ruzer ruzer komentáře u knih

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Kniha sa čítala jedným dychom. Nečakal som že historická kniha ma tak vtiahne do deja a ja neprestanem myslieť na to, kedy budem pokračovať.

Vzdávam hold odvahe a činom parašutistov, členom odbojových zložiek a každému kto im pomáhal napriek tomu, že riskovali svoje životy a životy svojich najbližších.

Zaslúžite si aby Vaše mená boli navždy zapísané do dejín a hlavne do učebníc dejepisu, aby sa na Vás nikdy nezabudlo.

24.06.2018 5 z 5

Luxusný zážitok. Mal som strach, že to skončí otvorene podobne ako dvojka. Našťastie sa to nestalo.

Musím sa ospravedlniť, pretože som si myslel, že severské krimi sú len aktuálny módny trend bez akejkoľvek kvality. A hneď prvá séria mi naznačila ako nehorázne som sa mýlil.

Neskutočne ma bavil záverečný súdny proces. Kľudne ho porovnám s procesom v istých Karamazovcoch. Dúfam, že si môžem takéto prirovnanie dovoliť, aby som nebol upálený na hranici medzi vznešenou literatúrou a detektívnym brakom.

Po prečítaní posledného riadku ste smutní pretože je to za vami a aj keď to budete čítať znova už nikdy to nebude ako po prvý krát. Ale zároveň ste štastní pretože sa vám stále v lebke odráža spomienka aké to bolo perfektné. Sedíte/ležíte a ešte dlho sa pozeráte do blba a na tvári máte priblblý úsmev. Istý doktor Teleborian by vás určite neoznačil sa psychicky normálneho. Ale dúfate, že sa nájde rojko z nejakého plátku, čo sa za vás pobije.

22.01.2018 5 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Je to klasický Kopriva na akého som dlho čakal. Premakaná zápletka, ktorá znie uveriteľne a kvalitné zvraty sú normovaným štandardom, ktorý by z fleku mohli implementovať v EN ISO.
Celkom ma potešilo jemné moralizovanie/filozofovanie na pár miestach. To je tuším update oproti Rychlopalbe.
Je vidno, že Štepán je skúsený autor a knihe venoval veľa času. Vždy ma pri ňom fascinovala použitá slovná zásoba. Hlavne keď vezmeme v potaz, že to je brakový autor. XY pop-kultúrnych narážok dodáva knihe šmrnc.
Záver ma mierne rozhodil, respektíve tak trošku nasral. Vlastne celkom dosť. Ale to je dobre, tak to ma byť. Čitateľ by nemal dostať čo chce. Inak by to bola samozrejme nuda. A to nechceme. Fanúšik potom nebude utekať o par rokov do kníhkupectva, kúpiť pokračovanie a nezamkne sa v izbe aby to zhltol pokiaľ možno ihneď. A to popravde chceme.
Jediné čo ma serie je, že zase budem čakať pol dekády na pokračovanie. Ale to prežijem, hlavne keď si to udrží kvalitu.

11.11.2019 5 z 5

Slon na Zemplíne Slon na Zemplíne Andrej Bán

Pri čítaní som mal často krát chuť plakať. Len som sa nevedel rozhodnúť či od smiechu, smútku alebo absolútneho zhnusenia.
Takéto knihy by mali byť súčasťou povinného čítania na školách a nie nejaké romantické drísty z prvej polovice 19 str.

30.09.2018 5 z 5

Vyčerpávajúca publikácia. Pri čítaní človek nemá pochýb o tom, že Snyder je akademik. Množstvo odkazov nielen zvyšuje kredibilitu diela ale taktiež umožňuje človeku ďalšie vzdelávanie.
Nechcel by som žiť v tých časoch, ľudia umierali úplne zbytočne a v neuveriteľných množstvách. Obyvatelia dotknutých krajín si zažili neuveriteľné utrpenie.
Priznám sa, že o veľa veciach som absolútne nevedel a kniha mi v mnohom otvorila oči. Úrivky z nej by mali byť súčasťou učebníc dejepisu. 20 st. nás veľmi ovplyvnilo a pritom je mu v osnovách dejepisu venovaný minimálny priestor. Potom sa nemôžeme diviť tomu čo sa v našej spoločnosti deje. Pomali vymierajú pamätníci a tieto naše zverstvá nám nemá kto pripomínať.
Prečítať by si ju mal každí, ale hlavne hajlujúci extrémisti a osoby nosiace kosáky a kladivá alebo nápisy CCCP hrdo na zástavach alebo tričkách. Ale takýto človek už má svoj ,,správny názor''. Nenechá si otvoriť oči.

26.07.2018 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Ojojóóój tak toto bola lahôdka. Mal som mierne povedané odpor k severskej krimi pretože bola všade. Milión autorov, holywood točil adaptácie ako v mokrom sne Henryho Forda.

Kamoš mi podaroval jeho starého Kindla. Tak som ako správny buran navštívil web uložto.xy a dlho rozmýšlal čo upirátiť. Okej vyskušáme smer strelky kompasu. Čo to bude ? Videl som Fincherovu adaptáciu a vôbec som si nepamätal o čom to bolo. Tak prečo si neosviežiť pamäť.

Začal som teda čítať Mužov. Zhltol som ich v priebehu pár dní. Písať tu superlatívy by bolo trápne. Kniha ma chytila hneď od začiatku. Takže nesúhlasím s tým, že niekto spomínal nemotorný rozbeh

Ale budem trápny. Smekám.

Tento víkend sa mi bude ťažko učiť na skúšku keď mi na posteli žiari druhá časť. Budem si musieť zaobstarať aj hmatateľné vydanie.

12.01.2018 5 z 5

Čítať o obetiach Černobyľu v podaní Alexijevič bolo horšie ako čítať o obetiach vojny v podaní Alexijevič. Čistá depresie. Koncentrovaná depresia. Depresie pre desať kníh a ešte za tri Tatrovky zostane.

01.01.2021 5 z 5

V objetí smrti V objetí smrti Miroslav Žamboch

V stredu som dal poslednú skúšku, sadol som do šaliny a ponáhľal sa do kníhkupectva.
-Máte nového Baklyho?
+ s úsmevom na tvári: Ano
-Dá sa platiť kartou
+nie
-tak za 5 minút som naspäť
Bankomat, pin kód, peniaze do peňaženky, naspäť do kníhkupectva
-Som tu späť po Baklyho
+nech sa páči a prajem príjemné čítanie
-dikes
sadám do šaliny, idem na intrák, zhodím košelu, sadám do postele a hltám stranu za stranou, večer musím isť trošku osláviť so spolužiakmi na pivo, ráno do práce ale veď čítať sa dá aj v šaline, v piatok voľno tak len čítam

Neprešli ani dva dni a zase mi zostáva len čakať. Trošku smutný ale aj rád, že som to prečítal. Opäť to bola ta šialená jazda. Nič prelomového, podobné scenáre, známe postavy ale stále to funguje, stále to šlape. Neviem prečo ale najviac som si užil knihy čo som čítal počas skúškového. Naučím sa tri otázky a potom si dám 30 strán, ďalšie tri otázky a znova si dám za odmenu 30 strán.

Ja som sa bavil a to je hlavné, oddýchnuť si od hnusu bežného dňa tým, že čítate ako sa urastená postava nižšieho vzrastu oblečená do kožáku prebíja hnusom niekde v podzemí.

dúfam, že tento rok tu školu ukončím ale Žamboch by ešte mohol písať ďalej. mňa to proste baví

Ps. považujem sa gramatického analfabeta, ale tie korektúry boli strašne odfláknuté

25.01.2019 5 z 5

Milénium 1–3 (box) Milénium 1–3 (box) Stieg Larsson

Je 3:10 a akurát som dočítal posledné slovo poslednej časti. Od prvého slova Mužov mi to trvalo 13 dní a 40 minút. Počas toho obdobia som sa musel venovať odporným veciam ako bolo jedenie, spánok, učenie na skúšku, cestovanie, upratovanie... Nejaké životné pochody koho zaujímate. Dajte mi pokoj, mám tu oveľa podstatnejšiu činnosť.

22.01.2018

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Dychberúca kniha. Nemala žiadne slabé miesta. Páčilo sa mi rozdelenie na krátke kapitolky. Vďaka tomu má spád. Autor objektívne popisuje udalosti, nesnaží sa vnútiť svoj subjektívny názor. Všetko necháva na čitateľovi.
Celý čas som im fandil. Škoda, že nebolo viacej ľudí čo púštali bolševikovi žilou.

09.04.2017 5 z 5

Na ostřích čepelí Na ostřích čepelí Miroslav Žamboch

Pri tejto knihe som prvý krát zažil tu povestnú nemožnosť odložiť knihu pokiaľ nie je dočítaná. Striedal som ju s učením na skúšku zo Statiky. Statiku som dal na C-čko a knihu zaradil na poprednú priečku.

23.12.2016 5 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

zo začiatku ma to asi aj nudilo. páčil sami Jarošov vývoj, jeho zmena osobnosti. konečne začalo dobre namazané súkolie škrípať. vtedy ma to úplne pohltilo. záverečná scéna počas búrky mi prišla pomerné epická na zvyky JČ. taktiež som mal pocit ako keby ju písal Štepán Kopřiva. bol tam jemný nádych jeho akčnosti a marazmu. osobne si, ale myslím, že koncové uzmiernenie bolo príliš jednoduché. neuveril som ho Steinovi. myslím si, že by sa s ním nezmieril. každopádne ďalšia super kniha zo série. nechápem, že to JČ stále šlape. nečakal som, že sa mu podarí vytiahnuť z rukáva ďalší dobrý príbeh.

12.03.2022 4 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Oddychová jednohubka, ja som sa bavil. Obohatil som si slovnú zásobu :)

15.01.2019 4 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Knihu mi odporučila moja ,,ex''. Aj mi ju chcela požičať ale nestihla to :)
Autorovi sa podarilo zlúčiť bežnú vec ako sex spolu s filozofovaním o zmysle života. I keď čo to je život?
Verím tomu, že vo svojej dobe musela kniha spôsobiť určité pobúrenie. Hlavne v puritánskom ČS, ktoré defakto vôbec také nebolo. Iba sa naň hralo. Dnes sú starší pobúrený tým aké majú mladí mravné zásady. Ale keď starším rozviaže jazyk alkohol, či už pri rodinnej oslave alebo pánskej jazde v lesoch pri táborovom ohni, tak zisťujem, že ľudia sa nemenia a sme rovnakí.
Teším sa ako si ju znova prečítam s odstupom času

12.12.2018 4 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Super oddychovka. Človek sa nasmeje a taktiež sa čo to priučí. Ak raz dostanem šialený nápad niečo napísať, tak si ju otvorím ako učebnicu.

04.02.2018 4 z 5

Bez slitování Bez slitování Miroslav Žamboch

po druhom precitani musim pridat na hodnoteni a udelit plny pocet, nie az tak strhujuca ako Na ostri cepeli ale je to Bakly a Zamboch vo vrcholnej forme, jedina chybicka je azda len az prilis velky spad a obrovske mnozstvo postav na relativne tenku knihu, velmi rychlo sa da stratit prehlad

05.01.2016 5 z 5

Laserový muž: Príbeh o Švédsku Laserový muž: Príbeh o Švédsku Gellert Tamas

Nedýchal som od začiatku do konca. Kniha je zaujímavo rozdelená do dvoch časových línií. Začiatok útokov a útočníkovo detstvo. Miestami ma mrazilo na chrbte, vzostup rasového extrémizmu vo Švédsku sa až nepríjemne podobá vzostupu LSNS na Slovensku. Svoloč sa dostane do parlamentu a získa vplyv len vďaka totálnej benevolencii a ignorancii elít. Mali by sme sa poučiť. Detailne popísané vtedajšie problémy a dôvody prečo strelec začal s teroristickou činnosťou. Miestami som mal pocit, že čítam beletriu. Nedivím sa, že kniha zaujala aj Cecíliu Vanger. Autor urobil obrovské množstvo mravenčej práce. Päť hviezdičiek dávno nebolo tak zaslúžených.

25.12.2020 5 z 5

Hledání smrti Hledání smrti Miroslav Žamboch

Konečne vydal Žamboch niečo, na čo som sa fakt tešil. Bakly je môj veľký obľúbenec a v podaní Mirkovho rozprávačského talentu je to pekelná jazda.
Krátke kapitoly, strhujúco napísaný dej, viacero dejových línií. Proste ako sme zvyknutý.
Konečne sa v Baklyho príbehu viacej vyskytuje K. V knihe je pomerne veľa odkazov na staršie diela a obľúbencov na, ktorých sme už pomali zabudli.
Možno by sa dalo vytknúť, že sa defakto nič zásadného na tých 400 stranách nestalo, ale to vôbec knihe neuberá na kvalite.

Je to proste starý dobrý Bakly.

08.11.2018 5 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Smiech cez slzy. Vo veľa situáciach som sa úplne našiel. Menil sa len môj vnútorný stav.
Som po rozpadový ročník a je to stále rovnaké, ľudia sa nemenia :)

17.08.2018 4 z 5

Nehaňte vlka Nehaňte vlka Farley Mowat

Kvalitná oddychovka. Pokiaľ máte radi prírodu a chováte úctu k šelmám, tak hurá do nej. Odporúčal by som ju aj moderným mešťanom, ktorí majú strach dokonca aj z vražedných veveričiek :)

11.02.2018 5 z 5