled :)

07.02.2019 5 z 5

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

Tohle rozhodně nebyla klasická romantická knížka s předvídatelným dějem a hlavními postavami. Velké plus za psychickou nemoc hlavní hrdinky. Děj, charaktery postav, zápletky, to všechno stvořilo knihu, která rozhodně není plytká, ale dala by se zařadit k těm hlubokým.

24.12.2019 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Mám trošičku, ale jen trošičku smíšené pocity. Román byl úžasný, více než to. Ale v některých momentech mě zvolené fráze nebo obraty spíše rozčilovaly a přišly mi patetické až klišovité. Nebylo jich ale mnoho, o moc více bylo spojení, která byla neotřelá, originální a činila román skvostem. Autor skvěle vystihl pocity postav, vykreslil prostředí, vnitřní boje, nechyběl ani humor a velice hluboké a důležité otázky. To vše zabalené v hodně sladkém obalu, ale tak akorát, abyste tu sladkost vydrželi. ;) Proto, i přes některé nelibé pocity ze zvolených slov, musím a chci dát pět hvězdiček :)

31.10.2019 5 z 5

Dash & Lily: Kniha přání Dash & Lily: Kniha přání Rachel Cohn

Začátek knihy mi nasliboval, že se bude jednat o další pětihvězdičkový titul. Dash a jeho úžasná hra se slovy, jeho netypický, nechtít-se-zalíbit-na-první-pohled-každému a budu-sám-sebou-nehledě-na-ostatní charakter, který se mi velice zalíbil, neočekávané vtipné momenty (znovu se týkající skvěle zvolených slov) způsobené gradací situace, milý způsob navazování potenciálního vztahu mezi ním a Lily. To všechno slibovalo skvělý čas strávený nad knihou. A musím říct, že ztracený čas to rozhodně nebyl. Ale postupná atmosféra celého příběhu nějak zabila prvotní hry se slovy a jejich humor. Je to možná tím, že kapitoly, které vypráví Dash, píše jeden autor, a kapitoly s Lily druhá autorka. Bohužel, kniha má něco navíc, co mi znemožňuje se k ní znovu vrátit, byť Dash se vším, kým je, by za to rozhodně stál.

24.07.2019 3 z 5

Podělaným navrch Podělaným navrch Becky Albertalli

Dokonalost. Ještě větší, když jsem si teď níže přečetla, že se tam vyskytují postavy z knihy Já Simon/Probuzení Simona Spiera (autorčina první kniha), a dokonce sám Simon. Jak jsem byla ponořená do příběhu, vůbec mi to nedošlo. Asi si ji budu muset brzy přečíst znovu, protože věřím, že s vědomím známých postav bude mít knížka ještě úplně jiný rozměr!
Z knihy jsem nadšená. Vžít se do hlavní postavy nebyl vůbec problém, mnohokrát mi přišlo, že je to jak vystřižené z mého života. Doslova. V knize jsou skvěle popsány pocity jednotlivých postav, myšlenkové pochody, vše na sebe dokonale navazuje, v hojné míře se zde vyskytuje humor. Moc oceňuji, že se v knížce vyskytuje LGBTQ+ tématika. V autorčině rodné zemi je to téma, které je mnohem přátelštěji přijímáno společností než u nás, o to větší důvod, proč takovou knihu vydávat v Česku. Vesměs zkrátka celý příběh více než pohladí po duši.

07.04.2019 5 z 5

Tichá holka Tichá holka Torey L. Hayden (p)

Neskutečné. Znovu úžasný příběh trpělivosti, lidského nasazení, lásky a odhodlání. Nesetkáváme se v knížce jen s postavou z názvu díla, ale i s dalšími dětmi. Každému z nich je věnován dostatečný prostor pro to, aby si k němu čtenář mohl vytvořit vztah. O to bolestivější je dočítat poslední stránku, která je navíc spolu s epilogem velice emotivní. Má smysl dělat to, čemu věříte. I kdyby ten pokrok, kterého dosahujete, byl pro ostatní zanedbatelný. Ten, komu svůj čas věnujete a ten, u koho daný pokrok nastává, za to stojí. I krásná panenka.

16.01.2020 5 z 5

Něco skutečného Něco skutečného Erin Watt

Příjemné, vtipné, čtivé a oddechové. Rozhodně se k ní ještě někdy vrátím.

01.01.2020 4 z 5

Vždycky budeme mít léto Vždycky budeme mít léto Jenny Han

Nemůžu jinak. Předchozí díly byly o hodně slabší, zato tento je o hodně předehnal. Děj rozhodně nebyl plytký ani povrchní, do poslední stránky člověk nevěděl, jak to dopadne. Odůvodňovaly se momenty z předchozích knih, byla to krásná spojka předchozích dílů. A konečně mohu říct, že v tomto díle byly pořádně hluboké myšlenky :) Dávám 4*, na 5 to není. SPOILER Belly mě hodně štvala, nevěděla, co chce, ubližovala a kopala do lidí kolem sebe, v celé sérii. Vztah s Jeremiášem byl nijaký, Kornád se zase neuměl vymáčknout. Bellyina mamka všechny city schovávala za kamennou masku. Moje oblíbené postavy byly Susann a Steve, jinak slabota. I když tato kniha, obzvlášť její konec, to vylepšil, obzvlášť u Konráda.

21.09.2019 4 z 5

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Ještěže byla tak tlustá. Velice těžko se od ní odtrhávalo a po dočtení jsem musela hned najet na pokračování. Kniha se moc nezdržuje sáhodlouhými zbytečnými popisy (například prostředí), ale staví na dialozích popřípadě popisuje vnitřní prožívání postav. Líbilo se mi, že spoustu věcí se dozvídáme až v průběhu knihy s jakousi retrospektivou. Děj rozhodně není očekávaný, autorka si umí mistrně hrát s mezilidskými vztahy. Kniha též obsahuje pár hodně hlubokých myšlenek a životních postřehů.

18.07.2019 5 z 5

Psí cesta Psí cesta W. Bruce Cameron

Velice povedené pokračování Psího poslání. Může mu hrdě konkurovat na poli dojemnosti, která je zapříčiněna bezmeznou a oddanou psí láskou. V předchozím díle, tak i v tomto, se vyskytují postavy, které jsou vesměs negativní a naopak postavy, které by bylo radost potkat ve skutečném životě. Líbí se mi, že nejsou vykresleny jen černobíle, ale se všemi svými odstíny. Tak jako psí hrdina vnímá u lidí věci, které lidskému oku mnohdy uniknou, tak i čtenář se učí větší vnímavosti svého okolí. Nejen toho psího, ale i lidského.

Aktualizace po dočtení třetího dílu, Psí domov: Patrně nejslabší díl z dosavadní série, byť pořád velice dobrý. Mám dojem, že je zde méně humorných míst než v ostatních dvou dílech.

10.07.2019 4 z 5

Hluboká práce Hluboká práce Cal Newport

Mnozí namítnou, že by se rady, obsažené v této knize, a postupy, díky kterým dosáhneme vyšší soustředěnosti, vyšší výkonnosti a vyšší efektivitě, daly zhutnit do jedné kapitoly. A mají pravdu. Ale přesto oceňuji a dávám přednost verzi, ve které je napsaná tato kniha - se svými 211 stranami textu. Informace mimo konkrétní rady, které jsou v knize obsaženy, považuji za důležitý prvek, bez kterého by konkrétní postupy nebyly tak úderné. Zde se dozvíme kontext, dozvíme se vědecké opodstatnění metod, autor vyvrátí různé možné protiargumenty. Zkrátka si dané metody můžeme paradoxně více zažít, než kdyby byly napsané v textu o pár bodech. Přesto jednu hvězdičku strhnu, protože nějaké hezké shrnutí všech metod na konci by určitě nezaškodilo :) Knihu doporučuji všem, kteří by chtěli efektivněji využívat svůj drahocenný čas.

23.03.2019 4 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Uf. Nakonec jsem ráda, že jsem se dokopala k dočtení. Asi v první čtvrtině knihy se mi do toho vůbec, ale vůbec nechtělo. Každá věta mi přišla šroubovaná, každý popis vztahu mezi Danielem a Kitem umělý a přeslazený. Pak se to rozjelo, gradovalo, velice tomu přispěl i fakt, že interakce mezi D. a K. v průběhu knihy moc nebyly, až ke konci. Některé obraty (žel mimo konverzaci D. s K.) byly velice originální a vtipné, často i hluboké. Samostatně se mi líbí jak postava Kita, tak Daniela, ale dohromady mi moc nefungují. S přehledem můžu říct, že se mi v tomto díle velice líbily vedlejší postavy a jsem ráda, že dostaly více prostoru. Bára, Magda, Ondra, Miky i Lucka byli naprosto skvělí. :)

17.03.2020 4 z 5

Palác lží Palác lží Erin Watt

Tohle byla víc detektivka než cokoli jiného. Úžasné napětí, nečekané zvraty a skvělý konec!

24.01.2020 5 z 5

Štěstí v lásce Štěstí v lásce Kasie West

(SPOILER) Moc milé čtení. Hrdinka si díky výhře v loterii postupně uvědomí, že existují věci, které nezmění, i kdyby pro jejich vyřešení věnovala celou svou výhru. Je vždy zodpovědná jenom sama za sebe. Ostatní nezmění, i kdyby sebevíc chtěla. Jediné, co bych vytkla, je, že zvrat, pochyby a pomluvy se rozvinuly až ke konci knížky, zdálo se mi to poměrně nevyrovnané. Věnovala bych tomu určitě více stránek :)

23.12.2019 4 z 5