rutto45 rutto45 komentáře u knih

Parfum: Príbeh vraha Parfum: Príbeh vraha Patrick Süskind

Nevšedné dielo, ktoré v naších končinách preslávilo (zrejme) jeho filmové spracovanie, ktoré som ako mnohí videl skôr, než čítal knihu. Čo sa dĺžky týka, autor na 200 stranách vystihol všetko podstatné bez nudnej omáčky a tak to mám rád. Obsahovo dostanete smradľavú spoločnosť 18. storočia, ktorá sformovala budúceho sérioveho vraha, z ktorého perspektívy príbeh pozorujeme a vidíme, že vražda, ako taká, bola len nevyhnutná záležitosť k naplneniu vyššieho cieľa, tak ako to pri slávnych vrahoch častokrát býva.

20.06.2019 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Veľmi dobrá, aj keď nie najlepšia kingovka. Paul je trochu nudná a nezaujímavá postava, ale Annie si jednoducho zamilujete. A aj začnete nenávidieť.
Kathy Bates ju vo filmovom spracovaní stvárnila neskutočne vierohodne!

27.05.2019 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Aj napriek fantasmagorickému opisu prostredia ostrova (zrejme po použití LSD) v prvej polovici knihy, sa vám autor nakoniec dostane pod kožu. Myšlienka skvelá, postavy prijateľné, ale predsa len som čakal viac od tak ospevovanej knihy. A Čuňas je beztak najväčší borec.

29.03.2019 3 z 5

Nejslavnější popravy Nejslavnější popravy Ladislav Chmel

Zaujímavá kniha, ktorej by som vytkol len to, že autor mohol venovať viac strán jednotlivým druhom popravy používaných naprieč celou históriou ľudstva, na úkor časti knihy, v ktorej sa zaoberal "len obesencami" v časoch komunistického režimu v Československu.

27.02.2019 4 z 5

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

Lepšie ako prvý spis, no neviem sa už dočkať jeho najlepšej tvorby v nasledujúcich častiach.

03.02.2019 4 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Lovercrafta milujem i keď mu musím dať len 3*. Polovica poviedok je fajn, polovica zas tak nie. Začiatky bývajú tažké, a kedže zbierka je chronologicky usporiadaná, nezatracujte Howarda vy, čo ste s ním práve začali, v ďaľších spisoch sú lepšie kúsky.

03.02.2019 3 z 5

Ovplyvnený filmovým spracovaním Pána prsteňov som sa k Hobitovi dostal až po prečítaní trilógie. Je to niečo iné, ako známa trilógia, ale taktiež neoceniteľné. Skôr mám pri tom pocit, ako by nás Tolkien pripravoval na Pána prsťenov, ktorý bezohľadu na to aký je Hobit impozantný a skvostný, má u mňa a vždy bude mať o štipku vačší obdiv.

28.12.2018 5 z 5

Zlatý skarabeus (3 povídky) Zlatý skarabeus (3 povídky) Edgar Allan Poe

Poe nikdy nesklame. Každému zrejme všetky poviedky nesadli, ale tak to je pochopitelné.

27.12.2018 5 z 5

Okultismus: Poselství z neznáma Okultismus: Poselství z neznáma Hermann Schreiber

Chytľavé dielo pre niekoho, koho táto tématika zaujíma. Som rád, že autor vám nenúti svoj názor, len vykladá príbehy a na vás je, či tomu uveríte, či nie.

Dotek zla – Exalticon speciál Dotek zla – Exalticon speciál * antologie

Priemerná zbierka hororových poviedok. Odporúčam skôr Lupiči mrtvol.

27.12.2018 3 z 5

Žiarenie Žiarenie Stephen King

Vynikajúci príbeh, napínavý a mrazivý až do konca. Nechápem prečo sa Štefanovi filmová verzia nepáčila?! Áno, rozdiely tam boli, ale aj tak si myslím, že ako aj kniha, tak aj film je kvalita sama o sebe.

27.12.2018 4 z 5

180 000 kilometrů dobrodružství 180 000 kilometrů dobrodružství Antonio Halik (p)

V niektorých situáciach, v ktorých sa ocitol Tony by som sa na mieste pos***.

27.12.2018 4 z 5

Dimiter – Příběh agenta vyslaného peklem Dimiter – Příběh agenta vyslaného peklem William P. Blatty

Ako sa hovorí. Prv něz knihu odsúdite, dajte šancu prvým 50 stranám. Dal som, ďakujem.

27.12.2018 odpad!

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Aj keď sa jedná o druhé dielo, je pravdepodobne známejšie než jednotka, najmä vďaka filmovému spracovaniu. Kniha sa čítala ľahko, miestami zbytočne dlhé pasáže však boli nudné a musel som sa premáhať k čítaniu. Najlepšie na sérií o Robertovi je to, že aj keď má doslova za pätami zabijakov, nemá najmenši problém vám poskytnúť prednášku o histórií v rozsahu bežného čakania u slovenského lekára.

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Kniha, ktorá zaujme a aj čo-to naučí.

Drakulův host a jiné povídky Drakulův host a jiné povídky Bram Stoker

Síce o niečo slabšie ako Drakula, ale myslím, že si to stále drží svoju úroveň.

27.12.2018 5 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Jedna z kníh, ktorú treba prečítať viackrát. Zaujímavá, no po prvýkrát tažko stráviteľná. Ale (Pernathov) klobúk dole pred týmto dielom.

27.12.2018 4 z 5

Všetky vlajky sveta Všetky vlajky sveta kolektiv autorů

Prehľadné, stručné, zaujímavé. Šikovná pomôcka v domácnosti, vďaka ktorej nebudete musieť zapínať PC a googliť nejakú informáciu o vlajkách. Všetko rýchlo k dispozíci spolu na jednom mieste.

Paměti agenta FBI Paměti agenta FBI Scott Frost

Nesúhlasím s tvrdením na zadnej strane knihy, že dielo zaujme nielen Twin Peaks zasvätencov. Byť neoboznámený s TP, dielo by mi na mňa pôsobilo dosť priemerne a fádne, ale ako fanúšika, dnes už kultového TP, ma to obohatilo v Cooperovej minulosti. Navyše Kyle MacLachlan sa pre postavu Dalea snáď narodil.

25.02.2024 4 z 5

Mistr Leonhard Mistr Leonhard Gustav Meyer

Veľmi podarená stostránková jednohubka. Dávno ma nepotešilo dielo s tak dokonale mysticky vyobrazenou atmosférou ako Majster Leonhard. Hoci je to môj druhý počin od Meyrinka, som si istý, že časom sa zaradí medzi mojich top autorov.

25.02.2024 5 z 5