SadUnicorn SadUnicorn komentáře u knih

Zachráníš mě ráno Zachráníš mě ráno Joy Fielding

Tak tohle mě velmi mile překvapilo. Výborně zpracovaná kniha se spoustou postav, ke kterým si čtenář snadno utvoří pouto, protože zná jejich pohnutky a psychologii, která je zde velmi uvěřitelně popsána. Příběh je popsán z pohledů více postav i vraha samotného, což beru jako pěkný bonus, díky kterému mě kniha bavila ještě více. Krom samotné detektivní zápletky autorka naráží i na problematiku vnímání ženského vzhledu a nároků na vzhled kladených společností.
Velmi dobře a logicky popsaný příběh, nečekané rozuzlení, ale konec možná mohl být o trochu delší nebo trochu dramatičtější. Přišlo mi to takové náhle utnuté. Kdo je vrah mě napadlo asi o tři stránky dříve, než to vyšlo najevo, takže jsem moc ráda, že jsem to neodhalila příliš brzy. Tohle je za mě velmi příjemně ubíhající dobře vykreslený příběh a rozhodně si přečtu další knihy autorky.

17.03.2022 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Tak tahle kniha mě velmi bavila, děj příjemně ubíhal, zápletka (přestože to lze odhadnout předem) byla velmi zajímavá a napínavá a i když spletitá, neztrácela jsem se v tom. V porovnáví s Nesbovou sérií HH je tohle velmi příjemné osvěžení, které nejede podle stejné šablony, jak mi to u některých HH knih připadalo.
I když jsou některé situace přehnané a lidé nesmrtelní a plány jim dokonale vychází, už to neberu jako závadu, ale jako něco, s čím se musí u Nesba počítat.
Rozhodně doporučuji i všem milovníkům HH série, protože je z toho cítit stejný styl, ale úplně jiný příběh.

05.01.2022 5 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

(SPOILER) Po druhém přečtení přehodnocuji a dávám 5*. Rozhodně výjimečná dánovka, která je v sérii jako závan čerstvého vzduchu. Kamilovy zápisky psané v ich formě jsou velice vítanou změnou. Navíc popis života ve vězení mě velmi bavil. Celý případ je skvěle vypracován a konečně se jako čtenáři dočkáme dobrého konce. Při dopadení vrahů při činu jsem měla vyloženě radost. Přidávám si na seznam těch nejlepších a výjimečných dánovek.

28.12.2021

Sběratel Sběratel John Fowles

(SPOILER) Tak tohle mi úplně vyrazilo dech. Poslouchala jsem ve formě audioknihy a to tomu možná dodalo ještě nový rozměr.
Přestože Miranda je se svým povýšeným přístupem a pocitem nadřazenosti vlastně nesympatická postava, celou dobu jsem ji litovala a přála jsem jí dobrý konec. Navíc jejím příběhem je krásně zobrazeno, jak snadno a jakým způsoběm vzniká Stockholmský syndrom, přestože se u ní plně nevyvinul.
Na druhou stranu pro Fredericka, který lítost vzbuzuje přirozeně, jsem měla pouze odpor a opovržení a myslím, že Miranda to vyjádřila velice výstižně. Tolik jím opovrhujete, že ho ani nemůžete nenávidět. Možná bych i mohla soucítit s jeho nemocnou myslí, kdyby nebylo poslední věty knihy. Vlastně mě celou dobu štval tím, jak svou zvrácenost schovával i sám před sebou za něžný cit, který ale podle mě doopravdy necítil. Pouze posedlost a potřebu vlastnit a dokázat si tak vlastní postavení.
Hned po přečtení ve mě přetrvává pocit hořkosti nad tím, že všechny Mirandiny ctnosti, kvůli kterým se Frederickovi tak zalíbila, byly zničeny ve chvíli, kdy ji unesl a tím pádem okamžikem únosu pominul důvod k únosu. Přesto to nějakou dobu trvá, než si to oba aktéři uvědomí, ale to už je pozdě.
Za mě naprosto výborná kniha, která je skvělou psychologickou sondou do myslí dvou lidí v naprosto příšerné a absurdní situaci.

20.12.2021 5 z 5

Jednou nohou v hrobe Jednou nohou v hrobe Dominik Dán

Tahle kniha pro mě má speciální význam, protože je to první kniha od Dominika Dána, kterou jsem četla a která mě, jak se říká, zaháčkovala. Dějové linky se krásně a logicky spojí dohromady, nechybí vtip, vyšetřování ani nějaká akce. Myslím, že se mi nikdo nemůže divit, že po téhle knize jsem chtěla víc.

18.12.2021 5 z 5

Na podpätkoch Na podpätkoch Dominik Dán

(SPOILER) Pokud čtete chronologicky, tak dostanete už potřetí za sebou knihu s hořkým koncem. Padouši zůstanou bez trestu a ať už kvůli politickým (Nehanebné neviniatko), mafiánským (Popol všetkých zarovná) nebo procesním (Na podpätkoch) důvodům na konci dostaneme pouze další nevyřešený případ. Vražda zde nebyla ani nějak zvlášť zajímavá a víceméně sledujeme několik dějových linek, které by samy o sobě na knihu nestačily.
Je to škoda, ale tohle za mě jedna ze slabších dánovek. Přesto dávám 4*, protože v detektivním žánru se jedná o kvalitní a originální díla. Ale v kontextu série jako takové by to byly pouze 3*.

05.12.2021 4 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

(SPOILER) Knihu jsem už jednou četla, když jsem objevovala Dánovy knihy a teď podruhé, když čtu knihy v chronologickém pořadí. A jedno se této knize musí nechat - je to příběh, který se nezapomíná. Při druhém čtení se mi dopodrobna vybavily všechny okolnosti Moničiny smrti i všechny intriky s tím spojené, stejně jako způsob, kterým je její smrt vyřešena.
Rozhodně velmi silná kniha s netradičním a dost odvážným námětem. Troufám si tvrdit, že jedna z nejlepších dánovek.
Na druhou stranu po Popel všechny zarovná, která nechala hořkou pachuť nespravedlnosti, jsem se těšila na zatčení a potrestání viníků a bohužel k němu opět nedošlo, což jenom umocňuje pocit bezmoci a nespravedlnosti, který se mi v průběhu série nějak kupí.
Ale přesto dávám plný počet. Tuhle knihu si budete pamatovat dlouho.

28.11.2021 5 z 5

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Tohle je přesně to, co jsem chtěla. Knihu, která vybočuje z řady a zasáhne do života detektivů více než jiné případy. Co mě překvapilo byly velmi dlouhé kapitoly, na které jsem nebyla z předchozích knih zvyklá. Je zde hodně politiky a intrik a popravdě bylo to až tak zamotané, že jsem se v tom trochu ztratila (k tomu dopomohly i přeskoky v čase). Kdo komu pomohl s čím a teď dluží a kdo koho vydírá atd. je pro posluchače audioknihy ještě obtížnější sledovat než pro čtenáře, protože je obtížnější se vrátit nebo si větu přečíst několikrát. Pro orientaci v časové ose zde slouží Rišův románek s Erikou, který přestože mi lezl na nervy, jsem z tohoto důvodu ocenila. Konec knihy už je jak z akčního filmu a je problém se odtrhnout.
Přestože se mi ty mafiánské knihy líbí méně, tato kniha má pro celou sérii nezastupitelný význam, protože se dozvídáme, co přimělo autora psát. Je zde napětí, vyšetřování, intriky, politika, podsvětí a myslím, že věrný odraz reálného uspořádání po revoluci. Za mě jeden z nejdůležitějších dílů série.

22.11.2021 5 z 5

Cigaretka na dva ťahy Cigaretka na dva ťahy Dominik Dán

Opět sledujeme souběžně více linek a dvě vyšetřování, které se nakonec spojí dohromady do logického celku, jak je u dánovek už zvykem. Kniha mě bavila, ale nějak mi ty knihy přijdou jedna jako druhá. Když to srovnám s Básníkem, Bestií nebo Mouchou, které výrazně vyčnívaly a dotkly se čtenáře i detektivů víc než obvyklé případy, mám pocit, že v sérii chybí další takto vyčnívající kniha. Přestože je každá originál, zároveň jsou jedna jako druhá. Pitvy, cigarety, alkohol, pěkné ženy, popichování v kanceláři... a znova dokola s další knihou. A za to dávám jednu hvězdu dolů. Ne, že by to bylo spatně napsané. Pro někoho, kdo bude samostatně číst jenom tuto knihu to bude jistě výjimečně dobrá detektivka, ale z pohledu série jsme se dostali do stereotypu, který výsledku škodí.

12.11.2021 4 z 5

Kořeny zla Kořeny zla Dominik Dán

Po předchozí mafiánské knize Smrt na druhém břehu jsou Kořeny zla příjemně napínavé. Rozuzlení vraždy není vůbec jednoznačné a až do samotného konce nemá čtenář tušení, kdo to udělal. Plus vražda v sexshopu je pikantnější než jen obyčejná vražda prodavačky. Po druhém přečtení jsem přehodnotila hodnocení a dávám 4,5*.
Navíc, jak samotný název napovídá, sledujeme rozrůstání mafie do všech vrstev podnikání stejně jako do všech společenských a mocenských vrstev. A kořeny zla jsou mocné a všudypřítomné...

04.11.2021 5 z 5

Smrť na druhom brehu Smrť na druhom brehu Dominik Dán

V téhle knize už narážíme na fenomén devadesátek - formující se mafii a podsvětí. Začíná kvést obchod s drogami, kasína, prostituce a špinavé kšefty. A co je horší, zjevují se i podplacení policajti. Není tu tolik napětí jako v jiných knihách a rozuzlení vraždy dostane Krauz na tácku až pod nos. Popravdě ty mafiánské knihy mě baví méně. Ale stále se jedná o kvalitní detektivku plnou černého humoru.

03.11.2021 4 z 5

Krev není voda Krev není voda Dominik Dán

(SPOILER) Tahle kniha je vážně plná vyšetřování a vyslýchání svědků od začátku do konce. Sledujeme hned 3 různá vyšetřování, která se na konci krásně logicky spojí dohromady. Každý milovník detektivního žánru si přijde na své.
Opět se setkáváme s faktem, že moc, kterou některým lidem propůjčuje jejich obrovské bohatství, je velmi nebezpečná a vymyká se klasické představě o spravedlnosti a trestu dané zákonem. Na druhou stranu nemám pocit, že by pachatel unikl trestu, i když to není trest v podobě vězení.
Přesto mi tato kniha nepřišla tak napínavá jako ty předchozí. Možná je to tím, že vyšetřovatele vlastně netlačí čas, protože další vražda na obzoru není.
Před touto knihou doporučuji přečíst Něžnou fatamorgánu. Není to vyloženě nutné, ale čtenář pak lépe pochopí pohnutky muže s nebezpečně modrýma očima. Je zajímavé vidět jak ztráta blízké osoby změní povahu člověka.

24.10.2021

Červený kapitán Červený kapitán Dominik Dán

Tahle kniha se dost odlišuje od ostatních v sérii, protože se odlišuje i vyšetřovaný zločin. Teoreticky by mělo mít vyšetřování hladký průběh, protože se jedná o zločin minulého režimu a tedy by bývalí členové StB už neměli mít žádnou moc. Praxe je bohužel jiná a jejich prsty jsou stále dlouhé a rozlezlé ve všech sférách policie.
V této knize nechybí napětí, vyšetřování, chytré dialogy a na konci si přijdou na své i milovníci akce. Konec je dost hořký a u mě se satisfakce nekonala.
Nevím, zda se i tento případ zakládá na pravdě, ale pokud ano, je to další v řadě důkazů o tom, jak zvrácený minulý režim byl a že ne všichni, kteří měli být potrestáni, skutečně potrestáni byli. Dost mi to připomnělo případ Přemysla Coufala, který je v knize i jednou zmíněn.
Každopádně kniha ve mě vyvolala směsici pocitů, ale převládal hnus a bezmoc nad nespravedlností.
Za mě 4,5*. Polovinu strhávám za ten pro mě zbytečně akční konec.

22.10.2021 5 z 5

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

(SPOILER) Tahle kniha je taková hořkosladká. Vrah je dopaden, zatčen a potrestán (mimochodem skutečný vrah, Jozef Slovák, je stále za mřížemi), ale přesto z toho čtenář nemůže mít pořádnou radost. Případ Clea Petresku totiž pachatele stále nemá, přestože čtenář i kriminalisté ví, že to Slovan udělal, důkazy nejsou a vrah se schválně nepřizná právě proto, že jim na tom tak záleží. Navíc na rodině Petresku můžeme vidět, že jedna vražda nerovná se jen jeden zmařený život.
Není zde tolik vyšetřování jako v jiných knihách, protože všechny ukazatele vedou k jednomu pachateli a problémem je pouze ho chytit. Přesto to nevidím jako vadu a tato kniha vyčnívá z řady.

18.10.2021

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

(SPOILER) I když je tato kniha ze všech dánovek nejnovější, pokud čtěte v chronologickém pořadí, patří za knihu Ve stínu a kvůli tomu vám během prvních pár kapitol dojde, kdo je vrah a jak to udělal, protože je zde dost podobný postup. Občas se mi stane, že odhalím vraha nebo pointu o něco dříve než hlavní hrdina, ale tohle je poprvé, co jsem to věděla od začátku. To mě trochu zklamalo.
Tato kniha se neřadí k vrcholovým dílům série. Případ je zde víceméně obyčejný a ničím nevyčnívající. Ale i na takové případy kriminalista narazí a ne každý vrah je sériový nebo superinteligentní, jak to vidíme ve většině detektivek. Přesto se jedná o kvalitní detektivní dílo plné vraždářského humoru a kvalitního vyšetřování.

18.10.2021 4 z 5

V tieni V tieni Dominik Dán

Protože čtu tentokrát v chronologickém pořadí (dle wikipedie) je Bestie je zařazena před touto knihou, přestože tato kniha vlastně náleží uvnitř časové osy Bestie. Právě proto mě ani nemohlo překvapit, že tato vražda, přestože tak vypadala, se Bestii připsat nedá. A možná právě díky tomu jsem vraha odhalila mnohem dříve než vyšetřovatelé samotní. Přesto je kniha čtivá, plná vraždářského humoru a kvalitního vyšetřování. Jednu hvězdu dávám dolů za chybějíí napětí, protože je zde snadné odhalit vraha velice záhy.

09.10.2021 4 z 5

Moucha Moucha Dominik Dán

Tady je v chronologickém pořadí trošku problém, protože Moucha, Bestie, Ve stínu, Mucholapka a nyní i letos vydané Břemeno minulosti se odehrávají během tří let a jejich časové linky se proplétají.
Moucha je skvělou ukázkou situace, kdy se policie zkrátka nemá čeho chytit a tlak ze strany nadřízených i veřejnosti je veliký. Ale když nemáte důkazy, co můžete dělat. Případ je vyřešen víceméně náhodou, nová fakta jsou odhalována postupně tak, aby držela čtenáře v napětí celou dobu. Autor opět nešetří krvavými detaily, podrobnými popisy a čtenář nezůstane ušetřen ani té nejnepříjemnější situace či neojdpornějšího faktu. Plus z mé strany za poodhalení více z Burgerovy osobnosti, protože všechny knihy se zabývají hlavně Krauzem a o osobním životě dalších vyšetřovatelů vlastně nic nevíme. Také se mi velmi líbilo zapojení vědeckých metod do policejního vyšetřování. Konec jsem četla s otevřenou pusou a nemohla se odtrhnout. Zvrat je skutečně nečekaný (přestože náznaky tu jsou) a napomáhá navázat na další knihy.
Za mě 4,5 *

03.10.2021 5 z 5

List zo záhrobia List zo záhrobia Dominik Dán

V mém osobním žebříčku se tahle dánovka řadí k těm nejlepším. Sledujeme dva případy, které do sebe ale nakonec naprosto logicky zapadnou. Opět zde nechybí brutálně detailní popisy míst činu i samotných vražd. Příběh je dávkován takovým způsobem, aby čtenáře stále bavil a držel v napětí. Oceňuji opakované popisy situace z pohledu více zúčastněných osob, které ukazují promyšlenost a propracovanost příběhu samotného. Jako třešnička na dortu je zde tentokrát méně výrazné prodchnutí dobovou politikou a narážíme na problematiku amnestie a toho, kolik práce to policii přidělalo a kolik vězňů se do nápravných zařízení stejně nakonec vrátilo.

29.09.2021 5 z 5

Nežná fatamorgána Nežná fatamorgána Dominik Dán

(SPOILER) Tahle kniha je krásným důkazem toho, že dánovky se přibližují realitě víc než kterékoliv jiné detektivky, které jsem doposud četla. Ne vždy se zadaří, ne vždy se pachatele povede odhalit, ne vždy je zločinec chycen a často jen hloupá náhoda zmaří vyšetřování nebo ho naopak posune. Pozadí této knihy tvoří období revoluce a měnící se nálada společnosti. I to je krásně vyobrazeno ve změněném postoji Krauzových známých k němu. Je zajímavé pozorovat probíhající revoluci z pohledu policistů a členů StB a vlastně všech, co si chtějí v novém režimu hlavně zachránit zadky.
Výborná kniha, ale jednu hvězdičku strhávám pouze za to, že některé dánovky jsou lepší.

29.09.2021 4 z 5

Básnik Básnik Dominik Dán

Po druhém přečtení musím přehodnotit hodnocení a jednu hvězdičku navíc přidat. V chronologickém pořadí dávají knihy mnohem lepší smysl. Přestože masový vrah mstící se hlavnímu hrdinovi není úplně nejoriginálnější téma v této kategorii knih, dokáže zaujmout při kvalitním zpracování a to v této knize jednoznačně nechybí. Rozhodně kvalitně budované napětí a atmosféra, detailní popisy mrtvol a míst činu (nálezu), takže čtenář nepřijde skutečně o žádnou hrůzu. Postavy jsou většinou sympatické a všichni oplývají stejným cynickým smyslem pro humor. V průběhu dalších knih si k nim čtenář postupně buduje vztah, takže přestože se zde Krauz jeví jako prvotřídní děvkař, postupně mu to budu ochotná odpustit. Při poslední větě knihy mi přeběhl mráz po zádech, i když jsem to tušila.
Jediná neuvěřitelná věc mi na celé knize přijde to, jak všichni chlastají a neopijou se a stále myslí a mluví jasně. Slyšela jsem, že Slováci vydrží dost, ale až tolik? :D
Přečteno za tři dny a doporučuji audioknihu!

24.09.2021