Vzestup islámského státu – pod černou vlajkou teroru

Je Islámský stát nepochopená, anebo spíš nepochopitelná organizace? A je to jen parta hrdlořezů? Akty tohoto nejvýraznějšího nestátního ozbrojeného aktéra současnosti jsou nepřehlédnutelné – a jak by také mohly být, když kromě boje se skutečnými zbraněmi se jim daří úspěšně útočit i na mediální sféru a podmaňovat si internet. Přestože jsou však zmínky o bojovnících tzv. Islámského státu téměř všudypřítomné, co o nich vlastně víme a co víme o vzniku skupiny samotné? Islám, Střední východ, sunnité, ší’ité, sektářské násilí. Pro laika jistě věcí nesnadné k pochopení, tato kniha pro něj však může být zdatným průvodcem. Na pomezí žurnalistiky a beletrie totiž přináší čtivé vyprávění, díky němuž se pro vás z exoticky znějících jmen stanou důvěrně známé postavy, jejichž životní osudy velice srozumitelně propojí komplexní pavučinu událostí. Islámský stát „for Dummies“. Základní literatura pro všechny, kteří chtějí vědět, kdo, kdy, kde, proč a jak....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/292681/vzestup-islamskeho-statu-pod-cernou-AR3-292681.jpg 4.640
Literatura faktu, Vojenství
Vydáno, Jota

Black Flags. The Rise of ISIS, 2015

Kniha Vzestup islámského státu – pod černou vlajkou teroru

kyssling
27.10.2018

Skvělá kniha, moc rád bych si přečetl pokračování o průběhu zničení Islámského státu.Plno zajímavých detailů. Bohužel knihu trochu sráží dost pravopisných chyb, vydavatel si měl trochu víc záležet. Také trochu zbytečné a neuvedené na pravou míru konstatování o tom jak Putin podporoval Asada kvůli jediné námořní základně mimo Rusko je trochu neobjektivní ... Kolik základen mají mimo své území USA a kolik seskupení podporovali oni (Nikaragua, Irán apod), proč ne, ale mělo to být pro objektivitu doplněno.

KejmlP
04.08.2018

Skvěle sepsané dílo. Srozumitelně a zároveň zasvěceně komentuje prapůvodní kořeny Islámského státu, které se jinak ztrácejí v mediálním bahně, a přitom jsou klíčové pro celé pochopení problému.
Kniha ukazuje, kterak katastrofální kroky a naprosto nepromyšlená a arogantní politika USA vyvolává (nejen) na blízkém východě nestabilitu a chaos, z kterého pak mohou těžit různé skupiny radikálů, do jejichž řad se pod tlakem zoufalství přidávají i obyčejní lidé, které k tomu dohání západ se svojí politikou. Chápu, že po bitvě je každý generál, ale přesto jsem s úžasem četl pasáže o tom, jak naivně a hloupě si američané počínali při marném pokusu zavádět v Iráku svoji "demokracii". Kterak osudovými krůčky uvolňovali zrnka písku, která spustily dosud stále nekončící lavinu událostí. Americké nepochopení jiných společností a odlišných částí světa je ostatně pověstné.
Chválím i literární stránku knihy, práci s fakty a objektivitu.
Jedinou poznámku mám ke skoku mezi prvními dvěma částmi knihy, kdy nejprve kniha velmi podrobně sleduje život a myšlenky Abú Musaba Zarkávího, a když dojde k době, kdy vstupuje tato postava na iráckou velkou scénu, náhle se postava jakoby odosobňuje, a stává se jen abstraktním velitelem. Nějak mi tam chybí rozbor přechodu mezi vyšším, přesto řadovým džihádistou, a velitelem a organizátorem Al-Kaidy v Iráku. Byrokratický postup je sice zachycen, ale jak vytvářel struktury či pracoval se svým okolím, to mi, oproti první části knihy, jaksi chybělo. Otázkou samozřejmě je, kolik je o tom možné zjistit.
Celkově knihu hodnotím na výborno. Kdyby takto kriticky dokázal s fakty i názory pracovat aspoň zlomek českých novinářů, byl bych spokojen.

KrYtikLsdDxz
06.05.2018

Ty vole! Tak z tohoto mi padá huba na držku! Čtivo tak úžasně popsané že se čte úplně samo, tak rychlí! A především...opravdu dobře provedené!

Sajdeman
15.10.2017

Kniha je psána velice čtivou formou. Myslím, že ji pochopí i člověk, který se v této problematice neorientuje.
Když tak poslouchám lidi kolem sebe, jak je v poslední době každý odborník na ISIS, Islám, uprchlíky, ..... Tak si říkám, že by bylo dobré, aby si tuto knihu přečetl každý rozumbrada ze čtvrté cenové skupiny. Je to prostě takový (hodně dobře napsaný) úvod do problematiky.
A protože je to "jen" úvod, věřte, že vše je ve skutečnosti ještě mnohem složitější, propletenější ....

Bustedka
21.07.2017

Podrobná,čtivá, srozumitelná. IS je pojem, který se ve zprávách objevuje vesměs každou chvíli a zvlášť v poslední době jsou jejich skutky čím dál tím bližší. Kniha chronologicky popisuje to, jak se IS stal IS. Na druhou stranu jsem asi od knížky čekala trochu víc filozofického náhledu, než historický popis událostí

Mergirus
13.06.2017

Ano, velice pěkně čtivá. Z líčení některých událostí mi naskakovala husí kůže. Autor si Pulitzerovu cenu dle mého názoru opravdu zasloužil. Co mě překvapilo, že kniha popisuje události velice nedávné historie, což je skvělé.

pobijecmuch
06.03.2017

Srozumitelně napsaná kniha o vzniku Islámského státu, které porozumí i naprostý laik.

Lena79
26.02.2017

Kniha mi v mnoha věcech ledasco vysvětlila, o politiku se nijak nezajímám, ale o IS slyšíme denně, proto jsem po knize také sáhla. Některé pasáže se mi četly hůř a některé zase líp. Určitě by si ji měl přečíst každý, kdo má nějaké otázky k tématu nebo se o problematiku zajímá.

Do temnoty
Do temnoty