s.macuska s.macuska komentáře u knih

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Na začátku mě odrazovala ta podivná, směšná slova a prvotní šok z násilností. Ale pokračovala jsem dál - na jazyk jsem si zvykla a násilnosti ubylo. Nakonec musím uznat, že jsem si čtení užila, ale úplně si nedokážu utřídit myšlenky o tom, co mi knížka přinesla a jestli nesla i hlubší význam, než jen příběh mladistvého násilníka a jeho proměn. Snad to, že společnost nás kočíruje v tom, jak se chováme navenek, ale v nitru jsme pořád stejní...

25.08.2012 3 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Přestože je to úplně krátká knížka, četla jsem ji hooodně dlouho. Takový pohádkový příběh, který mě nevtáhnul a nepohltil, ale rozhodně zaujal. Je v něm spousta životní pravdy, která čtenáře určitě vede k zamyšlení! Myslím, že se k ní ještě někdy vrátím. Všecko, co se stane jednou, už se stát nemusí. Ale všecko, co se stane dvakrát, určitě se stane i potřetí...

09.06.2012 3 z 5

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

Přijde mi to příjemný komorní příběh. Nenáročná, dojemná lovestory :) Vlastně přehnaný celkem běžný příběh ze života.

25.12.2011 3 z 5

Miluj svůj život Miluj svůj život Louise L. Hay

Tahle knížka je na můj vkus až příliš americká... nebo možná příliš duchovní. Stále se poměrně zdlouhavě motá kolem toho samého. Přesto si myslím, že stojí za přečtení - najde se v ní pár názorů, které stojí za zamyšlení. Dokážu si představit, že někoho autorka pohltí a kniha mu skutečně pomůže, ale já některým tvrzením autorky asi nikdy neuvěřím...

04.09.2011 3 z 5

Svobodu medvědům Svobodu medvědům John Irving

Lehce bez spádu, ale opět plné Irvingovy nápaditosti.

08.04.2011 3 z 5

Panna na Skálholtu (I. a II. díl) Panna na Skálholtu (I. a II. díl) Gudmundur Kamban

Moc pěkné a obzvlášť pokud máte představu o nehostinné islandské krajině.

08.04.2011 4 z 5

Himálajští tygři Himálajští tygři Fritz Rudolph

Výborná knížka! Napínavá, citlivá, dojemná. Je dobré, že se v horolezecké literatuře nezapomíná i na místní, bez kterých by vrcholy světa snad ani dobyty nebyly.

09.03.2023 5 z 5

Nebe nad Jemenem Nebe nad Jemenem Tomáš Šebek

Četla jsem Nebe nad Jemenem jako druhou knížku od Tomáše Šebka. Už jsem ji nehltala tak, jako tu první. Bylo VŠ zajímavé nahlédnout pod pokličku válkou zmítá země. Vážím si toho, co dělá!

09.03.2023 3 z 5

Filozof a ústřice Filozof a ústřice James Thurber

Povídky a bajky občas zábavné a vtipné, ale občas nijaké. Jako lehká četba do tramvaje dobré, ale hlouběji mě nezasáhla.

18.02.2020 3 z 5

Jak neuloupit smaragd Jak neuloupit smaragd Donald E. Westlake

Knížka mi byla doporučena jako velice vtipná. Proto jsem asi očekávala víc a první půlka mě zklamala. Nakonec jsem se ale do toho dostala a byla moc zvědavá, jak tohle dobrodružství dopadne!

11.07.2016 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Příběh mě napínal a nutil číst dál a dál. Thrillerová zápletka očima tří různých charakterů zoufalých žen po třicítce mě skutečně bavil. Nicméně je to jedna z dalších zábavných knih, která mě velice upoutala, ale po čase upadne v zapomnění.

29.02.2016 4 z 5

Cesta do Říma Cesta do Říma Alberto Moravia (p)

Děj, který se točí jen a jen kolem perverzností, mě příliš nenadchnul. Nicméně moralizující závěr dílo v mých očích trochu pozvedl, přesto mám pocit, že bych si tuhle knížku klidně odpustila.

27.08.2014 3 z 5

Moc milé, takové pohlazení. Ve své podstatě jednoduché a při tom plné krásných myšlenek a citátů, které dávají smysl!

12.03.2014 5 z 5

Smích ve tmě Smích ve tmě Vladimir Nabokov

Smích ve tmě byl pro mě jakousi náhražkou (v knihovně Lolitu zprostě rovna neměli...). A asi jí navždy zůstane. Do příběhu jsem se vůbec nemohla začíst. Mezi postavami jsem nenašla žádnou, která by mě zaujala a stala se mým opěrným bodem. Ovšem musím uznat, že i tak jsem poslední třetinu přečetla plná napětí a očekávání.

20.05.2013 3 z 5

Poutník – Mágův deník Poutník – Mágův deník Paulo Coelho

Pro mě jako ateistu a realistu je tahle knížka ve své podstatě "Fantas Magorie"... Ale myslím, že o to, co se nám zdá tak neskutečné, v téhle knížce až tak nejde. Je tam spousta zajmavých Coelhovských výroků a životních mouder, o kterých určitě stojí za to i třeba víckrát popřemýšlet!

25.08.2012 3 z 5

Vidím širou a krásnou zemi Vidím širou a krásnou zemi Gudmundur Kamban

Nerada hodnotím něco, co jsem nedočetla, ale možná i to o něčem vypovídá... :)
Po faktografické stránce je to zajímavé - osídlení Grónska, šíření křesťanství, islandská kultura... Ovšem není to zrovna čtenářský zážitek. Děj mi přijde trochu rozházený (vlastně nějaký ucelený tam asi ani není). I přesto se k tomu možná někdy vrátím a třeba i změním názor.

15.03.2012 2 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Mě osobně tahle knížka nadchla! :) Většinou mi trvá pár stránek než příběhu přijdu na chuť, ale v tomhle případě mě to pohltilo okamžitě.

Chápu, že někomu příběh lovce hlav, který se sám stává kořistí, může připadat nadsazený až absurdní.
Ale nevadí - já jsem si čtení moc užila :)

13.01.2012 5 z 5

Na východ od hor Na východ od hor David Guterson

Moc příjemné čtení...příběh plný údalostí, jak má být - vzpomínky (ty pasáže mě bavily snad úplně nejvíc), myšlenky, napětí, láska... Hrdina působí, jako spřízněná duše. A co mě nadchlo nejvíc? Jeho nehasnoucí láska k manželce i po tolika letech :)

11.12.2011 5 z 5

Leností k úspěchu : Jak nic nedělat a přitom vše uskutečnit Leností k úspěchu : Jak nic nedělat a přitom vše uskutečnit Fred Gratzon

Tahle knížka skutečně dokáže motivovat, dodat energii k osobnímu rozvoji a přispět k pozitivnějšímu pohledu na skutečnosti. Ovšem někdy jsou skutečnosti nadlehčené a musejí se brát s nadsázkou. Rozhodně pobaví už jen ty ilustrace! :)

14.09.2011 4 z 5

Fotografické techniky Fotografické techniky Milan Lajdar

Tahle knížka je skutečně dobrá pro fotografy úplné začátečníky a pro ty, co chtějí mít ve fotoalbu "obyčejné" fotky. Mně osobně nepřinesla mnoho a občas se mé estetické cítění s autorovým neshoduje.

05.09.2011 3 z 5