Šánka Šánka komentáře u knih

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Není mnoho knih s tématem stáří a odcházení, a už vůbec je málo knih, kde je na pár stránkách řečeno tolik.
Delphine de Vigan takový příběh napsala, křehký a dojemně lidský, jenž se ale do vás zavrtá hluboko a velkou silou. Ani se mi nechce nějak více rozepisovat, tohle si v sobě po přečtení musí každý zpracovat sám.....

18.01.2020 5 z 5

Jablka ze stromu nepadají Jablka ze stromu nepadají Liane Moriarty

Toto rodinné drama bylo senzační! Na to, jak dlouho jsem knihu z nedostatku času četla, jsem od první stránky do závěru byla nadšená a těšila se na tu rodinku Delayneových. Oni byli tak krásně nedokonalí, tak skuteční!
Liane ten svůj typický rukopis tentokrát předvedla v tom nejlepším světle. Vlastně mně ani ty postavy hodně dlouho sympatické nebyly. Rodiče se svým zklamáním z dospělých potomků a pak ti čtyři životní ,,ztroskotanci", jejich děti. A pak se tam objeví cizí mladá dívka, která by pro ně mohla představovat to, co u svých dětí nenalézají, nebo to může celou rodinu rozložit?
Napínavé, zábavné, dramatické, ale já jsem Liane na to neskočila, kdo ji má načtenou, ví. Ale skvěle jsem se bavila.

27.12.2023 5 z 5

Temné ozvěny Temné ozvěny Loreth Anne White

Mně se tento díl líbil malinko více než první. Autorka ubrala na romantice i drsných popisech, vše bylo takové vyváženější, zkrátka dobrý, svižný thriller. Tím ale vůbec neříkám, že by první díl byl horší.
V pokračování se setkáme i s postavami z minulého dílu, ale tady se vyšetřuje jiný případ, starý dvacet let, zároveň současná vražda policisty a na scénu přichází nové postavy. Atmosféra malého městečka s mnoha možnými pachateli je krásně napínavá s perfektním nečekaným závěrem. Ne, tohoto pachatele jsem vůbec netipovala!
Za mě super thriller a klidně by se dal číst i samostatně bez předchozího dílu. Ta návaznost tam, podle mne, není až tak důležitá, ale je příjemné se znovu setkat s Liv, Colem a Tori.
Přála bych si tedy pokračování.

10.02.2023 5 z 5

Čtyři vichry Čtyři vichry Kristin Hannah

To je tak nádherná kniha, ale tak strašně smutná, má v sobě tolik nespravedlnosti, i když naděje je v ní také. Já ji teď dočetla a jsem plná dojmů.
Příběh zachycuje temné období amerických dějin v době Velké hospodářské krize v 30. letech minulého století, kterému předcházelo několikaleté sucho, neúroda hlad, bída a následně migrace obyvatel z Velkých planin v Texasu za lepším životem na západ, za americkým snem. Je to příběh o odvaze, houževnatosti, obětech. Kristin Hannah v postavě Elsy promítla tisíce bezejmenných hrdinů, kteří se zoufale snažili uživit rodiny a přežít, milovat a chránit své děti. Ale také v sobě najít sílu nevzdát se navzdory všemu.
Další z velkých románů této autorky, který se Slavíkem a Velkou samotou zůstane mému srdci velmi blízký...

21.10.2022 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Výborné pokračování, trošku stejná kostra příběhu jako předešlý díl, ale stále stejně dobrá a mrazivá zábava.
Sayer se pouští se svým staronovým týmem do dalšího náročného případu a i tentokrát je to docela drsné a velmi napínavé čtení. Pachatele se mi podařilo ,,odhalit" dříve než se to povedlo agentům FBI :-), což se mi stává velmi zřídka, ale stejně jsem se strachu a napětí nezbavila. A i tentokrát jsem si musela vygůglit, co autorka v závěru vymyslela, no a ono to je opravdu možné!
Skvělá série, děkuji svým oblíbeným za bezva komentáře a fandové dobrého thrilleru, tohle je skoro povinná četba!

09.04.2022 5 z 5

Vrahova žena Vrahova žena Victor Methos

Další z Ježíškových nákupů a trefa do černého! Je to napínavý, místy dost drsný detektivní thriller, napsaný ve velmi slušném tempu.
První půlka mi připomněla výbornou sérii také s manželkou odsouzeného vraha (Na dně), tak jsem si říkala - nic nového. Jenže pak v půlce přijde zásadní zvrat a děj se odvíjí jako perfektní a gradující právnický thriller ve stylu Johna Grishama, a to je velká pochvala! Závěr je senzační, překvapivá třešnička na dortu. Prostě nic nemůže zůstat tak, jak by se mohlo nabízet :-).
Autor je vystudovaný právník, jak jsem se dočetla, a tuto znalost prostředí dokonale zúročil v této knize. Já se časem pustím i do jeho dalších knih a fandům dobrých thrillerů tento skvělý kousek doporučuji!!!

11.03.2022 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Musím říci, že tak depresivní knihu jsem již dlouho nečetla. Pokud si tedy myslíte, že je to odpočinková četba na pár hodin, tak ne, není.
Je to taková sonda do života jednoho nevydařeného manželství, vyprávěná rozdílným pohledem obou manželů a v závěru i jejich dětí. Každý z nich si v sobě nese tu tragédii společného soužití, ukřivděnosti, lží, nespokojenosti i doživotních následků.
Napsané velmi působivě, ale podruhé bych ji nečetla....

25.02.2021 4 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Tak tentokrát bohužel opět za 5* :-). Tohle je už naprosto šílené, ujeté, napínavé....a místy mimořádně nechutné.
Nenávist je jiná, než předešlé díly, navazuje na Zlobu a přímo osobně se dotýká Huntera. Řekla bych, že je to souboj dobra s úplným peklem, geniální detektiv versus geniální psychopat, tady se autor opravdu vyžil v detailech popisů všeho a nezapře své původní povolání.
Je to strhující, je to čtivé a není to nic pro slabší povahy, tak si dobře rozmyslete, jestli do toho jít :-).

26.09.2019 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Trošku jiné než předchozí dvě knihy, které byly spíše rodinnými dramaty v trillerovém zpracování, ale to je jen dobře, že se autorka neopakuje, tohle je detektivka a čte se skvěle!
Uzavřená společnost lidí odříznutých od zbytku světa a k tomu ta krásně mrázivá atmosféra doslovně i obrazně. Pachatel i motiv pro mě byli až do úplného konce překvapením, a tak to mám ráda. A úplný závěr....no, takové píše Shari Lapena :-).

10.09.2019 5 z 5

Střípky ticha Střípky ticha Linda Castillo

Moc mě tato amišská série baví, jen si tak říkám, jestli Linda Castillo bude i v dalších dílech amiše takto kosit, o kom bude psát :-)?!
Ale vážně ....bezva napínavé čtení, tentokrát bez větších popisů brutalit. Kate a její tým na mém žebříčku popularity šplhá hodně vysoko, možná pro tu její empatii a (jak jinak) boj se svými démony. A do dalšího dílu se zatím nepustím, protože si tuto sérii šetřím :-).

27.07.2019 5 z 5

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

To je velmi těžké a náročné čtení. Jak skladbou příběhu, tak těžkými tématy, které Jodi tak bravurně zpracovává. A to nemluvím o kvantové fyzice, to jde úplně mimo mne :-). Egyptologie, to mě zase moc bavilo, tam jsem si vzpomněla na několik dílů Řeky bohů, které jsem četla před mnoha lety a byla nadšená...
Kniha dvou cest je o životě, je o smrti, o odcházení, také o různých pohledech na to, co bude ,,po". Ale je to hlavně milostný příběh lásky ženy ke dvěma mužům, životních volbách.
Teď jsem dočetla a když jsem se znovu vrátila k začátku, tak všechny kousky složitě navrstveného příběhu zapadly na své místo. Musím říci poze jediné...geniální!
Na tuto knihu je potřeba si udělat čas, aby síla příběhu naplno vyzněla. Dovedu si představit, že se k ní jednou v klidu a v jiném čase vrátím...

10.12.2023 5 z 5

Krabička vzpomínek Krabička vzpomínek Kathryn Hughes

Krabička vzpomínek je další krásný román Kathryn Hughes, který mi dokonale padl do mé nálady, moc jsem si ho užila.
I tentokrát se příběh odvíjí ve dvou časových linkách a přesto, že hlavní hrdinky od sebe dělí velký věkový rozdíl, jejich životní příběhy se navzájem určitým způsobem ovlivní a současně si i pomohou vyrovnat se s minulostí, změnit přítomnost a najít štěstí v budoucnosti.
Máte-li náladu na pěknou romantiku s tajemstvím, kterákoliv z knih této autorky by se vám mohla líbit...

23.06.2023 5 z 5

Francouzská lekce Francouzská lekce Natasha Boyd

Do této knihy a prostředí, ve kterém se děj odehrává, atmosféry a samozřejmě i hrdinů, se nejde nezamilovat. Krásná, pohodová romanťárna, kterou jsem po předchozí knize tak moc potřebovala.
Téměř 500 stran se plavíte na luxusní jachtě po Středozemním moři, užíváte si to jiskřivé napětí mezi Josie a Xavierem, vtipné dialogy, sluníčko, máte chuť na všechny ty lákavé dobrůtky, chtělo by se vám také navštívit historická místa. A i když víte, jak vše (asi) dopadne, tak je to prostě báječné čtení.
Tak potom neříkejte, že by se vám taková plavba nelíbila :-), mně tedy ano...

18.05.2023 5 z 5

Pocit hanby Pocit hanby Linda Castillo

Start druhé desítky této návykové série začíná vraždou amišské babičky a únosem její sedmileté vnučky. Do vyšetřování se pouští Kate se svojí partou a čas je neúprosný.
Tento díl je ale trošku jiný, osobního života Kate si neužijeme, nejsou tam ani nějaké návraty do její minulosti, jak bývá v této amišské sérii zvykem. Je to čistá detektivka se závěrem, který aspoň ve mně zanechal pár otázek i pochybností. Ale asi to tak být mělo....

19.02.2022 4 z 5

Ve vteřině Ve vteřině Suzanne Redfearn

Já snad odvolám, že nečtu a nemám ráda duchařiny, tato kniha byla naprosto skvělá!
Ve vteřině se změní život 16leté Finn, její rodiny i přátel, když se jejich auto zřítí ze srázu a ona nehodu nepřežije. Stává se tichým průvodcem dalších událostí, protože ještě úplně odejít nemůže...
Perfektně vykreslené postavy, jejich reakce v etrémních podmínkách a následné vyrovnávání se všech s celou tragédií. Je tam mnoho otázek, které si můžeme klást, jak bychom se zachovali my, zvítězil by pud sebezáchovy, ochrana těch nejbližších, či morální zásady? A co naše svědomí, vážně by zůstalo čisté?
Mnoho otázek, mnoho odpovědí, mnoho pohledů a za mne jedno velké doporučení!
A ještě k obálce, málokdy se stane, aby byla tak dokonale výstižná.

16.01.2022 5 z 5

Útěk ze světa Útěk ze světa Lucinda Berry

Andílek této autorky bylo dokonalé, strhující psycho s originálním námětem a já se velmi těšila na její novou knihu.
Na začtení mi stačilo pár stránek, na dočtení 2. hodina noční :-). A byť to téma je stokrát ohrané a zpracované v mnoha knihách, toto temné rodinné drama je skutečně výborně a svižně napsané. A není to dáno jen střídáním vypravěčů, krátkými kapitolami, ne, Lucinda Berry, jako bývalá klinická psycholožka, ví o čem píše. A píše jí to hodně dobře!

30.09.2021 5 z 5

Fotografie Fotografie Debbie Rix

Nádherný román, dlouho jsem se na něj chystala a přesně takový jsem teď po předchozí knize potřebovala. Nic náročného, jen krásný příběh, vyprávěný ve dvou časových linkách. Má vše, co taková kniha má mít - lásku, nešťastnou lásku a šťastnou lásku :-). Ne, je toho mnohem víc!
Je to barvitý příběh s rodinným tajemstvím, krásně se čte a já jsem z něj nadšená.
Za mě velké doporučení.

09.08.2021 5 z 5

Na špatném místě Na špatném místě Joy Fielding

Potřebovala jsem něco lehčího po předchozí knize a J. F. je vždy dobrá volba. Od Joy mám přečteno vše, tato kniha nepatří mezi její topky, ale byl to příjemný, jako vždy velmi čtivý, oddechový román pro ženy se špetkou napětí, místy i s humornými momenty. Mezi thrillery bych ho ale nezařadila, tentokrát mně tam to napětí chybělo.
Dávám protekční 4*, protože to se u oblíbených autorů může :-).

27.01.2021 4 z 5

Zavři oči Zavři oči Michael Robotham

Tak tohle ne, chci jiný konec! Já vím, je to ,,jen" román, ale...
Joe řeší nový případ tentokrát vraždy matky a její dcery a samozřejmě, že u toho nesmí chybět ani jeho kamarád Ruiz. Současně se musí poprat ve svém soukromí s další výzvou. Tento díl je hodně zaměřený i na jeho osobní život a popravdě já jsem tentokrát byla nejvíce napnutá, jak z toho vyjde. Závěr je napínavý a velmi emotivní.
Výborně napsané, budu se těšit na pokračování, ale, pane Robothame, tohle jste nám dělat nemusel...

19.06.2023 5 z 5

Dokonalá lítost Dokonalá lítost Helen Fields

Dokonalé pokračování této série! Napínavý, ale také asi nejvíce emotivní díl. A ten závěr, to jako vážně? Doufám, že bude pokračování, tohle by nám Helen Fields nemohla udělat, nebo ano?
Nejde moc bez spoileru psát, jen tentokrát je tam méně detailních popisů krvavých scén, i kyž jak se to vezme, také méně vtipných hlášek Livelyho, více se celý příběh dotýká hlavních postav a příběh ,,předtím" je opravdu smutný. Pachatel vás možná tolik nepřekvapí, o to více mě dostal závěr...

22.05.2023 5 z 5