SadUnicorn SadUnicorn komentáře u knih

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

(SPOILER) Tak tahle kniha (audiokniha) mě bavila od začátku do konce. Konečně se naprosto nečekaně vyšetří případ zapíchnuté Růženky (ještě že jsem na dořešení případu nemusela dlouho čekat) a už máme nový případ postřelené modelky. A tohle mě drželo v perfektním napětí celou dobu. Možná i díky tomu, že při poslechu audioknih chodím do lesa, tak jsem se rozhlížela víc než jindy :). Každopádně jen malý detail ve vyšetřování odhalí pachatele a platí všem vyšetřovatelům staré známé pravidlo - udělal to manžel. Který měl tentokrát perfektní zápletku sám o sobě. Bavilo mě, chci další takové knihy!

05.02.2023 5 z 5

Mačacia stopa Mačacia stopa Dominik Dán

Tato kniha mi připomněla pořad Věřte nevěřte, protože nějaká Occamova břitva tu vůbec neplatí. Celé je to zamotané a nepravděpodobné. Ale líbil se mi počáteční impuls. který detektivy opět dovedl k paní Wolfové. Já být na Richardově místě, nevěřím jí ani noc mezi očima. Přijde mi velmi nepravděpodobné, že by se kolem nevinné osoby stalo tolik náhod, které by ukazovaly přímo na ni. A nepotěšil mě ani únos syna státního úředníka, protože ten vyzněl nějak do ztracena. Ale kniha je čtivá, napínavá se zábavným vyšetřováním.

30.01.2023 4 z 5

Tajomný závoj Tajomný závoj Dominik Dán

(SPOILER) Poté, co jsem si dala od Dána chvilku pauzu je toto skvělý návrat, který mě okamžitě zase namotal. Tyto knihy jsou prostě výborné, vyprávěné s lehkostí a tak přirozeně plynoucí, že se to prostě čte samo.
U Tajemného závoje jsme dostali naprosto výborné logické vyšetřování, které mě celou dobu bavilo. Jednu hvězdičku strhávám pouze za to, že jsem v případu podezřelé sebevraždy odhadla motiv i vraha dříve než Richard, ale finále tohoto vyšetřivání bylo prostě geniální lstí. Také mě mrzí nedořešený případ Růženky, což je u Dána neobvyklé, ale předpokládám, že kniha s rozuzlením ještě přijde. I tam mám tip na pachatele a zajímá mě, jestli jsem se trefila.
Každopádně výboná kniha, tipický Dán, 4,5*.

23.01.2023 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Tak tohle bylo velmi zábavné sci-fi. Možná pro to, že hlavní hrdina je molekulární biolog, což je pro mě velice blízký obor. A přátelství mezi Rockym a Rylandem mě tak těšilo. Stejně jako konec mě zahřál u srdce. Líbilo se mi celé pojetí Eridianů a jejich fyziologie. Chápu, že sci-fi s prakticky jen jedním lidským hrdinou může být pro někoho nudné, ale mě to bavilo od začátku do konce. Jsem nadšená.
PS: Popravdě až teď jsem se dozvěděla, že od stejného autora pochází Marťan, kde se na knihu už nějakou dobu chystám a teď jsem odhodlaná si ji přečíst co nejdřív.

20.01.2023 5 z 5

Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci Terry Pratchett

To je tak milé a pěkné čtení. Příjemně to ubíhá, žádné zbytečně protahované pasáže, spousta podnětů k zamyšlení a hlavně nenapodobitelný pratchettovský humor. Nakonec mě mrzelo, že mám knihu dočtenou a nemůžu se vzdělanými hlodavci a Mauricem strávit ještě nějaký čas.

16.01.2023 5 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

(SPOILER) Rozhodně zatím nejslabší díl série. Tentokrát záporák bez originálního motivu. Trestat ty, co si neváží života, je totiž celá pointa filmové série Saw, zde navíc okořeněná o psychickou chorobu. Autorka se tentokrát snažila, aby čtenář neodhadl vraha ani v kapitolách z jeho pohledu a tak si říká jiným jménem. Nápad jistě dobrý, ale bohužel hned v první scéně, kde se tato osoba objeví, mě napadlo, že to nejspíš bude hlavní padouch knihy. A po prvním rozhovoru s Lucem jsem si byla téměř jistá. Takže překvapení se nekonalo.
Co mi ale na téhle knize vadilo nejvíc je nesmyslně vyhrocený vztah Luca a Avy. Ava se tedy už od začátku chová jako hloupý blázen a jen se utápí v sebelítosti. Přestože je neustále v knize vychvalována její inteligence, na jejím chování se to neprojevuje. Naprosto zbytečně hazarduje s životy všech kolem i vlastním, aby na konci knihy hrdinsky zachránila situaci v bytě s rukojmím (což bylo jen okopírování konce Dokonalé smrti) a v této knize dokonce dvakrát. Navíc mám nějak problém uvěřit, že když cca padesát kilo vážící žena chytí za nohu padajícího muže, nestrhne ji s sebou a ona to odnese jen vykloubeným ramenem.
Luc je v této knize odsunut na druhou kolej a skoro se nevyskytuje a když, tak má jedinou charakterovou vlastnost a to zamilovanost. Jinak je charakterově plochý. A když se konečně čtenář dočká, že si teda poví, že se milují a můžeme přestat s těmi šarádami, Ava se zase zachová jako blázen a v tomhle zbytečně vyhroceném vztahu zřejmě budeme pokračovat i v dalších knihách. Celé to působí až bolestně na sílu, jen aby bylo co řešit.
Kniha rohnodně není detektivkou, protože vraha by neodhadl jen někdo, kdo nikdy žádnou detektivku nečetl. Je to spíše thriller, který je rozhodně poutavě napsaný a vyšetřování udrží čtenářovu pozornost, ale bohužel zabalený do takové spousty trapného rádoby romantického obalu, že musím dát jen 3*. Mrzí mě to, protože tahle série se mi velmi líbila a doufám, že se nebude stejným směrem ubírat i dál.

09.01.2023 3 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Další výborná kniha, oproti předchozím bez kapitol z pohledu vraha. Vím, že jsem si na přítomnost kapitol z pohledu vraha stěžovala, protože to čtenáři odhalí jeho totožnost a motivy a rozuzlení pak není překvapením. ALE to, co přinesly kapitoly z pohledu vraha, byla jeho propracovaná psychologie (vizte Dokonalá smrt), která v téhle knize chybí. Jen zfanatizovaní blázni bez hlubšího příběhu a motivu, Takže beru zpět, chci více psychologie a méně překvapení. Luc je v téhle knize méně a když tam je, štve mě, jak se chová ke své přítelkyni. Ava je opět protivná a neustále naráží na Lucovu přítelkyni až útočně. Nějak nechápu, proč se mi líbí knihy, ve kterých jsou mi už oba hlavní hrdinové nesympatičtí, ale ta zápletka a vraždy mi za o stojí. Snad se Luc polepší, ať můžu fandit alespoň jednomu.

02.01.2023 4 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Po třetí vydařené knize už můžu říct, že mám další oblíbenou detektivní sérii. Jsem ochotná si zvyknout i na to, že část knihy se odehrává z pohledu vraha, takže čtenáře vlastně na konci nepřekapí jeho totožnost ani motivy. Vše to vyváží skvěle napsaný napínavý příběh, kde každá postava má svou složitou psychologii a vlastní motivy. Nikdo tu není dokonalý a proto je uvěřitelně lidský. Bohužel i v téhle knize mi byla Ava protivná a pasáže s ní mě bavily nejméně. Nevím, proč na mě tak působí, ale je mi extrémně nesympatická. Ostatní postavy to ale vyváží a proto s chutí do další knihy série.

22.12.2022 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

(SPOILER) Tak tento případ mě bavil jetště více než ten předcházející. Konečně odklon od všech už ohraných obyčejných sériových vrahů zabíjejících z úchylných motivů - tady máme hned dva a dokonce soutěží. Konečná zápletka mi připomněla Agathu Christie, ale vlastně to bylo dokonalé. Charaktery postava a jejich vztahy se nám vyvíjí, ale bohužel Ava je mi hrozně protivná. Snad se to v dalších dílech vylepší, ale zatím bych ji nejadši z knihy úplně vynechala. Bavila mě spolupráce s hackerem a novinářem a celkový drive knihy plný napětí a zvratů. Jen tak dál, v sérii budu určitě pokračovat.

13.12.2022 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Pustila jsem se do nové detektivní série a jsem velmi příjemně překvapena. I když zde máme opět naprosté klišé v podobě vyšetřovatele - samotář s pohnutou minulostí, problémy v rodině a nekonvenčními vyšetřovacími metodami, který se řídí hlavně svými pravidly a je cool až na půdu. Tenhle je oproti jiným hezký a vlastně je za to potrestán pohrdáním od kolegů a vlastní osobní stalkerkou. Někdy si říkám, jestli může vyšetřovatele dělat normální člověk s normální minulostí nebo jestli je trauma podmínkou pro přijetí (v tomhle se mi líbí detektivky od Dominika Dána, kde jsou detektivové vesměs normální lidé). Ale tohle klišé jsem ochotná tolerovat, pokud to vyváží kvalitní zápletka a napínavý způsob vyprávění. A toho se mi dostalo. Padoucha sice celou dobu známe (proto bych to spíš považovala za thriller než detektivku) a jeho motivy jsou vyloženě zvrácené, jedná se totiž o naprosto ukázkového incela. Autorka nešetří krví ani popisy hnusných situací a protože mě tahle morbidnost baví, s chutí se pustím do další knihy série.

08.12.2022 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Tahle kniha mě bavila více než Tma, ale méně než Trhlina. Škoda, že se nedá dát půl hvězdička, protože tohle by bylo 4,5*. Další bravurní práce s děsivou atmosférou, která nahání strach víc než kdejaká strašidla, která už ale tady figurují na rozdíl od Trhliny. Extrémně morbidní popisy mrtvých těl a jejich částí tomu sice dodaly nový level v hororovém žánru, ale to, proč jsem se na rozdíl od Trhliny nebála, je silná inspirace Kingovým To, která je z celé knihy cítit. A autor ji dokonce sám příznává. Dokonce ani časový interval, po kterém se zlé události opakují, nezměnil. Nevím, zda byl úmysl udělat To po svém, ale asi by mě víc bavila vlastní inovace, protože fantazie nechybí. I když konce příběhů Tma, Samota i Strach jsou téměř totožné. Možná se autor hledá, vidím talent i potenciál a rozhodně nadání psát čtivě a strhnout čtenáře do děje, ale asi by to chtělo více vlastnách nápadů a méně opakování. Ale knihu můžu doporučit, bavila mě a párkrát mi přejel mráz po zádech.

05.12.2022 4 z 5

Imaginární přítel Imaginární přítel Stephen Chbosky

Jak už psalo více uživatelů přede mnou, v této knize se střídají pasáže zábavné, kdy se nemůžete odtrhnout a hltáte každou další větu a pasáže nudné, kdy se naopak nutíte číst dál, aby to bylo za vámi. Ale přesto za to ty dobré pasáže stojí. Knize bych rozhodně vytkla délku. Nemám problém s dlouhými knihami, pokud jsou plné děje a délka má opodstatnění. Tady bohužel ne, klidně bych to o čtvrtinu až třetinu zkrátila. Jinak námět skvělý, nechybí napětí, mrazivé situace a popisy, nějaká vyšší myšlenka a i zvrat (který se ale dá odhadnout dříve, než se k němu dočtete). Znovu bych to asi nečetla, ale na filmovou verzi bych se podívala.

03.12.2022 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tohle mě velmi příjemně překvapilo. Rozhodně mrazivé prostředí tajemných hor a popis událostí, které skvěle fungují i bez nějakého strašáka nebo ducha. Stačí samotné lesy na Slovensku. Poslouchat jako audioknihu na procházkách lesem bylo obzvláště mrazivé.

03.12.2022 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Velice dobře napsaný thriller/horor spoléhající především na atmosféru a pocit bezmoci, což je přesně žánr, který mě nejvíce baví. Jediné, co bych vytkla je, že série událostí, která hlavního hrdinu sráží na kolena, se stane až příliš repetitivní. hrdina se jen dokola plácá od jednoho zranění k druhému. A bohužel pro mě byl zvrat před koncem příliš předvídatelný (možná proto, že jsem si předtím přečetla povídku Samota, která má velmi podobnou příběhovou linku). Ale jinak moc oceňuji zvolené mrazivé prostředí (doslova) a velmi dobrý popis událostí v mysli zlomeného člověka.

28.11.2022 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Já vím a chápu, proč bylo důležité tento díl do série zahrnout. Příběhovou linku Rose máme vyřešenou a je na řadě Asad. A přestože to byla další skvěle a čtivě napsaná kniha, nějak mi nesedla. Možná to bylo zbytečně akční, protože místo sezení ve sklepě na oddělení Q a vrtání se ve starých fotkách a složkách tentokrát vyšetřovatelé lítají sem tam po Evropě a akce je tu opravdu vrchovatě. Možná mi i vadily ty popisy týrání Asadovy rodiny, kterými se rozhodně nešetřilo a víceméně psychické zmrzačení obou jeho dcer i manželky. Ani dějová linka s Alexanderem nebyla dostatečně propletená, abych si knihu zařadila na stejnou příčku jako Složku 64 a Vzkaz v láhvi, které pro mě zůstávají na prvních příčkách. Tohle je tak na úrovni Marca. Až moc akční a málo propletený případ. Vyšetřování mě prostě baví víc než akce samotná.
Po této knize je tedy moje pořadí: 1. Vzkaz v láhvi a Složka 64 2. Nesmírný a Selfies 3. Marco a Oběť 2117 4. Zabijáci a Žena v kleci

19.11.2022 4 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Popravdě se docela divím, když vidím, kolik procent zde tato kniha má. Podle mého názoru jednoznačně předčila Ženu v kleci i Zabijáky a Marca. Dala bych ji na stejnou příčku s Nesmírným. Dočkáme se zde další skvělé záporačky, které jsem tentokrát fandila snad ze všech nejvíc, protože má dokonale originální motiv. Tato kniha i narušuje šablonu předchozích knih a proto mě možná tak bavila. Navíc se v této knize čtenář více přiblíží Rose a její narušené osobnosti.

07.11.2022 5 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

(SPOILER) Po tom, co mě Marco trochu zklamal, mě Nesmírný zase nadchnul. Po Složce 64 a Vzkazu v láhvi si to řadím na třetí příčku v sérii. Opět se vydáváme do prostředí sekty, ale tentokrát úplně jiné než ve třetím díle. Přestože jsem přesvědčením skeptik, ty ezo kecy mě bavily. Chvíli jsme byla zklamaná, že vraha opět známe celou knihu, ale na konci mi to autor vyvrátil a za to jsem ráda. A za co si rozhodně Adler-Olsenovy knihy cením je výskyt vražedkyň, což je v prostředí detektivek spíše výjimka. Ale zde se motiv vražedkyň oproti předchozím knihám mění z pomsty na žárlivost, což je příjemná změna, i když už je z knih cítit šablonovitost.
Ale celkové hodnocení je kladné, 4,5*.

31.10.2022 5 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Po Složce 64 a Vzkazu v lahvi je Marco slabším dílem, kdy případ není tak zamotaný a vlastně ani není dílem jednotlivce, ale jedná se čistě o intriky kvůli penězům. Kniha působí mnohem akčnějším dojmem, kdy sledujeme mladého Marca a jeho útěk. Záporáci jsou od začátku knihy jasní a daní, jen na konci je s jedním z nich spojen malý zvrat, ale ve výsledku nijak nepodstatný pro rozuzlení či děj jako takový. Rozhodně bych v dalších knihách ubrala akce a přidala na zamotanosti případu. Přestože mě dejová linka z Marcovy perspektivy bavila, bylo to bohužel na úkor času stráveného s detektivy, takže o Asadovi ani Rose se nedozvíme nic nového a Carlův život taky nenabere žádný nový směr. Celkově se jedná o velice kvalitní detektivku, která je velmi dobře vyprávěna napínavým způsobem, ale v porovnání s předchozími dvěma je to spíše slabší kus. Solidní 4*.

17.10.2022 4 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Tohle je poprvé, co jsem narazila na sérii, kde je každá kniha lepší než ty předchozí. Složka 64 je rozhodně napínavé a strhující čtení. Hrozně se mi líbí, jak autor pracuje v několika časových linkách, kdy postupně odhaluje minulost, na kterou navazuje méně vzdálená minulost a na to vyšetřování v přítomnosti. Navíc se zde setkávámě s několika ožehavými tématy, jako je rasová hygiena, nedobrovolné sterilizace, potraty, znásilnění lékařem a segregace. A přestože se Nete chladnokrevně rozhodla mstít, fandila jsem jí. Zasloužili si to. Na konci knihy jsem byla napnutá jako struna a hltala jsem každou další větu. A musím říct, že to je po dlouhé době zvrat, který mě velmi překvapil a který jsem vůbec nečekala. Autor si to velmi chytře nechal až na úplný konec a skvěle to zapadalo. Doufám, že i ostatní knihy série budou pokračovat v nastolené úrovni.

12.10.2022 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Tak tahle kniha rozhodně předčila své dvě starší sestry. Únosce/vrah je tajemný jak hrad v Karpatech a přestože čtenáři jsou jeho motivy jasnější než detektivům ani na konci knihy se přesné jasné vysvětlení PROČ nedozvíme. Ale vlastně mě to tak netrápilo, alespoň si zachoval auru tajemna. Vyprávění je skvěle dávkováno, oceňuji i vedlejší případ, na kterém má Assad možnost ukázat své schopnosti. Stejně tak linka s Rose a její sestrou mi nepřišla nijak rušivá, ale přišlo mi, že všichni včetně čtenáře krom Assada a Carla musí přece znát pravdu, jinak by jí nedovolili se jen tak hrabat v policejních složkách a databázích. No, mně to došlo hned.
Velmi mě bavilo prostředí náboženských sekt a stejně tak kapitoly s "Chaplinem" nebo jeho ženou. Stejně tak honička v autech za únoscem. Prostě tahle knih napětím jen srší. A rozhodně všichni chápeme, proč je Carl považován za starého protivu a morouse, se kterým nechce nikdo pracovat. To je něco, co mi u jiných detektivek třeba vadilo - hlavní hrdina byl popisován jako popudlivý morous, který nevychází s lidmi, ale v knize se většinou choval jako sympaťák. Carl ne. :)
Za mě plný počet a byla bych ráda, kdyby autor pokračoval v podobném duchu tajemných záporáků.

03.10.2022 5 z 5