Filozof a ústřice

Filozof a ústřice

Americký humorista a satirik James Thurber (1894 — 1961) je pokračovatelem tradice, kterou proslavil Mark Twain a na filmovém plátně k ní přispíval Charlie Chaplin. Jeho bajky se svéráznými kresbičkami lidiček a celé plejády nejrůznějších zástupců zvířecího světa okouzlují nápaditostí i humorně ironickým pohledem na svět amerických středních vrstev. Thurberova úsměvná kritika si při vší ironii zachovává vlídné sympatie k nehrdinským hrdinům a spolu s jazykovou i obsahovou vynalézavostí autora je tajemstvím uměleckého i čtenářského úspěchu tohoto nejvýraznějšího humoristy moderní americké literatury. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/333/filozof-a-ustrice-333.jpg 455

The Middle-Aged Man on the Flying Trapeze; Further Fables for Our Time (1956)

Literatura světová, Humor
Vydáno:, Odeon

mrkvivit
19.11.2016

Vynikající kolekce povídek a bajek. Povídky mají sice v mých očích celkem kolísavou kvalitu, ale většinou jsem se bavil dobře, někdy přímo královsky. Leckdy se mi stane, že si takhle někam vykračuju a vzpomenu si na "zadržování dechu", "fidlíci vlése" nebo "oko zaplácnutý mejdlem" a musím se začít smát. Thurber má cit pro vymýšlení vtipných historek na zdánlivě obyčejná témata a dokáže je dobře vypointovat (většinou). Rád se ke knížce čas od času na chvíli vracím.

jarmik
15.08.2016

Nevybavuji si jiné tak smutné a hořké humoristické povídky. Pojednávají většinou o vztazích mezi manželi středního věku. Zpočátku jsem si myslel, že se ponesou na vlídné notě vzájemného porozumění mezi manžely a sdíleného běžného šílenství. Velice rychle se však tón povídek vyvíjí k tomu, že dlouholeté manželství je utrpením: sice jemným, nenápadným a rafinovaným, avšak utrpením. Mužové se odhodlávají svrhnout nadvládu svých nesnesitelně panovačných manželek a utíkají za štěstím se sekretářkami apod. Článek na blogu: http://goo.gl/N21t2W

kalache
01.12.2015

...tato kniha mě poučila o jednom důležitém životním pravidle,"Nikdy nevyhazujte věci,které si oblíbil váš bulteriér...

Janek
22.09.2014

Některé povídky a bajky byly báječné, jiné lepší, některé horší, občas mi to připomínalo Hrabalovu poetiku, jindy Saturnina...

grafen91
04.06.2014

Kniha mne povídkami zklamala, ale bajky se mi zalíbily.

magnolia
03.06.2014

Na knihu jsem se chystala hodně dlouho. Zpočátku mě autorův humor bavil, některé povídky byly překvapivě dobré, některé zvláštní a potom mě to nějak přestalo lákat. Do bajek jsem se už nepustila. Ještě zkusím Muže na létající hrazdě.

dusty
30.12.2013

Některé povídky (bajky) jsou dobré, některé výborné a u "Všechno je divočina" jsem "řval" smíchy.

Ikkju
29.11.2011

Výborné čtení, už vím proč si nemám na plesech/večírcích z nudy z paměti počítat x), vím jaké to je hrát s nudnými spoluhráči karty na "divočinu" nebo co nejspíš dělají manželské páry u krajnice silnice, když žena najíždí s rozsvícenými světly na klečícího manžela. Takže buď jsem našel knihu, nebo jsem ztratil zábradlí!

WEIL
27.06.2011

Lehce stravitelná kniha, pro někoho vtipná, já se moc nebavil.

Giro

Perfektní knížka.Nejlepší povídka je "Nejbáječnější muž světa" avšak i "Muž ve vlaku" má něco do sebe

James Thurber

James Thurber