Sajdeman Sajdeman komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Moc hezké čtení.
A kniha není ani tak o chodících kytkách, jako o filosofii morálky a zodpovědnosti.

04.02.2019 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Když jezdívám trolejbusem číslo 16, jezdi často paní s chlapcem. Chlapci je tak 30. Jednou si přisedl a řekl: "nechceš být můj tatínek?". Usmál jsem se a řekl jen, že už doma jednoho chlapečka mám.
Každý rok se u nás v Plzni konají Vánoční trhy. Něco jsem tenhle rok očumoval u stánku. Najednou po mě někdo šmátrá. Tak jsem se rychle otočil s tím, že mi asi někdo chce okrást. Za ruku jsem chytil "chlapečka". Koukal na mě a začal se smát. Paní se omlouvala, že je nemocný. Styděl jsem se, že jsem si myslel, že je to zloděj a jen jsem řekl: "Ne, to je úplně v pořádku".
Máme v Plzni krásnou restauraci/kavárnu Kačaba. Pracují tam lidé se zdravotním znevýhodněním (pod dohledem instruktorů pracovní rehabilitace). Zítra tam zajdu. Myslím, že těm LIDEM něco dlužím ....

Jedna z nejdojemnějších knih, co jsem kdy četl, co vede k zamyšlení ...

18.02.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Když píšu komentáře ke knihám, snažím se tak trochu zavtipkovat. Poslední co si ale tento, velice silný příběh zaslouží, je vtipkování.
Kniha je skvělá. Smutná, krutá, ale řekl bych, že autentická.
Vždy mám radost, když narazím na vynikající knihu českého autora. Rozhodně se poohlédnu po dalších knihách této Paní Autorky.

29.03.2019 5 z 5

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

Jedna věc je si číst o někom kdo zemřel mučednickou smrtí před tisícem let a druhá věc je si číst o člověku který je prakticky naším současníkem. Kniha se v žádném případě nesnaží potvrzovat a nebo vyvracet tzv. číhošský zázrak. Cílem knihy je zdokumentovat život člověka, který se až v pozdějším zralém věku rozhodl stát knězem. V neposlední řadě stojí za zmínku samotné zpracování knihy, tím myslím především fotografickou část = moc hezké. Osobně dávám plný počet hvězdiček, protože si myslím, že i když by se na téma života a smrti pátera Josefa Toufara nenapsala už ani řádka, tato kniha je dostatečným mementem.

25.03.2013 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Tak jsem se dozvěděl o nové, mladé a snad nadějné autorce, která si prý pohrává s myšlenkou uchytit se v literárním světě, jako autorka detektivních příběhů.
Říká si Agatha Christie a dostala se mi od ní do ruky kniha "Deset malých černoušků".
Knihu jsem tedy s mírnou skepsí vzal do ruky, že se tedy podívám, co nám ta dívenka předkládá .....
A-najednou-jsem-se-z-toho-málem-zbláznil. Od-knihy-jsem-nemohl-odtrhnout-oči. Věty-se-rozjedou-jako-dobře-namazaný-parní-stroj. Člověk-se-přestane-nadechovat-a-jen-hltá-a-hltá-další-kapitoly. Nejednou-má-pocit-že-je-na-tom-ostrově-taky-a-že-je-jedna-z-postav. Že-mu-jde-taky-o-život. Do-poslední-chvíle-jsem-nevěděl-kdo-je-vrah. A-na-konci-knihy-jsem-si-oddychl-že-alespoň-já-jsem-to-vražedné-běsnění-přežil.
UF!!!! Myslím, že o téhle holčině spisovatelský ještě uslyšíme ... :o)))

15.02.2019 5 z 5

Každý má rád jiný humor a já mám rád přesně tenhle.Tak-že já jsem se osobně smál celou dobu a knihu jsem doslova a do písmene vdýchnul.Moc hezké a rozhodně doporučuji.

19.02.2013 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Přečetl jsem a s názory pana Taberyho souhlasím v plném rozsahu.
Jednou mi kolega v práci říkal "Petře, jsi vážně tak naivní, že věříš tomu, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávisti?". Asi tomu úplně nevěřím, ale moc by se mi to líbilo. A autor k tomu pouze dodává, že samo se to nestane, že je třeba pro to něco udělat.

23.03.2019 5 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Lze číst pořád dokola a neustále bude o čem přemýšlet.
..... a třeba dosáhnete stoického klidu :o)

05.10.2012 5 z 5

Satanská Bible Satanská Bible Anton Szandor LaVey (p)

Totalni odpad :o)
Ale vedel jsem do ceho jdu, tak si nebudu stezovat.
Mozna to tak ma smysl pro lidi co, o tomhle tematu nic nevi a mysli si, ze satanisti jsou bubaci co chlastaji moc jeptisek a zasadne obcuji s kozlem (pokud zrovna neprzni panny) :o)

Co mne pri docteni tehle knihy napadlo?
Citat T.G.M.: "Nic co je zalozeno pouze na negaci, nemuze proste fungovat".

Pokud ale chcete chodit po ulici s obracenym krizem na krku, s bafometem na "džízce", v KOSSech poslouchat MAYHEM a zrovna prozivate krizi identity, je pro vas tato kniha nutnost :o)))))))

02.10.2012 odpad!

Pustiny Pustiny Stephen King

Že se v téhle knize nic neděje? Já myslím, že se tam toho děje (na každé stránce) mraky. Příběh graduje kapitolu od kapitoly. A když už je napjatý na maximum, King ho usekne na pravém místě ... no a teď se Čtenáři můžeš nadechnout po cestě do knihovny pro další díl.
Tahle série je prostě úžasná ... a já hnedka ráno letím do knihovny, protože se o Rolanda a jeho smečku prostě bojím. Nedivte se, jsou to kámoši!

12.05.2019 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Výborné sci-fi hard-core.
Zápletka je slabší, ale technická stránka popisu planety ... a všeho s ní spojeného ... je vybroušená do takové dokonalosti, že nemám sebemenší problém věřit, že Solaris může klidně existovat.
V neposlední řadě, když o tom tak přemýšlím, mě kniha svým způsobem i děsila.

14.03.2019 4 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Kniha se moc hezky čte a vážně jsem se u ní bavil.

Protože jsem začínal na Commodore 64 a pak se teprve prokousával 286, 386, 486, .... Protože jsem si v devadesátkách ujížděl na Warcraftech, miluji kapelu Rush a film Blade Runner ... nedělala mi četba sebemenší problém.
Pro člověka bez znalosti počítačového slangu a základní znalosti herních systémů to ale asi nebude to pravé ořechové.
A jako obvykle: Kniha je o moc lepší než film :o)

27.02.2019 5 z 5

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Koukám, že reakce na tuto knihu jsou rozporuplné.Za sebe mohu pouze napsat, že se jedná o vynikající dílo na pomezí fikce a literatury faktu.Podrobně zpracovaná historie tzv. sionistických protokolů.Rozhodně jedna z nejlepších knih, kterou jsem za poslední dobu četl.

17.10.2012 5 z 5

Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Betty Truck

Jedna z nejbrutálnějších knih které jsem v útlém věku četl. Ještě dnes si pamatuji jak mi běhal mráz po zádech a nemohl jsem pochopit jak se něco takového mohlo dít.

04.10.2012 5 z 5

Obyčejný život Obyčejný život Karel Čapek

O tom jak neobyčejný může být život obyčejného člověka.
Vynikající dílo vynikajícího spisovatele.
Není co dodat, snad jen to, že vřele doporučuji!

02.10.2012 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Brilantně vybroušený klenot. Kniha plná myšlenek, z kterých mi jde hlava kolem. Hromada smutné krásy a krásného smutku.

04.08.2018 5 z 5

"Staříka" jsem četl a moc mne bavil. Na "Analfabetku" jsem se těšil a jsem z ní úplně stejně nadšený. Prostě humor co mi sedí. Tak doufám, že autor se nefláká a píše další knížku, kterou nebudu moci číst v MHD - lidi pak divně koukají, když se chlámu na celou tramvaj :o)

07.04.2015 5 z 5

Luciferův trůn Luciferův trůn Jeremej Ijudovič Parnov

Pokud jste esoterik-čka, čaroděj, gnostik .... pokud hádáte z lógru, ruky, nebo podle letu ptáků .... jste-li templář, svobodný zednář, nebo theosofista ..... jste-li satanista, nebo NEDEJ BOŽE křesťan (!!!), rozhodně tohle nečtěte :o))))

Ne ne ... dělám si srandu. Jedná se o velice dobrou knihu a velice ji doporučuji.
Autor Vás provede světem mystiky a tajemna a sundá vám z očí Isisin závoj.

Snad jen poslední kapitola je úlet.
U nás totiž kniha vyšla v roce 1999, ale v tehdejším Sovětském svazu v roce 1985.
Tak-že v poslední kapitole se dozvíte, že CIA je plná zednářů a ty nedělají nic jiného, než se snaží poškodit komunisty v SSSR :o)))
Poslední kapitola je jediný důvod, proč nedávám plný počet hvězdiček .

31.01.2013 4 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Jedna z nejlepších knih které jsem kdy četl.
Dostojevski mne zasvětil do ruké literatury .... a díky tomu jsem našel spoustu krásných knih.

02.10.2012 5 z 5

Vzestup islámského státu – pod černou vlajkou teroru Vzestup islámského státu – pod černou vlajkou teroru Joby Warrick

Kniha je psána velice čtivou formou. Myslím, že ji pochopí i člověk, který se v této problematice neorientuje.
Když tak poslouchám lidi kolem sebe, jak je v poslední době každý odborník na ISIS, Islám, uprchlíky, ..... Tak si říkám, že by bylo dobré, aby si tuto knihu přečetl každý rozumbrada ze čtvrté cenové skupiny. Je to prostě takový (hodně dobře napsaný) úvod do problematiky.
A protože je to "jen" úvod, věřte, že vše je ve skutečnosti ještě mnohem složitější, propletenější ....

15.10.2017 5 z 5